top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Doğu Karadeniz'de sel yaraları sarılmaya çalışılıyor

Güncelleme tarihi: 21 Oca 2022CHP’Lİ BİBER: “ACILARI HEP BERABER SARACAĞIZ”

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Artvin’deki sel felaketine ilişkin konuşarak, “Acıları beraber saracağız” dedi.ARTVİN-Artvin ve Rize’de meydana gelen sağanak yağış hayatı felç etti. Birçok ev ve iş yerini su basarken, insanlar bulundukları yerlerde mahsur kaldı. Özellikle Artvin’in Arhavi ilçesinde durum oldukça vahimdi. CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber de yaşanan sel felaketine ilişkin açıklamada bulundu. Başkan Biber şunları söyledi:“ARHAVİ HALKINA BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN”

“Artvin Arhavi ilçemizde yağan yağmur nedeniyle özellikle Arhavi Merkez Boğaziçi ve Yemişlik mahallelerinde büyük hasar meydana geldi. Arhavi halkına büyük geçmiş olsun. Tek tesellimiz can kaybı olmaması, Arhavi Belediyesi temizleme çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor. Arhavi'de ihtiyaçların giderilmesi için hem Artvin'deki belediyelerimiz hem de büyükşehir belediyelerimiz yardım tırlarını yola çıkardılar. Yardımlarını esirgemeyen belediye başkanlarımız, büyük çaba gösteren milletvekilimiz Uğur Bayraktutan’a ve genel merkez yöneticilerimize çok teşekkür ediyoruz. Umuyoruz ki kısa zamanda Arhavi eski haline gelir.”“ZARARLARIN KISA SÜREDE KARŞILANACAĞINI ÜMİT EDİYORUM”

Yaraları hep beraber saracaklarını ifade eden Başkan Biber, aynı görüntülerin Rize’de de yaşanmasına ilişkin konuşarak, “Rize’de yaşayan vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Selden zarar gören yurttaşlarımıza en hızlı şekilde gerekli yardımların yapılacağını, iş yerleri zarar gören esnafın ise zararlarının karşılanacağını ümit ediyorum. Geçmiş olsun Rize” dedi.


ARHAVİ’DE SELİN YARALARI SARILIYOR

Arhavi'de sel ve heyelanın ardından yaralar sarılmaya devam ediyor.

AFAT-AKUT ve jandarma ekipleri de bodrum ve zemin katlarındaki vatandaşların temizlik çalışmalarına destek verdiARHAVİ-Arhavi'de sel ve heyelanın ardından yaralar sarılmaya devam ediyor. AFAD ve jandarma ekipleri de bodrum ve zemin katlarındaki vatandaşların temizlik çalışmalarına destek verdi

ARHAVİ DE FELAKETİN İZLERİ GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTI

Doğu Karadeniz bölgesinde etkili olan şiddetli yağış yaşamı olumsuz etkiledi. Arhavi de sel ve heyelan meydana geldi. Yaşanan selin ardından içişleri bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Murat Kurum ve Ulaştırma ve altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu sel bölgelerini incelemek için Arhavi ye gelerek sel ve heyelan bölgesinde inmemelerde bulundular,İYİ PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ ÖRS, SEL BÖLGESİNDE KONUŞTU

İYİ Parti toplumsal politikalar başkanı Unzile Yüksel, Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, Samsun Milletvekili Bedri Yaşar ve Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık ‘tan oluşan İYİ Parti heyeti sel felaketinin yaşandığı Arhavi’yi ziyaret edip incelemelerde bulundu.

Milletvekili Örs, Plansız, denetimsiz ve doğanın yapısına uygun olmayan ıslah çalışmaları HES’lere ve taş ocaklarına ne yazık ki davetiye çıkarıyor Bu felaketlerin önüne geçmek için dikkatli olmalıyız dediCHP HEYETİ AFET BÖLGESİNDE

Doğu Karadeniz bölgesinde etkili olan yağış nedeniyle sel ve heyelanlar yaşandı. Haberin duyulması ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, PM Üyesi Sevgi Kılıç, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Arslan Ceylan, Artvin CHP il başkanı Ahmet Biber, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek ve Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi’de Arhavi’ye gelerek çalışmaları yerinde incelediler ve Başkan Vasfi Kurdoğlu nezdinde İlçeye “geçmiş olsun” dediler. Belediye Başkanları yaptıkları açıklamalarda ellerindeki tüm imkanlarla Arhavi’nin yanında olduklarını söylediler.Bayraktutan inceleme sonrası yaptığı açıklamada Bu afet adete geliyorum dedi. Derelerle bu kadar oynarsanız, dere suyunu hapsetmeye kalkarsanız, doğada böyle tepkisini gösteriyor. Başkanımız Vasfi Kurdoğlu Kapisre deresinde afete dayanıksız bölgeler olduğunu ve acilen buralarda tahkimat yapılması gerektiği konusunda defalarca DSİ’ye başvurmuş ama bu başvurular cevapsız bırakılmıştır. Mecliste bu konuda sayısız konuşma yaptım, araştırma ve soru önergeleri verdim ama iktidar hep duyarsız kaldılar ve bugün bu sorun yaşanmıştır. İnşallah yaşanan bu olay ders olurda Kapisre deresinde gerekli çalışmalar yapılır ve İlçenin alt yapısındaki noksanların giderilmesi konusunda gerekli destek verilir. Tekrar geçmiş olsun diyorum, Tesellimiz can kaybının olmamasıdır “ dedi.AK PARTİ ARTVİN MİLLETVEKİLİ BALTA VE KIŞLA ARHAVİDE

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İsrafil Kışla ve Artvin Milletvekili Erkan Balta’da Su baskın olayını duymaları ardından İlçeye gelerek çalışmaları yerinde inclediler ve alınması gereken tedbirler konusunda girişimlerde bulundular.

İLÇEDE KRİZ MASASI KURULDU

Yaşanan olay ardından İlçe Kaymakamı başkanlığında kriz masası kuruldu ve hasar tespit çalışmalarına başlandı. İlçe merkezinde çok sayıda işyeri, ev ve aracın hasar gördüğü kayıt altına alındı.


AFAT VE AKUT İLE HOPAK ARHAVİDE

Arhavi’de yaşanan gelişmeler ardından Artvin Valisi Yılmaz Doruk’ta tüm imkânları ile Arhavi’nin yanında olduklarını söyleyerek AFAT ve AKUT ekipleri ile İş Makinelerini Arhavi’ye göndererek kurtarma ve temizleme çalışmalarına zaman geçilmeden başlanmasını sağladı.

İlçede ve çevre ilçelerde görev başında bulunan çok sayıda askerde Arhavi’ye gelerek çalışmalara aktif destek verdiler ve vatandaşlardan büyük takdir topladılar.

İL VE İLÇE BELEDİYELERİNDEN DESTEK

Arhavi’de yaşanan su baskını ardından İlçeye su verilemesin ve elektriklerin kesik olmasından dolayı yaşanan sıkıntıya sessiz kalmayan bir çok Büyükşehir Belediyesi de dahil olmak üzere Arhavi’ye yardıma koştular. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatları ille ilçeye iş makinesi gönderdi.Şişli Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü olan ve kendisi de Arhavili olan ve Bayram tatili için ilçede bulunan Tolga Özçakmak’ta Şişli Belediye Başkanına gelişmeler hakkında bilgi vermesi ardından Belediyenin yardım aracı da İlçeye gelerek vatandaşlara gıda yardımı desteğinde bulundu.

Diğer Belediyeler ve özel kuruluşlarda İş Makinelerini Arhavi’ye göndererek gerek Kaprisre deresi üzerinde bozulan yolar ve istinat duvarlarını yeniden yapılması için alt yapı çalışmalarına başladılar. Artvin’de de İl Özel idare ve DSİ’de İş makineleri ve kamyonlarını bölgeye göndererek çalışmalara destek vermeye başladılar.

Bu arada Hopa arama kurtarma ekipleri (HOPAK) ekipleri de İlçeye gelerek AKUT ekiplerinin çalışmalarına destek verdiler.BAŞKAN KURDOĞLU TEŞEKKÜR ETTİ.

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, korktuklarının başlarına geldiğini, bu bölgede hep bir sıkıntı olduğunu “DSİ başta olmak üzere ilgili kurumlarla yazılı olarak bildirdik. Bugün yaşanan bu olayın ümit ediyorum ki çözüm için bir vesile olmasıdır. Devletimiz ilgili birimleri, Dost Belediyelerimiz ellerindeki imkânlara, Askerimiz ve arama kurtarma ekiplerimiz de temizlik çalışmalarında bizlere anlamlı ve önemli destek verdiler ve vermeye devam ediyorlar,

Cumhurbaşkanımız İlçemize gelerek devletin hasar gören işyerlerine ve vatandaşlara desteklerinin en kısa sürede verilmesini söylemesi bizleri sevindirmiştir. Kendilerine Arhavi halkı adına teşekkür ediyoruz.

İlçemizde ciddi anlamda maddi zarar olmuştur. Tesellimiz can kaybımız olmamasıdır. Devletimizle beraber el ele vererek biz bu yaraları saracak, gerekli tedbirleri alarak bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için kolları sıvayarak çalışmaya başlayacağız. Bu acı ve zorlu günde yanımızda olan, bizlere destek sunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımıza, destek veren kurum ve kuruluşlarımıza ve çalışmalarımıza destek veren vatandaşlarımıza en samimi duygularımızla teşekkür ediyorum” dedi.

Haber ve görseller: Hayati Akbaş/Artvin-Necmettin Numanoğlu/Arhavi19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page