• HaberciGazete

CHP'liler hep birlikte: Elektrik zamları geri alınsın


Kaftancıoğlu: Saray iktidarı kademeli zam, kademeli zulüm politikasını uygulamaya koydu

Son günlerde peş peşe gelen zamlara karşı Cumhuriyet Halk Partisi protesto düzenledi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, basın açıklamasında bulundu. Kaftancıoğlu, "Enerji buhranının kahramanı saray iktidarı elektrik zamlarıyla kademeli zam, kademeli zulüm politikasını uygulamaya koydu" dedi.

Son günlerde gelen zamları Cumhuriyet Halk Partisi protesto ediyor. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, basın açıklamasında bulunuyor.

Kaftancıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

-Enerji buhranının kahramanı saray iktidarı elektrik zamlarıyla kademeli zam, kademeli zulüm politikasını uygulamaya koydu.

-Kara kış fonu kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlara fatura desteği sağlanmalıdır.

-KDV ve ÖTV'nin kış aylarında sıfırlanması sağlanmalıdır.

-Yılbaşında sanayi elektriğine yapılan %130, ticarethane tarifesine yapılan %125 ve tarımsal sulamada yapılan %95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir.

- Halkımıza söz veriyoruz. İktidarımızda, ekonomik burhanına da enerji burhanına da son verecek tüm adımları atacağız. Bu günleri hep birlikte geride bırakacağız, aydınlık günleri hep birlikte kuracağız.

-İstanbul'un 39 ilçesinde eş zamanlı açıklama yapıldı. Bu dakikadan itibaren CHP'nin bütün kademeleri zamlar geri alınıncaya kadar sokakta olacak.

-Önümüzdeki günlerde bir 'Zam Müzesi' açacağız. Biz vatandaşımızın bu derdini sağır kulaklar duyuncaya kadar gece gündüz çalışacağız, bu zamların geri alınmasını sağlayacağız. Bu zamları vatandaşa gönderen iktidara ilk seçimde de faturayı keseceğiz.Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partililerin bütün yurtta eş zamanlı olarak elektrik zamlarının geri alınması isteğiyle saat 11.00'de yaptıkları basın açıklaması Ataşehir'de ilçe başkanı Celal Yalçın tarafında okundu. Yalçın, basın bildirisini okumadan biri emekli, biri de esnaf iki yurttaşa söz verdi: Yurttaşlar elektrik zamlarının zulüm halini aldığını, dükkan kapatmak zorunda kalabileceklerini dile getirdiler.CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın'ın okuduğu basın bildirisinde şöyle denildi:

"Saray iktidarı zam yapmaya doymuyor. Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dörımüşken, yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor. Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor. Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor.


Vatandaşlarımızın pazar fıleleri boş. ten:,ereleri boş, cüzdanları boş! Kaybeden kim? 83 milyon! Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları! Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile °Kademeli Zam, Kademeli Zulüm" politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü AKP ilçe Başkanlığı gibi çalışan EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu. Saray iktidarı, elektrikte "kademeli tarife" adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi.

Üstüne basa basa söylüyoruz: Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar.

Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturalan ile vatandaşı çarptılar. Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı.

Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı.

"Kedemeli Zam, Kademeli Zulüm" politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Bu kez AKP Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovatsaat yerine 210 kilovatsaate çıkarılacağını duyurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa "Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdir" diye defalarca uyardık.


Defalarca "Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovatsaat olmalıdır"

Saray'ın "ben yaparım olur" zihniyetiyle ısrarlı basiretsiz yönetimi vatandaşlarımızıı bütçesinde yeni gedikler açtı.

Değişen hiçbir şey olmadı! Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte. 4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu. Şubat'ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı! Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor. Saray iktidarı tarife oyı, nlarlyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak. Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yap ıldı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz; "Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!"

Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz.

• Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU'nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır.

• Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir.

• KDV ve ÖTV'nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır.

• Aralık 2021 — Ocak 2022 döneminde vatarıdaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127'ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir.

• Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir. Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. iktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız! "


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör