top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

CHP'nin Bir Arada HaberleriCHP Milletvekili Adayı Dr. Murat Çan:

300 Milyar Dolar GetireceğizSAMSUN - CHP Samsun Milletvekili Adayı Dr. Murat Çan, seçim çalışmaları kapsamında

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, Başkan Salih Zeki Murzioğlu

ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Ardından farklı iş çevreleriyle de bir araya

gelen Dr. Çan; ekonomi, istihdam ve katma değer yaratan yatırım konularındaki

projelerini anlattı.


300 Milyar Dolar Geliyor

“2002 yılında asgari ücretle 7 çeyrek altın alınırken bugün asgari ücretle 4

çeyrek altın bile alınamıyor. Bu bile başlı başına Türk ekonomisinin ne halde

olduğunu gösteriyor” diyen Dr. Çan, yatırımların önünde ciddi yapısal engeller

bulunduğunu belirtti.

Bu engelleri kaldıracaklarını ve iki yıl içinde 300 milyar dolarlık bir kaynağı

Türk ekonomisine aktaracaklarını belirten Dr. Çan, üretime dayalı istihdam ve

vergi yükünü hafifletecek düzenlemelerle ekonomiyi ayağa kaldıracaklarını

ifade etti.


Samsun Merkez Olacak

Asgari ücrete endeksli bir ekonominin uzun süre ayakta kalamayacağını

vurgulayan Dr. Çan şu değerlendirmede bulundu: “Asgari ücret üzerindeki vergi

yükü %35 seviyesinde ve bu sürdürülebilir değil. Ayrıca sanayici üzerinde ciddi

bir vergi yükü var. İşsizlik ve kayıt dışılık büyük bir sorun. Biz yatırımlarla Türk

ekonomisini kalkındıracağız. Yatırımlarda ağırlıklı olarak teknoloji, hammadde

ve Türkiye’nin önde olduğu gıda sektörüne yönelmeyi planladık. Coğrafi

konumu, limanı, tarım alanları ve genç insan gücüyle Samsun bizim

projelerimizin merkezinde yer alacak.”


Yeni Lojistik Yollar

Samsun-Sarp demiryolu hattıyla gelişen Asya ekonomileri için Samsun’un

önemli bir cazibe merkezi haline getirileceğini belirten Dr. Çan, “Hükümet bu

projeyi rafa kaldırdı. Çünkü yatırım yapacak para yok. Getireceğimiz 300 milyar

dolarla bu projeyi hızla yapacağız ve Samsun için ek istihdam sağlayacağız.

Samsun’da işsizliği düşüreceğiz ve milli geliri artıracağız” ifadelerini kullandı.


Bafra ve Çarşamba Türkiye’yi Doyurur


“Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Kırsaldan göç şehirde iş ve konut imkanlarını

daralttığı gibi tarımsal üretimi de bitme noktasına getirdi” saptamasını yapan

Murat Çan şu ifadeleri kullandı: “İthalata dayalı tarım politikasının sonunda

vatandaş sebzeyi, meyveyi, eti ve sütü alamaz hale geldi. Yeni teknolojilere

yapacağımız yatırımlar ve doğru bir planlamayla Bafra ve Çarşamba Ovaları

Türkiye’yi doyurabilir. Bizimle birlikte vergiler azalacak, yatırım ve istihdam

artacak, çiftçi kazanacak.”

Kira Sorunu

Bugün Samsun’da aşırı bir kira artışı olduğunu hatırlatan CHP adayı,

“astronomik kiralar nedeniyle pek çok konut sahibi ile kiracı davalık durumda.

Şu anda ciddi bir kira kriziyle karşı karşıyayız. Tüm ilçelerde durum aynı. En

ucuz dairenin 1-2 milyon olduğu bir yerde üretim, istihdam, sağlık ve eğitimde

aksamalar kaçınılmaz hale gelir” dedi. Dr. Çan, “uygulamaya koyacağımız

projelerle artan konut ve kira fiyatları düşecek” ifadesini kullandı.


CHP'li aday Ecevit Keleş: 'Esnaf bizim için önemli'SAKARYA -28. dönem milletvekilliği seçimleri için saha çalışmalarına devam eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 2. sıra milletvekili adayı Ecevit Keleş, Erenler Topça esnafı ile bir araya geldi. Esnafın dertlerini ve taleplerini dinleyen Keleş , “Esnafımız bizim için çok önemli, esnaf olmazsa bu ülke ayağa kalkamaz” dedi.

“ŞEHRİMİZ HAK ETTİĞİ DEĞERE ULAŞACAK”

Esnaf ile tek tek selamlaşan ve onların sorunlarını da dinleyen Milletvekili adayı Keleş, “14 Mayıs tarihinde gerçekleşecek seçim için çalışmalarımıza başladık. Tabiri caizse sahada ayak basmadık yer bırakmıyoruz, bırakmayacağız. Olabildiğince çok kişiye ulaşmak için çalışmalarımızı gece-gündüz sürdürüyoruz. CHP iktidarında şehrimiz hak ettiği değere inşallah kavuşacak. Sakaryalı hemşerilerimiz 14 Mayıs günü hem Sakarya için hem de Türkiye için değişime ‘evet’ diyecek. Buna inanıyorum. Cumhurbaşkanı adayımız ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na olan sevgiyi, sempatiyi, görüyorum. Sizlerin sesi olmak için vekil adayı oldum. Sorunlarınızı çok iyi biliyoruz. Sizlerin desteği ile meclise giderek sesimizi daha güçlü çıkarmak için mücadele ediyoruz” şeklinde konuştu. Topça esnafı ziyaretinin ardından milletvekili adayı Keleş ve yönetimi Erenler Marangoz Sanayisi ve Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf İlkhun’u ziyaret ederek taleplerini dinledi.


CHP’li Demir, açlık sınırındaki artışa dikkat çektiAÇLIK SINIRI 10 BİN LİRAYA DAYANDI


MUĞLA - Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Adayı Mehmet Demir, yılın ilk altı ayında asgari ücretle açlık sınırı arasındaki makasın açıldığına dikkat çekerek, “Şubatta, 9 bin 234 TL olan açlık sınırı mart ayında 9 bin 752 TL’ye yükseldi. Açlık sınırı 10 bin liraya dayandı” dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Adayı Mehmet Demir, açıklamasında; açlık sınırında yaşanan artışa dikkat çekti. Demir, ekonomide ve yönetimdeki krizin her geçen gün derinleştiğini söyledi.

Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi’nin (BİSAM), 2023 Mart ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini değerlendiren Demir, özellikle zincir marketlerde fiyatların sabitleneceğinin açıklandığını anımsatarak, şunları söyledi: “Bu kötü ekonomi yönetimi ile fiyatların sabitlenmesi mümkün değil. Asgari ücret enflasyon karşısında hızla eriyor. Yılın daha ilk ayında açlık sınırı 10 bin liraya dayandı. Şubatta, 9 bin 234 TL olan açlık sınırı mart ayında 9 bin 752 TL’ye yükseldi” dedi.


AKP 20 YILDA İKTİDAR KOCA BİR ENKAZ YARATTI

Asgari ücretlinin, emeklinin, memurun kirasını ödeyemez noktaya getirildiğini ifade eden Demir, “Ev sahipleri ile kiracıların karşı karşıya geldiği haberlere tanık oluyoruz. Suçlu ne kiracı ne de ev sahibi. Sorumlu ülkeyi yöneten iktidardır. 20 yılda koca bir enkaz yarattılar. Bu enkazı 14 Mayıs’tan sonra hep birlikte kaldıracağız. Kaynaklarımızı halkın yararına kullanacağız. Ülkemiz yeniden üreten bir ülke hale gelecek. Üreticimizi de esnafımızı da destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.


KAMUDA İSRAFA SON VERİLECEK

Küçük bir grup zenginleşirken; vatandaşın her geçen gün daha da yoksullaştığına vurgu yapan CHP’li Demir, partisinin ekonomik kriz nasıl sona ereceğine dair vaatleri şöyle sıraladı: “Kamuda israfa son verilecek ve bu husus halka taahhüt edilecektir. Devlet yönetiminde kesinlikle liyakat olacak, iş ehline verilecektir. Kuruluş kanunlarına göre bağımsız olan kurumların bağımsızlıklarına siyasi müdahale olmayacak ama bu kurumlar iktidarın hedeflediği büyümeye ve kalkınmaya odaklanacaktır. Devleti yönetenlerin, iç borçlanmada işledikleri ‘ilk günah’ bizim iktidarımızda asla olmayacaktır. Bir anayasal kurum olan ‘Ekonomik ve Sosyal Konsey’e işlev kazandırılacaktır. Ulusal Vergi Konseyi kurulacak, vergide adalet sağlanacaktır. Kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla mutlaka bir ‘Stratejik Planlama Teşkilatı’ kurulacaktır. Ülkemize yeniden baharlar gelecek!”


Süloğlu Vekilini Bağrına Bastı


EDİRNE - CHP Edirne Milletvekili Adayı Ahmet Baran Yazgan, Söloğlu ilçesine ziyarette bulundu. Yazgan, Süloğlu Belediyesini ziyaret edip, ardından da esnafla buluştu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Adayı Ahmet Baran Yazgan, Söloğlu ilçesini ziyaret etti. İlk önce Süloğlu Belediyesini ziyaret eden Yazgan, ardından da esnafla bir araya geldi. Yapmış olduğu başarılı çalışmalarla dikkatleri çeken vekil adayı Baran Yazgan, seçim gezilerine Edirne'nin Süloğlu İlçesinde devam etti. CHP Süloğlu İlçe Başkanı Lütfü Serbest ve partililer tarafından karşılanan Yazgan, partililerle sohbet ettikten sonra Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran'ı ziyaret etti. ESNAFTAN YOĞUN İLGİ Yazgan daha sonra da esnafları ziyaret etti. Esnafla yakından ilgilenen Yazgan, kendilerinin sorunlarını dinleyip, projeleri hakkında bilgi verdi. Esnafın özellikle tarımsal sorunlar hakkında Yazgan'a dert yandığı belirtildi. Bu arada, İYİ Parti ve DEVA Partisi'nin ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyelerine de Yazgan'a destek oldu. "REKOR OY ALACAĞIZ" Burada konuşma yapan Yazgan, Edirne'de CHP oylarının rekor kıracağını belirtti. İlçenin kendisine hiç yabancı olmadığını dile getiren Yazgan, " Bu bölgenin sorunlarını iyi biliyorum. Amacımız tüm sorunlarınıza iktidarımızda çare olmak. Hep beraber, birlikte çalışacağız ve kazanacağız. Kazanan halkımız, Edirne ve Süloğlu olacak." dedi.


Öte yandan, gerçekleştirdiği ziyaretlerle ve çözüm odaklı yaklaşımıyla adından sıkça söz ettiren Baran Yazgan, dün de Edirne'nin Uzunköprü İlçesi'ne giderek esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. CHP Uzunköprü İlçe Başkanı Muammer Çetiner partililer ve halk tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan Vekil Adayı Yazgan, esnaf ve vatandaşın sorunlarını da dinlemeyi ihmal etmedi. Vekil adayı Yazgan, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada Uzunköprü için birçok projesi olduğunu ifade ederek:" Bugün güzide ilçelerimizden biri olan Uzunköprü ilçesine gittik. Burada esnaf ve vatandaşlarımızı ziyaret ettik. Uzunköprü ilçemiz güzel kaynakları olan bir ilçe olmasına nazaran maalesef ki birçok konuda geri kaldı. Vatandaşların buradaki yegane sorunlarından biri istihdamın olmaması ve bu sebepten dolayı çevre ilçelere gitmek durumunda kalmaları. Dediğimiz gibi biz sadece eleştirmiyor; çözüm odaklı da yaklaşıyoruz. Uzunköprü'de ne kadar sorun, öneri, talep varsa ben bunları çok iyi bilen bir kardeşinizim. Bu sorunları çözmek için var gücümle çalışacağımız sözünü de veriyorum. Uzunköprü tarım ve hayvancılık bakımından oldukça elverişli bir ilçe.Biz bunu bildiğimiz için bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ayrıca yeni istihdam kolları oluşturarak Uzunköprülü hemşerilerimin farklı ilçelerde beyin göçüne maruz kalmasını da böylelikle engelleyeceğiz. Uzunköprülü hemşehrilerime söz size de 14 Mayıs günü baharlar gelecek."dedi.


“NEBATİ’NİN AĞZI EJDER MEYVESİNE ALIŞTI!”

“Koyun eti kokuyor” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfalı kasap esnafını ve hemşerilerini kızdırdı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Mahmut Tanal’ın Nebati’nin sözlerini sorduğu Şanlıurfalılar, “Millet et yemesin’ diye söylüyor. “Onun ağzı ejder meyvesine alıştı” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

ŞANLIURFA - Şanlıurfalı kasaplar ve vatandaşlar, halkın et alamamasının nedenini “Koyun eti dana etine göre daha ucuz ama kokuyor diye kimse yemiyor” şeklinde açıklayan hemşerileri Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye tepki gösterdi.

Seçim çalışmaları kapsamında Şanlıurfa’nın Bozova ilçesine bağlı Yaylak beldesinde bir mahalle kasabını ziyaret eden CHP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Av. Mahmut Tanal, koyun etinin fiyatını sordu. Kasap dükkanı işleten esnaf, koyun etinin kilosunu 240 lira olarak açıkladı. Kuzu ciğer ve kuzu kuşbaşının kilogram fiyatı ise 250 lira şeklinde Tanal’a aktarıldı. Dana ciğer ve dana kuşbaşının kilosunun da 250 lira olduğu belirtildi. ŞANLIURFALI KASAP: KOYUT ETİ OLMAZSA OLMAZ

Bunun üzerine Tanal, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘Koyun eti kokuyor’ diyor. E kokuyorsa bu kebabı neden yapıyorlar?” diye sordu. Kasap, Tanal’a “Koyun eti olmazsa olmaz” şeklinde cevap verdi. Tanal, “Koyut etsiz olmaz” derken, kasap da “Olmaz” diyerek Tanal’ı onaydı. MİLLET ET YEMESİN DİYE SÖYLÜYOR

Kasap dükkânının önündeki bir vatandaş, Kürtçe “(Nureddin Nebati) Diyor ki: Millet et yemesin” ifadeleriyle araya girdi.

CHP’li Mahmut Tanal ise kasaba dönerek, “Yani millet et yemesin diye mi öyle yapıyor?” sorusunu yöneltti. Kasap esnafının “He valla” dediği duyulurken, Tanal da “Allah akıl fikir versin” diyerek Nebati’yi eleştirdi. NEBATİ’NİN AĞZI EJDER MEYVESİNE ALIŞTI

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, saha çalışması gerçekleştirdiği Halfeti ilçesinde de bir kasap esnafına Bakan Nureddin Nebati’nin koyun etiyle ilgili sözlerini sorarak, “Ben anlamadım, ben de Urfalıyım” dedi. Halfeti merkezdeki kasap esnafı, Nebati’yi kastederek, “Onun ağzı ejder meyvesine alıştı ya, koyun eti kokar!” şeklinde tepkisini dile getirdi.14 görüntüleme0 yorum
bottom of page