top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

“Yitik Umutların Gece Bekçisi Alâettin Bahçekapılı” tamamlandı…TRT Radyoları’nda gerçekleştirdiği 2000’e yakın izlenceyle belleklerde iz bırakan, yazın dünyasında 22 kitabıyla adından çokça söz ettiren, Ataşehir Ev Kültür dergisinin ve Haberci Gazete’nin sahibi Alâettin Bahçekapılı’nın profesyonel gazeteciliğe başlamasının 50. Yılı nedeniyle hazırlanan Yitik Umutların Gece Bekçisi Alâettin Bahçekapılı kitabının 1. Cildinin ardından 2., 3. ve 4. cildi de yayımlanarak seri tamamlandı. Toplam 1900 sayfadan oluşan, TV yönetmeni, sanat eleştirmeni Korkut Akın'ın nehir söyleşisine dayanan ilk üç cildiyle görsel .yönetmen Firdes Eren'in hazırladığı Bahçekapılı'nın yazında bıraktığı izleri bir araya getiren dördüncü ciltten oluşan yapıtın yazın dünyasında nehir söyleşi türüne iyi bir örnek oluşturması bekleniyor.
Yaşamının bütününü kapsayan, TV yönetmeni Korkut Akın’ın nehir söyleşisinde Bahçekapılı, çocukluğunu, eğitim yıllarındaki anılarını, TRT’de gerçekleştirdiği izlenceler, yazdığı kitaplar, çıkardığı dergiler ve yayımladığı gazetelerle ilgili anı ve birikimlerini toplumsal gelişme süreçleriyle, yazın dünyasında kitap, gazete, sivil toplum çalışmalarının gazete, dergi, radyo ve televizyonlardaki değerlendirmelerle birlikte anlatıyor:

Birinci ciltte 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül’ün sosyoekonomik nedenlerini, toplumsal yaşamımızdaki etkilerini TRT’de çalıştığı yıllara koşut olarak ele alan Bahçekapılı'nın, 2000'li yıllardaki siyasal, ekonomik, kültürel yaşama tanıklıkları, değerlendirmeleri ikinci, üçüncü ciltlerde yer alıyor. Bu nedenle Yitik Umutların Gece Bekçisi Alâettin Bahçekapılı kitabı bir anlamda yakın dönem Türkiye tarihi niteliğinde.
Yazarlıkta 55., profesyonel gazetecilikte 50. Yılı nedeniyle Korkut Akın'ın nehir söyleşisine dayanan ve tamamlanması 3 yıl süren Yitik Umutların Gece Bekçisi Alâettin Bahçekapılı kitabının 1. cildinde Bahçekapılı’nın dostlarının değerlendirmeleri, anıları da var: Ahmet Özer, Necdet Ergüney, Dr. Mustafa Duman, Zekeriya Saka, Raif Özben, Fehmi Akar, Op. Dr. Mikail Kaya, Av. Yaşar Öztürk, Hikmet Aksoy, Ali Sezgin, Derman Bayladı ve Nail Ekici, Bahçekapılı’yla okullarda, yazın ve iş dünyasında kesişen birliktelikleriyle ilgili anılarını kâğıda dökmüşler bütün içtenlikleriyle.Yapıtın 2. cildinde Bahçekapılı'nın Karadeniz Çevre ve Kültür Derneği, Karadeniz Vakfı ve Ataşehir Çevre ve Kültür Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmaları, bu çalışmaların basındaki yansımaları, siyasal, toplumsal, finansal ve yargısal çevrelerle ilişkileri, mücadeleleri anlatılıyor. TRT'den emekli olduğu 1994'ten 2005-2006'ya kadarki süreci kapsayan bu ciltte Bahçekapılı'nın çalışma arkadaşlarıyla birlikte yaşama geçirdiği çevresel projeler, yayımladığı kitaplar hakkında değerlendirmeler de yer alıyor.

2006'dan günümüze dek uzanan süreçteki gelişmeler, anılar, birikimler, siyasal-toplumsal değerlendirmelerle ardı ardına yayımlanan kitaplarıyla yerel yayıncılığın örnek oluşturan dergi ve gazeteyi çıkarma gayreti 3. cildin konusunu oluşturuyor. Korkut Akın'ın zor sorularını tüm içtenliğiyle yanıtlayan Bahçekapılı lise yıllarından başlayan gazeteciliğini hâlâ sürdürüyor: TGC Burhan Felek Hizmet Ödülü'nü aldığı törende söylediği "elimden kalemi bırakmayacağım, öldüğümde masamın üstünde yayımlanacak bir haber, bir yazı bulacaksınız" sözünü dikkate alırsak, 58-59 yıllık bu süreç bitmeyecek gibi...
Yitik Umutların Gece Bekçisi Alâettin Bahçekapılı kitabının 4. cildi, Ataşehir Ev Kültür dergisinin 144 sayıya ulaştırılmasında büyük emeği geçen görsel yönetmen Firdes Eren tarafından hazırlandı. Bahçekapılı'nın 1964-65'ten başlayan ilk şiirleri, yazıları, dergilerde, gazetelerde kalan söyleşileri, radyo mikrofonlarından gökyüzümüze salınan izlenceleri bu ciltte bir araya getirildi.

Her ciltte, metni destekleyen renkli görseller de yer alıyor. Toplam 1900 sayfadan oluşan

Yitik Umutların Gece Bekçisi Alâettin Bahçekapılı kitabı 1. hamur kâğıda basılı ve fotoğraflı. Özel kutusunda sınırlı sayıda okuyucuya 4 cilt halinde sunulacak kitap şu aşamada yalnızca www.habercigazete.net ve www.habercigazete.com haber portalları aracılığıyla satışa sunulmuş.

278 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page