top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP'li Onursal Adıgüzel açıkladı: Sistemimiz siber saldırıya uğradıANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bilişim Merkezi yöneticisi Onursal Adıgüzel sosyal medya hesabından bir açıklama yayımlayarak dün yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri'nın sonuçlarının aktarılmasını sırasında herhangi bir gecikme yaşanmadığını; ancak yurt dışından pek çok siber saldırıyı engellemek için önlemler almak zorunda kaldıklarını vurguladı.


Adıgüzel, Türkiye genelinde 192.214 sandıkta 56 milyonun üzerinde vatandaşımızın oy kullandığını, oy kullanma işleminin sona ermesi ve sayın işlemlerinin başlamasıyla görevlendirilen partililer kanalıyla ilk andan itibaren sorunsuz şekilde genel merkeze verilerin aktarılmaya başlandığını, sistemlerin yüzlerce siber saldırıya uğradığını ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

"Bu operasyon süresince oluşabilecek tüm riskleri sıfıra indirmek adına sistemlerimizi bizzat takip ettim. Sistemlerimizin maruz kaldığı yüzlerce siber saldırıya karşı anlık müdahaleler ile sistemlerimizi ayakta tutmayı başardık ve veri akışımız bir saniye dahi kesintiye uğramadı.


Sistemlerimize yurt dışı kaynaklı yapılabilecek yüklü saldırıların önüne geçmek için yurt dışından erişime kapattık. Bu bir güvenlik önlemiydi ancak bazı kaynaklarca bizim erişime kapattığımız ve seçim akşamı açık olmasına ihtiyaç duymadığımız subdomainler üzerinden sistemlerimizin çöktüğü yönünde bir algı inşa edildiğini görmekteyiz. Bu iddialar gerçekle bağdaşmamaktadır."


CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bilişim Merkezi yöneticisi Onursal Adıgüzel, açıklamasında "Cumhuriyet Halk Partisi olarak herkesin erişimine açık bir seçim sonuç ekranı yayınlamayı hiçbir zaman taahhüt etmedik. Bizim birincil önceliğimiz tüm sandıklardan doğru sonucu almak ve ihtilaflı durumlar olması halinde de bunlara hızlıca hukuki itiraz süreçlerini başlatabilmektir. Bu nedenlede seçim akşamı bizzat bu operasyonun başında bulunarak, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, parti yöneticilerimize ve ittifak bileşinlerimize anlık olarak sistemlerimiz üzerinden gelen verilerin aktarımını sağlamış bulunmaktayız." dedi.


Adıgüzel son olarak "ikinci tur seçim çalışmalarına aynı kararlılıkla devam ettiklerini " belirterek şunları ifade etti: "Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüm kadroları ve gönüllü arkadaşlarımız en hızlı şekilde sandık başından sonuçları alarak genel merkezimize ulaştırmış ve AKP Genel Başkanı’nın oldu bittiye getirerek ‘seçimi kazandık’ deme hevesini kursağında bırakarak seçimlerin ikinci tura kalması adına tarihi bir rol oynamıştır.


Dün geceden itibaren bir saniye bile ara vermeden genel merkezimizde çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdürüyor ve her bir oyu korumak adına sandıklarda, il/ilçe seçim kurullarında ve genel merkezimizde canla başla mücadele eden herkese teşekkür ediyorum. Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13. Cumhurbaşkanımız yapmak için ikinci tur seçim çalışmalarımıza aynı kararlılık ile devam ediyoruz."


Haber: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page