• HaberciGazete

Dikkat; yarın DOKTORLAR iş bırakacakTürk Tabipleri Birliği (TTB) İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, bu sabah katıldığı FOX TV Çalar Saat programında yarın yurt genelinde doktorların iş bırakacağını, hastanelerde yapılacak eylemde "yurttaşları dayanışma için yanlarında görmek istediklerini" dile getirdi. Dr.Saip son 20 oyda 5 bin doktorun kamudan istifa ettiğini, son ayda 197 doktorun yurt dışına gitmek için belge aldığını, yurt dışına gitmeyi düşünen genç doktorların İngilizce, Almanca kurslarına yoğun ilgi gösterdiğini de açıkladı.


TTB İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Saip, bu sabah FOX TV'de yaptığı açıklamada ‘BAĞ-KUR ve SSK emeklisi hekimlerin aylığının asgari ücretin altında" olduğunu, "Pratisyen hekimlerin maaşının yaklaşık 5-6 bin, 30 yıllık uzman hekimlerin maaşının da 8 bin lira civarında bulunduğunu" vurgulayarak yarın sabahtan itibaren hastanelerde iş bırakacaklarını, Cerrahpaşa Hastanesi önünde bir basın açıklaması yapacaklarını bildirdi.

Emekli hekimlerin özel hastanelerde çalışmak zorunda kaldığını ve özel hastanelerin hekimlerden kendi şirketlerini kurarak kendi sigortalarını yatırmalarını istediğini dile getiren Prof. Saip, “Kendi hekim mesleki sorumluluk sigortalarını yapmalarını istemektedir. Bu yolla özel hastaneler kârlarını daha da artırıp özlük haklarımızı yok saymaktadır. Özellerdeki emek sömürüsüne son demek için de yarın iş bırakacağız” diye konuştu. "Bir ayda 197 hekim yurt dışı çalışma belgesi için başvurdu" Prof. Saip, son 20 ayda 5 bin doktorun kamu hizmetinden ayrıldığını, yurt dışına göç eden hekim sayısının çok yükseldiğini dile getirerek “Yalnızca son bir ayda 197 hekim, TTB’ye yurt dışında çalışma belgesi için başvurdu" dedi. Prof. Saip, Koronavirüsün meslek hastalığı sayılmasını, Sağlıkta Şiddet Yasası'nın çıkarılmasını, Aile Hekimlerinin ceza yönetmeliği ile sindirilmeye çalışılmamasını ifade ederek, yarın bütün yurtta doktorların iş bırakacağını dile getirdi.

35 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör