top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP’li Tanal, “İhbar aldık” diye duyurdu...OY VERMEDE HİLE...


ŞANLIURFA’YA DÖNEMEYEN MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ YERİNE OY KULLANACAKLAR!

CHP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Av. Mahmut Tanal, başka şehirlere çalışmaya giden ve 14 Mayıs seçimleri için memleketlerine dönemeyen Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçileri adına başkaları tarafından oy kullanılacağı yönünde ihbar aldıklarını duyurdu.

Tanal ayrıca KYK yurtlarında kalan öğrencilerden oyunu kullanmaya gitmeyeceklerin bilgilerinin yetkililerce toplanıldığı iddiasına dikkat çekerek, “Hangi amaçla bu bilgiler istendi?” diye sordu. İlgili kanun maddelerini sıralayarak başkasının adına oy kullanmanın suç olduğuna vurgu yapan Tanal, Şanlıurfa’da tespit ettikleri kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. CHP’Lİ TANAL UYARDI

CHP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Mahmut Tanal’ın sosyal medya üzerinde yaptığı açıklama şöyle:

“Başka kentlere tarlada, bağ bahçede çalışmaya gidip, 14 Mayıs Pazar (yarın) günü için Şanlıurfa’ya dönemeyen mevsimlik tarım işçileri adına başkaları tarafından oy kullanılacağı yönünde ihbar aldık.

Buradan uyarıyoruz!

Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçilerinden kimin şu anda hangi ilde hangi adreste bulunduğu devlet kayıtlarından bellidir.

Şanlıurfa’da olmayan seçmenlerin yerine başkalarınca oy kullanılması halinde, usulsüz işlemden sandık görevlileri, diğer kamu görevlileri ve muhtarlar sorumludur.

Bize gelen ihbar doğrultusunda biz de sandıkların başında olacağız. Başka kentlerde bulunan mevsimlik tarım işçilerinin yerine Şanlıurfa’da oy kullanıldığını tespit ettiğimiz anda sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız. GİTMEYEN ÖĞRENCİLERİN BİLGİLERİ NEDEN TOPLANIYOR?

Bir başka ihbar yine bize ulaştı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı KYK yurtlarında kalan öğrencilerden oyunu kullanmaya gitmeyecek olan öğrencilerin, isim, soy isim, memleket ve TC kimlik bilgilerinin yetkililerce toplanıldığı iddia ediliyor. Hangi amaçla bu bilgiler istendi?

Üniversitede okuyup dersleri veya başka sebepten oy kullanacakları memleketlerine gidemeyenlerin bilgileri neden isteniyor?

Başkasının adına oy kullanmak suçtur. Suç işleyenlerin peşini bırakmayız!

YASAYA GÖRE CEZASI VAR

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 161. maddesi, “Başkasının adını taşıyarak oy vermeye teşebbüs eden veya veren kişi, üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünü içermektedir.

Aynı Kanunun 164. maddesi ise aynen şöyle: “Her kim, sandık başında seçmenlerin imzalarını koydukları sandık seçmen listesine gelmeyenler adına sahte imza atmak, mühür koymak veya parmak basmak gibi hileli bir hareket ile sandığa oy atar veya attırır ise üç yıldan beş yıla kadar hapis ve bin günden beşbin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.

-Bu fiil sandık başkan ve üyeleri ile resmi memurlar tarafından işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkrada yazılı cezaya yarısı eklenerek hükmolunur.”1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page