top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Dün: Yurttan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları...VATAN CADDESİ’NDE 98’NCİ YIL COŞKUSU


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98’ıncı yıldönümü, Vatan Caddesi’nde gerçekleştirilen resmi törenle kutlandı.FATİH / İSTANBUL 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98’ıncı yıldönümü nedeniyle, Fatih'teki Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni düzenlendi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, “Cumhuriyet Bayramı Kutlama Töreni”ne, eşleri; Hatice Nur Yerlikaya, Asuman Yeni ve Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte katıldı. Çok sayıda vatandaş da ellerinde Türk bayraklarıyla Vatan Caddesi’ne koştu. Kutlamalar kapsamında; Yerlikaya, Yeni ve İmamoğlu, üstü açık araç üzerinde vatandaşları selamladı. Tören; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrağın göndere çekilmesiyle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından, valisi Yerlikaya konuşmasını gerçekleştirdi.


“TÜRK YILDIZLARI” GÖSTERİ YAPTI İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde yapılan şiir yarışmasında birinci olan Rabia Bostancıoğlu’nun ödüllü şiirini okumasıyla devam eden törende, lise öğrencileri Hazal Aslan ve Ömür Baha Dokuzlar da Ömer Bedrettin Uşaklı'nın “Akdeniz’e Doğru” şiirini okudu. Öğretmenlerden oluşan koro dinletisinin ardından Üsküdar Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu öğrencileri halk oyunları ekibi, folklor gösterisi sundu. Askeri bando takımının tören alanında yerini almasıyla geçit töreni başladı. Törende, dünyada 8 süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapan ilk ekip olan “Türk Yıldızları”nın şovu da yer aldı.


Atakum Belediyesi’nden Cumhuriyet Bayramı kutlamasıAtakum Belediyesi ile Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi iş birliği ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıldönümü Atakum’da kutlandı. Samsun’a düşen şehit ateşi nedeniyle buruk kutlanan bayramda Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Biz bu ülkenin geleceği, Cumhuriyet’in ilelebet yaşaması için şehit olmaya varız” dedi.SAMSUN - Atakum Belediyesi ile Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi iş birliği ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konseri gerçekleştirildi. Samsunlu Piyade Uzman Çavuş Harun Çalışkan'ın şehit olması nedeniyle buruk kutlanan bayramda halk müziğinin muhteşem sesi Sevcan Orhan, Taylan Bayri ve DJ Selo sahne aldı. Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin sahil bölümünde gerçekleşen konsere Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile eşi Gülay Deveci, Yeşilyurt AVM Genel Müdürü Neslihan Yavuz Apak ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konsere katılanlara seslenen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Sevgili gençler bundan önceki şehitlerimiz ve bugün defnettiğimiz şehidimiz siz bu ülkede mutlu yaşayasınız geleceğiniz huzurlu, mutlu olsun diye şehit oldular. Biz bu ülkenin geleceği, Cumhuriyet’in ilelebet yaşaması için şehit olmaya varız” ifadelerini kullandı.“CUMHURİYETİ YAŞATMA GÖREVİ GENÇLERİN”

“Burası Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti, ilk adım kenti Samsun” diyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Biz de Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i emanet ettiği gençlersiniz. Bugün burada Türk milletinin en büyük bayramının, insanlık tarihinin en büyük devriminin Cumhuriyet’imizin 98. yılını kutluyoruz. İki yıl sonra 100. yılını kutlayacağız. Bugün acımız var; şehit cenazemiz vardı defnettik oradan geliyoruz. Bu Cumhuriyet kolay kurulmadı. Cumhuriyet kuruluncaya, bugüne gelinceye kadaron binlerce şehidimiz oldu, on binlerce gencimiz vefat etti, toprakların altında kaldı. Mekke’de, Medine’de, Çanakkale’de, İnönü’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da on binlerce şehidimiz var. Burası bir eğlence merkezi değil; burada eğlenmiyoruz; Türkiye’nin Türk milletinin en büyük bayramını kutluyoruz. Bayramınız kutlu olsun. Sevgili gençler bundan önceki şehitlerimiz ve bugün defnettiğimiz şehidimiz siz bu ülkede mutlu yaşayasınız geleceğiniz huzurlu, mutlu olsun diye şehit oldular. Biz bu ülkenin geleceği, Cumhuriyet’in ilelebet yaşaması için şehit olmaya varız. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkeyi işgal etmek için Anadolu’ya gelen ve bizim mehmetçiklerimizle koyun koyuna yatan Anzakların analarına ‘Çocuklarınız için üzülmeyin, sizin çocuklarınız artık bizim çocuklarımız. Bizim şehitlerimizle bizim Mehmetçiklerimizle koyun koyuna yatacaklar’ demiştir. O Mustafa Kemal ki dünyanın en büyük askeri hiçbir savaşı kaybetmemiş girdiği tüm savaşları kazanmışama her savaştan sonra da barış demiş. ‘Yurtta barış dünyada barış’ onun sloganı. İstiklal Savaşı’ndan Birinci Dünya Savaşı’ndan Ulusal Kurtuluş Savaşı’ndan sonra rakibimiz, İzmir’den geldikleri yere gönderdiğimiz Yunan askerinin başkomutanı Yunan Devlet Başkanı Venizelos, Mustafa Kemal Atatürk'ü Nobel Barış Ödülü’ne layık görmüş ve önermiş. Sevgili gençler siz dünyanın, yüzyılın en büyük liderinin bizi millet yapan içinde genç, kadın, hukuk, demokrasi ve insan olan dünyanın en büyük devrimi Cumhuriyet’i size emanet ettiği gençlersiniz. Bu büyük bir onur. Bu onuru sonsuza kadar yaşayın istiyoruz. Ama Mustafa Kemal Atatürk, bu onurun büyüklüğü kadar size büyük bir sorumluluk yüklemiş ve kurduğu Cumhuriyet’i size emanet etmiş. Onu yaşatma görevi sizin. Dünyada hiçbir milletin gençliğine böyle onurlu bir gün armağan edilmemiş; o nedenle bu onurlu günü bu onurlu süreci doya doya yaşayın istiyorum. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun. Yolunuz açık olsun. Her birinize başarı, mutluluklar diliyorum. Hep gülün istiyorum” diye konuştu.


Yenişehir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusuMERSİN - Yenişehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı geleneksel hale getirdiği kortej geçişiyle kutlayarak, bayram coşkusunu kent geneline yaydı. Kutlamalar kapsamında düzenlenen sportif ve sosyal etkinliklerle her kesimden ve her yaştan vatandaş bayram coşkusuna ortak oldu.Mersin Yenişehir Belediyesinin milli bayramlarda düzenlediği ve muhteşem görüntülere sahne olan kortej geçişi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda da kentin sokaklarını renklendirdi, bayram coşkusunu kentin dört bir yanına taşıdı. Yenişehir Belediyesi geleneksel hale getirdiği kortej geçişinin yanı sıra çeşitli sportif yarışmalar ve sosyal etkinlikler de düzenleyerek her yaştan vatandaşa bayram sevincini yaşattı.

Vatandaşlar balkon ve pencerelerinden coşkuya ortak oldu

Kortej geçişi için Yenişehir Belediyesi ana hizmet binası önünde bir araya gelen Mersin Off Road Kulübü, Vosteam Mersin, Türkiye Motosiklet Federasyonu Mersin İl Temsilciliği, Mersin Bisiklet Derneği, Red Warrıos Mc Mersin, Mersin Çukurova Klasik Otomobilciler Derneği ve Mersin Motosiklet Spor Kulübü üyeleri bayram coşkusunu Yenişehir’in caddelerine taşıdı. Yenişehir Belediyesinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel hazırladığı üstü açık otobüs eşliğinde belediye önünden hareket eden kortej yol boyunca vatandaşları selamladı. Kortej geçişi sırasında evlerinde olan vatandaşlar da balkon ve pencerelerinden korteji selamlayarak coşkuya ortak oldular.

Nefes kesen yarışmalar, dans dolu gösteriler

Yenişehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında sportif faaliyetlere de imza attı. Liselerarası futbol turnuvası gibi etkinliklerle gençlerin de kutlamalara aktif olarak katılması sağlandı. Yenişehir Belediyesi, Decathlon, Extreme Deli’den Bike ve Palm Cıty ile birlikte bisiklet, kaykay ve paten meraklısı gençleri bir araya getirdi. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen BMX, Paten ve Kaykay Yarışı, Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Skate Park’ta yapıldı. Sporcu güvenliği şartlarının eksiksiz olarak sağlandığı yarışmada katılımcılar hünerlerini sergiledi. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu ile birlikte yarışların yapıldığı alanı ziyaret ederek yarışmacıların nefes kesen gösterilerini izledi. 3 ayrı kategoride düzenlenen yarışlarda dereceye giren yarışmacılara çeşitli ödüller verildi.

Etkinlikler hafta sonu boyunca devam edecek

Yenişehir Belediyesinin bir diğer sportif etkinliği ise Sports Internatıonal ile birlikte ‘Spor Dolu 3 Gün-Spor Dolu Dev Kutlama” sloganıyla düzenlediği etkinlik oldu. Etkinliklerin ilk gününde sahil paten pistinde düzenlenen zumba, fitnes, dans gösterileri ve DJ performansıyla renkli anlar yaşandı. Etkinlikler bugün ve yarın da Marina önündeki sahil etkinlik alanında devam edecek.

Çocuklar için Cumhuriyet Çocuk Panayırı

Yenişehir Belediyesinin bir diğer etkinliği ise Akdeniz Rotry Kulübü ile birlikte Marehan’da düzenlediği Cumhuriyet Çocuk Panayırı oldu. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu ile birlikte panayır alanını gezdi.Burada konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Akdeniz Rotary Kulübü ile birlikte düzenledikleri etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Özyiğit, “Yenişehirimiz, Mersinimiz çok güzel ve sizlerin emeği ile çok daha güzel oluyor. Hepinizin emeğine sağlık, bizler de sizinle beraber bu emeğe ortak oluyoruz.” dedi.

Yenişehir Belediyesi olarak, çocukların eğitimine önem verdiklerini ve bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Başkan Özyiğit, “Çocuklarımızın sıfır yaştan ilkokul dönemine kadar olan süreçle ilgili belediye olarak sorumluluk aldık ve Yenişehir Belediyesi Akademi’de bir program dizisi başlattık. Her anne babayı Yenişehir Belediyesi Akademi’nin yaptığı çalışmaları araştırmalarını öneriyorum. Bilim insanları bir çocuğun zihinsel gelişiminin yüzde 70’inin 0-3 yaşta gerçekleştiğini söylüyor. Biz de Türkiye’de kapağı hiç açılmayan bu konunun eğitim materyallerini Marmara Üniversitesi ile oluşturduk, kitap haline getirdik, baskısını yaptık. Marmara Üniversitemizin hocalarıyla eğitim sürecini başlattık. Hemen akabinde bebek kütüphanesi oluşturduk. Beceri Temelli Eğitim Merkezimi açtık. Çocuklar bizim geleceğimiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşma noktasında maalesef eksiklerimiz var. Eksiklerimizi bilelim ve ona göre tedbirlerimizi alalım. Cumhuriyetin değerlerini, cumhuriyetin tüm kurum ve kurallarıyla işlediği sisteme gitmeye yönelik bir sahiplenmeyi hep birlikte gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunun için çok çalışmamız gerekiyor, bunun için olayı temelden çözmemiz gerekiyor. Çocuklarımızdan başlamamız gerekiyor” diye konuştu.

Başkan Vahap Seçer vatandaşların bayramını kutladı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de tüm vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak, “Bize tam bağımsız, demokratik cumhuriyeti armağan eden başta Ulu Önder Atatürk’ümüzü ve onun mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyorum” dedi.


ARTVİN’DE CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONUNA YOĞUN İLGİ


Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve eşi Suna Elçin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. Yılı münasebetiyle Artvin Valiliği organizasyonunda Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen resepsiyona katıldı.Hayati Akbaş


ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve eşi Suna Elçin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. Yılı münasebetiyle Artvin Valiliği organizasyonunda Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen resepsiyona katıldı.

Başkan Demirhan Elçin ve Suna Elçin, resepsiyona katılan konuklarının masalarını tek tek dolaşarak bayramlarını kutladı.

Resepsiyon, Artvin’imizin yerel sanatçılarının hazırlamış olduğu Cumhuriyet Konseri ile sona erdi.


Resepsiyona, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Artvin İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı MHP İl Başkanı Serdar Kılınç ve kurum müdürleri katıldı.


CUMHURİYET, 98. YILI ARHAVİ’DE DE COŞKU İLE KUTLANDI
Necmettin Numanoğlu

ARHAVİ-29 Ekim 1923 yılında nice zorluklarla ilan edilen ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Benim en büyük eserim’’ diye nitelendirdiği Cumhuriyet, 98. yılında tüm yurtta olduğu gibi Arhavi’de de coşku ile kutlandı.

Arhavi’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dün Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk sunma töreni ile başlarken bugün ise ilçe spor salonunda düzenlenen kutlama programı ile devam etti.Programa; İlçe Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Garnizon Komutanı Muhammet Fatih Keskin, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Kutlubay, İlçe Jandarma Komutanı Engin Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Gürsoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç Akgümüş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erol Tosun, Cumhuriyet Halk Partisi Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı, İyi Parti Arhavi İlçe Başkanı Faik Birol Atabek, Ak Parti İlçe Başkanı Remzi Gedik, MHP İlçe Başkanı Adil Hatinoğlu, siyasi parti temsilcileri, Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kemal Tatar, Belediye Meclis Üyesi Birkan Uyanık, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İlçe spor salonunda yapılan kutlama programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Ardından bayram kutlamalarına geçilerek, İlçe Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, Garnizon Komutanı Muhammed Fatih Keskin ve Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, öğrencilerin ve halkın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladılar.

Daha sonra ilçe kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalarını gerçekleştirdiler. Ardından Hacılar İlkokulu ve Hacılar Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler sunuldu ve şiirler okundu. Bayram dolayısıyla okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol mensupları tarafından ödülleri takdim edildi.

İlçe spor salonunda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlama programı halk oyunları gösterileriyle son buldu.

Kutlama etkinlikleri 29 Ekim akşamı Arhavi Gösteri Merkezi’nde düzenlenecek Cumhuriyet konserleri ile devam etti. Ekin Uzunlar ve Salih Yılmaz’ın sahne aldığı konsere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.


ŞAVŞAT’TA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI


29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. Yılı bugün Şavşat Belediye Düğüm Salonunda düzenlenen program ile kutlandı.ŞAVŞAT-29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. Yılı bugün Şavşat Belediye Düğüm Salonunda düzenlenen program ile kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlama programı Eski Hükümet Konağı’nda Kaymakamı Yusuf Akın’ın tebrikleri kabulü ile başladı. Daha sonra Belediye Düğün Salonunda Kaymakam Yusuf Akın ve Belediye Başkanı Nihat Acar’ın halkın bayramını kutlamalarıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Kaymakam Yusuf Akın tarafından yapıldıktan sonra öğrenciler tarafından günün önemine binaen okunan şiirler ile devam etti.Program sonrasında Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Kaymakam Yusuf Akın, Belediye Başkanı Nihat Acar ve Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kavcar tarafından hediyeleri takdim edildi.

Şavşat’ta kutlamalar öğrenciler tarafından halk oyunları gösterilerinin sergilenmesi ardından program sona erdi.


BORÇKA’DA CUMHURİYETİN 98.YILI COŞKUYLA KUTLANDI.

Borçka’da Cumhuriyetimizin ilanının 98. Yıldönümünü kutlama törenleri Kaymakam Ali Osman Bulat'ın Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabulüyle başladı.BORÇKA-Borçka’da Cumhuriyetimizin ilanının 98. Yıldönümünü kutlama törenleri Kaymakam Ali Osman Bulat'ın Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabulüyle başladı. Ardından protokol üyeleri ile birlikte etkinliklerin yapılacağı Borçka Kapalı Spor Salonuna geçildi. Burada protokolün yanı sıra vatandaşların da yoğun bir katılımı ile gerçekleştirilen törende ilk olarak Kaymakam Ali Osman Bulat ve Belediye Başkanı Ercan Orhan, protokol üyeleri öğrenciler ve halkın bayramını kutladı.Kutlama programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Kaymakam Ali Osman Bulat tarafından yapıldı. Kaymakam Bulat konuşmasının sonunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında görev alan öğrenci ve öğretmenler ile emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kaymakam Ali Osman Bulat’ın konuşmasının ardından program kutlama mesajlarının okunması, şiirlerin okunması, folklor gösterileri, lise öğrencilerinin oratoryo gösterisi ile devam etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüller verilmesi ile kutlama programı sona erdi.


ARDANUÇ’TA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI.

Ardanuç’taki kutlamalar, Hava muhalefeti nedeniyle Dursun Ali Pehlivan Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşti.ARDANUÇ-Hava muhalefeti nedeniyle Dursun Ali Pehlivan Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşen törene, İlçe Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, Belediye Başkanı Yıldırım Demir, İlçe Jandarma Komutanı J. Teğmen Harun Özdemir, İlçe Emniyet Amiri Murat Tekinaslan, ilçe protokolü, siyasi parti ve STK temsilcileri ile Ardanuç halkı ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program, İlçe Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu ve Belediye Başkanı Yıldırım Demir'in halkı selamlayıp bayramlarını kutlaması ile devam etti.Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu tarafından yapıldı. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ile devam eden 29 Ekim kutlama programında öğrenciler tarafından orotoryo ve Ardanuç Engelsiz Bakım ve Yaşam evi sakinlerince halk oyunları gösterileri sergilendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı ilçe genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile son buldu.57 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page