top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP'li Kaya: 'İşte bunlar batırdığınız esnafımızın anahtarları'ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, dükkanlarını kapatmak zorunda kalan esnafların anahtarlarını Meclis kürsüsünden göstererek, “Bakın, bu anahtarlar AKP iktidarının kötü yönetimi yüzünden ekmek teknelerini kapatmak zorunda kalan, ‘Namusumuzla battık.’ diyen esnafların dükkânlarının anahtarları. Onlar batarken siz iktidar olarak sadece seyirci oldunuz, yanlarında olmadınız, destek vermediniz; onun için battılar. Size hususi selamları var, onu da ileteyim, boynumda kalmasın.” dedi.“BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE YİNE DAMGA VURDU”

TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerine CHP Grubu adına konuşan Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, önceki yıllarda olduğu gibi kürsüden iktidara verdiği mesajla bütçe görüşmelerine yine damga vurdu. Konuşmasında özellikle zor günler geçiren esnafın sıkıntılarına dikkat çeken Kaya, “Ülkemizde sadece bu yıl 11 ayda 108 bin 49 esnafımız dükkânını kapatmak zorunda kaldı, iflas etti, battı. 4 kat birden artan kiralarını ödeyemedikleri için, dükkân kirasını geçen elektrik faturalarını ödeyemedikleri için, kredi vermediğiniz için iflas ettiler. Kendinizi ve yakınlarınızı yeni anahtarların sahibi yaparken, esnaflarımızın anahtarlarını ellerinden aldınız, ekmek teknelerinin kapanmasına sebep oldunuz.” dedi.

“FINDIK VE ÇAY ÜRETİCİLERİMİZİN TALEPLERİNİ YOK SAYDINIZ”

Muhalefetin memleketin ve milletin hayrına verdiği yüzlerce önerge ve kanun teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini ifade eden Kaya, “Fındık üreticilerimizin talepleri doğrultusunda fındık üreticilerimizin sorunlarının araştırılması ve çözülmesi için verdiğimiz önergemiz AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Çayın tüm bileşenlerinden görüş alarak çayın ve çay üreticilerimizin sorunlarını çözecek çok güzel bir Çay Kanunu hazırladık tek bir maddesi dahi okunmadan, içinde ne var bakılmadan yine reddedildi.” dedi.“MEMLEKETİN VE MİLLETİN HAYRINA NE VARSA REDDETTİNİZ”

Ahmet Kaya konuşmasının devamında AKP ve MHP oylarıyla reddedilen teklifleri sıralayarak; “İstanbul Taksim'de vatandaşlarımızı hedef alan alçak bir terör saldırısı oldu, 6 vatandaşımız öldü, yaralananlar oldu. Ölenlere tekrar Allah'tan rahmet diliyorum. Bu terör saldırısının tüm boyutlarıyla araştırılması ve gerçeklerin ortaya çıkması için verdiğimiz önergemiz de maalesef reddedildi. FETÖ'nün siyasi ayağı araştırılsın, gerçekler ortaya çıksın istedik, yine reddettiniz. ‘Uyuşturucu trafiği, uyuşturucu ticareti araştırılsın.’ dedik, onu da reddettiniz. Elektriğe, doğal gaza, kömüre yapılan ve milletin belini büken zamlar araştırılsın ve bu fahiş artışlar önlensin istedik, yine reddettiniz.” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya bütçe konuşmasının devamında şunları söyledi:

“ARTAN KİRALARA ÇÖZÜM ÜRETİLSİN İSTEDİK REDDETTİNİZ!”

“Üniversite öğrencilerimizin yurt ve barınma sorunlarının araştırılması ve bu sorunun çözülmesini istedik, reddettiniz. Ev ve işyeri kiraları bir anda 4-5 kat arttı. Bunun sebepleri araştırılsın ve bu sorun çözülsün istedik, reddettiniz. Evlerde kullanılan elektrik, doğal gaz ve su faturalarından KDV alınmasın istedik, bu teklifimizi de reddettiniz.”

“ÇİFTÇİMİZİN VE EMEKLİMİZ İÇİN VERDİĞİMİZ TEKLİFLERİ REDDETTİNİZ!”

“Çiftçilerimizin kullandığı mazottan alınan ÖTV ve KDV'nin kaldırılmasını teklif ettik, yine reddettiniz. En düşük emekli maaşının asgari ücret kadar olmasını ve emeklilerimize verilen bayram ikramiyelerinin artırılmasını önerdik, bu tekliflerimizi de reddettiniz.”

“SİZ TEKLİF EDİN KABUL ETMEZSEK NAMERDİZ!”

“Görüldüğü gibi, hemen her teklifimizi reddettiniz ve aslında her reddinizle milletimizi mağdur ettiniz. Böyle siyaset olur mu arkadaşlar? Çıkın, siz bu konularda kanun teklifi verin, önerge verin, eğer kabul etmezsek namerdiz.”“ÖĞRETMENLERİMİZİN, ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN, ESNAFIMIZIN SORUNLARINI YOK SAYDINIZ!”

“Sözleşmeli öğretmenlerimizin kadroya alınmasını teklif etmişiz, yine ret. Engelli vatandaşlarımıza kadro açılmasını önermişiz, onu dahi reddetmişsiniz. Esnaf ve sanatkârların sorunlarının araştırılması ve o sorunların çözülmesini istemişiz, yine ret. Suriyeli, Afganlı mülteciler konusunda verdiğimiz önergeleri de reddetmişsiniz. Kamuda 3 maaş, 5 maaş alanlar var, bunu kaldıralım diye verdiğimiz önergemizi de reddetmişsiniz.”

“SİZİN ELLERİNİZ HİÇ MEMLEKETİN, MİLLETİN HAYRINA KALKMAYACAK MI?”

“Daha sayayım mı? Ya, sizin elleriniz hiç memleketin, milletin hayrına kalkmayacak mı arkadaşlar? Okuyan çocuklarımıza 1 öğün yemek verelim dedik, bunu bile reddettiniz. Allah sizi ıslah etsin! Allah size vicdan, merhamet versin!”

“ÇIRPINIŞLARINIZ MİLLET İÇİN DEĞİL, YANDAŞLAR VE YABANCILAR İÇİN!”

“Bu değerli teklif ve önerilerimizi reddederken milletimizin menfaatine olmayan, hatta yerli tütün üreticilerimizi cezalandıran tütün yasasını kabul ettiniz. ‘Özelleştirme’ adı altında bedavaya sattığınız limanların işletme hakkını ihalesiz bir şekilde 49 yıla çıkarmak için çok uğraştınız, uğraşmaya da devam ediyorsunuz.

“LİMANLARIMIZI PEŞKEŞ TEKLİFİNİZDEN VAZGEÇİN!”

“Dün Meclise sunduğunuz bir Elektrik Piyasası Kanunu Teklifi var, içinde yine limanların işletme hakkının 49 yıllığına ihalesiz biçimde çıkarılması maddesi var. Bu yasayı çıkarmak için neden bu kadar ısrar ediyorsunuz, bu kadar çırpınmanızın sebebi ne? Çıkın, millete bunu bir açıklayın!

Bizler iyi biliyoruz ki bu çırpınışınız asla milletimiz için değildir, tamamen yandaş ve yabancılar içindir. Sizi uyarıyoruz, Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı ayaktadır, dimdik ayaktadır hem de. Bu büyük ihanetten vazgeçin diyoruz.”

“11 AYDA 108 BİN ESNAF DÜKKAN KAPATTI”

“iktidarın reddettiklerini sayarken esnaflarımızın desteklenmesiyle ilgili teklifimizi de reddettiğinizi söylemiştim. Bakın arkadaşlar, ülkemizde sadece bu yıl 11 ayda 108.049 esnafımız dükkânını kapatmak zorunda kaldı, iflas etti, battı yani. Bu siyah çantayı görüyorsunuz değil mi? ‘Namusumuzla battık.’ diyen esnafların anahtarlarıyla dolu bir çanta, üşenmedik, topladık.

“BU ANAHTARLAR ‘NAMUSUMUZLA BATTIK’ DİYEN ESNAFLARIMIZIN”

Bakın, bu anahtarlar bu iktidar yüzünden, bunların kötü yönetimi yüzünden batan esnaflarımızın dükkânlarının anahtarları arkadaşlar. Bakın, bu anahtar sizin yüzünüzden batan esnaflarımızın dükkânlarının anahtarları. ‘Namusumuzla battık.’ diyen esnafların dükkânlarının anahtarı, sizin kötü yönetimi yüzünden ekmek teknelerini kapatmak zorunda kalan esnaflarımızın anahtarları.”

“ESNAFIMIZ BATARKEN SEYİRCİ OLDUNUZ”

“4 kat birden artan kiralarını ödeyemedikleri için, dükkân kirasını geçen elektrik faturalarını ödeyemedikleri için batan esnafların anahtarları. Kredi vermediğiniz için iflas eden esnafların anahtarları. Onlar batarken siz iktidar olarak sadece seyirci oldunuz, yanlarında olmadınız, destek vermediniz; onun için battılar. Size hususi selamları var, onu da ileteyim, boynumda kalmasın. Aslında bu anahtarları önünüze atmamı istediler benden ama nezaketen ben bunu yapmayacağım.”“KENDİNİZİ YENİ ANAHTAR SAHİBİ YAPARKEN, ESNAFIMIZIN ANAHTARLARINI ELİNDEN ALDINIZ”

“İnsanlarımız size güvendiler, ülkeyi iyi yönetin, sorunlarımızı çözün diye iktidarın anahtarını size verdiler ama siz ne yaptınız? Kendinizi ve yakınlarınızı yeni anahtarların sahibi yaparken, esnaflarımızın anahtarlarını ellerinden aldınız. Ekmek teknelerinin kapanmasına sebep oldunuz, onları batırdınız. Aslında siz, sadece esnaflarımızı değil, ülkemizi de, milletimizi de batırmış bir iktidarsınız. İlk seçimde, geldiğiniz gibi gideceksiniz.”
21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page