• HaberciGazete

CHP'nin Bir Arada Haberleri-1KÖSE: KADIN KOOPERATİFLERİ ÜRETECEK TÜRKİYE GELİŞECEKANKARA - Kadın Kooperatiflerinin yapısı, durumları, üretim alanları konusunda ciddi çalışmalar yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, Kadın Kooperatifleriyle ilgili hazırlanan çalışmalar ve web sitesiyle ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunum yaptı.

CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, son yıllarda ekonomi başta olmak üzere kötü yönetim anlayışı nedeniyle üretimde ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekerek, “CHP Grup toplantımızın ardından Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na Kadın kooperatifleri ile ilgili hazırladığımız Web sitesinin tanıtımını yaptık. #ÜretenYönetenOlsun anlayışı ile hazırladığımız çalışma kadın kooperatiflerinin daha etkin olması gerektiğini destekliyor. Üretimin bittiği Türkiye’de, kadın kooperatifleri son derece önemli bir görevi üstlendi. Kadınlarımız üretimde bizde varız dedi ve hem ev ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sunuyor. CHP olarak her alanda olduğu gibi kadınlarımızın üretmesini desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz. Hazırladığımız web sitemizde kadın kooperatiflerimiz kendilerine yer bulacak. Dayanışmayı arttırarak, işbirlikleri oluşturacağız. Kadın kooperatiflerimize yeni pazarlar bulmaları konusunda öneriler sunacağız ve eğitimler vereceğiz. Kadınlarımız üretecek ülkemiz büyüyecek” dedi.


CHP’Lİ KAYA’NIN ‘ESNAF İÇİN KOMİSYON KURALIM ÖNERİSİ’ CUMHUR İTTİFAKI’NIN OYLARIYLA REDDEDİLDİ
ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın esnaf ve sanatkarların sorunlarına çare aranması amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurulması için verdiği önerge TBMM Genel Kurul’da görüşüldü. Genel Kurul’da oylanan Kaya’nın önergesi Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi.

Ahmet Kaya araştırma önergesi üzerine CHP Grubu adına yaptığı konuşmada esnafın sorunlarına dikkat çekerken, Genel Kurul’da yapılan oylamada önergenin reddedilmesi üzerine “Ekonomimizin belkemiği olan esnaflarımızın sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin üretilmesi için bir önerge verdik, her zaman olduğu gibi Cumhur İttifakı'nın oylarıyla bu önergemiz de reddedildi. Çünkü Cumhur İttifakı'nın esnaf diye bir derdi yok, esnafın derdiyle dertlenmedikleri için önergemizi reddettiler.” dedi.

“ESNAF ESNAF OLALI BÖYLE ZULÜM GÖRMEDİ”

Kaya konuşmasında, “Esnaf deyince Türkiye'de yaklaşık 2 milyon 43 bin insandan bahsediyoruz, aileleriyle birlikte 10 milyonu aşkın insandan bahsediyoruz, ekonominin belkemiği olan bir kesimden bahsediyoruz. Bugün Türkiye'de esnaf maalesef çok büyük sıkıntılar içinde. Bir arkadaşımla konuşurken bana şunu söyledi: ‘Babam esnaftı, dedem esnaftı, ben de esnafım ama esnaf esnaf olalı böyle zulüm hiç görmedi.’” dedi.

“NAMUSLU BİR ŞEKİLDE BATTIK”

Trabzon'da sık sık esnaf ziyaretleri yaptığını belirten Kaya, Trabzon’da kepenk indiren esnafların dükkanlarına astıkları sitem dolu afişleri Meclis kürsüsünden göstererek, “Bir esnaf kardeşimizin dükkânının vitrinine astığı ‘Devren satılık; namuslu bir şekilde battık.’ ilanı. Yine, Trabzon'da bir başka esnafımız isyan ederek, feryat ederek ‘Koronadan değil, açlıktan öleceğiz.’ diye dükkânına bir levha astı. Yine, Trabzon'da 1924 yılında kurulmuş bir Selim Pastanemiz vardı, Trabzon'un marka değerlerinden biri, ‘Şimdilik buraya kadar.’ deyip dükkânını kapattı. Yine, Trabzon'un marka değerlerinden Galip Kuru Temizleme diye bir iş yerimiz vardı, yetmiş beş yıllık dükkânına maalesef bu levhayı asarak faaliyetlerine son verdi. Esnafın durumu maalesef çok vahim. 29 harf, inanın 29 harfle kurabileceğimiz hiçbir cümle esnafın bugün içinde bulunduğu sıkıntıyı ifade etmeye yetmez. Biz sürekli grup olarak, milletvekilleri olarak esnaflarla temas hâlindeyiz. İktidar milletvekillerini sahada göremediklerinden, yanlarında göremediklerinden dert yanıyor esnaflarımız, bunu da buradan kendilerine iletmiş olayım.” dedi.

Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“ESNAF, TABELALARININ IŞIKLARINI DAHİ YAKAMIYOR”

“Gezdiğim esnafların birçoğu maalesef dükkânında karanlıkta oturuyor, birçok esnaf soğukta oturuyor, tabelasını yakan esnaf görmedim. Geçmişte caddelerimiz, sokaklarımız ışıl ışıldı, elektrik zamlarından sonra esnaflar tabelalarını kapattı arkadaşlar. Akşam vakitleri sokaklar karanlığa büründü. Niye? Bu fahiş zamlar, bu elektrik zamları esnafın belini gerçekten büktü. Bakın, öyle elektrik faturaları geliyor ki esnafın kirasını geçen elektrik faturaları var. Az önce toplantıdan çıkıldı, Sayın Bakan bir açıklama, güya bu soruna çözüm için toplanmışlardı, yüzde 25 gibi bir indirim yapabileceklerini bir varsayım olarak iletti. Şunu anlıyoruz ki arkadaşlar, esnafın yaşadığı sıkıntıdan bihaberler.”

“RUH HALİ VE PSİKOLOJİSİ KARMA KARIŞIK”

“Bir esnaf ziyaretinde bir manzarayla karşılaştım. "İşleriniz nasıl?" diye sordum esnaf arkadaşa, bana şu kâğıdı gösterdi. Arkadaşlar, lütfen dikkatle bakın, esnafımızın önündeki kâğıt; bu bir yağlı boya tablosu değil, Picasso'nun, Abidin Dino'nun, Gençağa Küçük'ün yağlı boya tablosu değil, bir esnafın iş yerinde otururken önünde karaladığı bir kâğıt. ‘Nedir bu?’ dedim, dedi ki: ‘Vekilim, içim, ruh hâlim, psikolojim bu hâlde; psikolojimi yansıtıyor.’ Bakın, arkadaşlar, ‘Ben, kiramı, elektrik paramı, personel giderlerimi, SSK'mı, BAĞ-KUR'umu, aracımın yakıtını nasıl ödeyeceğim, evime nasıl ekmek götüreceğim diye kara kara düşünürken istem dışı ellerim bu karalamayı yapmış.’ dedi.”

“VAR OLAN DÜKKANINI, TEZGAHINI KORUMA KAYGISI İÇİNDE”

“Bir arkadaşla konuştum, bu işlerden biraz anlar, onunla konuştum dedim ki: Ya, bana bunu yorumlar mısın, burada ne var? Dedi ki: ‘Sayın Vekilim, burada, sıklıkla daireler çizmiş arkadaş, daireler birliği, bütünlüğü, var olanı korumayı anlatır. Bu arkadaşımız öyle bir kaygı içinde, var olanını yani dükkanını, tezgahını koruma kaygısı içinde. Bakın, sıklıkla daireler çizmiş, içinde o gelişi güzel çizilmiş çizgiler var, bunlar da duyduğu kaygıları ifade ediyor, belirsizliği ifade ediyor." diyor. İşte, esnafın hâlini özetleyen fotoğraf arkadaşlar, lütfen dikkatle bakın, esnaf bu hâlde.’”

“DESTEK VERİLMEZSE ESNAF ENTÜBE OLACAK”

“Esnaf kan ağlıyor, esnaf şu anda yoğun bakımda. Eğer müdahale edilmezse, ivedi olarak esnafımıza destek paketleri açıklanmazsa, esnafımız sahipsiz bırakılırsa korkumuz odur ki, toplu esnaf iflasları olacak, esnaf entübe olacak. Bunun müsebbibi olmayın, gelin önergemize destek verin. Esnaflarımızın sorunlarını araştıralım, çözüm önerilerini hep birlikte geliştirelim ve memlekete, millete bir hayrınız dokunsun en azından.”


CHP'Lİ PARLAR KAFTANCIOĞLU'NU ZİYARET ETTİ!

İSTANBUL - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu makamında ziyaret etti. "GÜNDEMDE HATAY VE İSTANBUL VARDI" Oldukça sıcak ve samimi geçen ziyarette gündemde İstanbul'a yapılacak olan projeler ve Hatay İl Başkanlığı'nın seçim çalışmaları vardı. Uzun uzadıya sohbet eden ikili birbirleriyle fikir alışverişi yaparak, Hatay İle ilgili istişarelerde de bulundu. Ziyaretin sonunda Kaftancıoğlu'na misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden Başkan Parlar basına yaptığı açıklamada ziyaretin çok verimli geçtiğini belirterek;" Canan Başkanımızı makamında ziyaret ettik. İstanbulla ilgili konuştuk, ülke gündemiyle ilgili konuştuk, ekonomik buhrandan nasıl çıkılması gerektiğini, halkın İstanbul'a yapılan projeleri nasıl değerlendirdiğini, gelecek seçime nasıl hazırlandığımızdan bahsettik. Tabii ki Hatay ile ilgili de uzun uzadıya sohbet ettik. Stratejik planlarımızdan bahsettik, üye çalışmalarından konuştuk. Sayın Kaftancıoğlu görevimde başarılar diledi. Kezâ ben de ona başarılar diledim ve İstanbul'un CHP ile yeni bir boyut kazandığından bahsettim. Bir kez daha nazik misafirperverliğinden ve bizi ağırlamasından dolayı Başkan Kaftancıoğlu'na çok teşekkür ederim. Bu tür ziyaretlerimiz her zaman sürecek. Halk için çok çalışacağız." şeklinde konuştu.


ÇELEBİ: ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMLARI DERHAL GERİ ÇEKİLMELİADANA - CHP Adana İl Gençlik Kolları, peş peşe gelen zamlara tepki amaçlı Zam Duvarı oluşturdu.

CHP Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Mete Çelebi, Türkiye’nin, salgın buhranı ve etkileriyle cebelleşirken bir de ekonomik buhran ile yangın yerine döndüğünü söyledi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük zammının 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe giren tarifeyle hayata geçirildiğinin altını çizen CHP Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Mete Çelebi, “Asgari ücrete gelen zam ocak sonu gelmeden eridi. Saray iktidarı ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi. Gıda ürünlerine yapılan zamlardan etkilenen, pazardan marketten eve eli boş dönen halk 2 3 kart artan faturalardan sonra karanlığa ve soğuğa terk edildi.

Mevcut durumu ve yaşanan zorlukları hepimiz iyi biliyor ve yaşıyoruz. Saray iktidarının halkı zora sokan zam uygulamalarına karşılık halkın partisi Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidar olduğumuzda halkımızı bu buhrandan kurtarmak için neler yapacağımızdan bahsetmek istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz” dedi. CHP olarak iktidara çözüm önerilerini defalarca sunduklarını ifade eden Başkan Çelebi, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir.

KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır. Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir. Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir. Saray iktidarında halkın sesi olan bizler, Cumhuriyet Halk Partisi iktidara geldiğinde halkın daima yanında olacak. Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz; İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Vatandaşın sürekli kaybettiği Saray iktidarının ise sürekli kazandığı bu düzene son vereceğiz. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız” şeklinde konuştu.

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör