top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP'nin acı kaybı: Süleyman Genç yaşamını yitirdiCHP İzmir eski Milletvekili Süleyman Genç Bursa’da kalp tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.


Bursa'nın Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi’nde yaşayan CHP İzmir eski Milletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Genç dün yaşamını yitirdi. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Partimizin efsane Gençlik Kolları Genel Başkanı” diyerek eski CHP İzmir Milletvekili Süleyman Genç’in vefat ettiğini duyurdu. Karasu’nun paylaşımı şöyle:


“Partimizin efsane Gençlik Kolları Genel Başkanı, İzmir Milletvekili Süleyman Genç ağabeyimizin vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Tarihimizin en zorlu dönemlerinde dahi doğruda durmuş büyük bir mücadele ve fikir insanını kaybettik. Ailesinin ve örgütümüzün başı sağolsun” SÜLEYMAN GENÇ KİMDİR?

Süleyman Genç, 1944 yılında Rize İkizdere’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İkizdere ve Samsun’da tamamladı. Daha sonra Erzincan Askeri Lisesi’ne girdi. Askeri lise sonrası 1961 yılında kara harp okuluna girdi. 20-21 Mayıs olayları sonucu bütün okul öğrencileri gibi 1963’de Harp Okulu’ndan çıkarıldı. Kendilerine tanınan hakla aynı yıl İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde eğitime başladı. Öğrenci örgütlerinde aktif rol oynadı ve çeşitli görevlerde bulundu. 1965 yılında Türkiye Milli Talebe Federasyonu’nun Ege Bölge Temsilciliği ve CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanlığını yaptı. 1968 yılında İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. 1970 Mart ayında CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı’na atandı. 2-3 Temmuz 1970 tarihinde yapılan CHP Gençlik Kolları 6. Kurultayı’nda yeniden Gençlik Kolları Genel Başkanlığı’na seçildi. 1972 yılında yapılan CHP 21. Olağan Kurultayı’nda ise Parti Meclisi’ne girdi. 1973 yılında İzmir Milletvekili olarak meclise girdi. CHP içerİsinde o dönemin sol kanadın önde gelen isimlerinden oldu. 1968 kuşağının önder isimlerinden Süleyman Genç, 1977 yılında yapılan seçimlerde ikinci kez İzmir Milletvekili olarak meclise girdi. Genç'in Ankara’daki evi 6 Ocak 1978’de bombalandı 12 Eylül 1980 askeri darbesinde 1 ay tutuklu kaldı. Siyaset yasağı getirildi. 1983’de siyaset yaptığı gerekçesiyle tekrar gözaltına alındı, Zincirbozan’da 3 ay tutuklu kaldı. Süleyman Genç siyasi hayatı boyunca dört kitap yazmıştır. Kitapları: 1970 Türkiye’nin Yapısal Analizi,

12 Mart’a Nasıl Gelindi Bıçağın Sırtındaki Türkiye, CIA-MİT / Kontrgerilla.

Kuşatılan Devlet Türkiye,

Uyuşturucu-Mafya Yerel Egemenler

29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page