• HaberciGazete

CHP'li Yeşil: Ankara'da son bir ayda 228 esnaf kepenk indirdiANKARA - CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, “Covid-19 salgınla mücadele sürecinde kısıtlamalar nedeniyle faaliyetlerine devam edemeyen bir çok sektördeki esnafın kepenk indirdiğini, vergiler ve giderlere nazaran kazanç olmadan geçirdikleri aylar nedeniyle yükün taşınamayacak noktaya geldiğini söyledi. Yalnızca 2021 Mayıs ayında Türkiye genelinde 3893, Ankara’da ise 228 esnafın kepenk indirdiğinin altını çizen Yeşil; Salgının başında çekilen krediler duruyor, esnaf o kredileri çevirmek için kredi çekecek duruma geldi” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Ankaralı esnafın durumunu Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

ESNAF BORCU BORÇLA KAPATIYOR!

İktidar tarafından açıklanan destek paketi’nden esnafların büyük çoğunluğunun faydalanamadığını ifade eden Yeşil; “Kredi çeken esnaflarımız da borcu borçla kapatmaya çalışmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri olarak Türkiye’nin dört bir yanından esnaflarımızın çığlıklarını, mağduriyetlerini dinlemeye çalışıyoruz. Karşılaştığımız tablo ne yazık ki içler acısı. Bu duruma direnmeye çalışan esnafımızın artık ayakta duracak gücü kalmadı. Neredeyse bir ay önce açıkladıkları hibe desteği dahi esnaflarımızın hesaplarına yatmıyor” yorumunda bulundu.

Konuyu meclise taşıyan Yeşil, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önergede şu soruları yöneltti:

13 Mart 2020 tarihinden itibaren Ankara il ve ilçelerinde toplam kaç esnafımız Destek Paketi’ne başvuru yapmıştır? Kaç esnafımız Destek Paketi’nden faydalanmıştır? Kaç esnafımızın destek talebi reddedilmiştir? İlçelere göre dağılımı nedir? 13 Mart 2020 tarihinden itibaren Ankara’da kaç kişi destek kredisi ve ticari kart için başvuruda bulunmuştur? 13 Mart 2020 tarihinden itibaren Ankara’da kaç esnafımıza takip ve haciz işlemi başlatılmıştır? Ankara ilinde ve ilçelerinde vergi ve SGK borçları nedeniyle takipli ve hacizli durumdaki esnaf sayısı kaçtır?

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör