• HaberciGazete

Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikler ve mesajlarla kutlanıyor


Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bütün dünyada olduğu gibi, yurdumuzda da siyasal partiler, sivil toplum kuruluşları ve duyarlı yurttaşlar tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Gün dolayısıyla kutlama mesajlarının yayımlanması da sürdürülüyor.

BRT Yayın Grubu'na an itibariyle ulaşan etkinlik haberleri ve güne ilişkin mesajlar şöyle:


SAMSUN - 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi öncülüğünde Atatürk Anıtı'nda Çelenk sunumu ve basın açıklaması yapıldı. Etkinliğe CHP İl kadın kolları başkanı Nazan Güneysu, CHP İlkadım İlçe Kadın Kolları Başkanı Suna Gül Ceylan, İYİ Parti İlkadım İlçe Başkanı Burcu Işıtan Satar, DİSK Emekli Sen Sendikası Sekreteri Dürdane Kılıç, Atakum Belediyesi, Atakum Kent Konseyi Başkanı Şevket Özkaya, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclis, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Bando Takımı, Türk Kadınlar Birliği Samsun Şubesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği katılım sağladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Onur Anıtı'nda bir araya gelenler adına basın bildirisini ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli okudu. Özkefeli "1857 yılında 129 işçi kadının yanarak ölmesiyle tarihe büyük bir emek mücadelesinin anma günü olarak geçen 8 Mart, Clara Zetkin ve onun gibi emek veren tüm kadınların uzun süren mücadeleleri sonunda dünyada özellikle kadın emeğinin sömürüsüne karşı direnişin simgesi haline gelmiştir.

8 Mart Kapitalizme karşı direnişin simgesidir" diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

"Ülkemizde bu gün “Kadın”dan, “Kadın emeği”nden söz edebiliyor olmamızı, “Kadının işgücü olarak üretime katılması, toplumsal yaşamda hak ettiği yerde bulunması, sadece bireysel değil toplumsal gelişimin, çağdaş ve ileri bir toplum olabilmenin en temel unsurudur.” diyen Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu, Laik Cumhuriyet’e borçlu olduğumuzu hiç unutmamalıyız.


8 Mart; Kadın yönetici sayısının neden eser miktarda olduğunun, kayıt dışı çalıştırılan kadınların, iş yerinde tacize uğrayan kadınların çaresizliğinin, ev kadınlarının emeklerinin neden yok hükmünde olduğunun, kadının erkeğe göre daha düşük ücretle çalışmasının kadınlar tarafından bile olağan karşılandığının;

Annelerin çalışma yaşamındaki zorluklarının, iyilik yapıyormuş gibi görünen ama kadını iş hayatından çıkarıp evine zincirleyecek yasaların;

İktidarın, algı yönetimi ile kadının toplum içindeki yerini nasıl hızla değiştirdiğinin, kadınlarımızın Cumhuriyet ile kazandıklarını neden kaybettiklerinin konuşulması gereken gündür."

ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Özkefeli daha sonra, özelleştirmelerle devletin küçülmesi, işgücü piyasasındaki esneklik gibi sermayenin desteklediği politikalar nedeniyle kadınların çalışma şartlarının gittikçe kötüleştiğini, Pandeminin açtığı derin ekonomik kriz nedeni ile iş yerlerinde kadının ikinci plana atıldığını ve ezildiğini ileri sürerek şu görüşleri dile getirdi:

"İktidarın 'kadının aile ile var olduğu' anlayışı ile kadınlar için getirdiği belirli süreli istihdam, kısmi süreli çalışma ve esnek çalışma sistemi; üretim sürecini parçalayarak, taşeron sisteminin kök saldığı sistemde, kadın emeğinin ucuz ve güvencesiz iş gücü haline dönüşme oranını arttırmıştır. Kadını hayatın her alanında ikincil gören iktidarın yol açtığı bu yıkımın onarılması ancak emekten yana politikalar üretilip uygulanması ile olanaklıdır.

Çağdaş ve Demokratik bir devlet olabilmek için yapılması gereken; eğitim sisteminin yeniden Atatürkçü Düşünce Sistemi doğrultusunda yapılandırılması, cinsiyet ayrımcılığı ortadan kaldırılarak,

Toplumsal anlayışın kadına yönelik tüm olumsuzlukların ortadan kaldırılması doğrultusunda şekillendirilmesidir. Kadın emeğinin sömürülmeden üretime katılması sağlanmalı, insanca çalışma şartlarının kalıcı kılınması için gerekli düzenlemeler yapılmalı, denetim ve kontrol mekanizmaları çalıştırılarak uygulamaların hayata geçmesi sağlanmalıdır ancak, mevcut iktidarın bu anlamda samimi hiçbir çabasının olmadığı, yaşananlarla açıkça ortadadır. Uygulamalar, iktidarın kadına bakış açısı göstermektedir. Onların dünyasında kadın ikinci sınıftır. Kadın haklarıyla birlikte Cumhuriyetimizin temel değerleri de aşındırılmaktadır."Atatürkçü Düşünce Derneği, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda en ön saflarda savaşan, Türk Devrimini ödünsüzce savunan, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün gösterdiği Tam Bağımsızlık hedefine kararlı bir şekilde yürüyen Türk Kadının emeğinin sömürülmesi, her türlü şiddete maruz kalması karşında sessiz kalmamıştır, kalmayacaktır."


Özkefeli konuşmasının sonunda Laik Cumhuriyet rejimi ile var olan, “Çağdaş, eşit yurttaş” kimliğinin Türk Kadınlarının vazgeçilmezi olduğunu, iktidar eliyle toplumda yaratılan cinsiyet ayrımcılığının, kadınların ayağındaki pranga durumunda bulunduğunu, Cumhuriyet ile özgürleşen kadının, bugün yeniden yok edilmenin kıyısına geldiğini ifade ederek şöyle dedi:"Çağdaş Türk Kadını, emeğinin ve kimliğinin sömürülmesi karşısında direnmeye devam edecektir. Bu uğurda savaşım veren, Tam Bağımsız bir ülke, daha iyi bir dünya kurmak için çaba harcayan; 8 Mart 1857 günü Amerika’da hayatlarını kaybeden 129 dokuma işçisi kadınları, Kurtuluş Savaşımızda cephe ve cephe gerisindeki Kuvayı Milliye kadınlarımızı, Aydınlanma mücadelesinde katledilen Bahriye Üçok ve nice kadınları ve toplumsal şiddetin kurbanları olan kadınlarımızı rahmetle anıyor; tüm kadınlarımızı Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimci ruhuyla selamlıyoruz."


Başkan Özyiğit “Şiddet ve istismarla mücadelede artık daha güçlüyüz”MERSİN - Mersin Yenişehir Belediyesi ve Mersin Barosu ekonomik, fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet türlerine maruz kalan çocuk ve kadınlara hukuki, psikolojik ve sosyal destek verilmesi ile ilgili iş birliği yapacak. İş birliği protokolü Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Mersin Barosu Başkanı Avukat Gazi Özdemir tarafından imzalandı.

Mersin Yenişehir Belediyesi ve Mersin Barosu arasında kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve istismara karşı mücadele için iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında her türlü şiddet ve istismara maruz kalan kadın ve çocuklara hukuki destek verilecek ve şiddeti ve istismarı önleyici faaliyetlerde iş birliği yapılacak.

Başkan Özyiğit “Mersin Baromuzun, Kadın Hakları Merkezi ve Çocuk Hakları Merkezi oluşturarak sağlamış olduğu bu altyapıyı önemsiyoruz.”Şiddet ve istismara uğrayan kadın ve çocuklara her zaman destek verdiklerini söyleyen Başkan Abdullah Özyiğit, “Umut ederiz hiç ihtiyaç duyulmaz ama maalesef kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin ve istismarın olduğu bir toplum halini aldık. 2021 yılına dönüp baktığımızda kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri yaşadığımız en büyük olumsuzlukların başında geldi. Yenişehir’imizde Kadın ve Aile Birimimiz ve Sosyal Hizmet Ekibimiz el birliğiyle çalışarak, nerede bir şiddet veya istismara uğrayan kadın veya çocuk varsa tespit ederek, her türlü desteği veriyoruz. Tabi bu desteği verirken yanımız bir hukuk gücünü de almamız gerekiyor. Mersin Baromuzun, Kadın Hakları Merkezi ve Çocuk Hakları Merkezi oluşturarak sağlamış olduğu bu altyapıyı önemsiyoruz. Bu protokolle kadına ve çocuklara yönelik şiddet ve istismara karşı mücadelemizde Yenişehir’imizde artık çok daha güçlüyüz. Mersin Barosu Başkanımız Gazi Özdemir ve hukukçu arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Gazi Özdemir “Baromuzla ortak çalışma fırsatı sunduğu için Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e teşekkür ediyoruz.”

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir ise “Mersin Barosu olarak bizler de hem Kadın Hakları Merkezimiz hem de Çocuk Hakları Merkezimiz olarak şiddet mağduru kadınlara veya istismara uğrayan çocuklarımızın yanında olduğumuzu ve bu süreç içerisinde Mersin Barosu imkânlarıyla kendilerine hukuksal destek verdiğimizi belirtmek istiyorum. Tabi ki hukuksal desteği önemsiyoruz. Mersin’deki belediyelerimizle ortak bir çalışma içerinde olmak bizi de mutlu ediyor. Bu anlamda Yenişehir Belediyemiz ile bu protokolü imzaladık. Başkanımızın da ifade ettiği gibi inşallah gerek olmaz ama maalesef en çok karşılaştığımız durumlar kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarları. Bu noktada Yenişehir Belediyesi ile çalışmaktan mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yenişehir Belediyemizin katkılarıyla kadın ve çocuklara hukuksal anlamda destek vermek amacı taşıyoruz. Baromuzla ortak çalışma fırsatı sunduğu için Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Protokol imza törenine Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Ezgi Şimşek ve Kadın Hakları Merkezi Başkanı Arzu Günay da katıldı.


AYŞE YALTIRIM’IN ‘’VE KADINLAR’’ SERGİSİ SKSM’DE


8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNE ÖZEL ‘VE KADINLAR’ SERGİSİ SKSM’DE

AYŞE YALTIRIM, DAYISI NÂZIM HİKMET’İN DİZELERİNDEN İLHAM ALARAK RESMETTİ
İSTANBUL - Küçükçekmece Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü dünyaca ünlü şair Nâzım Hikmet’in yeğeni, Celile Hanım’ın torunu, sanatçı Ayşe Yaltırım’ın "Ve Kadınlar..." başlıklı resim sergisiyle taçlandırdı. Sergi, sanatseverlerin büyük ilgisiyle Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde kapılarını araladı.

Sergi açılışına; Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Sedat Özkan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, serginin mimarı sanatçı Ayşe Yaltırım ve oğlu Murat Germen katıldı.

Ayşe Yaltırım: Sergim Türk kadınlarını temsil ediyor

Koronavirüs salgını döneminde yaptığı 400’e yakın eserini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel sergileyen ressam Ayşe Yaltırım, “Böyle bir günde sergi açmak herkese nasip olmaz. Televizyonlarda ünlü sanatçılar görüyoruz, kadınlar gününü kutluyorlar. Benim bu sergim Türk kadınlarını temsil ediyor. Küçükçekmece Belediyesi’ne çok teşekkür ederim’’ dedi.

Güney Özkılınç: Ayşe Yaltırım’ın çabasına ortak olmak istedik

Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç ise ‘’Ayşe Yaltırım’ın 85’i aşkın yaşına rağmen azimle, inançla meydana getirdiği resimlere ev sahipliği yapıyoruz. Sanat; hayatın acı yönlerine rağmen bir umuttur. Ayşe Yaltırım’ın bu çabasına ortak olmak bu çabayı tanıtmak istedik” diye konuştu.10 Nisan’a dek ziyaret edilebilir

Nâzım Hikmet’in annesi Celile Hanım’ın yönlendirmesiyle, çocuk yaşta başladığı resim kariyerine dolu dolu 73 yıl sığdıran Yaltırım’ın kendine özgü görsel bir dille ve farklı stillerle oluşturduğu ‘’Ve Kadınlar’’ sergisi 10 Nisan’a kadar Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir.


Av. Gülay Deveci Atakum kırsalındaki

kadınları bir araya getirdiAtakum kırsalındaki kadınlarla bir yıldır çalışmalar yürüten Av Gülay Deveci, ‘’Atakum Köy Kadınları Buluşması’’ programında kadınlara seslenerek ‘’Bizim kendimize yeterli olmamız ve ayaklarımız üzerinde durmamız gerekiyor.’’ dediSAMSUN - Atakum Belediyesi ve Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (ATAK) iş birliği ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında ‘’Atakum Köy Kadınları Buluşması’’ programı gerçekleştirildi. Vedat Türkali Eğitim, Sanat ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte uzman isimlerden hukuk, aile sigortası ve sağlık konularında önemli bilgiler alan kadınlar, sonrasında birbirinden güzel şarkılarla doyasıya eğlendi. Atakum’un kırsal mahallelerindeki kadınlara yönelik gerçekleştirilen ve Atakumlu kadınların el emeği ürünlerinin de sergilendiği program renkli görüntülere sahne oldu.‘’RUTİN KONTROLLERİ AKSATMAYIN’’

Programa konuşmacı olarak katılan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Aşkı Ellibeş Kaya: ‘’Bizim en çok ihmal ettiğimiz şey, kadın olarak kendimizi ihmal etmek değil mi? Her konuda birçok önceliğinizi çocuklarınıza, eşinize herkese veriyorsunuz. Ama kendinize gelince birazcık geri planda duruyorsunuz. Ben diyen kadın aramızda çok az. Biz önce ben demeliyiz ki çoluğumuz çocuğumuz eşimiz dostumuz daha iyi olsun. Peki nasıl daha iyi ben diyebiliriz? Öncelikle sağlığımıza iyi bakmalıyız. Beden sağlığımızda düzenli muayenelerimizi olmalıyız. Sevgili Hanımlar kaçınız düzenli kadın doğum doktoruna gidiyor? Meme muayenelerinizi ve yıllık jinekolojik kadın doğum muayenelerini lütfen aksatmayın. Bazen geç kalınmış olabiliyor. En kısa zamanda bir kadın doğum hekimine rutin muayene için gidin.’’ diye konuştu.


‘’EV HANIMLIĞI MESLEK OLARAK UYGULANACAK’’

CHP Samsun Kadın Kolları İl Başkanı Nazan Güneysu ise hayata geçirmeyi planladıkları ‘Aile Destekleri Sigortası’’ hakkında bilgi verdi. Güneysu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka'nın selamını ileterek başladığı konuşmasında ‘’ İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nin 11. maddesinde güçlü sosyal devletin ilk adımı olarak Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacaktır. Vatandaşlarımıza ‘Asgari bir gelir seviyesi mutlaka sağlanacaktır. Bu bağlamda Aile Destekleri Sigortası uygulamaya konulacaktır. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecektir. Vatandaş devlet yardımlarını lütuf değil hakkı olarak alacaktır.’ sözünü vermiştik. Aile Destekleri Sigortası kişinin doğumundan ölümüne kadar bütün yaşamını sosyal güvence altına alan her aileye asgari gelir güvencesi veren, ailedeki mutluluğu, huzuru ve bereketi artırıp devam ettirmeyi hedefleyen bir sigorta dalıdır. Aile Destekleri Sigortasında asgari ücretin altında gelir alan veya hiçbir geliri olmayan her aile faydalanabilecek. Kadın, yaşlı anne baba ya da büyüklerine bakmak zorundaysa ya da ailedeki engelli bireye bakmak zorundaysa Aile Destekleri Sigortası kapsamında bu kadının emeklilik primleri devlet tarafından ödenecek. Ev hanımlığı bir meslek olarak uygulanacak.’’ ifadelerini kullandı.‘’MUTLU ÇOCUKLAR MUTLU ANNELERLE MÜMKÜN’’

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehtap Kılıç ise şöyle konuştu: ‘’Ben çocuk sağlığı değerlendirmesi yaparken çocuğun büyümesinde emeği geçen nasıl biri diye her zaman önce annelere, anneannelere, teyzelere bakmaya çalışıyorum. Çünkü hepimiz biliyoruz ki; mutlu çocuklar mutlu annelerle mümkün. O yüzden önce kadın sağlığına sonra çocuk sağlığına önem veriyoruz. Çünkü annesi, anneannesi, teyzesi, mutlu olmayan bir çocuğun ne kadar sağlıklı görünse de mutlu olması mümkün değil. O yüzden ben kendi sağlığınıza çok değer vermenizi istiyorum. Atamızın dediği gibi ‘’Türk kadını göklerde yükselmeye layık’’ bir kadındır. Faziletli ve aydın kadınlarla yeni nesil büyüyecek. Lütfen kendinize değer verin, emeklerinize sahip çıkın ve sevgiyle kalın.’’‘’ÜRÜNLERİ MARKALAŞTIRMAK İSTİYORUZ’’

ATAK Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi Seda Metin, kooperatifin çalışmalarını anlattığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: ‘’Bu projede sevgili Cemil Başkanımızın ve Gülay Hanımın çok büyük desteği var. Şu anda bir satış yerimiz açıldı ve çalışmalarımız daha da hızlandı. Kooperatifimizde gıda, el sanatları,takı, çinicilik var. Farklı yerlerden ve ailelerden birçok kadının bir araya gelip güzel şeyler ürettiği bir kooperatif oldu. Ben de Kasnakçımermer köyündenim. İçinizden biriyim. Sizlere bu şekilde güzel bir oluşumu anlatmaktan ve içinden bulunmaktan gerçekten çok gurur duyuyorum. Daha da güzel yerlere taşımak için çalışacağız. Atakumumuzun kırsalında üretilen ürünleri kooperatifimizde değerlendirip daha değerli, katma değeri yüksek ürünlere dönüştürüp markalaştırmak istiyoruz. İnşallah başaracağız. Sizlerin de bu çalışmalarda bizlerin yanında olmasını,bizlere katılmasını canı gönülden istiyoruz.’’


‘’KADININ EĞİTİLMESİ GEREKİYOR’’

Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını birçok batılı ülke kadınlarından önce aldığının altını çizen Av. Gülay Deveci ‘’ Herhangi bir mücadele yapmadan almış olduğumuz bu haklarımızı hiç kimsenin elinizden almasına izin vermeyelim.’’ diyerek şöyle konuştu:

‘’Ben 28 yıldır avukatlık yapıyorum. Genellikle kadın hakları ile ilgili her 8 Mart’ta, 25 Kasım’da, Çocuk Hakları Günü’nde farklı farklı yerlerde konuşmalar yapıyorum. Kadına şiddet, kadın cinayetleri bunları konuşmaktan bıktım. Her defasında aynı şeyler oluyor. Geçen sene 2021 yılında 280 kadın öldürüldü. Bu kadınların 173’ü evinde öldürüldü. Yani evimiz güvenli alanımız değil. Bu kadınların 124’ü evli olduğu erkekler tarafından 37’si birlikte olduğu sevgilisi, erkek arkadaşı tarafından 21’i de eski eşi tarafından öldürülmüş. Çok acıdır ki 11’i kendi oğlu tarafından öldürülmüş. Bir annenin kendi oğlu tarafından öldürüldüğünü düşünün. Bu İnanılmaz bir eğitim eksikliği ve toplumsal bir yara. Bizim bunu önleyebilmemiz gerekiyor. Bunu önlemek de kadının eğitiminden geçiyor. Çünkü bu çocukları biz yetiştiriyoruz. Çocukları okula başlayıncaya kadar anneler yetiştiriyor. Dolayısıyla ilk önce bizim kendimize yeterli olmamız, sosyal ve kültürel alanda eğitimli olmamız ve ayaklarımızın üzerinde durmamız gerekiyor. Biz o nedenle bu kadın kooperatifini kurduk. Buradaki arkadaşlarımla beraber Samsun’daki ilk kadın kooperatifini kurduk. Bizden sonra 11 tane daha kadın kooperatifi kuruldu. Merkezi hükümet de zaten kadın kooperatifi kurulmasını destekliyor. Bizim şansımız bizim belediye başkanımızın bu konuda gerçekten çok ilgili olması, bize çok yardım etmesi ve yer vermesi.’’


‘’YANINIZDA OLACAĞIM’’

Konuşmaların ardından Atakum Belediyesi çalışanı Arzu Çakır’ın söylediği şarkılarla eğlenceli dakikalar geçiren yurttaşlar, Başkan Deveci ‘yi alkışlarla karşıladılar. Burada kadınlara seslenen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ‘’Türkiye sizsiniz. Atakum sizsiniz. Gerçekten sizi gördüğüm için çok mutluyum. Bu toplantı, sizi bir arada görmek şunun için önemli. Hem içinde bulunduğumuz coğrafya hem de ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Her birimizin ayrı ayrı çocukları var, torunları var. Yarına ilişkin ne olacağını, çocuklarımızın, ülkemizin geleceğini bilmiyoruz. Pandemi nedeni ile sıkça görüşemedik. Köylerinize geleceğim. Evinizin bireyi, oğlunuz, kardeşiniz veya akrabanız olarak olarak beni yazın. Gücüm yettiği kadar yanınızda olacağım ama yakanızı da bırakmayacağım. Çocuklarınızın geleceği için doğru tercih yapacaksınız. Benim sizden hiç kuşkum yok. Benim anam da sizin gibiydi. Yedi tane çocuğu vardı.Yedisi birden sırtına çıkmak isterse ‘Ben sizi nasıl taşıyacağım’ demezdi.Yedisini birden sırtına alırdı. Ben öyle bir ananın çocuğuyum. Bana da genetik olarak geçmiş. Sizin derdiniz, benim derdim. Sorunları birlikte kardeşçesine, ailenin bireyleri gibi çözmeye çalışacağız.’’ ifadelerini kullandı.


DOYASIYA EĞLENCE

Kadınlarla bir süre sohbet eden Başkan Deveci ardından dans eden kadınların eğlencesine ortak oldu. Programda yurttaşlar, Atakum Belediyesi müzisyenlerinin söylediği şarkılar eşliğinde doyasıya eğlendi.


İYİ PARTİLİ UYKUR’DAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI


İYİ Partili İş İnsanı ve Milli sporcu Mehmet Ali Uykur, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle mesaj yayınladı.


ANKARA - İYİ Partili Mehmet Ali Uykur mesajında şu ifadelere yer verdi; “Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Kadınlarımız geleceğin inşasında ve modern toplumun gerçek mimarlarıdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nün tüm dünyada ve ülkemizde her türlü fiziki ve psikolojik şiddetten uzak, adalete, eşitliğe, barışa ve huzura katkı sağlayıp, geleceğe güvenle bakmamıza vesile olması temenni ediyor, şehit ve gazilerimizin anne ve eşleri ile Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener başta olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.”


CHP'Lİ BOZAT'TAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI!

CHP Adıyaman İl Hukuk Sorumlusu ve İl Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Levent Bozat, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı.

ADIYAMAN - CHP'nin kadınlara her zaman özgürlük tanıdığını belirten Bozat;" 8 Mart 1857 yılında New York' taki kadın tekstil işçilerinin daha iyi koşullarda çalışma talebi ile başlayan direniş; günümüz kadın hareketinin ve kadının toplumda örgütlü bir şekilde var olma mücadelesininde başlangıcı olmuştur. Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır. Ne mukaddes bir tarihimiz vardır ki birçok Avrupa ülkesinden daha önce kadınlarımızı topluma kazandırdık. Kadınlarımız emekleriyle demokrasi ve özgürlük fikriylentoplumsallaştı, ülkemizde kök saldı. Gördük ki, kadınların özgürleşmesi ve haklarının gelişmesi, Türkiye'deki herkesin haklarının gelişmesi, özgürleşmesi anlamına geliyor. CHP olarak biz de bu mücadelede pay sahibi olduk. Kadınların eşit yurttaşlar olması için yapılan devrimlerin yanı sıra, onların siyasal ve sosyal yaşamda hak ettikleri yere sahip olması için çalıştık. Bu sayede bütün dünyada bir çok zorlukla devam eden kadın hakları mücadelesinin de bir parçası olduk. İktidar her ne kadar bu mücadelemizde bizleri engellese de, kadınları kanunlarla korumasa da,biz her zaman kadınlarımızın yanındayız. Hukuksal olarak da, siyasal olarak da destekçileriyiz. Bu duygu ve düşünceyle tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyor, şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu.


Başkan Alaca, "Kadın Cinayetlerinin Önüne Geçilecek Adımlar Atılmalı"


MERSİN - Gelecek Partisi Mersin Siyasi İşler Başkanı Hakan Alaca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile yayınladığı mesajında, "kadınlarımızın çektiği acıları sadece bir günde dile getirmek doğru değil. Her geçen gün artan kadın cinayetlerine karşı daha önemli adımlar atılmalı ve artık bu cinayetlerin önüne geçilmelidir. Ve böyle günlerde de yaşanan cinayetleri konuşmak yerine, kutlamalar yapmalıyız" dedi. KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ Başkan Alaca, "2022’nin ilk iki ayında ise 98 kadın öldürüldü. Erkekler, şubat ayında 23 kadını öldürdü. 21 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. Öldürülen kadınlardan 10’u ateşli silahlarla katledildi. Hal böyleyken 8 Mmart Dünya Kadınlar gününü kutlamak ne kadar doğru bilmiyorum. Kadınlarımız öldürülüyor. Bu rakamlar her geçen gün artıyor. Bir çok kadınımız göz göre göre öldürülürken yasaların yetersizliği yüzünden cinayet işlemekten korkmayan bir toplum ortaya çıkmıştır. Allah ın bir emaneti olan kadınlarımıza yönelik ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Gerekli önemli adımlar atılmalı, caydırıcı cezalar verilmelidir. Tutuklamak için kadının öldürülmesi beklenmemelidir" dedi. "Eğer kadın umut içindeyse, o ülke de umut içindedir" diyen başkan Alaca, "Kadınlarını dışlayan, ikinci sınıf muamele yapan ülkeler asla ilerleyemezler. Kadınlarımızın hayata daha çok katılmaları için onlara yeterince fırsat tanımalı ve önlerini açmalıyız. Peygamber Efendimiz, 'Cennet anaların ayağının altındadır buyurmuştur.' Dolayısıyla kadınları korumak, kollamak ve onların daha mutlu ve huzurlu olmasını sağlamak bizlerin görevidir. Bu vesileyle Türkiye’de ve dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, saygılarımı sunuyorum" şeklinde konuştu.


TÜKODER'İN BİLDİRİSİ : Bugün 8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günü ”Kadınların direniş ateşini ABD’de 40 bin kadın dokuma işçisi yaktı. “ Eşit İşe Eşit Ücret “ diyerek grev başlattılar. Ancak 8 Mart 1857’de fabrikada çıkan yangında 129 kadın yanarak öldüler. Bu ölümler dünya kadınlarının seslerini duyurabilmesi için yakılan ateşin ilk kıvılcımı oldu.

8 Mart ailede, toplumda, siyasette, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitliğin sağlanması, emek sömürüsünün ve ayrımcılığın kaldırılması, insan haklarının ihlal edilmesinin önlenmesi gerekmektedir. İşte bu nedenle eğitim, kültür, ekonomik ve hukuk alanlarında gerekli çalışmaların yapılması ve taleplerini yükselttikleri DİRENİŞ VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR. Kadın mücadelesi aynı zamanda eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin direnişidir.

2022 yılındayız ve kadınlar hala erkeklerle eşit hale gelemiyor, hala hak arama mücadelesi veriyorlar, hala ayrımcılığa ve şiddete uğruyorlar. Sadece kadın olmaları nedeniyle de öldürülüyorlar.

En az 3 kadından 1 i taciz, tecavüz ve kötü muamele ile suiistimal ediliyor.

15-45 yaş arası kadınlar hastalık ve trafik kazaları dışında en çok kadın cinayetleri ile hayattan koparılıyor.

Bunu yapan ise en yakınları oluyor. Ev içi şiddet ve suiistimal; bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ya da din gözetmiyor.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet, cinayet ve istismar sayılarının artış nedeni yasaların yetersizliği yanında kadını eşit ve özgür bir birey olarak görmeyen zihniyetin varlığıdır. Bu bakış açısı değişmeden kadının insan haklarının ihlallerinin önlenmesi de mümkün değildir. Bu bakış açısı kanun koyuculara da nüfus etmiş durumdadır. Bu nedenle aile içinden başlayarak kamusal alana yayılan cinsiyet ayrımcılığına ve eşitsizliğe neden olacak politikaların sonlandırılması gerekmektedir.

Ülkemizde hala okuryazar olmayan kadın sayısı hiç de az değildir. Kadın istihdamı ile erkek istihdamı arasında fark giderek büyümektedir.. Siyasette temsiliyete TBMM. de kadın temsiliyeti % 17, yerel yönetimlerde % 3’tür.

1926 yılında kabul edilen ve kadına yurttaş olma hakkı veren Medeni Kanun ile elde edilen haklardan geri adım atılıyor ve bu haklardan geriye giden yeni düzenlemeler yapılıyor.

Bir yandan ekonomik kriz ve yaklaşmakta olan savaş endişesi diğer yandan giderek artan yoksulluk en fazla kadınları zorlamaktadır. Kadınlar barış ve kardeşlik içinde yaşamak, özgür ve eşit olmak, birey olarak kabul görmenin mücadelesini veriyorlar. Bu mücadele İNSAN HAKLARI mücadelesidir ve kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık insan hakkı ihlalidir.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde demokrasi ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybeden ve kadın cinayetlerinde katledilen tüm kadınlarımızı saygıyla anıyor ve ;


Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana,

Şiddetten arındırılmış bir toplum yaratana,

Ekonomide, eğitimde, iş hayatında ve siyasette erkeklerle eşit hale gelene kadar,

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ,

Biz Tüketiciyi Koruma Derneği Kadınları olarak diyoruz ki

SELAM OLSUN 8 MART’I YARATAN KADINLARA


BAŞKAN SARI’DAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.


BALIKESİR - Başkan Serkan Sarı mesajında şu ifadelere yer verdi; “Kadınlarımız, toplum kültürümüzün ve geleneklerimizin gerçek mimarlardır. Toplumun inşa edilmesinde en önemli rol şüphesiz ki kadınlarımızdır. Ancak ne yazık ki her gün kadına yönelik şiddetle ilgili bir olaya tanık oluyoruz. Bu olayların son bulmasını diliyorum. Cinsiyetçi yaklaşımların toplumumuzda son bulması için hepimize görevler düşüyor. Kadın şiddetin son bulduğu, cinsiyetçiliğin olmadığı bir Türkiye diliyor, bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum.”


AKÇİÇEK'DEN KADINLAR GÜNÜ MESAJI!

Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı.

KEMALPAŞA-Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı.


Başkanı Ergül Akçiçek mesajında şu ifadelere yer verdi: “Dünyada her şeyin kadının eseri olduğunu belirten Başkan Akçiçek;“ Dünya’yı özverileri cesaretleri, fedakârlıkları ve merhametleri ile daha yaşanır bir yer yapan kadınlarımızdır. Bu toprakları vatan yapan sadece cephede savaşan erkekler değildi, bazen cephe gerisinde bazen cephede çarpışan kahraman kadınlarımızdı. Kurtuluş Savaşı’nın kahraman kadınlarının mücadelesi daha sonra Atatürk devrimleri ile eğitimde, sosyal hayatta, siyasette devam etmiş hala da aydınlık yarınlar için mücadeleleri devam etmektedir.

Birçok Avrupa ülkesinden önce demokratik haklara Atatürk sayesinde sahip olan Türk kadını çağdaş Türkiye’nin yapı taşlarıdır. Kemalpaşa'mızda da başrolde hep kadınlarımız vardır. Belediyemizin her kadrosunda kadın emeği, cesareti ve fedakârlığı ile Kemalpaşa'ya gururla birlikte hizmet ediyoruz. Üretimin de ana aktörü olan kadınlarımızı, kadın kooperatiflerimizi, Sivil Toplum Kuruluşlarını, vakıfları destekliyoruz. Çünkü kadınların dünyayı daha yaşanır bir yer yapacağını çok iyi biliyoruz.

Ailenin ve toplumun mihenk taşı olan kadınlarımızın eşit, adaletli ve huzurla yaşamasını diliyorum. Emekleri, cesaretleri, büyük özverileri için tüm kadınlarımıza şükranlarımı sunuyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum." dedi.


CHP’Lİ ÇELEBİ’DEN 8 MART MESAJI


CHP Adana Gençlik Kolları Başkanı Mete Çelebi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı.


ADANA - Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili mesaj yayınlayan CHP Adana Gençlik Kolları Başkanı Mete Çelebi, Atatürk’ün “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.” sözlerini aktararak şu ifadelere yer verdi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği üzere bir toplumun gelişmişlik düzeyi, ilerlemesi, sosyal alanda ve her konuda atılımı kadınların konumu ile alakalıdır. Ne zaman ki kadına verilen değer artar, kadına bakış açısı değişir, kadına şiddet ne zaman ki son bulur, işte o zaman Türk halkı olarak başarıya ulaşabiliriz. Aksi halde durumumuz şu ankinden dahi kötüye gidecektir. O nedenle kadın erkek arasındaki fırsat eşitliğini sağlamak, kadının sosyal hayatta varoluşunu daha güçlü bir biçimde desteklemek ve söz hakkı tanımak hepimiz için elzemdir. Bu düşüncelerle bugüne kadar varlık mücadelesi göstermiş, bu yolda şiddet görmüş ve maalesef katledilmiş tüm kadınları saygıyla anıyor, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum”


CHP’Lİ AKILLI’DAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili mesaj yayınladı.


ANKARA - Başkan Akıllı, 8 Mart ile ilgili yaptığı açıklamada İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekti. CHP’li Akıllı Kadınlar Günü ile ilgili şöyle dedi: “Kadına yönelik şiddettin arttığı zamanlarda, bir nebze de olsun kadınların hakları için var olan bir sözleşme, İstanbul Sözleşmesi’nin ortadan kaldırılması bu şiddetin önünü açmaktadır. Ve iktidar partisi bir grup meczubun gönlünü hoş tutmak adına milyonlarca kadını, bu belki annemiz, belki eşimiz, belki kızımız, belki akrabalarımız olan kadınları, bizim insanlarımızı arkadan bıçaklamıştır. Sözleşmenin ardından daha iyisini getireceğiz palavralarıyla da bu konuyu geçiştirmeye çalışan iktidar yetkililerinin hiçbir şey yapmadığı da aşikardır. Bizim isteğimiz, kadınların isteği İstanbul Sözleşmesi’nin yaşatılmasıdır. Öte yandan CHP iktidarında ise kadına şiddetin tamamen ortadan kaldırılması, kadına yönelik şiddete cesaret edebilme cüretinde dahi bulunanların en ağır şekilde cezalandırılması önceliğimizdir. Kadınlar ikinci sınıf insanlar değildir ya da erkeklerden daha aşağı değildir. Kadınlar insandır ve insanlık onuru ayaklar altına alınamaz. Bu duygu ve düşüncelerle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, şiddetten uzak yarınlarda buluşmayı temenni diyorum”


CHP'Lİ AYDEMİR'DEN KADINLAR GÜNÜ MESAJI!


Cumhuriyet Halk Partisi Hopa İlçe Başkanı Şükrü Aydemir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı.
HOPA - Kadına uygulanan psikolojik ve fiziki şiddetin son bulması gerektiğini belirten Başkan Aydemir;" Kadınlar toplumun aynasıdır. Kadınlar toplumu birleştiren, üretkenlik gösteren, gelecek nesilin mimarlarıdır. Türkiye ekonomisi, siyaseti, sosyal hayatı ve demokrasisi ile gelişirken bu sürece en fazla katkıyı veren kadınlarımız olmuştur. Savaşlarda, barışlarda ülkeleri kalkındıran, her sektörde işlevsellik gösterip ruhen ve fiziken başkalarıyla değil kendiyle yarışan kadınlarımız iktidar sebebiyle bu süreçte kendilerini yenilemekte, geçmişin pratiklerini sorgulamakta ve yine kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Her ne kadar kadınların yanındayım diyerek iktidar tarafından sadece sözde eylemler gerçekleştirilse de demokrasinin en somut, tek ve en meşru aracı olan, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile yürürlüğe giren " Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınmasıdır." Kadınlar bu kararla yeniden topluma kazandırılmış, adeta kabuğunu kırarak hayatın her alanına karışmıştır. Ne yazık ki alınan bu karar gün geçtikçe uygulanmamakta ve kadınlarımız toplumdan soyutlanmaktadır. Kadınlarımız, hayatımızı şekillendiren tüm alanlarda, gerek karar alma mekanizmaları gerek temsil organlarında daha fazla yer almak ve geleceğin şekillenmesinde aktif birey olmayı istemektedirler. Biz, kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Cinsiyetler arası adaleti şiar edinen bir medeniyetin mensupları olarak kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyoruz. İşte bugün bu sorumluluğu yeniden hatırlama vaktidir. Biz biliyoruz ki kadınlarımız ancak bizler sayesinde yeniren refaha ulaşabilir. Kadına uygulanan şiddet ancak bizler sayesinde son bulabilir. Bizler kadınları tekrardan topluma kazandırabiliriz.Bizler kadınları aktifleştirip, makus kaderlerine karşı koydurtabiliriz. Bu duygu ve düşünceyle tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum." şeklinde konuştu.


CHP’Lİ BAKIR, KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

İSTANBUL - CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.


Başkan Bakır verdiği 8 Mart mesajında şöyle dedi: “Bu dünyayı güzel kılan, yaşamı güzelleştiren güçlü kadınlardır. Kadınların güçlü, sesinin yüksek çıktığı toplumlara baktığımızda, hepsinin refah içinde olduğunu görebiliriz. Bizim arzumuz, isteğimiz de kadının sesinin gür çıktığı, kadının her alanda ön plana çıktığı bir Türkiye iklimi yaratmaktır. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Kadınların şiddete maruz kalmadığı, canlarına kıyılmadığı, aşağılanmadığı ve hür bir şekilde yaşadığı yarınlarda buluşmak dileğiyle. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun”


CHP’Lİ ÇELİK KADINLAR GÜNÜNÜ UNUTMADI

CHP Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili mesaj yayınladı.


TUNCELİ - CHP Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik verdiği Kadınlar Günü mesajında şu önemli ifadelere yer verdi: “Kadınlar, gösterdikleri fedakârlık ve cefakarlıkları ile toplumumuzda çok kıymetli bir konuma sahiptirler. Geçmişten bugüne de kadınlar toplumların vazgeçilmez unsuru, temel direkleri olmuşlardır ve öyle de olmaya devam etmektedirler. Ve kadına değer verilen, kadınların yüceltildiği toplumlar her zaman için başarıya ulaşmışlardır. Aksi halde ise toplumlar, kaostan, kavgadan kopamamış ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşamamışlardır. Bu bilinçle her zaman için kadınların toplumumuzdaki önemini anlamalı, kadın erkek eşitliği konusunda bilincimizi geliştirmeli ve kadına yönelik her türlü şiddetin, aşağılamanın, hakaretin karşısında dimdik durmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarım”


Lülü’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı


Murat Group Gümrükleme Yönetim Kurulu Başkanı ve Lülü Bey Çiftliği Sahibi Akgün Lülü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.


MERSİN - Lülü mesajında, "Toplumun temeli aile, ailenin temeli kadındır. Kadınlarımız her daim hak ettikleri konumda ailenin ve toplumun merkezinde yer almışlardır. Eğitimden sağlığa, siyasal yaşamdan, iş dünyasına kadar üstlendikleri sorumluluklarla Türk Milleti’nin geleceğe güvenle bakmasının teminatı olmuşlardır. Bu bakımdan kadınlarımıza ne kadar güzel fırsatlar sunabilirsek, toplum olarak o oranda güçleneceğimizin inancındayım. Bugün kadınlarımızın yaşadığı en büyük sorun, ne yazık ki hepimizi derinden üzen kadına yönelik şiddettir. Şiddetin hiçbir türü insanlık onuruyla bağdaşmazken kadına yönelik şiddet asla tasvip edilemez.Bu duygu ve düşünceler ile günümüzde ekonomik, sosyal ve siyasal alandaki etkinlikleri her geçen gün artan, hayatımıza emekleriyle ve değerleriyle anlam katan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en kalbi duygularla kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum."ifadelerine yer verdi.


24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör