• HaberciGazete

Dünya Otizm Farkındalık Günü Ataşehirde de etkinliklerle kutlandı2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Ataşehir Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda etkinlik düzenlendi. Ataşehir Belediyesi de bir alışveriş merkezinde düzenlediği etkinlikle güne dikkat çekti.

Ali İhsan Hayıroğlu Ortaokulu Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Günday, Ataşehir Kızılay Derneği Başkanı Talha Keleş, okul müdürleri, Yunus Emre Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Nihat Çekli, öğretmenler ile öğrenciler ve veliler katıldı. “HAYATA KATTIKLARI GÜZELLİKLER FARKLILIKLAR DÜNYAYI YAŞANABİLİR KILIYOR”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Yunus Emre Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Nihat Çekli günün anlam ve önemi üzerinde yaptığı Konuşmasında; “ Otizm günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluk olma özelliğini gösteriyor. Dünyada her 110 çocuktan birinin otizmden etkilendiği öngörülmektedir. Uzmanlar otizmi doğuştan gelen ya da yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan karmaşık bir gelişimsel bozukluktur diye tanımlıyorlar. Toplumun içinde bende bir bireyim diyen kişiliğim, özelliklerim ve farklılığım ile bende varım diyen otizmle yaşayan insanlara yönelik sizleri görüyor, duyuyor ve sizlerle farkındayız demek için bir araya geldik. Onların hayata kattıkları güzellikler farklılıklar dünyayı yaşanabilir kılıyor. Becerilerini ortaya koydukları zaman duydukları sevinç emin olun görmeye değer. Yüreğimizi ısıtıyor bizlere güç veriyor” dedi.

İstanbulum gazetesinin haberine göre, Çekli'nin konuşmasından sonra Yunus Emre Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladığı şiir ve şarkı dinletileri, video gösterileri, dans gösterisi, ritim gösterisi, org dinletisi ve öğretmenleri eşliğinde koronun müzik dinletisinden sonra program sona erdi.


OTİZMLİ ÇOCUKLARA UMUT
Öte yandan Ataşehir Belediyesi de 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ne dikkat çekmek için Tohum Otizm Vakfı, AGİD ve Exitcom ve CarrefourSA iş birliğiyle Metropol İstanbul AVM’de bir etkinlik düzenledi. Bu özel günde bir araya gelen Ataşehirli çocuklar, topladıkları e-atıklarla otizmli kardeşlerinin eğitim hayatına destek oldu.


Birleşmiş Milletler’in otizmle ilgili toplumsal bir bilinç oluşturmak amacıyla ilan ettiği “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü”nde, birçok kurum ve kuruluş bu özel günde projeler üreterek, etkinlikler düzenliyor.


Bu kapsamda otizmin eksiklik değil, farklılık olduğu anlayışıyla hareket eden Ataşehir Belediyesi de “Otizmin Farkındayız Geri Dönüşümle Yanınızdayız” isimli projesiyle otizmli çocukların eğitim hayatına 4 yıldır katkı sağlamaya devam ediyor.Ataşehir Belediyesi ve projenin paydaşlarından CarrefourSA, Tohum Otizm Vakfı, Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Exitcom bir araya gelerek Metropol İstanbul AVM CarrefourSA’da Otizm Farkındalık Günü’ne dikkat çekmek için bir etkinlik düzenledi.


Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Bağdatlıoğu Kartal ile proje paşdaşlarının yetkililerinin katıldığı etkinlikte Otizmli çocukların daha iyi bir eğitime kavuşabilmesi için Ataşehirli çocuklar, topladıkları elektrikli ve elektronik eşyalarla hem geri dönüşüme hem de otizmli çocukların eğitimlerine destek oldu.

Çevresel ve toplumsal fayda sağlamak amacıyla elektronik atık toplama özelinde çalışan bir sosyal girişim olan "Köstebek" ekibi etkinlikte çocuklar için yarışmalar düzenledi. E-atık konulu yarışmada sorulara doğru cevap verip, en fazla puanı toplayan katılımcılara hediye çeki ve sokak hayvanları için mama paketleri hediye edildi.Öte yandan 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında otizmli bireylerin "Bir çocuk bizim öğrettiğimiz yoldan öğrenemiyorsa, belki de biz onun öğrendiği yoldan öğretmeliyiz." mottosuyla uzman eğitmenlerle topluma kazandırılmasını sağlamaya çalışan İndigo Otizm Gençlik ve Spor Kulübü'nün Ataşehir'deki açılışına Ataşehir Belediye Başkan Yardımcılarından Sadık Semih Kayhan ve Abdullah Der katıldı.22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör