• HaberciGazete

Devrimci halk ozanı Ruhi Su anıldıTürk halk müziği ve Devlet Operası’nın en önemli sanatçılarından, devrimci büyük ozan Ruhi Su, ölümünün 36. yıldönümünde Zincirlikuyu’daki mezarı başında anıldı. Ruhi Su için ayrıca akşam saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği’nin birlikte düzenlediği konserle de anıldı. Sanatçı için ayrıca Kartal Belediyesi de bir anma etkinliği düzenledi.

Ruhi Su’nun dostları ve öğrencilerinin katıldığı anmada mezara karanfiller bırakıldı. Anmaya Sanat Meclisi, Ruhi Su Dostlar Korosu, halk müziği sanatçısı Pınar Aydınlar, Grup Yorum üyeleri ile Ruhi Su’nun öğrencileri ve dostları katıldı. “Bir ulusun türkülerini yapanlar, yasalarını yapanlardan daha güçlüdür” pankartının açıldığı törende konuşan Sanat Meclisi Sözcüsü, tiyatrocu Mehmet Esatoğlu, halk ozanı olmanın zorluklarına değinerek “Bu ülkenin çocukları baskıları, engellemeleri, konser yasaklamalarını göğüsleyip senin yolundan yürümektedir ey Ruhi Su” dedi. Esatoğlu, yaşamı boyunca türkülerden ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyen Ruhi Su’nun bir halk ozanı olduğunu vurgulayarak “12 Eylül’ün en karanlık günlerinde bile daima ışık oldu” dedi. Konuşmaların ardından Ruhi Su ve eşi Sıdıka Su’nun mezarına karanfiller konuldu. Etkinlik, Grup Yorum ve Ruhi Su Dostlar Korosu üyelerinin türkü dinletileriyle son buldu.


İki belediyenin düzenlediği etkinlikler...

Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden getirdiği türküleri çağdaş yorumu ile dünyaya tanıtan Türk Halk Müziği ve opera sanatçısı Ruhi Su, ölümünün 36. yıldönümünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği’nin birlikte düzenlediği konserle anıldı. . Sanatçı için ayrıca Kartal Belediyesi de anma etkinliği düzenledi.


Dün saat 20.00’de Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte; Dostlar Korosu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Orkestralar Müdürlüğü Türk Halk Müziği Topluluğu, “Gelin Canlar Bir Olalım”, “Dam üstüne Çul Serer”, “Zamanede Bir Hal Geldi Başıma”, “Mahsus Mahal”, “Drama Köprüsü”,“El Kapısı” gibi sanatçı ile özdeşleşmiş türküleri seslendirdi. Tiyatro yazarı ve oyuncu Orhan Aydın’ın, Ruhi Su’nun hayatını, türkülerini, müziğimize katkılarını anlattığı konser, ücretsiz olarak gerçekleştirdi.
Ruhi Su, TRT Şef Prodüktörlerinden Alâettin Bahçekapılı ile...1977


Ruhi Su Kartal'da da anıldı...


Öte yandan Ruhi Su, Kartal Belediyesi'nin düzenlediği “Ustalara Saygı Konserleri” kapsamında da anıldı. Dün, saat 20.00’da Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma etkinliğinde sanatçı Hasan Karayol türkülerini Ruhi Su için seslendirdi. Öte yandan Kartal Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu da şef Özgür Doğan yönetiminde anma gecesi kapsamında sahne aldı.

Ruhi Su için yurdun çeşitli yerlerinde anma etkinlikleri düzenlendi.


31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör