top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Deprem bölgesine YARDIM haberleri
TRABZON İŞ DÜNYASI DEPREM BÖLGESİ İÇİN SEFERBER OLDU


Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat'ta meydana gelen ve 10 ilde etkili olan iki büyük depremin ardından Trabzon iş dünyası depremden etkilenen bölgeler için adeta seferber oldu.

Hayati Akbaş

TRABZON-Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat'ta meydana gelen ve 10 ilde etkili olan iki büyük depremin ardından Trabzon iş dünyası depremden etkilenen bölgeler için adeta seferber oldu. Trabzon Valiliği ve TOBB'un koordinasyonunda Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından bölgedeki illere 3 günde 30 tır yardım malzemesi gönderildi.

"VALİLİK, TOBB VE AFAD KOORDİNASYONUNDA İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRIYORUZ"

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi, deprem haberini aldıkları ilk andan itibaren yardım faaliyetlerine başladıklarını belirterek, "Trabzon Valiliğimizin ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) koordinasyonunda arkadaşlarımız hemen tespit edilen ihtiyaçlar çerçevesinde çalışmalarına başladı. Tüplü ısıtıcı, su, çocuk bezi, çocuk maması, su deposu, battaniye, mont, kaban, bot, muhtelif gıda malzemeleri, hijyen ve temizlik malzemeleri, çadırların altı için keçe gibi acil ihtiyaçlar için gecikmeksizin odamız bünyesinde oluşturulan Deprem Koordinasyon Merkezi vasıtasıyla bir tedarik ağı kuruldu. Oda hizmet binamız ve Arsin OSB'de yardım malzemesi teslimat noktası açtık. Ayrıca bölgeye iş makinası ve konteyner de gönderdik. Tırlar vasıtasıyla bu malzemeler Trabzon Valiliğimiz, TOBB ve AFAD koordinasyonunda ihtiyaç olan bölgelere ulaştırıldı. Çalışmalarımıza Trabzon Ticaret Borsası ile Of Ticaret ve Sanayi Odası da katkıda bulundu" dedi.

"YARDIM EDEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Çelebi ayrıca birçok iş insanı ve firmanın da kendi imkanlarıyla deprem bölgesine yardım malzemesi gönderdiğine dikkat çekerek, "Deprem bölgesine yardım için kenetlenen tüm üyelerimize, esnafımıza ve 7'den 70'e vatandaşlarımıza Trabzon iş dünyası adına şükranlarımı sunuyorum. Elbette giden canları geri getirmemiz mümkün değil ancak yaraları bir nebze olsun sarmak için çaba sarf ediyoruz" diye konuştu. Başkan Çelebi, nakliye konusunda çevre illerden gelen taleplere de yardımcı olmaya çalıştıklarını vurguladı.

"TURİZMCİLER DEPREMZEDELERİ BÖLGEDEN ÇIKARDILAR"

Başkan Çelebi ayrıca bölgeye yardım götüren Trabzon'daki tur firması araçlarının da depremzedelerin bölgeden çıkarılmasında aktif rol oynadığını vurgulayarak, "Bu anlamda güzel bir organizasyon yapan odamız üyesi turizmci arkadaşlarımızı da kutluyorum" ifadesini kullandı.

"EVİMİZ EVİNİZ"

Çelebi yine Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi koordinasyonunda depremzedelerin konaklaması ve yardım malzemelerinin nakliyle ilgili "Evimiz Eviniz" sloganıyla bir kampanya başlattıklarını, bu konuda da Trabzon iş dünyası olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.ATAŞEHİR BELEDİYESİ AFET BÖLGELERİNDE AŞEVİ KURUYOR


Deprem bölgesinde yaraların sarılması için bütün imkânlarını seferber eden Ataşehir Belediyesi, Hatay’da aşevi kurdu. Hatay’da afetzede yurttaşlara sıcak yemek dağıtımı için hizmet verecek olan ve birincisi Hatay Antakya’da kurulan Aşevinde ilk kazanlar kaynadı.Büyük yıkımın yaşandığı Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından bütün Türkiye’de olduğu gibi Ataşehir’de de yapılan yardımlar her geçen gün ihtiyaçlara göre genişletilerek sürdürülüyor. Bölgeye şimdiye kadar 80 TIR yardım malzemesi gönderen Ataşehir Belediyesi, en acil ihtiyaç olan yemek konusunda da bir çalışma başlattı. Deprem bölgelerinde afetzedelerin sıcak yemek ihtiyacını karşılamak üzere Aşevleri kurmaya başladı ve Hatay'da kurulan Aşevinde ilk kazanlar kaynamaya başladı.

Hatay Antakya’da bir aşçı, bir yardımcı, kurulum ekibi ve temizlik çalışanlarıyla birlikte hizmet veren aşevinde sabahları sıcak çorba, akşamları da sıcak yemek dağıtımına başlandı. Aşevinde her gün yaklaşık 2 bin depremzedeye yemek çıkıyor.

Ataşehir Belediyesi tarafından Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta da kurulacak olan Aşevleri’nde toplamda 10 bin afetzedeye sıcak yemek hizmeti sunulacak.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Belediyesi’nin tüm imkânlarıyla depremden etkilenen vatandaşların yanında olmaya devam edeceğini ifade ederek, “Afetzede kardeşlerimize sıcak yemek dağıtımı için hizmet verecek olan ve birincisi Hatay Antakya’da kurulan Aşevimizde ilk kazan kaynadı. Görev bölgesindeki mesai arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum. Yaralarımızı birlikte saracağız” açıklamalarında bulundu.


Hatay Antakya’da Kurulan Birinci Aşevi’nin Açık Adresi:

Akasya Mahallesi 86. Sokak 2. Etap TOKİ Karşısı


HOPA DEPREMZEDELER İÇİN KENDİNE YAKIŞANI YAPTI

Hopalı vatandaşlar depremzedelerin yaralarını sarmak için seferber oldu.Hayati Akbaş

HOPA-Depremden etkilenen vatandaşlara yardım eli uzatmak isteyen Hopa halkı yardımseverliğini gösterdi. Vatandaşlar sadece yardım getirmekle kalmadı getirilen yardımları ayrıştırarak paketleyip yükleme aşamasına da yardım etti.

Hopalı vatandaşlar depremzedelerin yaralarını sarmak için seferber oldu. Depremin olduğu günden itibaren başlatılan yardım kampanyasında Hopalı vatandaşlar, içerisinde gıda ve yaşam malzemelerinin bulunduğu 7 tır’ı depremden etkilenen illere gönderdi.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Hopa’da yardım severliğini gösterdi.

Hopa belediyesi, Cumhuriyet Halk Partisi ilçe başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının koordinesinde başlatılan yardım kampanyası ilçe halkı tarafından ilgiyle karşılandı.

Hafta boyunca devam eden yardım kampanyasında Hopa Belediye zabıta ekipleri, Hopa STK üyeleri, CHP Hopa İlçe Başkanlığı Gençlik Kolları ve gönüllüler, mahalleleri gezerek yardım toplama alanına ulaşma imkânı olmayan vatandaşların yardım kolilerini teslim aldı.

Belediye binası içerisinde toplanan kıyafet, battaniye, gıda, hijyen ve bebek ürünleri paketlenerek tırlara yüklendi.

Kıyafet yardımımın yanında; battaniye, yorgan, döşek, yastık, her türlü atıştırmalık kuru gıda, su, ekmek temizlik malzemesi; ıslak mendil, peçete, sabun, sıvı sabun, kadın pedi, dış fırçası, macun. Bebekler için bebek bezi bebek bisküvisi, bebek maması toplanırken ayrıca pil, sıcak su torbası, tencere mutfak araç ve gereçleri tüp ve reçetesiz satılan genel ilaçlar gelen yardım malzemelerinden bazıları oldu.

Yardım kampanyasında tırlarını ücretsiz olarak veren Durmuşoğlu, Dalkılıç, Aydemir, Kafkas-Tur, Ka-Ha trans, Cancıoğlu, Agora firmaları ise gönüllü taşımacılık yaparak birlik beraberlik mesajı verdi.Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Merkezinde kurulan koordinasyon merkezi yurdun dört bir yanından CHP’li belediyelerin gönderdiği tırların ulaşım noktalarını belirledi.

Bu kapsamda Hopa’dan giden 7 tır yardım malzemesi tek noktada toplanmayarak ihtiyacı olan bölgelere ulaştırıldı.

Depremden etkilenen Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay İskenderun; Kırıkhan, Samandağ ve Defne’ye yardım gönderildi.

Belediye Başkanı Taner Ekmekçi “Yardımları hazırlayan Hopa halkına, Hopa Belediyesine, taşınmasından, paketlenme sürecinden tırlara yüklenmesine ve deprem bölgesine ulaştırılmasına emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederiz.

Gün birlik günü. Hopa yine yeniden kendine yakışına yaptı” açıklaması yaptı.


BAŞKAN YILMAZ: MALATYAMIZI YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ!


İYİ Parti Malatya İl Başkanlığı, depremzedelere yardım çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş ve çevre illerde meydana gelen depremlerin ardından arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken temel ihtiyaç listesindeki eşyalar da toplanmaya devam ediyor. Depremden en çok zarar gören illerden biri olan Malatya'da da İYİ Parti İl Başkanlığı yardım kampanyasına hız kesmeden devam ediyor. Yaraların hep birlikte sarılacağını ifade eden Malatya İYİ Parti İl Başkanı Hakan Yılmaz:" Çok zor süreçlerden geçiyoruz. Canımızı kurtarık ve hemen yardımlara başladık. Bugün depremin üstünden tam tamına 8 gün geçti. 9. Gündeyiz. Ve biz yardımlarımıza hâla devam ediyoruz. Halkımıza da çok teşekkür ediyoruz. Bizleri hiç yalnız bırakmadılar. Gönüllü çalışanlar da acısını bir kenara bıraktı ve kolları halk için sıvadı. Yaraları saracağız. Bu günler de geçecek. Yeniden Malatyamızı en güzel şekilde inşa edeceğiz." dedi.


KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN KENTE GELEN DEPREMZEDELERE KIYAFET VE SICAK YEMEK DESTEĞİİSTANBUL - Küçükçekmece Belediyesi, afet bölgesinden ilçeye gelen 30 depremzedeyi kentteki otellere yerleştirdi. Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Hizmet Binası’nda afetzedelerle bir araya gelip, ihtiyaç ve taleplerini dinleyerek, acılarını paylaştı.

Kente gelen 195 depremzede vatandaşa, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından kıyafet desteği, 2671 hijyen ürünü, engelli vatandaşlara da walker desteği verildi. Depremzedelere ulaşım imkânı da sunan Küçükçekmece Belediyesi, Saha Çözüm ekibi personeli eşliğinde vatandaşları bulundukları yerden alarak, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Hizmet Binasına getiriyor. Küçükçekmece Belediyesi Aşevi de vatandaşların yerleştirildiği adreslere, günde iki öğün sıcak yemek gönderiyor. İhtiyaç duyan depremzedelere, talep etmeleri durumunda Kadın ve Aile Hizmetleri bünyesinde hizmet veren Aile Danışma Merkezleri’nde psikoterapi hizmeti de veriliyor.

Başkan Kemal Çebi: Deprem bölgesine ses vermeye, dayanışma göstermeye devam ediyoruz

Başkan Çebi, “Tarifi olmayan bir acı ve yıkım içindeyiz fakat yaralarımızı birlikte saracağımıza inancım sonsuz. Deprem bölgesinden gelen ve Küçükçekmecemizde misafirimiz olan vatandaşlarımızın ulaşım, barınma, giyecek ve gıda ihtiyaçlarını sağlıyor, kendilerini güvende hissetmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu anlamda ilçemize gelen depremzede vatandaşlarımızın ilgili numaradan bize ulaşmaları yeterlidir” dedi.

Başvurular İletişim Merkezi'ne yapılıyor

Küçükçekmece Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nde Sosyal Hizmet uzmanları tarafından karşılanan depremzedelerin, E- Devlet üzerinden ikametgâh kayıtları alındıktan sonra işlemleri başlatılıyor. Depremden etkilenen vatandaşlar, 444 4 360 numaralı İletişim Merkezi üzerinden başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra mağaza bölümünden ihtiyaçlarını karşılayabilir.


ARTVİN BELEDİYESİ YARDIM TIR’LARI DEPREM BÖLGESİNDE

Artvin Belediyesi koordinasyonunda kentte toplanan yardım malzemeleri deprem bölgesinde ki yurttaşlara ulaştırıldı.Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi koordinasyonunda kentte toplanan yardım malzemeleri deprem bölgesinde ki yurttaşlara ulaştırıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve birçok ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremin ilk dakikalarından itibaren bölgeye yardım göndermek için tüm Artvin seferber oldu. Artvin halkının dayanışması neticesinde Artvin Belediyesinin koordinasyonunda içerisinde; ısıtıcı, gıda, su, ekmek kıyafet, hijyen malzemesi, odun, su, tıbbi malzeme vb. ihtiyaç malzemeleri Deprem bölgesindeki depremzede yurttaşlarımıza ulaştırıldı.

Bu kapsamda Artvin Merkezden; Gaziantep, Gaziantep-Nurdağı, Malatya Doğanşehir, Hatay-Antakya, Hatay-Defne olmak üzere deprem bölgelerine belediye personeli ile birlikte yardım kolilerini göndererek yardım kolilerinin depremzedelere güvenli bir şekilde dağıtılması sağlandı.

Yardım tırlarının deprem bölgelerine güvenli bir şekilde ulaştığını ifade eden Belediye Başkanı Demirhan Elçin, “Yardım kolilerimiz depremzede yurttaşlarımıza güvenli bir şekilde ulaştırdık. İnşallah bu yardımlarla, depremzedelerin yarasını bir nebzede olsun sarmış oluruz. Artvin Halkının yapmış olduğu bu özverili dayanışmayı organize eden CHP İl Başkanı Sn. Orhan Yusuf Atan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Sn. Olgun Gümrükçü’ ye, yardım malzemelerinin kategorize edilerek kolilemesinde ve tırların yüklenmesinde destek olan duyarlı kadınlarımıza, gençlerimize ve belediye emekçilerimize çok teşekkür ederim. Öte yandan deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olmaları için Kahramanmaraş’a 3 itfaiye personelimizi ve 1 adet itfaiye aracı gönderdik. Onlara da orada ki çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun. Allah bir daha böyle felaketler göstermesin diyoruz. Hepimize geçmiş olsun.” dedi


ATAK’ın emekçi kadınlarından deprem dayanışması


SAMSUN - Türkiye’yi derinden etkileyen depremler sonrası büyük bir dayanışma örneği gösterilen Atakum’da, ATAK’a üye emekçi kadınlar, afet bölgesine gönderilmek üzere 500 kg erişte hazırladı.

Kahramanmaraş ve Elbistan merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler sonrası depremzede vatandaşlar için büyük bir dayanışma örneği gösterilen Atakum’da çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Deprem haberi alınır alınmaz adeta yardım seferberliği ilan edilen kentte, Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne (ATAK) üye kadınlar, depremzede vatandaşlara katkıda bulunmak için 500 kg erişte hazırladı. Emekçi kadınların kooperatifin atölyelerinde hazırladığı erişteler, özenle paketlendikten sonra Samsun İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekip tarafından afet bölgesine ulaştırılmak üzere araçlara yüklendi.“AYNI ACIYI YAŞIYORUZ”

Çalışmalara katılan ATAK Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gülay Deveci, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın acısını derinden hissettiklerini belirterek,“ Aynı acıyı biz de burada yaşıyoruz. Günlerdir biz de onlar gibi yemiyoruz içmiyoruz. Depremzede vatandaşlarımıza destek olmak için Atakum Belediyesi ve vatandaşların iş birliği ile afet bölgesine yaklaşık 84 TIR gönderdik. Atakum Kadın Girişimi ve Kooperatifi olarak biz de ‘Çorbada tuzumuz olsun’ istedik. Hazırlamış olduğumuz erişteleri paketliyoruz. Jandarmanın TIR’ı aracılığıyla deprem bölgesine ulaştırıyoruz. Samsun İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekip, deprem bölgesinde kurduğu mutfaklarda erişteleri pişirip depremzedelere dağıtacak. Umarım onlara bizlerin de bir nebze olsa katkısı bulunur.” diye konuştu.


RİZE BELEDİYESİ HATAY’A 200 ÇADIRLIK ÇADIRKENT KURUYOR

Rize Belediyesi tarafından Hatay iline çadır kent kuruyor.Hayati Akbaş

RİZE-Rize Belediyesi tarafından Hatay iline çadır kent kuruyor. İçerisinde depremzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak üniteleriyle birlikte 200 çadırlık çadır kent için Rize Belediyesi atölyesinde imalat çalışmaları devam ediyor.

Hazırlanan çadırların içerisinde yatak, soba, battaniye ve çeşitli ihtiyaç malzemeleri hazırda bulunacak. Depremzedelerin ısınma ihtiyaçları için yakacak odunlar da çadır kent malzemeleriyle birlikte Rize’den Hatay’a gidecek.

Çadır kentin içerisinde depremzede vatandaşlarına hizmet verecek 1 adet seyyar mutfak, 2 adet 5’erli bay ve bayan seyyar tuvaletler, 2 adet 5’erli seyyar bay ve bayan banyolar yer alacak.

Rize Belediyesi Atölyesi’nde imalatına devam edilen Çadır Kent malzemeleri, 10 adet tıra yüklenerek Rize’den Hatay’a doğru yola çıkacak..


ARTVİN MEM YARDIM EKİBİ YENİDEN DEPREM BÖLGESİNDE


Artvin İl Millî Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Birimi ekibi ve gönüllü öğretmenler yeniden deprem bölgesine gitti.Hayati Akbaş

ARTVİN-6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş olan ilk depremin ardından aynı gün yola çıkan Artvin İl Millî Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Birimi ekibi ve gönüllü öğretmenler, ilimize kısa süreli bir dönüş yaparak deprem bölgesinde kullanacakları araç gereçleri temin etmeleri ve tüm hazırlıklarını tamamlamalarının ardından yeniden deprem bölgesine ulaşmak için yola çıktılar

Malatya Doğanşehir'deki depremzede vatandaşlara yardımcı olacak ekip 8 AKUB ekibi ve 14 gönüllü öğretmenden oluşmakta olup iki araç ile deprem bölgesine hareket ettiler.

Ekibi Malatya'ya, İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar, kurum ve okul müdürleri tarafından yolcu edildi.


16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page