top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP'li Kaya sordu: Erzincan-Trabzon demiryolu ne durumda?ANKARA - CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM KİT Komisyonu TCDD görüşmelerinde Erzincan-Trabzon demiryolu konusunu gündeme getirerek, “AKP iktidarının temsilcileri 2023 yılında bitecek demişlerdi. 1 yıl kaldı ama ortada hiçbir şey yok. Projeyle ilgili hiç kimsenin net bir fikri de yok. Bu vaadin hikayeden ibaret olduğunu yaşayarak gördük. Siyasiler demiryolu konusunda Karadeniz insanını aldattılar. Devletin bürokratları olarak Erzincan-Trabzon Demiryolu projesiyle ilgili doğruyu sizlerden duymak istiyorum. Erzincan. Trabzon demiryolumuza ne oldu?" diyerek TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük’e çağrıda bulundu.“2023’TE BİTECEK DENDİ, 2053 VİZYON PROJESİ VAADİ OLDU”

“Sussan olmuyor, söylesen fayda etmiyor. Tam o noktadayım aslında.” diyerek sözlerine başlayan Kaya, “Her toplantıda konuşuyoruz, sizlerin de bildiği gibi, bir Erzincan-Trabzon demir yolu hikâyesi var. ‘Hikâye’ diyorum çünkü yaklaşık

7-8 yıldır hep konuşuluyor, hatta Ak Partili Trabzon milletvekili arkadaşlarımız ‘Trabzon'a müjde.’ diye bunu sundular. Önceki Ak Partili Belediye Başkanı Orhan Bey ‘Temellerini attık, projesini hazırladık, demir yolu çok yakında Trabzon'a gelecek.’ diye müjde verdi. Sonrasında Sayın Binali Yıldırım çıktı, "2023'e kadar bu demir yolunu bitireceğiz." dedi, o zaman Başbakandı. Her birinin sözleri belleğimizde ve kayıtlarda var. Fakat yıl 2022, projeyle ilgili ne olup bittiği konusunda hiç kimsenin hiçbir fikri yok. Ben, Ulaştırma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, kitapçığa baktım. Kitapçıkta diyor ki: ‘2029 proje aşamasındaki hat, 2053 yılında da yapılması düşünülen hatlardan biri.’ Bizimle dalga mı geçiyorlar." dedi.


“AKP’NİN HAYALİ PROJESİ İLLERİ DE BİRBİRİNE DÜŞÜRDÜ”

Kaya, “Hattın bize anlatılan şekli, Erzincan-Kelkit, Kelkit'ten Gümüşhane merkeze, Gümüşhane merkezden Torul ilçesine -Gümüşhane'nin Torul ilçesine oradan da Trabzon Maçka'ya ve sahile ulaşacak bir hat. Böyle anlatıldı bize. Şimdi Trabzonlu, Gümüşhaneli, Kelkitli, Torullu hemşehrilerimiz bu hattın akıbetini sorarlar. Hatta bölgede bir tartışma konusu da oldu bu. Haklı olarak, Rizeli vatandaşlar ‘Niye bizim buradan bu hat geçmiyor?’ dediler; Ordulu, Giresunlu vatandaşlarımız, hemşehrilerimiz ‘Bizim bu bölgelere niye demir yolu gelmiyor?’ diye sitem ettiler. İller arasında bir rekabete de dönüştü. Fakat ‘müjde’ diye sunulmuş bir hikaye dışında ortada hiçbir şey yok.” dedi.

“DOĞU KARADENİZ’DE 1 METRE RAY YOK”

CHP Trabzon Milletvekili Kaya, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924'te Trabzon’a ilk ziyareti sırasında demiryolu ile ilgili söylediği, "Bir dahaki sefer Trabzon'a geldiğimde, buranın demir ağlarla örülmüş olduğunu görmek en büyük hayalimdir.” sözlerini hatırlatarak; “Aradan doksan sekiz yıl geçmiş, Doğu Karadeniz'de, Samsun'dan Sarp Sınır Kapısı'na kadar, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin’de 1 metre ray yok.” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya konuşmasının devamında şunları söyledi:

“SAYIN CUMHURBAŞKANINI GELSİN GÖRSÜN, TREN BİLETİ BENDEN”

“Sayın Cumhurbaşkanı Samsun'da bir açıklama yapmıştı; 10'uncu Yıl Nutku'na da atıfta bulunarak ‘Gerçek manada Türkiye'yi demir ağlarla biz ördük.’ demişti. Ben de kendisine cevaben ‘Karadeniz'de 1 metre ray yok. İsterseniz tren biletinizi ben alayım, buyurun, gelin görün kendi gözünüzle. Belki size yanlış bilgi veriliyor, buralarda 1 metre ray yok.’ demiştim. Anlaşılan o ki bölgemizde siyaset yapan, ülkemizde siyaset yapan insanlar; insanlarımıza yalan yanlış bilgiler verdiler, doğruları söylemediler yani 2023 yılında bitecek bir demir yolu hattından bahsettiler ama bunun bir hikâyeden ibaret olduğunu yaşayarak gördük. İşte, 2023'e 1 yıl kalmış ortada hiçbir şey yok.”

“SİYASİLER ALDATTI, SİZ DOĞRUYU SÖYLEYİN, DEMİRYOLU NE OLACAK?”

“Sizlerden ricam şu: Şimdi, sizler devletin bürokratlarısınız, bu millete doğruyu siz söyleyin lütfen çünkü siyasiler bu konuda millete yalan söylediler, milleti aldattılar. Devletin bürokratları olarak Erzincan-Trabzon Demiryolu projesiyle ilgili doğruyu sizlerden duymak istiyorum. Bu projenin akıbeti nedir; bu proje başlayacak mı, ne aşamadadır? Proje aşamasında mı, yapımı düşünülen hat mı, yoksa bir hikâyeden ibaret mi?”

“BÖLGENİN AKP’Lİ SİYASİLERE GÜVENİ KALMADI”

“Sayın Cumhurbaşkanı Rizeli, Sayın Ulaştırma Bakanı Trabzonlu hemşehrimiz, Trabzon'un 4 bakanı var, her birinin bu konuda sözleri var, Ak Partili 4 milletvekili var, her birinin sözleri var, Belediye Başkanının sözleri var ama ortada hiçbir şey yok ve milletin onlara güveni de yok açıkçası. O yüzden, devletin bürokratları olarak sizden duyacaklarımıza inanacağız.

Yazılı olarak, bu konuda ne aşamadayız, ne yapılmış, ne yapılacak? Lütfen, bunları bize bildirin, rica ediyorum.”

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page