top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça yaşamını yitirdiKlasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekâr Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, 95 yaşında yaşamını yitirdi.


Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, 95 yaşında hayatını kaybetti. TRT Müzik Koordinatörü Kenan Bölükbaş, usta sanatçının vefatını sosyal medya hesabından, "Sanatkar, icracı, bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, bugün hayata gözlerini yumdu. Allah rahmet eylesin" ifadeleriyle duyurdu. Cumhurbaşkanlığı klasik Türk müziği ses sanatçısı İbrahim Suat Erbay da "Türk müziğinin bir devri daha bitti. Türk musikisinin önde gelen fem-i muhsinlerinden Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça hocamızın irtihal haberini aldım. Sevenlerine baş sağlığı diliyorum" dedi. Ankara Devlet Türk Müziği Korosu da Twitter hesabından, "Türk Müziğinin en önemli besteci, ses sanatçısı, duayen hocası Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça hocamız hakkın rahmetine kavuşmuştur" açıklamasını yaptı.

GÖREV YAPTIĞI HASTANELERDE BESTELEDİ Tam adı Mehmet Alaeddin olan sanatçı, bestekar ve tıp doktoru Yavaşça, 1 Mart 1926'da Kilis'te dünyaya geldi. "Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok/Bezminde kadeh kırdığımız sevgililer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok" sözlerinin bestecisi usta sanatçı, 95 yıllık ömrüne 652 beste ile 256 ödül sığdırdı. Aynı zamanda hekim de olan Yavaşça, eserlerinin 82'sini görev yaptığı hastanelerde besteledi.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page