• HaberciGazete

Cumhuriyet Bayramı coşkusu yurdu sardı


İSTANBUL TAKSİM’DE 98’NCİ YIL ANMASITürkiye Cumhuriyeti’nin 98’nci kuruluş yıldönümü, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda gerçekleştirilen çelenk koyma töreniyle kutlandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, törenin ardından Taksim Maksemi’nde açılan, “Kültür İnsanı Atatürk” konulu fotoğraf sergisini gezdi.


BEYOĞLU / İSTANBUL

Türkiye Cumhuriyeti’nin 98’nci kuruluş yıldönümü, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda kutlandı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1’nci Ordu Komutanı Kemal Yeni ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim Cumhuriyet Anıtı’ndaki resmi törende bir araya geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da hazır bulunduğu tören; Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması, ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra sırasıyla Yerlikaya, Avsever ve İmamoğlu, tören mangası eşliğinde Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak, saydı duruşunda bulundu.

Çelenklerin konulmasının ardından resmi tören sona erdi.


Aralarında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da bulunduğu siyasi parti temsilcileri de resmi törenin ardından, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Törenlerin ardından İmamoğlu ve beraberindeki heyet, Taksim Maksemi’nde açılan, “Kültür İnsanı Atatürk” konulu fotoğraf sergisini gezdi.


ATAŞEHİR’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

RESMİ TÖRENLERLE DEVAM EDİYORAtaşehir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl dönümü kutlamaları düzenlenen resmi törenlerle devam ediyor.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törende Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Garnizon Komutanı İkmal Albay Volkan Aydın ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Atatürk Anıtı'na çelenk sundular.

Çelenk sunma töreninin ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve yaşamını yitiren şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Resmi törenin ardından siyasi partiler ve STK’lar da Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.


Cumhuriyet Bayramı törenine; İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cengiz Cem Karakaşlı, Ataşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Kudret Aslan, Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi partilerin Ataşehir İlçe Başkanları ve üyeleri, Belediye Birim Müdürleri, gaziler, sivil toplum kuruluşu üyeleri, muhtarlar, öğretmenler, öğrenciler ve Ataşehirli yurttaşlar katıldı.

Coşku devam edecek

28 Ekim Perşembe akşamı ise, Cumhuriyet Meydanı bu kez saat 20.00’de başlayacak Niyazi Koyuncu ve Moğollar konserlerine ev sahipliği yapacak. Niyazı Koyuncu en sevilen şarkılarını Ataşehirliler için söyleyecek. Ardından sahne alacak Cahit Berkay, Taner Öngür, Serhat Ersöz, Emrah Karaca ve Kemal Küçükbakkal’dan oluşan Moğollar grubu da Ataşehirlilere unutulmaz bir konser verecek.

29 Ekim Kabul Töreni

Kutlamalar İlçe Kaymakamlığı tarafından Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde 29 Ekim Cuma günü saat 09.45’de tebriklerin kabulü ile devam edecek.

Ardından saat 10.30’da Ataşehir Bulvarı'nda yapılacak geçit töreni ve okulların çeşitli etkinlikleriyle resmi kutlamalar son bulacak.

29 Ekim Cumhuriyet Yürüyüşü ve Zeynep Bastık Konseri Yapılacak

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ataşehir Belediyesi, 29 Ekim akşamı geniş katılımlı bir Fener Alayı ve konser düzenleyecek.

Ataşehirliler ve Cumhuriyet sevdalılarının yoğun ilgi göstereceği Fener Alayı yürüyüşü her zaman olduğu gibi yine Doğu Ataşehir Migros önünde saat 18.30’da başlayacak. Binlerce yurttaş ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle Cumhuriyet Tırı’ndan yükselen coşku dolu şarkılara eşlik ederek Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek. Kutlamalar sevilen pop müzik sanatçısı Zeynep Bastık’ın sahne alacağı konser ile son bulacak.


Resmi Geçit Töreni: 29 Ekim Cuma Saat: 10.30,Yer: Ataşehir Bulvarı


Fener Alayı: Saat: 18.30 Yer: Doğu Ataşehir Migros önü


Zeynep Bastık Konseri: Saat: 20.00 Yer: Cumhuriyet Meydanı

Atakum Belediyesi’nden “Cumhuriyet Buluşması”


Başkan Deveci: “Cumhuriyet, en büyük devrimimiz”Atakum Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında “Atakum Cumhuriyet Buluşması” gerçekleştirdi. Buluşmada konuşan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “İnsanlık tarihinin en büyük liderlerinden biri Mustafa Kemal Atatürk, en büyük devrimlerinden biri Cumhuriyet Devrimidir” dedi.SAMSUN - Cumhuriyet’in kuruluşunun 98. yıldönümünü bir dizi etkinlikle dolu dolu kutlayan Atakum Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında “Atakum Cumhuriyet Buluşması” gerçekleştirdi. Vedat Türkali Eğitim Sanat ve Kültür Merkezi’nde yapılan buluşmaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Selen Gülhan Çam, CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, CHP Samsun Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile eşi Av. Gülay Deveci Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Neşe Kangüleç, Atakum Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.UNUTULMAZ GECE

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan gecede ilk olarak Atakum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün hazırladığı Cumhuriyet’in doğuşunun kronolojik olarak anlatıldığı video izlendi. Atakum Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun zeybek ve Artvin yöresi oyunları ile Semih Tiryaki Dans Okulu’nun modern dans gösterileri geceye renk kattı. Halk şairi Hasan Akbaş’ın “Cumhuriyet” şiiri dinleyenlerden bol alkış alırken, Atakum Belediyesi Türk Sanat Müziği Koro Şefi Volkan Sağlam ile piyanist Ümit Ünler’in keman ile piyano resitali konuklara müzik ziyafeti yaşattı. Marşlara hep birlikte eşlik edilen buluşmada, unutulmaz bir gece yaşandı.


“ATATÜRK’ÜN CUMHURİYET’İNİ

100. YILINDA GERİ ALACAĞIZ”

Cumhuriyet Buluşması’nın açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “İnsanlık tarihinin en büyük liderlerinden biri Mustafa Kemal Atatürk insanlık tarihinin en büyük devrimlerinden biri Cumhuriyet Devrimidir. Onun kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyeleri, yöneticileri, onun ittifakından yana olan Cumhuriyet’in değerlerini savunan Atatürk’ün Kurtuluş Yolunu devam ettiren İYİ Parti’nin sevgili yöneticileri her biriniz ayrı ayrı hoş geldiniz; Cumhuriyetçiler, Atatürkçüler hoş geldiniz. Atakum, Samsun sizin sayenizde fark ediliyor. Türkiye’nin her yerinden görülüyorsunuz. Atatürk’ün Cumhuriyet’i böyle kutlanır. Atatürk'ün Cumhuriyeti’ni 100. yılında geri alacağız ve kaldığı yerden devam ettireceğiz. Onun yolundan yürümeye devam edeceğiz. O Cumhuriyet’in ve ilkelerinin bir benzeri yok; çünkü geleceğini gençlere, kadınlara, bize emanet etti. Bize güveniyordu ama bir kez daha söyleyeyim, biz biraz görevimizi ihmal ettik. Hata yapma şansımız yok. Cumhuriyetçiler el birliği ile Atatürk’ün bize, gençlere emanet ettiği Cumhuriyetini ve devrimlerini kaldığı yerden alacağız ve devam ettireceğiz. O kararlılığı bu salonda ve yarın öbür gün buna benzer salonlarda bir araya gelecek Atatürkçülerde görüyorum” diye konuştu.

“SENİN DEVRİMLERİNİ YAŞATACAĞIZ”

“29 Ekim günü Anıtkabir’i izleyin” diyen Başkan Deveci sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Anıtkabir dolup taşacak, Atatürkçüler Atatürkle buluşacak. Hemen arkasından da 10 Kasım. Türkiye bu iki günde Anıtkabir’e taşınacak. Göreceğiz ve ondan cesaret alacağız ki biz onun yolundan gittiğimizi ve onun yolundan gideceğimizi 10 Kasım günü anıtına eğileceğiz ‘Senin Cumhuriyetin ilelebet devam ettirme kararlılığımız sürüyor’ diyeceğiz. Cumhuriyetçi, Atatürkçü ve onun devrimlerinin savunucusu olmak onurlu bir görev. Bu onuru taşımak bizim için önemli; ama bu onur bize ayrıca bir sorumluluk da yüklüyor. O sorumluluğun ne olduğunu biliyoruz. O sorumluluğun bilinciyle Cumhuriyet’ten, Atatürk’ün devrimlerinden ve onun devamlılığından yana olanlar hep birlikte Cumhuriyet’in 100. yılında ‘Atam senin bize emanet ettiğini bıraktığın yerden alıyoruz ve sürdürmeye kararlıyız’ diyeceğiz. Yolunuz açık olsun. Mustafa Kemal Paşa, çok yaşa. Biz senin devrimlerini yaşatacağız.”


ARHAVİ’DE MİNİK ÖĞRENCİLERİN CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu ilçede düzenlenen etkinlik ve programlarla yaşanmaya başladı.ARHAVİ-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu ilçede düzenlenen etkinlik ve programlarla yaşanmaya başladı. Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu Özel İdeal Çocuk Akademisi’nin etkinliğine katıldı.

Arhavi Özel İdeal Çocuk Akademisi tarafından organize edilen programda Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu’nun yanı sıra, Hopa Cumhuriyet savcısı Murat Serkan Aladağ ve öğrenci velileri yer aldı. Okul bahçesinde düzenlenen 29 Ekim cumhuriyet bayramı etkinliğinde okul öğrencileri hazırladıkları gösterileri katılımcılar önünde sergilediler.

25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör