top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Dünya şairi Nâzım Hikmet yurdun her yerinde anılıyor


Dünyaca ünlü Türk şair Nâzım Hikmet, ölümünün 59. yılında mezarının bulunduğu Moskova başta olmak üzere dünyanın her yerinde olduğu gibi, yurdumuzda da etkinliklerle anılıyor.


Usta kalem Nâzım Hikmet, 59’uncu ölüm yıldönümünde şiirlerle, şarkılarla, söyleşilerle anılıyor. Usta ismin anılacağı etkinliklerden bazıları şöyle:

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ve Beşiktaş Belediyesi iş birliğiyle bugün saat 13.00’te Beşiktaş Akatlar Sanatçılar Parkı Nâzım Hikmet Anıtı’nda düzenlenecek etkinlikte çiçekler, şiirler ve şarkılarla anacak. Programda; Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, tiyatrocu Altan Gördüm Nâzım Hikmet şiirleri söyleyecek, Mazlum Çimen şarkılarıyla yer alacak.

Dikili Belediye ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ortak etkinliği bugün saat 19.00’da ‘Çocukların Barışı’ sergisiyle başlayacak. Vakıf Danışma Kurulu Üyesi, araştırmacı gazeteci Barış Terkoğlu ‘Nâzım Hikmet’in Vatandaşlık Hakkı’ adlı söyleşisiyle etkinlikte konuşmacı olacak. Nebil Özgentürk ve Bir Yudum İnsan ekibinin hazırladığı ‘Nâzım Hikmet 120 Yaşında, Nâzım Hikmet Vakfı 30 Yaşında’ belgesel gösteriminin ardından Serenad Bağcan anmada Nâzım Hikmet şarkıları seslendirecek.İstanbul’da Ataşehir Belediyesi’nin düzenlediği Cevap Çapan’ın onur konuğu olduğu 4. Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak gala gecesi ile başlayacak.

Saat 20.00'de başlayacak Gecede, Ataşehir Belediyesi Gençlik Orkestrası eşliğinde, Feryal Öney, Hakely Nakao, Hüseyin Turan, Metin & Kemal Kahraman, Hüsnü Arkan ve İlkay Akkaya konser verecek. Ayrıca “Jose Marti Küba Dostluk Derneği”nin katkılarıyla Kübalı müzisyen Hakely Nakao da gecede yer alacak. Nâzım Hikmet’in “Bulut mu Olsam” şiirinin İspanyolca’ya çevirisini besteleyen Nakao, “Neo Caminos” adını taşıyan eserini Ataşehir Belediyesi Gençlik Orkestrası ile birlikte seslendirecek. Türkiye’den de önemli şairlerin de katılacağı Şiir Günleri’nin konukları arasında; Serhan Ada, Alphan Akgül, Melahat Babalık, Fatma Ayata Başural, Ahmet Bozkurt, Nalan Çelik, Deniz Durukan, Ayça Erdura, Turgay Fişekçi, Gülseli İnal, Ayşe Şafak Kanca, İbrahim Karaca, Tuna Kiremitçi, Altay Öktem, Pelin Özer, Selcan Peksan, Hakan Savlı, Elif Sofya ve Ercan Y. Yılmaz yer alacak. Konuk şair olarak ise yabancı ülkelerden, Kristian Blomberg, Riitta Cankoçak, Erkka Filander, Olli-Pekka Tennilä, Sini Silveri ve Helmi Solimeis katılacak.Şiir Günleri’nin gala gecesinde ayrıca bir sergi de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na gelen konukları karşılayacak. Gazeteci-yazar Alâettin Bahçekapılı’nın, Nâzım’ın ardından dostlarına, arkadaşlarına, okurlarına, sevenlerine yazdırdığı mektuplardan oluşan sergi, sanatseverlerle buluşacak.


Kimler yok ki "Nâzım'ın Mezar Taşına Okunan Mektuplar"ı yazanlar arasında: Balaban, Refik Erduran, Hıfzı Topuz, Orhan Karaveli, Ataol Behramoğlu, Ahmet Özer, Yaşar Kemal, Mustafa Balel, Battal İlgezdi, Müjdat Gezen, Sunay Akın, Öner Yağcı, Ayten Mutlu, Alâettin Bahçekapılı, Ümit Tarı, Aslan Kavlak, Hüseyin Atabaş, Mustafa Ruhi Şirin, Selçuk Ülger, Korkut Akın, Güney Özkılıç, Saber Moghaddami, Veron Dedeoğlu, Gülsüm Cengiz, Cengiz Bektaş ve niceleri…


Nâzım’ın mezar taşına okunan bu 40 mektubun el yazısı birer sayfasını bu sergide bulacaksınız.VAPUR DUMANI BU KEZ ŞİİRLER İÇİN TÜTECEK

4. Nâzım Hikmet Şiir Günleri’nin ikinci gününde, yarın şairler, müzisyenler ve her yerden şiirseverlerle dolu şehir hatları vapuru, saat 11.00’de Yeni Kadıköy İskelesi’nden (Karaköy-Eminönü İskelesi) kalkacak. İstanbul Büyükada’ya doğru yapılan bu keyifli yolculuğa Boğaz’ın eşsiz güzelliği, şiir ve müzik eşlik edecek. Son durak ise Adalar Belediyesi olacak. Şairler, Büyükada’da Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde olacak ve ada halkıyla bir araya gelip şiirlerini okuyacak. Gezi, 14.00’de yine Kadıköy İskelesi’nde son bulacak.


ŞİİR KEYFİ AÇIK HAVADA DEVAM EDECEK

Şiir Günleri’nin üçüncü ve son günü etkinlikleriyse saat 11.00’de Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde yapılacak. Konuk şairlerin katılımıyla şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirilecek. Ataşehir Amfili Park’da ise sanatseverleri renkli bir program bekliyor olacak. Etkinlikler saat 15’de onur konuğu Cevat Çapan’nın söyleşi ve imza programıyla başlayacak. Program, Çellist Martti Rousi’nin müzikleriyle eşlik edeceği, yurt dışından gelen şairlerin katılacağı saat 16.15’deki şiir konulu panelle devam edecek.

Festival Direktörü Haydar Ergülen ise, 17.30’da “Nâzım’ın Paltosu” adını taşıyan bir söyleşi gerçekleştirecek. Ardından konuk şairler, şiir okumaları yapacak. İsmail Tunçbilek ve Şenay Lambaoğlu’nun “Sazla Caz Buluşuyor” isimli konseriyle “Ataşehir Belediyesi 4. Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri” son bulacak.


SARIYER'DE NÂZIM ANMASI...

Bu akşam Sarıyer Belediyesi 9. Sarıyer Edebiyat Günleri’nde saat 19.00’da Vakıf Başkan Vekili Özcan Arca ‘Sonsuza Dek Nâzım Hikmet’ adlı söyleşiyle yer alacak.


VAKIF'TAN BURS...

Öte yandan Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Nâzım Hikmet’in 120’nci doğum yılında 2022 Eylül ayında başlatacağı bir burs projesiyle Nâzım Hikmet üzerine çalışma yapacak yüksek lisans öğrencilerine destek olacak. Burs Yönergesi ve koşulları Temmuz ayında Vakıf web sitesinden ilan edilecek.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page