• HaberciGazete

CHP'li Yeşil: "Yer gök taş ocağı doldu"ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, taş ocağı ruhsatı ve çalışma izni verilmesi süreçlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sordu. Yeşil, ayrıca faal durumdaki ve ÇED Gerekli Değildir kararı verilen taş ocaklarını da soru önergesinde dile getirdi.

Taş ocaklarına ruhsat ve çalışma izni verilirken, Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu istemenin veya istememenin keyfi olarak esnetilemeyeceğini ifade eden Yeşil; “Millete taş yedireceklermiş gibi yer gök taş ocağı doldu. Bu ocaklar adeta doğayı talan ediyor. Etrafındaki canlı yaşamını tehdit ediyor. Kuraklık aldı başını gitti, bu yıl tarımsal ürün rekolteleri yarıdan fazla düştü. Taş ocağına değil, domates biber patlıcan yeşeren tarlalara ihtiyacımız var.” yorumunda bulundu.

Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’ne göre taş ocağı açma ruhsatı ve çalıştırma izni verilirken, ÇED raporu istenip istenmemesine ilişkin muğlaklıklar olduğuna değinen Yeşil, soru önergesinde şu hususların altını çizdi:


BELİRSİZLİK PROTESTOLARA NEDEN OLUYOR

“Taş ocağı faaliyetleri, doğal dokuyu ve yaban hayatı sahalarını tehdit ederek; toprak dokusuna, su ekosistemine, insan sağlığına, tarımsal üretime, tarihi ve arkeolojik SİT alanlarına çok büyük zararlar vermektedir. Bunun yanı sıra faaliyet yapılan bölgelerdeki hayvancılık ve arıcılık faaliyetlerini bitirdiği birçok akademik araştırmanın konusu olmuş ve genel geçerlilik olarak kabul edilmiştir. Yakın dönemde Rize İkizdere’de, Van’da, Kayseri’de ve Ankara Beypazarı’nda kurulmak istenen taş ocaklarına karşı, bölge sakinleri ve çevre sağlığına duyarlı demokratik kitle örgütleri taş ocağı kurulumunun olası etkileri konusundaki çekincelerini kamuoyuna taşımıştır. Anayasal güvence altındaki barışçıl gösterileri ve protestoların dahi engellendiği de kamuoyuna yansımış ve orantısız müdahale örnekleri tepkiyle karşılanmıştır.”


ÇED RAPORU YANDAŞTAN DA İSTENECEK Mİ?

“Taş ocaklarının çevresel etkileri konusunda genel kamuoyu tarafından haklı ve meşru çekinceler devam etmesine ve bazı bölgelerde idari dava süreçleri devam etmesine rağmen, mevzuat dahilindeki çevresel etki değerlendirmelerinin sağlıklı yürütülmediği çekincesi görmezden gelinemeyecek düzeydedir. Bu belirsizlik akıllara; ÇED Raporu kriteri, taş ocağı sahibinin kim olduğuna göre mi uygulanacak? Taş ocağı ruhsatı isteyen kişi yandaşsa ÇED raporu istenmeyecek mi? sorularını getirmektedir. Bu belirsizliğe bir netlik kazandırmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’a sorularımızı yönelttik.”


YEŞİL, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANINA SORDU

Yeşil’in Bakan Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ise şöyle: “Ankara ili ve ilçelerinde bulunan taş ocağı sayısı kaçtır, faal durumdaki taş ocaklarında kaç kişi çalışmaktadır? Bakanlığınız, taş ocağı ruhsatı ve çalışma izni verilme süreçlerini mevzuat dahilinde “ÇED Gerekli Değildir” kapsamında değerlendirirken hangi bilimsel kriterleri dikkate almaktadır? Ankara ilinde ruhsatını almayı bekleyen kaç taş ocağı vardır? Türkiye genelinde faal durumdaki taş ocaklarının kaçında Bakanlığınız tarafından “ÇED Gerekli Değildir” kararı alınmıştır? Faal durumdaki taş ocaklarında, ruhsat verilmesi sonrasında da insan ve çevre sağlığına yönelik, çevresel etkilere dair denetimler yapılmakta mıdır? Şayet yapılıyorsa, şikâyet üzerine faaliyet gösteren taş ocaklarının denetimleri ne kadar sıklıkla yapılmaktadır? Son 10 yılda Ankara’da kaç taş ocağı açılmış, kaç taş ocağı ruhsat süresi sonlandığı için kapanmıştır? Ankara’da bulunan taş ocaklarının bulunduğu bölgelerde mobil hava kalitesi ölçüm istasyonları yerleştirilmiş midir? Yerleştirilen bölgelerde hava kalitesi ve toz ölçüm değerleri nedir?

31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör