top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Doğum günü: Altan Erbulak, Kemal Sunal, İpek Tuzcuoğlu
Bugün 11 Kasım. Ünlü karikatürist, gazeteci, tiyatro oyuncusu Altan Erbulak'ın doğum günü. Yaşasaydı bugün 94 yaşında olacaktı. 11 Kasım ayrıca ünlü sinema oyuncusu Kemal Sunal'ın ve ünlü aktrist İpek Tuzcuoğlu'nun da doğum günü.

BRT Yayın Grubu olarak değerli sanatçılarımız Erbulak ve Sunal'ı saygıyla anarken, Tuzcuoğlu'na sağlıklı, huzurlu nice yaşlar dileriz.

Altan Erbulak kimdir?Altan Erbulak , 11 Kasım 1929’da Erzurum‘da doğdu. Babası Binbaşı olan Altan Erbulak’ın annesi, bir ev kadını,sevecen ve hoş görbir kız kardeşi ile birlikte, babasının atanması ile ilgili olarak,Anadolu’nun muhtelif şehirlerinde geçti. İlk okulu hemen her yılını farklı okullarda okudu. Orta okulu Bakırköy orta okulunda bitirip,Işık Lisesi’ne yazdırıldı. Işık Lisesi’nde başarısız olup, Akademinin resim bölümüne kayıt oldu. Cemal Tollu atölyesinde beş yıl öğrenim görmüş ancak çeşidi sebepler nedeniyle Güzel Sanatlar Akademisini bitirmeden askere gitti onbaşı oldu. Erbulak, yarım bıraktığı okulunu çok sonraları, 1950’li yıllarda yeniden dönerek bitirmiştir.

Babası emekli olduktan sonra Bakırköy’de, Kartal Tepe Mahallesi Muhtarı oldu. Bakırköy’de otururlarken Münir Özkul, Sadri Alışık ve Altan Karındaş ile trende gidip gelirken skeçler oynar komiklikler yaparmış.

İlk karikatürleri 1943 yılında Akbaba mizah dergisinde yayımlanmış, çizim kariyeri 1947 de Hergün gazetesinde Karikatürist olarak profesyonelce devam etmiş Sonra Çocuk Haftası, Akbaba, Milliyet, Vatan, Akşam,Yeni Sabah gazeteleriyle Hafta, Yirminci Asır, Tef, Karikatür, 41 Buçuk, Dolmuş, Markopaşa, Taş, Doğan Kardeş, Pazar, Gırgır. Fırt ve Gümgüm gibi dergilerde devam etmiştir.

1946 ve 1989 yılları arasında ‘Taş Arabası’ ve ‘Altanca’ başlığı ile çeşitli dergilerde yazılar yazmıştır. Gazete ve dergilerde karikatür çizen Erbulak, ‘Kibar Hırsız’ ‘Cafer ile Hürmüz’ adlı çizgi romalarıyla ünlendi. Taş Arabası ve Yuki (Orhan Boran‘nın radyoda yarattığı Tipi) dergi olarak çizdi.

Sahneye ilk defa 1955 yılında cep Tiyatrosunda Bir Evlenme oyununda amatör olarak sahneye çıktı. Aynı yıl Altan Aşkın’la evlendi. Kızı (Altan) Ayşe Erbulak doğdu. 1957 yılında Haldun Dormen‘le tanıştı. Bir kereliğine Küçük Sahne’de Dormen Tiyatrosu‘nda Erol Günaydın ile “Teyzesi” adlı oyunda, kel bir uşak rolü oynadı ve bir daha tiyatrodan Kopamadı. Tiyatro haricinde karikatür dalında da başarılıydı.


1958 yılında ,”Yeni Sabah” Gazetesinde çalışırken , bir hafta boyunca Medrano Sirkinde palyaçoluk yaptı. Bir Başka Dünya adı altında Sirkteki günlerini Kaleme alıp, karikatürledi.

1962 yılında Dormen Tiyatrosunda “Ayı Masalı”adlı oyunda tanışarak Füsun Şahin’le 21 Şubat 1964 te ikinci evlliğini yaptı. Bu evliliğinden 20 Ekim 1975 te Seviç Erbulak doğdu.

1970 yılına kadar Dormen Tiyatrosunda profesyonel olarak çeşitli roller oynadı ve bu arada birçok oyun yönetti. Misafir olarak Münir Özkul tiyatrosun’da,1969’da İstanbul Devlet Opera Balesi’nde konuk oyuncu olarak Güngör Dilmen‘in baş yapıtlarından Midas’ın Kulakları’nda ‘Berber Başını’ oynadı.


Altan Erbulak, 1971-1979 yılları arasında Metin Serezli ile birlikte Kocamustafapaşa Çevre Tiyatrosu’nu kurdu. Altan Erbulak, Metin Serezli‘yle kurduğu Çevre Tiyatrosu’nda ‘Yüzsüz Zühtü’, ‘Deli Deli Kulakları Küpeli’ oyunlarını sahneledi. Tiyatro ve sinema oyunculuğunun yanı sıra,skeç yazarlığı ve şovmenlik de yaptı. Ünlü bir ikilinin o yıllarda Beyoğlu-Şişli dışında tiyatro açması ilk defa gerçekleşiyordu. Tiyatrosunu kapattıktan sonra 1980’lerden başlayarak çeşitli tiyatro topluluklarında oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Güldürü tiplemeleri ve taklit yeteneği ile 1961’de İlhan İskender, 1982’de İsmail Dümbüllü ödüllerini kazandı.


TRT Prodüktörü Alâettin Bahçekapılı-Sunucu Güner Ümit ve Altan Erbulak (1980'li yıllar-A.Bahçekapılı arşivinden)

BBC‘de televizyon eğitim kurslarına da katılan Erbulak, TRT için ‘Alıngan Gemisi’, ‘Deneme Televizyonu’ gibi programları hazırladı.

1982’de Egemen Bostancı‘nın teklifi üzerine “Yedi Kocalı Hürmüz”de Kekeme berberi oynadı. Son Baskın, Bana Gönül Bağlama, Yaman Gazeteci, Fosforlu Oyuna Gelmez, Güzel Bir Gün İçin, Yeşil Kurbağalar, Bülbül Yuvası gibi filmlerde rol aldı. Erbulak, gazetecilik ve tiyatroculuk alanında çeşitli ödüller de kazandı. Uzunca bir süre yalnız gazetecilik,karikatüristlik yaptıktan sonra Haldun Dormen‘in Pangaltı’daki tiyatrosunda Necati Cumalı‘nın “Her Evde Hır var”adlı oyununda görev aldı. Belli aralıklarla Maksim Gazinosunda şov yaptı.


İki kez daha tiyatro kurma girişiminde bulundu.Venüs Tiyatrosu’nda Erol Günaydın ile birlikte Bit Yeniği’ni adapte edip “Bit Yeniğimi?”adı altında oynadı.Bir de Aksaray Köşe Başı Tiyatrosu’nda “Fehim Paşa konağı”nı sahneye koydu,Yedi Bela Rasim adlı kabadayı rölünüde üstlendi.Fehim paşa rölünü Mete İnselel oynadı. Salon Çevre Tiyatrosu sahibi Hasan Zengin’e aitti.1986 yılında Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı.”Yanımdaki Yatak “adlı oyun bir dram sayılırdı ve orada ilk kez ciddi,dramatik bir rol oynadığı için çok mutluydu.Seyirci ilk kez kendisine gülmüyordu. Anıları Nalıncı Keseri ya da Ben Bir yalancıyım adlı bir kitapta topladı.

1 Mayıs1988 yılında Dünyalar adlı oyunu oynadıktan sonra ertesi gün çıkacağı Almanya turnesinin hazırlıklarını yaparken 59 yaşındayken masası başında fenalaşarak ani bir rahatsızlık sonucu aramızdan ayrıldı. Sahnede öldü diyebiliriz. Ölümünden sonra Kocamustafapaşa’daki Çevre Tiyatrosu’na, Altan Erbulak Tiyatrosu; ayrıca istanbul’da Eyüp Belediyesi tarafından da bu ilçe sınırlarında açılan yeni bir parka Altan Erbulak Parkı ismi verilmiştir.

Hadi Çaman Tiyatrosu’nda “Aziz Name”oyunu yönetti ve Dekorunu yaptı. Dormen Tiyatrosu’nda “Puntila ağa İle Uşağı Matti”dekorunu gerçekleştirmiştir. Çevre Tiyatrosu’nda Teknik ekiple çalışır,baş tekniksiyen Selahattin Ustayla dekorları bir fiil sabahlara kadar boyar çakardı.Tam bir teknoloji hastası idi en son çıkan çıhazları kendisine ve tiyatroya hemen alırdı. Eskilerin alaylı dedikleri bir oyuncu idi. Ama İsmail Dümbüllü, Muammer Karaca ve benzeri ustalarla, usta çırak ilişkisini, ölünceye kadar sürdü.

Uzunca bir süre,yani 1962 yılına kadar Yeşilçam‘da çok sayıda filmde rol aldı.Muhterem Nur en sevdiği film Oyuncusudur. Çitlenbik adlı birkaç bölümlük filmde yoksul, iyi yürekli köylü tiplemesiyle dikkati çekti. Feryat Filminde sonra 1960larda Filiz Akın‘la film çekti.Bir filminde Gönül Yazar‘la yatağa gireceği için sık sık yıkanır olmuştu. TV Çalışmalarını sıralamak mümkün değil. Çok sayıda program sundu. Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım bunlardan biri yanlızca. Ahmet Üstel‘in yazdığı parodilerde,özellikle Atılgan Ailesinde oynadı. Egemen Bostancı‘nın müzikalleri televizyonda gösterildi. Bunlardan en renklisi Sezen Aksu Aile Gazinosu idi. Yılbaşlarında skeçler yaptı. Televizyona tutkundu. Bilen Şöför Kazanıyor Halit Kıvançile birlikte uzun yıllar sundu. Bu programda moral hocası oluyordu, soruları Halit Kıvanç soruyordu.


Yıllar önce sinemalarda çok iş yapan Türkiye’de “Yavru ile Katip” adıyla tanınan ve 1970’li yıllarda sinemalarda yaygın olarak gösterilen İtalya yapımı bir film serisinde “Katip”karakterini Altan Erbulak seslendiriyordu. “Yavru” karakterinin Türkçe dublajını ise Erol Günaydın yapıyordu.

Evlilikleri : 1955 yılında Altan Aşkın’la evleniyor.1957 yılında Kızı (Altan)Ayşe Erbulak doğuyor 21 Şubat 1964 de Füsun Şahin’le ikinci evlliğini yaptı. Bir dönem eşinden boşandıktan sonra, Altan Erbulak ile yeniden evlendi. Bu evliliğinden 20 Ekim 1975 te Seviç Erbulak doğdu.

Ölümünden sonra adına, eşi Füsun Erbulak, kızları Ayşe ve Sevinç Erbulak tarafından, yılın başarılı oyuncusuna verilmek üzere “Altan Erbulak Ödülü” konuldu.

Ödülleri : Ekspres Altın Heykel 1969 Ekspres Altın Heykel 1970 Ekspres Altın Heykel-Yılın en iyi erkek tiyatro sanatçısı 1971 İsmail Dümbüllü 1982-1983 yılının en başarılı sanatçısı Gazeteciler Cemiyeti- Türk Spor yazarları Derneği Spor Yazılarında 25.Yıl 1971

Rol aldığı bazı tiyatro oyunları :

Dünyalar – Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu Yanımdaki Yatak – Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu Bit Yeniği mi – Dormen Tiyatrosu Her Evde Hır Var – Dormen Tiyatrosu Yedi Kocalı Hürmüz Kim Kime Dum Duma Nalınlar – Çevre Tiyatrosu Olur Böyle Vakalar – Çevre Tiyatrosu Işıklar Neden Karardı – Çevre Tiyatrosu Yüzsüz Zühtü – Çevre Tiyatrosu Midasın Kulakları – Devlet Tiyatrosu Fehim Paşa Konağı Aksaray Köşebaşı Tiyatrosu Ayı Masalı – Dormen Tiyatrosu Teyzesi – Dormen Tiyatrosu Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Birşey Oldu Sokak Kızı İrma Şahane Dul Bugün Git Yarın Gel Kamp 17 Cengiz Han’ın Bisikleti Benimle Oynar mısınız? Zafer Madalyası Oyuncakçı Dükkânı Son Baskın Güzel Bir Gün İçin

Rol aldığı bazı sinema filmleri :

1987 Güneşten De Sıcak 1987 Sarı Güneş 1987 Homodi 1984 Gülümseyen Dünya 1981 Deliler Koğuşu 1980 İbişo 1967 Bir Annenin Gözyaşları 1965 Bozuk Düzen 1965 Güzel Bir Gün İçin 1965 Bilen Kazanıyor 1963 İki Gemi Yanyana 1963 Barut Fıçısı 1963 Ölüm Pazarı 1963 Cici Can 1962 Fosforlu Oyuna Gelmez 1962 Yumurcak Faka Basmaz 1962 Bardaktaki Adam 1962 Geçti Buranın Pazarı 1962 Şeytan Bunun Neresinde 1961 Bülbül Yuvası 1961 Seni Benden Alamazlar 1961 Yaman Gazeteci 1960 Yeşil Kurbağalar 1959 Feryat 1958 Çitlenbik 1958 Bana Gönül Bağlama 1957 Gelin Ayşem


Doğum günü: Kemal Sunal kimdir?Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 tarihinde Türkiye’nin Malatya ilinde doğdu. Ailenin üç çocuğunun en büyüğüydü. Annesi ev hanımı, babası Mustafa Sunal Migros’ta işçiydi. Fizik olarak babasına çok benziyordu. Kendisinden küçük Cengiz ve Cemil adında iki erkek kardeşi daha vardır. Sunal, çocukluk yıllarını Küçükpazar’da geçirdi. Çekingen biri olan Sunal, bazen dış düya ile irtibatını kesiyordu. İlkokula başladığı gün, okula annesi ile beraber gitti. Annesi o gün sınıftaki bütün çocukların ağladığını ancak Kemal Sunal’ın hiçbir şey söylemeden yanında durduğunu söyledi. Ortaokul yıllarında efendi ve utangaç bir insan olarak tanınınsa da lisede çekingenliğinden kurtuldu.

Okul hayatına Mimar Sinan İlkokulunda başlayarak Vefa Lisesi nden mezun olmuştur. Dar gelirli bir ailede büyüyen Sunal, yaramaz ama mutlu bir çocukluk geçirmiştir. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm ünde Üniversite öğrenimine başlayan Sunal, 12 Eylül döneminde öğrenimini yarım bırakmak zorunda kalmıştır. Gençlik yıllarında tiyatroya olan ilgisi Felsefe öğretmeni Belkıs Bakır’ın dikkatini çekmişti. Bakır, Kemal Sunal’a onu bu profesyonel oyunculuğa başlamasını sağlacak kişiler ile tanıştırabileceğini söyledi. Ancak babası Mustafa Sunal, oğlunun tiyatrocu olma isteğine başlangıçta karşı çıktı. Belkis Bakır bir süre sonra Mustafa Sunal’ı ikna etti. Belkis Bakır onu Kenter Tiyatrosuna götürdü ve Müşfik Kenter ile anlaştı. Sanat hayatı, “Zoraki Tabip” adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Tatlı Dillim filmiyle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı. Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Kemal Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerinde hem maddi hem de manevi büyük bir başarı kazanmıştır. Filmlerde çoğu zaman saf, şanslı ama iyi yürekli karakterlerin rollerine girdi. 1976 yılında rol aldığı Kapıcılar Kralı filminde gösterdiği başarısı ile 1977 yılında Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü nü kazanmıştır. Üzerine aldığı rolleri başarı ile canlandıran Sunal, Yeşilçam’ın komedide aranan bir yüzü olmayı da başarmıştır. Sinema filmlerinde Şaban tiplemesi ile adından söz ettirerek Hababam Sınıfı serisi ile de akıllarda kalmayı başarmıştır. Rol aldığı filmlerde halk kahramanını canlandıran Sunal, haksızın haklıya karşı hep savunucusu olmuştur. 1974 yılında evlenen Ali Sunal ve Ezo Sunal adlarında, biri erkek diğeri kız iki çocuğu oldu. 1977’de Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990’lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak Show TV’de yayımlanmaya başlandı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı. 12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü’nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Yüksek lisans tezi 2005 yılında ailesi tarafında “TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” ismi ile kitap haline getirilip yayınlanmıştır. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı.


3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Oynadığı Filmler 1972 Tatlı Dillim 1973 Oh Olsun 1973 Güllü Geliyor Güllü 1973 Canım Kardeşim 1973 Yalancı Yarim 1974 Salak Milyoner 1974 Köyden İndim Şehire 1974 Mavi Boncuk 1974 Hasret 1974 Salako 1975 Şaşkın Damat 1975 Hanzo 1975 Hababam Sınıfı 1975 Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı 1976 Tosun Paşa 1976 Süt Kardeşler 1976 Sahte Kabadayı 1976 Meraklı Köfteci 1976 Kapıcılar Kralı 1976 Hababam Sınıfı Uyanıyor 1977 Sakar Şakir 1977 Şabanoğlu Şaban 1977 İbo ile Güllüşah 1977 Hababam Sınıfı Tatilde 1977 Çöpçüler Kralı 1978 Yüz Numaralı Adam 1978 Köşeyi Dönen Adam 1978 Kibar Feyzo 1978 İyi Aile Çocuğu 1978 İnek Şaban 1978 Avanak Apti 1979 Umudumuz Şaban 1979 Şark Bülbülü 1979 Korkusuz Korkak 1979 Dokunmayın Şabanıma 1979 Bekçiler Kralı 1980 Zübük 1980 Gol Kralı 1980 Gerzek Şaban 1980 Devlet Kuşu 1981 Üç Kağıtçı 1981 Kanlı Nigar 1981 Davaro 1982 Yedi Bela Hüsnü 1982 Doktor Civanım 1983 Tokatçı 1983 Kılıbık 1983 En Büyük Şaban 1983 Çarıklı Milyoner 1984 Şabaniye 1984 Postacı 1984 Ortadirek Şaban 1984 Atla Gel Şaban 1985 Sosyete Şaban 1985 Şendul Şaban 1985 Şaban Pabucu Yarım 1985 Keriz 1985 Katma Değer Şaban 1985 Gurbetçi Şaban 1986 Yoksul 1986 Tarzan Rıfkı 1986 Garip 1986 Deli Deli Küpeli 1986 Davacı 1987 Yakışıklı 1987 Kiracı 1987 Japon İşi 1988 Uyanık Gazeteci 1988 Sevimli Hırsız 1988 Polizei 1988 Öğretmen 1988 İnatçı 1988 Düttürü Dünya 1988 Bıçkın 1989 Zehir Hafiye 1989 Talih Kuşu 1989 Gülen Adam 1990 Koltuk Belası 1990 Boynu Bükük Küheylan 1990 Abuk Sabuk Bir Film 1991 Varyemez 1999 Propaganda Tiyatro oyunları 1966 – “Fadik Kız” – Kent Oyuncuları. İki-üç değişik rolde 1967 – “İspinozlar” (Orhan Kemal uyarlaması) – Ulvi Uraz Tiyatrosu. Taşkasaplı rolünde. 1967 – “Deli İbrahim” (Yazan: Turan Oflazoğlu, reji: Şükran Güngör) – Kent Oyuncuları. Cellât Hamal Ali rolünde 1968 – “Yalova Kaymakamı” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu. 1968 – “Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu. 1968/69 – “Fermanlı Deli Hazretleri” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu. 1968 – “Hamhumşarolop” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu. 1969 – “Murtaza” (Orhan Kemal uyarlaması) – Ulvi Uraz Tiyatrosu. Bekçi ve Kahveci rollerinde. 1969 – “Yaz Bitiyor” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu. 1972 – “Gergedan” (Yazan: Eugène Ionesco) – Devekuşu Kabare Tiyatrosu. Bakkal ve Mösyö Papiyon rollerinde. 1972 – “Dün Bugün” (Yazan: Haldun Taner) – Devekuşu Kabare Tiyatrosu. 1973 – “Dev Aynası” (Derleyen: Haldun Taner) – Devekuşu Kabare Tiyatrosu (Ankara Nergis Sineması’nda sahnelendi).


Doğum günü: İpek Tuzcuoğlu kimdir?
İpek Leyla Tuzcuoğlu (d. 11 Kasım 1971, İzmir), Türk oyuncudur.


11 Kasım 1971 tarihinde İzmir'de doğdu. Üç yaşından itibaren 10 yıl boyunca İzmir'de Aynur Ressamoğlu Bale Stüdyosu'na gitti. Küçükken balerin olmak isteyen İpek Tuzcuoğlu, 16 yaşında İzmir Devlet Tiyatrosu'nda "Boy Friend" adlı müzikalde dansçı kadrosuna alındı. İzmir Karşıyaka Lisesinden mezun oldu. Ardından da Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünü bitirdi. Federico García Lorca'nın "Kanlı Düğün (oyun)" (Gelin), D.Durin / H.Prevost'un "Çamaşırhane" (Rossine) oyunlarında görev alarak 1994-1995 yılında mezun oldu. Ankara Devlet Tiyatrosu'nun o yıl açtığı, "Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu" bünyesinde "Sevimli Palyaçolar" adlı oyunda bir yıl görev yaptı. TRT'nin yapmış olduğu çeşitli dramalarda rol aldı. 1995 yılında İstanbul'a geldi. Sinema filmleri, televizyon dizileri, reklam oyunculuğu ve program sunuculuğu yaptı.


Filmografisi ve ödülleri için bkz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0pek_Tuzcuo%C4%9Flu
45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page