top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Dünden kalan: Atatürk yurtta özlemle anıldıAnıtkabir'de ziyaretçi yoğunluğu gece de devam etti

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83'üncü yılında Ata'nın istirahatgahı Anıtkabir, gece de ziyaretçi akınına uğradı.


Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83'üncü yılında Anıtkabir, akşam saat 21.00'e kadar ziyarete açık tutuldu. Sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanının katıldığı anma töreninin ardından ziyarete açılan Anıtkabir'e binlerce kişi Ata'yı anmak için geldi. Mozoleye gelen ziyaretçiler, dualar okuyup çiçekler bırakarak Atatürk'ün hatırasını andı.


Yenişehirli çocuklar Ata'yı anmak için koştu3. Ata'yı Anma Yarışmaları yapıldı

Mersin Yenişehir Belediyesi, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında 3. Ata’yı Anma Kros Yarışmaları'nı düzenledi. 6 kategoride düzenlenen yarışmalarda genç sporcular Ata’yı anmak için koştu.Yenişehir Belediyesi, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte bu yıl Ata'yı Anma Kros Yarışmaları'nın üçüncüsünü düzenledi. Yarışmalar, Yenişehir Belediyesinin 50. Yıl Mahallesi'nde kros yarışları için hazırladığı Yenişehir Kros Parkuru’nda yapıldı. 3. Ata’yı Anma Kros Yarışmaları'na 6 kategoride 211 sporcu katıldı.Yarışmada 2004-2005 doğumlu kızlar kategorisinde Sedef Uruç birinciliği, Dilan Gültekin ikinciliği, Revşan Aşır üçüncülüğü elde etti.

2004-2005 doğumlu erkekler kategorisinde Sinan Şeker birinciliği, Mehmet Karaahmet ikinciliği, Harun Tapıklama üçüncülüğü elde etti.

2006-2007 doğumlu kızlar kategorisinde Buse Nur Batak birinciliği, Havin Yılmaz ikinciliği, Kübra Saruhan üçüncülüğü elde etti.

2006-2007 doğumlu erkekler kategorisinde Enes Yüksel birinciliği, Efe Toprak ikinciliği, Omar Alhaje üçüncülüğü elde etti.

2008-2009 doğumlu kızlar kategorisinde Cansu Kayaalp birinciliği, Eşşe Çağla Karaltı ikinciliği, Şerife Ertem üçüncülüğü elde etti.

2008-2009 doğumlu erkekler kategorisinde birinciliği Yusuf Kılıçaslan, ikinciliği Mehmet Şakayık, üçüncülüğü Kamil Yalçın elde etti.

Yarışmada dereceye giren genç sporcular kupa ve madalyalarını Yenişehir Belediyesi Spor Sorumlusu İbrahim Örenç, Gençlik Spor ve İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Vedat Akyar ve Atletizm Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Halil Oğuz’un elinden aldı.


Artvin'de de Atatürk özlemle anıldı.Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 83'üncü yılı dolayısıyla İl’de anma törenleri düzenlendi.


ARTVİN-Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 83'üncü yılı dolayısıyla İl’de anma törenleri düzenlendi.

Anma töreni, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Abdülrahman Nahtı ve Belediye Başkanımız Demirhan Elçin’in Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Atatürk Anıtı önündeki Anma programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

Buradaki programın ardından anma etkinliği Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen programla devam etti.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından, Gazi Mustafa Kemal Atatürkle ilgili video gösterimi ve Atatürk’ün sevdiği şarkıların söylenmesi ile devam etti.

Etkinlik; resim, şiir ve kompozisyon alanında dereceye giren öğrencilere, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Abdülrahman Nahtı ve Belediye Başkanımız Demirhan Elçin tarafından ödül verilmesi ile sona erdi.

Programlara, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Abdülrahman Nahtı, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Kılınç, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.Hopa'da 10 Kasım anması...Hopa’da Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 83. yıl dönümü anma etkinlikler yapıldı.

HOPA-Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 83. yıl dönümü anma etkinlikler yapıldı. Etkinlikler Belediye parkında bulunan Atatürk anıtı önünde çelenk sunma töreni ile başladı.

Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasının ardından sirenler ile birlikte 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ardından, istiklal marşının okunması ile buradaki anma töreni sona erdi.

Buradaki Törene, İlçe Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Belediye Başkanı Taner Ekmekçi Garnizon Komutanı Piyade Teğmen Ahmet Aydın, Cumhuriyet Baş Savcısı Adem Çalış, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Kurum Amirleri ve Vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Anma törenine daha sonra Atatürk Anadolu Lisesinde devam edildi. . Buradaki etkinliklerde Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, oratoryo gösterisi, çeşitli alanlarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, resim sergisi ve Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan eserlerin okunmasından sonra anma etkinliği de sona erdi.


ARHAVİ 10 KASIM’DA ATA’SINI ANDIArhavi’de 83. Ölüm Yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Özlemle Anıldı


ARHAVİ-Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ebediyete irtihalinin 83. yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi Arhavi’de de düzenlenen programla anıldı.

Eşsiz yetenekleri ile tarihe unutulmaz bir insan olarak geçen büyük asker, büyük devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 83. yıl dönümünde saygı ve özlemle anılıyor.

Arhavi’de anma programı Atatürk anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Törende; İlçe Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, Garnizon Komutanı M. Fatih Keskin, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Engin Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Gürsoy, Gençlik ve Spor İlçe Müdür Vekili Tanju Özkara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç Akgümüş, Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kemal Tatar, Cumhuriyet Halk Partisi Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı, İyi Parti Arhavi İlçe Başkanı Faik Birol Atabek, Ak Parti İlçe Başkanı Remzi Gedik, MHP İlçe Başkanı Adil Hatinoğlu, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar yer aldı.

İlçe Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı’nın çelenklerinin sunumuyla başlayan tören, saygı duruşu ile devam etti. İstiklal Marşı ile birlikte göndere çekilen Türk bayrağı yarıya indirildi.

Ardından programa Halk Kütüphanesinde düzenlenen “Atatürk Fotoğrafları ve Atatürk Kitapları Sergisi” ile devam edildi.

Daha sonra protokol mensuplarının katılımıyla Arhavi Ertuğrul Kurdoğlu Fen Lisesinde düzenlenen Anma Programına iştirak edildi. Burada saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan program günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam etti. Okul öğrencileri tarafından şiirler okundu, slayt ve video gösterilerinin ardından 10 Kasım nedeni ile düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.


ÇYDD Trabzon Şubesi Atatürk’ü Anmak için Trabzon meydanındaydı


Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yıldönümünü dolayısıyla, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon Şubesi de resmi törenin yanı sıra Trabzon Atatürk Alanı'nda bir etkinlik düzenledi. Dernek üyelerinin Başkan Metin Serdar ve çağdaş gençlerin yağmur altında katıldığı etkinlikte duygular şiirle paylaşıldı. "Bir

Düş Ünün! O'nun varlığını... Bir daha düşünün; O'nun yokluğunu... Bir değil Her gün Düşünün!"Haberler ve görseller: BRT Yayın Grubu, Merkez'de Alâettin Bahçekapılı, Artvin ve Hopa'da Hayati Akbaş, Arhavi'de Necmettin Numanoğlu , Yenişehir'de Belediye Basın Birimi, Trabzon'da ÇYDD
52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page