top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Dünya Gazeteciler Günü kutlamalarıBugün 21 Ekim. Bu topraklar üzerinde ilk özel gazetenin çıkış günü. Bu nedenle yıllardır Dünya Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor.

Biz gazeteciler için önemli olan bu günde, dostlarımızdan, siyasilerden, kurum ve kuruluşlardan "kutlama mesajı" almaya alışkınız. Sevincimize ortak olanların mesajlarını da yayımlamayı habercilik ilkeleri açısından görev sayarız.

Geçen yıl ülkemiz bir genel seçime doğru gidiyordu: Bu nedenle pek çok kutlama mesajı geldi Dünya Gazeteciler Günü'nde... Biz de yayımladık.

Bugün de 21 Ekim. 2023 yılı. Sokakta karşılaştığımız dostlarımızın dışında siyasi partilerden ve partililerden mesaj gelimine "kıran" girmiş. Bütün iletimiş kanallarımızın geçen yılki gibi açık olmasına karşın, bu garip durumu anlamlandıramadık. O nedenle, bu yıl gelen iki mesaja teşekkür ederek yayımlıyoruz.

Geçen yıl mesaj gönderip bu yıl susanların mesajlarını da yeniden okurların değerlendirmesine sunuyoruz.

BRT Yayın GrubuİYİ PARTİ ATAŞEHİR İLÇE BAŞKANI BORA YÖRÜKOĞLU'NUN MESAJI

Değerli basın mensuplarımız,

21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününüzü kutluyor, ilkeli ve dürüst bir şekilde yürüttüğünüz meslek hayatınızda başarılar diliyorum.2014-2019 ATAŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ ÜYESİ İSMAİL LEVENT'İN MESAJI

Gazeteciler gününüz kutlu olsun. Hak ve adalettin yana yürekli gazetecilere selam olsun.Şükriye Okyay'ın mesajı

Tüm gerçek haberi bizlere ulaştıran gazetecilere kutlu olsun.Özgür bir ortamda mesleklerinizi yapabilmeniz dileğimizdir kıymetli gazeteci dostlar..

Sağ olun var olun.Kaleminize kuvvet.

* * * * *

2022'deki DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ'nde gelen ve yayımladığımız mesajlar...


ABP BAŞKANI YALÇIN: KORKACAK BİR ŞEYİMİZ YOK BU YÜZDEN ABP İKTİDARLIĞINDA GAZETECİLER ÖZGÜR KALACAK!Anadolu Birliği Partisi Genel Başkanı Bedri Yalçın, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı. Bir ülkenin demokrasisinin basının özgürlüğü ile doğru orantılı olduğunu belirten Başkan Yalçın;" Söz veriyoruz. Yıldırmaya, susturmaya çalışanlara inat ABP iktidarlığında gazetecilerimiz özgür kalacak."dedi.Başkan Yalçın mesajında şu ifadeleri kullandı;"Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından birisi hiç kuşkusuz basındır. Gazeteciler, haber alma özgürlüğü, toplumsal farkındalık oluşturulması, kamuoyu ve gündem belirleme, ifade ve fikir hürriyetinin kamusal alanda yayılabilmesi açısından büyük bir sorumluluğa sahiptir. Dünyanın her köşesinde haber alma ihtiyacını karşılayarak toplumun doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasında aracı olan, her türlü zorluğa ve sıkıntıya rağmen fedakarca çalışan, hakkı, hukuku ilke edinen basın mensuplarımızın mesai saati gözetmeksizin, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve her konuda haberdar etmek için verdikleri mücadele her türlü takdiri hak etmektedir. Bazı güruhlar tarafından basın susturulmaya, gazeteciler boyunduruk altına alınmaya çalışılsa da biz her zaman gerçekleri haykıran gazetecilerimizin yanındayız. Söz veriyoruz. ABP iktidarlığında her gazeteci korkmadan kalemini konuşturabilecek. Hapise atılır mıyım, mesleğimden olur muyum kaygısı gütmeyecek. Korkacak bir şeyimiz olmadığı için sansüre, yasalara maruz kalmayacak. Türkiye hak, hukuk devleti olacak. Bu vesileyle, edindikleri bilgiyi ilkeli, tarafsız, objektif ve doğru bir şekilde kamuoyuyla paylaşan, meslek ilkelerine bağlı kalarak özveriyle çalışmaya gayret gösteren ülkemizdeki bütün basın mensuplarının 21 Ekim Gazeteciler Günü’nü kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.” dedi.


TDP'Lİ AKGÜN'DEN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI!
Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Akgün, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı. Gazetecilerin baskı altında olduğunu belirten TDP'li Akgün:"Çeşitli nedenlerle baskı altına alınmış ve kısıtlamalara maruz bırakılmış basın kuruluşlarının tüm Türkiye’de sesi olacağız Türkiye Değişim Partisi İfade özgürlüğünün savunucusudur." dedi.


TDP'li Akgün mesajında şu ifadeleri kullandı;" Demokrasinin en temel yapı taşlardından bir tanesi de gazetecilerdir. Gazeteciler kamuoyunun vicdanı, halkın kısık sesi, özgürlüğümüzün biletidir. Bizler Türkiye Değişim Partisi iktidarında basın kuruluşlarımız her türlü eleştiri ve sorgulama hakkına sahip olacaktır. Çünkü biz eleştirinin gücüne inanan ve medyanın özgür olduğu çağdaş Türkiye’nin savunucularıyız. Gazetecilerin yazdıkları haberler nedeniyle hapishanelere atılmadığı, bilgiye ulaşmada önlerine çıkan tüm engellerin kaldırıldığı, iş güvencesinin sağlandığı, yıpranma haklarının korunduğu, saygınlığının korunması ve geliştirilmesi konusunda alınması gereken önlemlerin tartışılıp çözümlenmesi için tüm siyasal partileri önyargısız bir biçimde bir masa etrafında toplandığı bir iktidar dönemi göreceksiniz. Yarın bugünden daha aydınlık olacaktır. Bu duygularla tüm çalışan ve çalışamamak zorunda bırakılan gazetecilerin “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyorum." dedi.


BAŞKAN YILDIRIM: GAZETECİLER BÜYÜK BİR SORUMLULUK ÜSTLENİYOR


Gelecek Partisi Ankara Kadın Kolları Başkanı Gizem Yıldırım 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Yıldırım mesajında, “Yağmur, çamur demeden basın mensupları fedakarca görev yapan basın mensupları toplumda önemli bir görev üstleniyor. Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından birisi basındır. Gazeteciler haber alma özgürlüğü, toplumsal farkındalık oluşturulması, ifade ve fikir hürriyetinin kamusal alanda yayılabilmesi açısından büyük bir sorumluluğa sahiptir. Zor şartlar altında açlık sınırı altında çalışan gazeteciler tüm zorlu şartlara rağmen halkı bilgilendirme için kendilerinden ödün vererek görev yapıyor. Bu zorlu şartlara rağmen bir de sansür yasası eklendi. Mevcut hükümetin son çıkardığı sansür yasasıyla da basın mensuplarının baskı altına alınmaya çalışıyor. Doğru haberciliği engellemek isteyen hükümet tarafı sansür yasası ile kendi yalanlarını halktan saklamaya çalışıyor bu yüzden sansür yasasının her zaman karşısında olacağız. Bu sözlerle kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen tüm basın mensuplarımızın 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi.


BAŞKAN KELEŞ: GAZETECİLİK KUTSAL BİR MESLEKCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Başkan Keleş mesajında, “Gazetecilik geçmişten günümüze önemi koruyan kutsal meslekler arasında yer alıyor. Kamuoyuna haber ve bilgi akışını tarafsız bir biçimde yansıtmak, toplumsal sorunları dile getirmek, demokrasi gelişimine katkı sağlamak için gece gündüz demeden, zaman zaman zor şartlar altında uğraş veren tarafsız ve güvenilir haberciliği kendine ilke eden tüm gazetecilerimizin Dünya Gazeteciler Günü kutlu olsun. AKP ve MHP oylarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen sansür yasasıyla maalesef gazetecilerin çalışma alanları daraltılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak daha öncede dile getirdiğimiz gibi biz bu sansür yasasına karşıyız. Zaten zor şartlar altında çalışan basın mensuplarını bu yasayla mevcut hükümet tarafından kontrol altına alınmak isteniyor. Gazetecilerin özgürce haber üretmesinin, doğruları yazmasının önüne geçilmek isteniyor. Gerçekleri saklamak isteyenler gazetecileri sansür yasasıyla tehdit ediyor. Sansür yasasına rağmen gazeteciler hiçbir zaman doğruları yazmaktan korkmayacaktır ve gazetecileri hiçbir zaman mevcut hükümet yıldıramayacaktır. Bu duygu ve düşünceler 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyor, hem ilimizde hem de ülkemizde görev yapan tüm basın mensuplarına çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.” dedi.


BAŞKAN ALACA: GAZETECİLERİN GÜNÜ KUTLU OLSUN


Gelecek Partisi Mersin Siyasi İşler Başkanı Hakan Alaca, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Alaca mesajında, “Aydınlatıcı ve yol gösterici işleviyle basın, sivil toplumun dinamizmini beslemekte, demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesinde ve güçlenmesinde önemli rol üstleniyor. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar. Zorlu çalışma koşullarını önemsemeden basın mensupları görevlerini fedakarca yapıyor. Basın mensupları bildiğini ve düşündüğünü özgürce ifade edebilmeli ve herhangi bir baskıya maruz kalmamalıdır. Gece gündüz çalışan emek veren tüm basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü kutlarım. “ dedi.

BAŞKAN GÜLER: GAZETECİLER FEDAKARCA ÇALIŞIYOR


Gelecek Partisi Bayburt İl Başkanı Nazir Güler, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Güler mesajında, “Dünyada gazetecilere armağan edilen günlerden biri de 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’dür. Kamuoyunu objektif bir şekilde bilgilendirme görevini üstlenen gazeteciler için kutlanan 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü, ilk özel gazete olan Tercüman-ı Ahval gazetesinin 21 Ekim 1860 tarihinde yayına başlamasına dayandırılarak bugün de kutlanmaktadır. İletişim dünyasının en güçlü organları arasında yer alan basın halkın haber alma kaynağı olduğu gibi kamuoyunu bilinçlendirme görevini de üstlenen, demokrasinin önemli bir unsurudur. Toplumsal gelişmemizde, demokrasimizin sağlıklı işlemesi ve kökleşmesinde hayati bir sorumluluk üstlenen basın mensuplarımızın, görevlerini özgürce yerine getirebilmeleri büyük önem arz ediyor. Zor şartlar altında görev yapan basın mensuplarına her zaman gereken destek verilmelidir. Bu düşüncelerle fedakârca çalışan basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.
82 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page