• HaberciGazete

Dünün 10 Haber özetleri...Güne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 10 Haber

11 Haziran 2021 Cuma1 BBC haber yaptı, Ak Parti karıştı: 15 milletvekili Soylu’dan rahatsız Türkiye’de siyasetin gündeminde dün BBC Türkçe servisinden Ayşe Sayın’ın yazdığı ve sabah saatlerinde yayına alınan bir haber vardı. Habere göre Ak Parti’de 15 milletvekili parti yönetimine Süleyman Soylu ile ilgili rahatsızlıklarını iletmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek istemişti. Haberde Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın da adı geçiyordu; buna göre Turan milletvekillerinin şikayetlerinin dile getirildiği toplantıya katılmıştı. Öğleden sonra Bülent Turan, BBC Türkçe’ye bir açıklama gönderip haberi yalanladı ama tartışma bitmedi. Bu arada BBC Türkçe de “Biz haberimizin arkasındayız” dedi. Turan açıklamasında milletvekillerinin toplantısını doğruluyor, bu konuda kendisinin özel bir rol aldığını reddediyor.


2 MASAK raporu yoksa SBK’nın mal varlığına tedbir nasıl kalktı? Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in son videosu sonrasında gündeme gelen Sezgin Baran Korkmaz meselesi giderek karmaşık bir hal alıyor. SBK hakkında geçen yıl Eylül ayı sonunda “Mal varlığına tedbir” kararı alınmış ama sonra bu karar “MASAK’tan rapor geldi, suç unsuru bulunamadı” denilerek 5 Kasımda kaldırılmıştı. Geçen gün Maliye Bakanlığı ve MASAK açıklama yaptı, 5 Kasımda bir rapor verilmemişti; MASAK raporu Aralık ayında çıkmıştı. Peki olmayan bu raporla karar nasıl alındı? Cumhuriyet’ten Furkan Karabay araştırdı ama cevap alamadı. 3 Orta son öğrencilerinin matematik ortalaması, 100 üzerinden 12 Daha yeni LGS yapıldı; henüz sonuçları açıklanmadı ama geride kalan yılların sonuçlarını biliyoruz. Sözcü gazetesinden Sultan Uçar, eski yılların sonuç ortalamalarına bakmış ve vahim durumu ortaya çıkarmış: 8. sınıf, yani orta son sınıf öğrencileri, LGS sınavlarında matematikten 100 üzerinden ortalama 12 alıyor. Çok vahim.


4 Avrupa Konseyi Kavala için ihlal prosedürünü başlatıyor 18 Kasım 2017 tarihinden bu yana “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ‘hak ihlali’ kararı vererek tahliyesini istemişti. AİHM tarafından 10 Aralık 2019’da verilen ve bu yıl Mayıs ayında kesinleşen karara rağmen Türkiye, Kavala’yı tahliye etmedi. AİHM kararlarını uygulamasını denetleyen Bakanlar Komitesi, Kavala’nın keyfi tutukluluğunun devamı halinde Türkiye hakkında ihlal prosedürü başlatacağını duyurdu. Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ndeki oy ve veto haklarının askıya alınması gündemde. 5 ABD’de enflasyon rekor kırdı, dolar 8.43 TL’ye kadar geriledi ABD’de tüketici enflasyonu 13 yıl sonra yıllık 5’e yükseldi ama piyasalar geçmişteki tepkilerinin tersine yükseldi. Bu da dünya çapında doların fiyatının gevşemesine neden oldu. Böylece Türkiye’de de dolar kuru gün içinde 8.4325 liraya, Euro ise 10.2720 liraya kadar geriledi. ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvil getirisinin yüzde 1.49’a kadara gerilemesi de küresel ölçekte doların değer kaybetmesinde etkili oldu. Hazine tahvil faizleri en son mart ayında bu seviyeleri test etmişti. Dolar günü 8.4600 liradan, Euro ise 10.2950 liradan tamamladı. Türkiye’de piyasayı etkileyen bir başka faktör ise Avrupa Merkez Bankası’nın ne faizleri ne de varlık alım programını değiştirmesi oldu. Avrupa Merkez Bankası yine de yılın ikinci yarısı için enflasyon uyarısı yapıyor.


6 Avrupa sınavı başlıyor: Açılış maçında rakip İtalya! Dünya Kupası elemelerine Hollanda ve Norveç zaferleriyle muhteşem bir başlangıç yapan Türkiye, bu akşam salgın nedeniyle ertelenen 2020 Avrupa Şampiyonası’nda ilk maçına çıkıyor. Açılış maçında rakip ev sahibi İtalya. Roma’daki maç saat 22:00’de Olimpiyat Stadı’nda. Galatasaray eski Teknik Direktörü Mancini’nin çalıştırdığı İtalya turnuvanın favorileri arasında. Eleme grubunda 10’da 10 yapan İtalya tam 37 gol attı. Maç TRT’de canlı yayınlanacak.

7 Almanya WhatsApp yazışmalarını okumak istiyor Almanya’da istihbaratçılara WhatsApp ve benzeri uygulamalardaki yazışmaları okuma imkanı veren yasa tasarısı Federal Meclis’ten geçti. Yazışmaların hangi teknolojiyle ve nasıl okunacağı konusunda bir bilgi verilmedi.


8 ABD bir kez daha S-400 dedi ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’yi S-400 alımının olumsuz sonuçlarıyla ilgili uyarmaya devam ettiklerini söyleyerek, bu alımın Ankara’nın NATO taahhütleriyle çeliştiğini ifade etti. Pazartesi günü gerçekleşecek Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi bu hatırlatmanın yapılması dikkat çekici.


9 Bayburt’taki Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, dünyanın en iyilerinden 2021 yılında Avrupa Müze Forumu (EMF/EMYA) tarafından Avrupa’da Yılın Müzesi seçilen Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Avrupa’nın ve İtalya’nın en çok okunan gazetesi Corriere Della Sera tarafından, Dünya’da gezilmesi tavsiye edilen 7 müzeden biri olarak gösterildi. Bayburt’un Beşpınar köyünde Kenan Yavuz tarafından kurulan müze, 15 bin metrekare alan üzerinde 26 farklı mekandan oluşuyor.


10 Tarihi motifli yapıyı “Çan kulesine benziyor” diye yıktılar, fındık süslemeli kule diktiler Giresun’da CHP’li Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun görevde olduğu 2016’da dikilen saat kulesi yıkıldı. Kulenin mimarisi, Giresun’un tarihi yapılarından olan ve 1950’de tamamen yıkılan Metamorfoz Ortodoks Kilisesi’nin çan kulesinden esinlenilerek hazırlanmıştı. 2019’da Belediye Başkanı seçilen Ak Partili Aytekin Şenlikoğlu ise görevi devraldıktan 3 ay sonra saat kulesi yıktırdı. Şenlikoğlu kararını “Çan kulesi, şanlı tarihimizi asla temsil etmiyor” diye savundu. Belediye, yine kent merkezine Selçuklu yıldızı desenli, fındık süslemeli ve 7 metre yükseklinde yeni bir saat kulesi yaptırdı. Şenlikoğlu “Türk tarihimizin izlerini taşıyan kulemiz hayırlı olsun” dedi.

Kaynak: www.10haber.net

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör