• HaberciGazete

CHP'li İlgezdi: Aile hekimlerinden hukuksuz maaş kesintisi yapılıyorCumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren ve hak gasplarına neden olan yönetmeliğe karşı Anayasal haklarını kullanarak iş bırakan aile hekimlerinin maaşlarının kesildiğini ifade ederek, “İş bırakma eylemine katılan hekim ve aile sağlığı merkezi çalışanlarına hiçbir soruşturma açılmadan maaş kesintisi yapılması kabul edilemez. Hem haklarını gasp edin, hem de buna ses çıkaran sağlıkçılara bir de maaş kesintisi uygulayan, böyle bir hukuk devleti olamaz” dedi.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi yaptığı yazılı açıklamayla İzmir, Bursa, Samsun, Balıkesir illerinde Aile Hekimlerinin 16 ve 27 Ağustos’taki iş bırakma eylemine katılan hekim ve sağlıkçılara maaş kesintisi yapıldığını ortaya koyarak, “Aile Hekimleri iş bırakma eylemi sonrası bir soruşturma dahi açılmadan maaş kesintisi yapılması yönetmeliklere aykırı. Bakanlığın amacı hekimleri küstürmek, birinci basamak sağlık sistemini yok etmek” diye konuştu.

CHP’li Akkuş İlgezdi, bazı illerde kesinti yapılmadığını vurgulayarak, “Bazı illerde kesinti yapılmadı, bazı illerde soruşturma açıldı, İzmir, Bursa, Samsun ve Balıkesir’de ise soruşturma açılmadan kesinti yapıldı. Bu illerde kesintiden sonra soruşturma açıldığı bilgisi geliyor. İktidarın her uygulaması gibi burada da yasalara aykırı işlemler yapılıyor” açıklamasında bulundu.

Yönetmelik iptal edilmeli

Aile hekimleri için hak gaspları ile dolu yeni yönetmeliğin derhal iptal edilmesi gerektiğinin altını çizen Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Aile hekimlerinin pandemi öncesi ciddi sorunları vardı, pandemide üstün çabalarına rağmen daha büyük hak kayıplarına uğradılar. 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yönetmelik ile bu hak gaspları en üst düzeye ulaştı. Aile Hekimleri haklı olarak bu yönetmelik böyle devam ederse biz istifa etmek zorunda kalacağız diyorlar. Ama Sağlık Bakanlığı bu yanlışa kulaklarını tıkıyor” dedi.

Akkuş İlgezdi, “Aile hekimlerine yapılan bu muameleler yüzünden birinci basamak sağlık sistemimiz çökme riski ile karşı karşıya. 3 bin 500 den fazla Aile hekimi bu yönetmelik değişmezse istifa edecek. Bunun suçlusu bakanlık olacak” açıklamasını yaptı.

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör