top of page
 • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Doğum günü: Burhan Felek,Nezihe Araz, Semih Sergen, Ece Erken, İlker KaleliBugün 11 Mayıs. Burhan Felek,Nezihe Araz, Semih Sergen, Ece Erken, İlker Kaleli'nin doğum günü.

BRT Yayın Grubu olarak aramızda olmayan değerlerimizi saygıyla anıyor, yaşayanlara uzun, sağlıklı ve başarılı ömür diliyoruz.


Doğum günü: Burhan Felek kimdir?1889 yılında İstanbul‘da doğdu. Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Evkaf İnşaat Başkâtipliği ve Ticaret Bakanlığı Müşâvirliği yaptı. 1907’de Anadolu Futbol Kulübü’nü kurdu. 1918 yılında Tasvir-i Efkâr Gazetesi’nde spor ve foto muhabiri olarak çalışmaya başladı. 1922’de Ali Sami Yen ve Yusuf Ziya Öniş ile birlikte TİCİ’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Atletizm Federasyonu Başkanlığı’na seçildi ve 1936’ya kadar bu görevi sürdürdü. 1924 ve 1928 Olimpiyat Oyunları’na yönetici olarak katıldı. Balkan ve Akdeniz Oyunları kurucularındandır.


1924 yılında kurulan TMOK’nin kurucuları arasında yer aldı. 1938-1952 yılları arasında TMOK Genel Sekreterliği, 1960-1964 ve 1965-1982 arası 21 yıl süreyle TMOK Başkanlığı görevlerini üstlendi. TOC Olimpik Liyakat Diploması ile ödüllendirildi. 4 Kasım 1982’de vefat etti.


Her yıl meslekte 50 yılını ve 70 yaşını dolduran bazı deneyimli gazetecilere Burhan Felek Hizmet Ödülü veriliyor.


Doğum günü: Nezihe Araz kimdir?Ankara eski milletvekili Rıfat Araz'ın kızıdır. 1941'de Ankara Kız Lisesi'ni, 1946 yılında ise, Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. Resimli Hayat dergisinde gazeteciliğe başladı (1950). Babıâli'nin çeşitli gazetelerinde fıkra yazarlığı yaptı. Röportajları ve araştırmaları yayınlandı. Yunus Emre'nin ve Mevlana'nın hayatını "Dertli Dolap" ve "Aşk Peygamberi" adlı kitaplarda anlattı. h.z Muhammed(s.a.v) 'in ve Fatih Sultan Mehmet'in hayatını anlatan biyografileri yayınlandı. Şiirlerini "Benim Dünyam" adlı bir kitapta toplayan Nezihe Araz'ın "Anadolu Evliyaları" adlı kitabı ilgi ile karşılandı. Meydan-Larousse, Larousse-Gençlik ve Kaynak Kitaplar Yayınevi'nin hazırladığı Türkiye Ansiklopedisi'yle diğer yayınların yapımcı veya yayıncılığını yaptı. Anadolu halk törelerini, özellikle kadın giyim ve süs eşyasının özelliklerini ve bunlara ilişkin anekdotları derledi. Anadolu kadınları baş süslemelerinden bir koleksiyon oluşturdu. Orta Anadolu Yörükleri arasında yaptığı araştırmaları "Kırk Pencereli Konak" adıyla yayınladı. Nezihe Araz, Kent Oyuncuları tarafından sergilenen "Hayattan Yapraklar" adlı televizyon dizisini ve yine Kent Oyuncuları'nın sergilediği, "Akıllı Tavşan ve Güçlü Aslan", "Sihirli Fındıklar" adlı müzikli çocuk oyunlarını yazdı. Araz'ın Devlet Tiyatroları edebi kurullarınca repertuara alınan ve çeşitli tarihlerde oynanan oyunları şunlardır: "Bozkır Güzellemesi", "Öyle Bir Nevcivan", "Alacakaranlık", "İmparatorun İki Oğlu", "Afife Jale", "Cahide", "Ballar Balını Buldum." Ayrıca 1984'ten sonra televizyonda "Hanımlar Sizin İçin" adlı, kadınlara yönelik kuşak programları çeşitli aralıklarla yayınlanmaktadır. "O Kadın", "Ekmek Kavgası", "İhtiras Fırtınası", "Afife Jale" ve "Hanım" adlı senaryoları film olmuştur. Nezihe Araz; DTCF'de Behice Boran'ın asistanı iken sol eylemlere katılmıştır. Kenan Rıfai ve 20. Asırda Müslümanlık kitabını yazanlarındandır. Son yıllarda sosyal demokrat çizgide eserler verdi. 25 Temmuz 2009'da aramızdan ayrıldı. Nezihe Araz'ın Eserleri ŞİİR:


 • Benim Dünyam


 • Hazreti Muhammet

 • Fatih Sultan Mehmet

ARAŞTIRMA:


 • Dertli Dolap

 • Aşk Peygamberi

 • Kırk Pencereli Konak


 • Akıllı Tavşan ve Güçlü Aslan

 • Sihirli Fındıklar

 • Bozkır Güzellemesi

 • Öyle Bir Nevcivan

 • Alacakaranlık

 • İmparatorun İki Oğlu

 • Afife Jale

 • Cahide

 • Ballar Balını Buldum


 • O Kadın

 • Ekmek Kavgası

 • İhtiras Fırtınası

 • Afife Jale

 • Hanım

Doğum günü: Semih Sergen kimdir?11 Mayıs 1931'de İstanbul'da doğdu. İlkokula ikinci sınıftan başladı. İstanbul Erkek Lisesi´ni bitirdi. Konservatuar için Ankara'ya gitti. 1949 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümünü 1954 yılında birincilikle bitirdi. Aynı yıl Devlet Tiyatroları'nda sanatçı olarak göreve başlayan Sergen 1996 yılında emekli oldu. Gençliğinde marangozluktan, çiçekçilik, kebapçılık, bar işletmeciliği, hat sanatı, kumarhane işletmeciliği, boyacılığa kadar çeşitli işler yaptı.

Tiyatroculuk hayatı 11 yaşındayken Sarıyer Halk Tiyatrosu çocuk bölümünde başladı. Devlet tiyatrosunda oyunculuk, yönetmenlik, yöneticilik ve öğretmenlik yaptı. Semih Sergen, 1976 yılında bölge tiyatroları yasa tasarısı üzerinde çalışmış, hazırladığı yasa tasarısını TBMM´ye sunmuştur. 1976 yılında Genel Müdür yardımcılığı yaptı.

Ankara Devlet Konservatuarı, Gazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi Televizyon Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü, İlahiyat Fakültesi, Selçuk Üniversitesi´nde sahne, drama ve diksiyon dersleri verdi.

Konya Devlet Konservatuvarı ve Ankara Ticaret ve Turizm Yüksekokulu'nda öğretmenlik yaptı.

Semih Sergen, 1958 yılında Duvaklı Göl adlı filmle Yeşilçam'la tanıştı. Yüzün üzerinde sinema filminde başrol oynadı, 40'ın üzerinde de çeşitli tiyatro oyununda rol aldı.

Sanatçının yazdığı ve yönettiği oyunlardan bazıları şunlardır: Yazdığı oyunlar: Çınar ile Ihlamur, Erkek ve Kadın, Bir Hilal Uğruna, Saz Kafeste Mor Kuşlar, Bahar Gecikti, Yunus Dürür Benim Adım.

Yönettiği oyunlar: Şehirli Kız, Karakolda, Yunus Emre, Bizim Şehir, Bütün Oğullarım, Çil Horoz, Kurban, Şeytan Çelmesi, Fazilet Eczanesi, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Yağmur Sıkıntısı, Farklı, Ellerimin Arasındaki Hayat, Cam Biblolar, Fehim Paşa Konağı, Kardeş Kanı, Son Kuşlar, III. Selim sayılabilir.

Türkiye'de ilk 45'lik şiir plağını hazırladı. Şiir plakları ve tasavvuf üzerine şiir kasetleri, Mevlana, Yunus Emre ve çağdaş Türk şiirlerinden örnekler veren CD´leri mevcuttur.

Türkiye'de çevrilen ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrolü paylaştı. Başta Milli Kültür dergisi olmak üzere, pek çok gazete ve dergiye yazılar yazdı. Özellikle Türk Dili dergisinde şiir ve hikâyeleri yayımlandı.

Semih Sergen, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Ümit Sergen ile evlidir. Beş çocuğu vardır. Sanatçı Burak Sergen ile Sanatçı Toprak Sergen'in ve Yaprak, Yağmur ve Emine'nin babasıdır.

Aşık tarzı şiirlerinde Kul Sergen mahlasını kullandı. Çeşitli dergilerde yer alan şiirlerini ara ara kitaplarda topladı. Tarih ve cumhuriyet şuuruyla ve destan biçimine uygun söylemle kaleme aldığı şiirlerini Ölüm Kalım Savaşı adlı şiir kitabında toplar. Diğer şiirlerinde manevi bilinç ve hümanisttik unsurlar dikkati çekmektedir. Cumhuriyetinin 70. Yılına ithaf eder. Şiirlerindeki duygu yoğunluğunu anlamı saran arı ve sade bir Türkçe ile kurar. Yaşayan Türkçeyi gördüğümüz şiirlerinde tezat ve mecazları çokça ve ustaca kullanır.

Tiyatro ve aktörlük ile uzun bir dönem iç içe olan yazar oyunlar da kaleme almıştır. Eserlerinde Türk tasavvufunun iki önemli ismi olan Mevlana ve Yunus Emre’yi, ayrıca yakın dönem Türk tarihini konu edinmiştir.


Doğum günü: Ece Erken kimdir?
Ece Erken (11 Mayıs 1978), Türk dizi sunucusu ve oyuncudur.

Ece Erken 1978 yılında Samsun'da doğdu. Eğitimini İstanbul'da Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi'nde yaptı . Bugüne kadar BRT, Radyo Vizyon, Radyo Genç, Kral TV , Metropol FM, Alem FM, Show Radyo, Radyo Viva, Star TV , Fox TV , Kanal 6, Number 1 TV , Kanal 1 ve TRT 1'de çalıştı . [1] [2] İlk evliliğini 2007 yılında yapmış ancak 2009 yılında boşanmıştır. İkinci evliliğinden Eymen adında 15 Nisan 2015 doğumlu bir oğlu vardır. [3]

Filmografi

Televizyon dizisiYılBaşlıkrolnotlar1999NilgünNilgünBaşrol2002Aşk ve GururAhuBaşrol2003Lise DefterisıfırBaşrolprogramlar2008mavi şekersunucuKanal: ATV2009En Beyaz GecelersunucuKanal: ATV2010Aç Aç KazansunucuKanal: Fox2011Hayata GülerkensunucuKanal: KanalTürk2014Tatlım BenimsunucuKanal: Beyaz TV2017İyi FikirsunucuKanal: TRT 12018Söylemezsem OlmazsunucuKanal: Beyaz TV


Doğum günü: İlker Kaleli kimdir?İlker Kaan Kaleli (d. 11 Mayıs 1984, İstanbul), Türk dizi ve sinema oyuncusudur.


İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi mezunudur. London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA) oyunculuk okulunda oyunculuk eğitimi almıştır. Eğitim gördüğü süreçte ayrıca Şahika Tekand’a ait Stüdyo Oyuncuları topluluğunda oyunculuk dersleri almıştır.

Sırasıyla Son, Kayıp Şehir ve Kayıp isimli dizilerde oynadı. 2014 yılında Silsile adlı filmde yer aldı. 2015 yılından 2017 yılına kadar Poyraz Karayel dizisinde Poyraz Karayel karakterini canlandırdı. 2020 yılında Öğretmen dizisinin başrolü Akif karakterini canlandırdı.[2]

Kaleli, iyi derece İngilizce bilmektedir. 6 dil bildiği ifade edilen İlker Kaleli'nin İngilizce aksanının, Londra'da yaşadığı dönemden geldiği düşünülüyor.152 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page