• HaberciGazete

Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi kararına tepkiler sürüyor


Danıştay’ın verdiği İstanbul Sözleşmesi kararına tepkiler çığ gibi: Hukuksuzluğu tanımıyoruz

Danıştay 10. Dairesi’nin üç üyesinin oyuyla, Türkiye’nin cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi hukuka uygun bulundu. Karara karşı demokratik kitle örgütleri, hukuçular ve siyasi partilerden tepki geldi.


Üyeleri arasında yalnızca bir kadının yer aldığı Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli cumhurbaşkanı kararının iptal istemini reddetti. Söz konusu karara demokratik kitle örgütleri, hukukçular ve siyasi partilerden çok sayıda tepki geldi. "DANIŞTAY 10. DAİRESİ 'PADİŞAHIM SEN ÇOK YAŞA!' DEDİ"


CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka: Danıştay 10. Dairesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin kararının iptali talebini reddetti. İptal isteminin reddinde 5 kişilik mahkeme heyetinden 3’ü onay, 2’si red verdi. Onaylayan arasında mahkemenin tek kadın üyesi olan ve AKP döneminde İBB’nin 1. Hukuk Müşaviri iken Danıştay’a atanan Lütfiye Akbulut da var. Anlaşılan Akbulut, bu atamanın hakkını vermiş oldu. Kararın gerekçesinde, milletlerarası anlaşmaların feshedilmesi, sona erdirilmesi ve anlaşmalardan çekilme kararlarının Cumhurbaşkanının 'Türkiye Cumhuriyeti'nin Devlet Başkanı’ sıfatıyla temsil yetkisi içerisinde olduğu yer alıyor. Bunun dayanağı olarak da “9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 3. maddesi ile bir milletlerarası andlaşmayı onaylama veya sona erdirme konusunda Cumhurbaşkanına tam bir yetki tanınarak bu işlemler Cumhurbaşkanının takdirine bırakılmıştır” ifadesi kaydediliyor. Yani “Tek adam” tanımımız bir kez daha tescillendi. Yetkide ve usulde paralellik ilkesi yok sayıldı. Danıştay 10. Dairesi “Padişahım sen çok yaşa!” dedi. Biz Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurarak, karara itiraz edeceğiz. İç hukuk tükendiği taktirde Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız. Hukuki mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz. Her koşulda ilk seçimlerden sonra kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden uygulamaya koyacağız. O zamana katledilen ve şiddet gören tüm kadınların vebali tek adamın sorumluluğundadır. SOL PARTİ: İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ


"Kadınlar tarafından İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin kararın iptali için açılan dava Danıştay 10. Dairesi tarafından reddedildi. AKP iktidarı, tek adamın kararıyla sözleşmeden ayrılarak kadınları ve tüm şiddet mağdurlarını umursamadığını, korumayacağını ve hatta faillerini engellemeyeceğini resmi olarak açıklamıştır. Buradan alınan cesaretle onlarca kadın ve LGBTİ+ katledildi; şiddete ve ayrımcılığa uğradı. Danıştay’ın kararı ise kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik şiddetin, cinayetlerin faillerinin aklanacağının, meşru ve hatta mağdur gösterileceğinin kanıtıdır! Tek adama biat eden erkek yargının bu kararını, tek adam rejimiyle birlikte tarihin çöplüğüne göndereceğiz! Milyonların artık sırtında istemediği iktidar köşeye sıkıştıkça saldırganlaşıyor. Kadınlardan korkuyorlar, yıllardır kadın katillerinin, istismarcıların, tecavüzcülerin, tarikatların önüne kuramadıkları, kurmadıkları barikatları kadınların önüne kuruyorlar. Yıllar boyu ördüğümüz mücadeleler ile kazandığımız haklarımızdan vazgeçmiyoruz!"


FATMA KÖSE’DEN DANIŞTAYA TEPKİ: “BU DAVA BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Danışmanı Fatma Köse Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi hakkında aldığı kararın hukuka aykırı olduğunu söyledi.

“Kadınların iradesi tek adam rejiminden büyüktür!” diyen Fatma Köse, ”İstanbul Sözleşmesi onlarca yıllık kadın mücadelesinin kazanımı ve tüm kadınların en temel hukuki güvencesidir ”dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Danışmanı Fatma Köse Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi'nin feshi kararının iptali talebini reddetmesine tepki gösterdi. CHP iktidarında İstanbul Sözleşmesini yeniden yürürlüğe koyacaklarını belirten Fatma Köse konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Danıştay tarafından verilen kararın hukuki olmadığını hepimiz gayet iyi biliyoruz. İstanbul Sözleşmesi için hukuki ve siyasi olarak mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. İstanbul Sözleşmesi, tüm kadınlar için hala yürürlüktedir. İstanbul Sözleşmesi, bu ülkenin vicdanlı hukukçuları için yürürlüktedir. İstanbul Sözleşmesi, 6251 sayılı Uygun Bulma Kanunu olduğu sürece yürürlüktedir. Bu dava biz bitti demeden bitmez. İktidarımızın ilk haftasında İstanbul Sözleşmesi’ne taraf olacağız ve kadına yönelik şiddetle mücadelede tüm önlemleri uygulamaya derhal başlayacağız. Sarayın hakimleri ise bu hukuksuz kararla tarihin kara sayfalarında yerini alacak”


YILDIRIM, “İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ YOK SAYMAK, HUKUKA AYKIRI”Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'nin çekilmesine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetti. Karar sonrası açıklama yapan Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Av. Mürşide Gizem Yıldırım, İstanbul sözleşmesinden çekilmenin hukuka aykırı olduğunu yineledi. Yıldırım,” Gelecek partisi olarak tüm hukuksuzlukları çözeceğiz. İstanbul sözleşmesini yeniden yürürlüğe koyacağız” dedi.


Danıştay’ın, İstanbul Sözleşmesi'nden Türkiye’nin çekilmesine ilişkin kararı siyasiler tarafında tepkiyle karşılandı. Özellikle muhalefet partileri kararın tafralı olduğu yönünde birleşti. Karara tepki koyanlar arasında Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Av. Mürşide Gizem Yıldırım da vardı. Tüm duruşmalara katılan ve söz alan Yıldırım, İstanbul Sözleşmesinden geri çekilmenin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Yıldırım, “Danıştay İstanbul Sözleşmesi kararıyla hukukun üstünlüğünü yok saydı. Karar gösteriyor ki; açık ve net olarak siyasi iradeye boyun eğmiştir. Gelecek Partisi olarak bu güne kadar yapılan tüm hukuksuzlukları çözeceğiz. Her koşulda ilk seçimlerden sonra kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden uygulamaya koyacağız.”


NURTEN YONTAR’DAN DANIŞTAY KARARINA TEPKİCHP Tekirdağ Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar Danıştay 10. Dairesi’nin İstanbul Sözleşmesi hakkında verdiği karara “Bu karar kadınları yok saymaktır. Kabul etmiyoruz” diyerek tepki gösterdi.


Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetti. Karar sonrası açıklama yapan, CHP Tekirdağ Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar, “ Bu karar, ‘Ben kadınların yaşam hakkından vazgeçtim! Haklıların değil, güçlülerin hukukunu savunuyorum. Ben hukuk devleti değilim, Anayasa'dan vazgeçtim’ demektir. Uluslararası bir sözleşmeden çıkmak, diğer sözleşmeler için de tehlike oluşturmaktadır” dedi.


Türkiye’de iktidardaki hükümetin kadınların haklarını tam anlamıyla koruyamadığını belirten Başkan Yontar, “Kadınların yaşam haklarını koruyacak İstanbul Sözleşmesi hangi planlarla kabul edilmemeye çalışıyor bilemem. Ancak, bu ülkede kadınlar kendilerini yok sayan, yaşam haklarını yasal olarak koruyan İstanbul Sözleşmesini kaldıran bir siyasi anlayışın arkasında gitmeyecektir. Türk kadınları kendisine saygı duymayan, yaşam hakkını elinden almaya çalışan siyasi iktidarın hesabını sandıkta ödeyecektir” açıklamasında bulundu.

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör