• HaberciGazete

CHP'li Yeşil:'700 bin hastadan yalnız 144'tü destek alabiliyor"CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na iki ayrı soru önergesiyle kaç hastanın elektrik yardımı talep ettiğini ve yardımdan faydalandığını sordu. Bakanlık ise başvuru sayısını açıklamadı.

Türkiye’de 700 bine yakın hastanın cihaza bağlı yaşadığı tahmin ediliyor.

Son zamlarla birlikte evde tıbbi cihaza bağlı olarak yaşadığı için elektrik desteğine ihtiyaç duyan kişi sayısı artsa da, 2021 yılındaki destek yalnızca 144 haneyle sınırlı kaldı. Bakanlık, başvuru sayısını açıklamazken hane başı desteğin 200 TL’den 206 TL’ye çıkartıldığını belirtti.


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, KOAH, SMA, ALS ve diğer kronik hastalıkları nedeniyle cihaza bağlı yaşayan hastalara her ay elektrik desteği sağlıyor. Yardım verilebilmesi için ise belirli kriterlerin taşınması gerekiyor.

Elektrik desteği sağlanacak kişinin “sosyal yardım hak sahipliği” bulunması şartlar arasında. Ancak, aylık bin 798 TL olan evde bakım yardımından da faydalanmıyor olması gerekiyor.

Son zamlarla birlikte desteğe ihtiyaç duyan hane sayısı artmaya başlayınca, yardım alan kişilerin sayısı ve yardım miktarı da tartışma konusu oldu.

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, 25 Ocak ve 15 Şubat tarihlerinde iki ayrı soru önergesiyle, kaç kişinin yardım başvurusunda bulunduğunu sordu. Ancak, bakanlık elektrik desteği başvurusunda bulunan kişilerin sayısını açıklamadı.

Yeşil, Bakanlığa elektrik desteği için yardım talebinde bulunan başvuru sayısını iki kere yazılı olarak sormasına rağmen cevap verilmemesine tepki gösterdi. Üç kişilik bir aile içerisinde makinaya bağlı olarak yaşayan bir hastanın eline ulaşan elektrik faturasını gösteren Yeşil, 200 Liralık destek paketinin 2022 yılı için yüzde üç oranında arttırılmasının vicdani olmadığını ve TÜİK’in resmi enflasyon rakamlarının dahi oldukça gerisinde olduğunun altını çizdi.


24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör