top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Dünden kalan: Samsun'da Fener Alayı ile Cumhuriyet ışıldadı


ADD Samsun Şubesi, Cumhuriyet’in 99. yıl dönümü nedeniyle fener alayı düzenledi.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanlığınca yapılan Cumhuriyet Fener Alayı yürüyüşüne vatandaşlar yoğun katılım gösterdi. Türk bayrakları ve Atatürk posterlerini taşıyan vatandaşlar hep bir ağızdan İzmir marşını söylediler. Samsun'da Cumhuriyet Bayramı'nın 99. yılı coşkusu Fener Alayı yürüyüşü devam etti. Samsun'da gerçekleşen Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen yürüyüşe binlerce Samsunlu katıldı.

Fener Alayı yürüyüşü, Samsun Ticaret Lisesi Hava Merasim Bandosu eşliğinde Elli altılar DSİ önünden başladı. Bando takımının çaldığı marşlar eşliğinde başlayan yürüyüşe Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri ile katılan vatandaşlar 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları atarken, İzmir Marşını söylediler.Çiftlik caddesi üzerinden, Cumhuriyet Meydanına kadar devam eden Cumhuriyet Yürüyüşü, Onur Anıtında sonlandırıldı. Yürüyüşe CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, CHP İlkadım ilçe Başkanı Metin Telatar, CHP il kadın kolları Başkanı Nazan Yurttutan Güneysu, Eğitim iş Samsun şube başkanı Volkan Erken, Memleket Partisi İlkadım İlçe Başkanı Rüstem Kara, ADD Samsun Şube Gençlik Kolları, CHP Gençlik Kolları ve birçok demokratik kitle örgütleri katılım sağladı.

Samsun Halkının yoğun katılımı ile Marşlarla, türkülerle İstiklal Caddesi boyunca yürüyen kalabalık, ‘’ Mustafa Kemal’in Askerleriyiz, Yaşasın Cumhuriyet sloganları ile coşku içinde Atatürk Anıtında yürüyüşü bitirdiler.

Anıt önünde bir konuşma yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli: ‘’ Sevgili dostlar Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun şubesi olarak katılımınızdan dolayı onur ve gurur duyduk. Bir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı daha Samsun’umuz da ‘ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla çıkılan yolda İlkadım şehrimizde coşku ile gerçekleştirmenin onurunu gururunu duyuyoruz. Biz her sene burada olacağız yaşasın Cumhuriyet sonsuza kadar Cumhuriyet diyeceğiz. Büyük Atatürk’ün ‘efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz’ derken bizlere, Türk ulusuna en yakışan, adetlerine en uygun rejim sistemi olarak Cumhuriyeti belirlemişti. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet daima payidar kalacaktır derken o görevi de bizlere bıraktı, gelecek nesillere ve bizden sonraki nesillere bıraktı. Bugün bu göreve daha sıkı sıkı sarılmamız gerektiğinin bilinci ile buradayız.

Evet, biliyoruz ki Cumhuriyetimiz çok zor günlerden geçiyor. Bütün kurucu ilkeleri, kurumları, Cumhuriyeti bir reklam arası gören iç ve dış düşmanlar tarafından zarara uğratılmış durumda… Ama biz Atatürkçüler yılmadan, yorulmadan, bıkmadan; Cumhuriyetin kuruluş değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.Biz biliyoruz ki Cumhuriyet ümmet değil, birey olmaktır.

Yurttaşlık, özgürlük, eşitlik, hak, hukuk, adalet, demokrasi ve uğruna ölünesi vatandır Cumhuriyet,

Namustur, haysiyettir, nefestir, candır Cumhuriyet,

Cumhuriyet özgürlük demektir.

Cumhuriyet akıl ve bilim demektir.

Sarayın, saraylının değil, ulusal egemenliğin adıdır Cumhuriyet!

Biz milletin egemenliğine sahip çıkarak her şeye rağmen Cumhuriyeti savunan Mustafa Kemal’in askerleri olarak aydınlanma ve çağdaşlaşma yolunda mücadelemize devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 99. Yılı kutlu olsun.

Bu duygularla bu toprakları bizlere vatan yapan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu tek ve daimî Liderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum. Şahsım ve ADD Samsun şubesi adına herkese teşekkür ederim.” dedi.

Yürüyüş Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile sona erdi.

55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page