• HaberciGazete

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Hopa'da kutlandıHopa’da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Belediye Parkında bulunan Atatürk anıtı ve İskele’ de düzenlenen törenle kutlandı.Hayati Akbaş

HOPA-Hopa’da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Belediye parkında bulunan Atatürk anıtında ve ardından Hopa İskelesinde düzenlenen törenle kutlandı. Törene Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Hopa Liman Başkan Vekili Turgay Karaşah, Deniz Ticaret Odası Hopa Temsilcisi Tekin Ataselim, HOPAPORT Güvenlik Amiri Hüseyin Yalçın, Hopa Sahil Güvenlik Komutanı Kd. Üsteğmen Can Çakıcı, Sahil Güvendik Bot Komutanlığında görevli askerler, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldılar.Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 95. yıl dönümü kutlamaları Liman Başkanlığı, DTO Temsilciliği ve HOPAPORT’un Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı. Ardından Atatürk ve Silah arkadaşları ve Deniz şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılması ardından İstiklal marşının okunmasıyla devam edildi.


ŞEHİTLER ANISINA İSKELEDEN DENİZE ÇELENK ATILDI

Belediye Parkında düzenlenen tören ardından törene katılanlar yürüyerek Belediye Parkının karşısında bulunan Hopa İskelesine geçtiler.

Burada Hopa Limanından gelen Palamar tarafından Denize açılan Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Liman Başkan vekili, DTO Temsilcisi ve HOPAPORT Güvenlik amiri tarafından Atatürk ve tüm deniz şehitleri anısına denize çelenk bıraktılar. Bu arada HOPAPORT’a ait NECEM-16 Römorkörü tarafından 1 dakika süreyle Deniz Şehitlerini anma adına sirenini çaldı ve ardından törende sona erdi.HOPAPORT Genel Müdürü Özer Kabotaj Bayramını kutladı.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de yayınladığı bir mesaj ile Denizcilik sektörünün ve Liman personelinin Kabotaj Bayramını kutladı. Özer mesajında “Kendi denizlerimizde kendi ellerimizle bir zamanlar kaybetmiş olduğumuz haklarımızı uzun ve zorlu mücadelelerden sonra 1 Temmuz 1926’da tekrar kazandık. Kabotaj Kanunu ile “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmü getirildi ve bu sayede Osmanlı Devleti zamanında yabancılara kaptırılmış olan bu önemli hak geri kazanıldı. Eskiden yabancıların elinde olan bu faaliyetlerin bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarınca yapılabilmesi sağlandı.

İşte bu başarının taçlandığı gün olan 1 Temmuz her yıl Kabotaj Bayramı olarak kutlamaktayız. Bende Denizcilik sektörünün ve tüm çalışanlarımızın bu önemli kazanımlar elde ettiğimiz Kabotaj Bayramını kutlar, esenlik ve başarılar temenni ederim” dedi.

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör