top of page
 • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Doğum günü: Fikret Hakan, Reşit Gürzap, Abdülkadir Budak, Fatih Erdoğan, Demet Akalın, Cem Yılmaz
Bugün 23 Nisan. Fikret Hakan, Reşit Gürzap, Abdülkadir Budak, Fatih Erdoğan, Demet Akalın ve Cem Yılmaz'ın doğum günü.

BRT Yayın Grubu olarak aramızdan ayrılanları saygı ile anarken, yaşayan değerlerimize sağlıklı, huzurlu yaşlar dileriz.

Doğum günü: Fikret Hakan kimdir?23 Nisan 1934 tarihinde Gaffar ve Fatma Belkıs çiftinin çocuğu olarak Balıkesir de doğdu. Fikret Hakan ın annesi başhemşire babası edebiyat öğretmeniydi. Fikret Hakan ın babası Gaffar Bey Balıkesirden İstanbul daki Galatasaray Lisesi ne edebiyat öğretmeni olarak atanınca başhemşire annesiyle hep birlikte İstanbul a taşındılar. Fikret Hakan lisede okurken gazeteciliğe heves etti. Bumin in Abdi İpekçi Halit Kıvanç gibi sonradan ünlenecek kişilerinde çalıştığı Mithat Perin in sahibi olduğu İstanbul Ekspres Gazetesi nde röportajları öyküleri yayımlanıyordu.

Taksim Lisesi birinci sınıfından ayrıldığında 16 yaşındaydı ve aynı yıl 1950 yılında Üç Güvercin adlı operetinde palyaço rolüyle Ses Tiyatrosu nda tiyatro sahnelerine ilk adımını attı. 1952 yılında 'Köprüaltı Çocukları' adlı filmle sinemaya geçti. 163 film ve dizide oynadı, 1970'li yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. 'Üç Arkadaş' ve 'Keşanlı Ali Destanı'yla büyük bir üne kavuştu. 'Paralı Askerler' filmi çekilirken Hollywood'dan aldığı teklifi reddederek Türkiye'ye döndü. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Fikret Hakan 11 Temmuz 2017'de aramızdan ayrılmıştır.


Doğum günü : Reşit Gürzap kimdir?Türk tiyatro oyuncusu. Doğum tarihi: 23 Nisan 1912, İstanbul Ölüm tarihi ve yeri: 9 Temmuz 1990, İstanbul Çocuklar: Can Gürzap

İlk tiyatro çalışmalarına amatör olarak başladı. Bir süre Kadıköy Süreyya Opereti’nde çalıştı. 1934 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girdi. Yerli ve yabancı komedilerdeki rolleriyle başarı ve ün kazandı. Reşit Gürzap ilk tiyatro çalışmalarına amatör olarak başladı. Bir süre Kadıköy Süreyya Opereti’nde çalıştı. 1934 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girdi. Yerli ve yabancı komedilerdeki rolleriyle başarı ve ün kazandı. Tiyatronun yanı sıra sinemada da oyuncu ve seslendirme sanatçısı olarak çalıştı. Filmografisi Gönül Garip Bir Kuştur – 1989Reşit Gürzap-Alev Gürzap aile dostları Güzide Çelikel ve Alâettin Bahçekapılı ile…1975


Afife Jale – 1987 Savunma – 1979 Son Nefes – 1958 Beyaz Gül / Kaderim – 1958 Anası Gibi – 1957 Felaket Zinciri – 1956 Ebediyete Kadar – 1955 Aramızda Yaşıyamazsın – 1954 Leylaklar Altında – 1954 Hıçkırık – 1953 Yavuz Sultan Selim Ağlıyor – 1952 Dudaktan Kalbe – 1951 İstanbul’un Fethi – 1951 Allahaısmarladık – 1951 Baba Katili – 1949 Dinmeyen Sızı / Sonsuz Izdırap – 1949 Fedakar Ana – 1949 Çıldırtan Kadın – 1948 Harmankaya – 1948 Sızlayan Kalp – 1948 Yanık Kaval – 1947 Sonsuz Acı – 1946 Domaniç Yolcusu / Unutulan Sır – 1946 Hürriyet Apartmanı – 1944 Nasreddin Hoca Düğünde – 1943Doğum günü: Abdülkadir Budak kimdir?23 Nisan 1952'de doğan Abdülkadir Budak, ilkokula Ankara’da başladı. Sincan Lisesi’ni bitirdi. Koşullar gereği yükseköğrenim yapamadan, Kayseri'deki hava kuvvetlerinde astsubay uçak teknisyeni olarak çalıştı ve emekli oldu. Daha sonra Türk Hava Kurumu’nda sözleşmeli olarak görev yaptı.

Yayımlanan ilk şiiri mayıs 1970 tarihli Defne dergisinde çıkan “Kırık Dallar” oldu. Kayseri’de şair ve yazar arkadaşlarıyla birlikte Ozanca ve Hâkimiyet Sanat dergilerini çıkardı.

Şiirlerini ve şiire ilişkin yazılarını bu dergiler yanı sıra, Varlık, Yazko Edebiyat, Adam Sanat, Yeni Biçem vb. dergilerde yayımladı. Şiir Odası dergisini yönetti.

Budak ayrıca İmzasız Gül ile 1994 Ceyhun Atuf Kansu ve Orhan Murat Arıbumu Ödüllerini, Aşk Beni Geçer adlı kitabıyla 1998 Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü, çocuk kitaplarından Bir Gül Çocuk (1981; 1982 Türk Dil Kurumu) Ödülü’nü; Kuşların Alfabesi de (1997; 1988 Sıtkı Dost Çocuk Edebiyatı) Ödülü’nü kazandı.

Abdülkadir Budak'ın Eserleri

Şiir:

 • Düşmanların Aşkı (1969)

 • Geçti İlkyaz Denemesi (1978)

 • Şimdi Yaz (1980)

 • Gömleğim Leyla Desenli (1981)

 • Sevdanın Son Kerem’i (1985)

 • İmzası Gül (1993)

 • Yanlış Anka Destanı (1994)

 • Aşk Beni Geçer (1997)

 • Endişeli Fesleğen (1999)

 • Ahşap Anahtar (2000)

 • Ev Zamanı (2002)

Deneme:

 • Ayna Sandım Şiiri (1997)

Çocuk şiirleri:

 • Bir Gül Çocuk (1981)

 • Kuşların Alfabesi (1997).

Ödülleri:

 • İmzasız Gül ile 1983 Ceyhun Atuf Kansu ödülü

 • İmzasız Gül ile 1983 Orhon Murat Arıburnu şiir ödülü

 • Aşk Beni Geçer adlı kitabıyla 1998 Halil Kocagöz Şiir Ödülü

 • Bir Gül Çocuk adlı kitabıyla TDK Çocuk Yazını Ödülü

 • Yunus Nadi Şiir Ödülü, 2008. (Mesafe adlı dosyasıyla)

Doğum günü: Fatih Erdoğan kimdir?


23 Nisan 1954 yılında İzmir’de doğdu. Kültür Koleji’ni ve Robert Kolej’i bitirdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1980 yılında, Türkiye’de sadece çocuklar için kitap yayımlayan ilk yayınevi Mavibulut’u kurdu. Aynı yıl, ilk kitabı “Pan ve Çiçeği” ile Kütüphaneciler Derneği tarafından düzenlenen Resimli Kitap Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı. O günden beri çocuklara yönelik çok sayıda kitap yazdı, resimledi, çevirdi ve editörlüğünü yaptı. Yazdığı 65 adet kitap bugüne dek bir milyonu aşkın okura ulaştı. Dünya’nın önde gelen birçok çocuk yazarının pek çok eserini Türkçeye çevirdi ve yayımladı. Kırmızıfare Çocuklar İçin Edebiyat Dergisi ve Binbirkitap Çocuk Edebiyatı Araştırmaları Dergisi adlı iki dergi çıkardı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nde dersler verdi ve aynı bölümde yüksek lisans ve doktora yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde çocuk edebiyatı ve çocuk kitaplarına ilişkin makaleler yazdı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Çocuklar için Yazmak” adlı yetişkinlere yönelik bir seminer, Yeditepe Üniversitesi'nde Yaratıcı Yazarlık, Maltepe Üniversitesi’nde, Aydın Üniversitesi’nde Çocuk Edebiyatı dersleri verdi. Türkiye’de bugüne dek çok sayıda ödül alan Fatih Erdoğan dünyanın en büyük çocuk edebiyatı ödülü olarak bilinen Astrid Lindgren Anma Ödülü’ne (Astrid Lindgren Memorial Award – ALMA) 2016, 2017, 2018 ve 2019’da olmak üzere dört kez aday gösterildi

Doğum günü: Demet Akalın kimdir?Demet Akalın, 23 Nisan 1972 tarihinde Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını Barbaros Hayrettin Lisesi'nde tamamlayan Demet Akalın, annesinin ısrarlarıyla mankenlik kursuna giderek manken olma hedefinin peşine düştü.

Mankenlik kursunda aldığı eğitimler sonucunda Neşe Erberk'in ajansında mankenlik yaptı ve aynı esnada gazinolarda şarkı söylemeye de başladı.

İlk stüdyo albümünü 1996 yılında "Sebebim" adıyla çıkarsa da çalışması fazla ilgi görmedi. Sonrasında çıkardığı "Aşkın Açamadığı Kapı" şarkısı ile Kral TV Video Müzik Ödülleri'nden Yılın Şarkısı Ödülü'nü kazandı.

2000'ler boyunca çıkardığı çeşitli albümlerle şöhreti yakalayan Demet Akalın, 2015 yılında yayınlandığı yıl en çok satan albüm olan "Pırlanta" ile de 2010'larda pop müziğinde iyi bir yer edindi.

2006'da Oğuz Kayhan, 2010'de Önder Bekensir'le yaptığı kısa süreli evliliklerin ardından 2012'de şu anki eşi Okan Kurt ile evlendi ve 2014'te ilk çocuğu Hira'yı dünyaya getirdi.

Günümüze kadar iki Altın Kelebek Ödülü ve dört Kral Türkiye Müzik Ödülü olmak üzere birçok ödülün sahibi oldu.

Doğun günü; Cem Yılmaz kimdir?Sinema oyuncusu, yönetmen, karikatürist ve komedyen.

Cem Yılmaz, 23 Nisan 1973'te istanbul'da Kocamustafapaşa’da doğdu. Aslen Sivaslıdır. Anne adı Sabahat, baba adı Arif’tir. Can adında bir ağabeyi ve Özge adında bir kızkardeşi vardır. Kocamustafapaşa'da ki Mehmet Akif İlkokulu'nda 4. sınıfta okurken ailesiyle birlikte Bahçelievler'e taşındı. Ortaokulu Bahçelievler Kazım Karabekir Ortaokulu'nda bitirdi. Lise öğrenimi Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde görmüştür.

Bir mizah dergisi olan Leman Dergisinde karikatür çalışmalarına başladığında, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünde sürdürüyordu.

İlk stand-up gösterisini Leman Kültür'de, 1995'in Ağustos ayında gerçekleştirdi. Aynı senenin aralık ayında Beşiktaş Kültür Merkezi"nde sahne almaya başladı. 2001 yılı sonuna kadar 1200'ün üstünde gösteriye çıktı. Hemen hemen bütün gösterileri kapalı gişe oynadı. Türkiyenin yanı sıra, Avrupa ve Amerikada da sahne aldı.

Leman Dergisi'nde yayınlanan çalışmalarını "Karikatürler" isimli kitabında yayınladı. İlk sinema deneyimini, 1998 yılında Ömer Vargı'nın yönettiği "Herşey Çok Güzel Olacak" isimli filmde Mazhar Alanson ile başrolü paylaşarak tatmış oldu. Film, Türkiye ve Avrupada yaklaşık 1 miyon 800 bin kişi tarafından izlendi.

Reklam dünyasında da adından söz ettiren sanatçı , "Panasonic" reklamlarının radyo spotlarıyla iki yıl üst üste Kristal Elma ödülüne layık görüldü. Radyo spotlarının yanı sıra, Panasonic, Mavi Jeans,Telsim, Doritos, Opet ve Türk Telekom gibi markaların reklamlarında oynadı. Yer aldığı her reklam filmi gündem konusu olmayı başardı.

Gösterileri 2000 senesinde Star TV tarafından yayınlanmaya başlandı ve "Gösteri" adıyla piyasa sürüldü.

2001 yılında Cem Yılmaz askerliğini Ankara Mamak Muhabere Bilgi Sistemler Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda ve 18 ay olarak yapmıştır.

12 Kasım 2004'te vizyona giren, çekimleri tamamlanmasına karşın yapımcı firma ile yaşanan problemler sebebiyle montajı ve gösterimi geciken, 4 farklı karakterde oynayarak başrolünü üstlendiği, Ömer Faruk Sorak'ın yönetmenliğini yaptığı G.O.R.A. ile bir kez daha milyonları sinema salonlarına çekmeyi başardı.

2007 senesinde Cem Yılmaz, “CMYLMZ Fikir Sanat” adında sinema, televizyon, sahne ve diğer medyalar için yapımlar tasarlayan ve uygulayan bir fikir-sanat üretim şirketi kurmuştur. Daha önce de senaryo ve oyunculuk çalışmalarıyla birçok çalışmaya imza atan Cem Yılmaz, artık şirket bünyesinde senarist, oyuncu, yönetmen, yapımcı olarak görev alacak.

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, 2011 vergilendirme döneminde gelir vergisi listesine 71. sıradan girerken, Yılmaz'a bağımsız müzisyen, ses sanatçısı, konuşmacı, sunucu gibi faaliyetlerinden oluşan geliri için 2 milyon 488 bin 198 lira gelir vergisi tahakkuk ettirildi.

Cem Yılmaz ve sinema ve televizyon oyuncusu Ahu Yağtu (d. 11 Temmuz 1978)10 Mart 2012 tarihinde Pera Palas Otel’de evlendi. Balayı için Dubai’ye gittiler. Evlenmeden önce 4.5 aylık hamile olan Ahu Yağtu, çocukları 2 Ağustos 2012 tarihinde doğdu ve adını Kemal koydular. Ünlü çift 24 Aralık 2013 tarihinde tek celsede boşandı.

Cem Yılmaz'ın son gösterisi olan CM101MMXI FUNDAMENTALS'ın sinema gösterimi de 2013 yılının Ocak ayında sinemalarda aynı isimle gösterime girdi.

2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Ayşen Gruda, Tülin Özen, Şirincan Çakıroğlu ile birlikte rol aldı.

2016 yılında yönetmenliğini ve senaristliğini Yüksel Aksu'nun yaptığı "İftarlık Gazoz" filminde başrolde oynadı.

Kitapları: 1998 - Karikatürler - Parantez Yayınları, İstanbul

Ödülleri: 2016 - 21. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri - Sinema Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (İftarlık Gazoz) 2011 - 4.Yeşilçam Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Av Mevsimi) 2007 - 12.Sadri Alışık Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Hokkabaz) 2006 - 11.Sadri Alışık Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Organize İşler)

Gösterileri : 1999 : Milenyum 1999-2001: Bir Tat Bir Doku (Tek Kişilik Gösteri) 2001-2008: CMYLMZ (Tek Kişilik Gösteri) 2010 : CMYLMZ Soru & Cevap 2011 : CM101MMXI - FUNDAMENTALS

Filmleri ve Dizileri : 2017 - Arif ile 216 (Sinema Filmi) 2015 - Ali Baba Ve Yedi Cüceler (Sinema Filmi) 2014 - Pek Yakında (Sinema Filmi) 2008 - A.R.O.G (Sinema Filmi) 2006 - Hokkabaz (Sinema Filmi)

Senaryo : 2017 - Arif ile 216 (Sinema Filmi) 2015 - Ali Baba Ve Yedi Cüceler (Sinema Filmi) 2014 - Pek Yakında (Sinema Filmi) 2013 - CM101MMX1 Fundamentals (Sinema Filmi) 2009 - Yahşi Batı (Sinema Filmi) 2008 - A.R.O.G (Sinema Filmi) 2006 - Hokkabaz (Sinema Filmi) 2003 - G.O.R.A (Sinema Filmi) 1998 - Herşey Çok Güzel Olacak (Sinema Filmi)

Yapımcı : 2017 - Arif ile 216 (Sinema Filmi) 2017 - Deli Aşk (Sinema Filmi) 2015 - Ali Baba Ve Yedi Cüceler (Sinema Filmi) 2014 - Pek Yakında (Sinema Filmi) 2009 - Yahşi Batı (Sinema Filmi) 2008 - A.R.O.G (Sinema Filmi)

Oyuncu : 2017 - Arif ile 216 (Sinema Filmi) 2017 - Deli Aşk (Sinema Filmi) 2016 - İftarlık Gazoz (Cibar Kemal) (Sinema Filmi) 2015 - Ali Baba Ve Yedi Cüceler (Ali Şenay-Boris Mancov) (Sinema Filmi) 2014 - Son Umut (Cemal) (Sinema Filmi) 2014 - Pek Yakında (Zafer Yıldız/Beşir) (Sinema Filmi) 2013 - Yahşi Çin (Aziz Vefa) (Sinema Filmi) 2013 - CM101MMX1 Fundamentals (Sinema Filmi) 2012 - Şahane Misafir (Yusuf Antep) (Sinema Filmi)

2011 - Arabalar 2 (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi) 2010 - Zefir (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi) 2010 - Av Mevsimi (Deli İdris) (Sinema Filmi) 2009 - Yahşi Batı (Aziz Vefa) (Sinema Filmi) 2009 - Arthur: Maltazar'ın İntikamı (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi) 2008 - Canım Ailem (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi) 2008 - A.R.O.G (Arif / Logar / Kaaya) (Sinema Filmi) 2007 - Arı Filmi (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)

2006 - Hokkabaz (İskender Tünaydın) (Sinema Filmi) 2005 - Organize İşler (Müslüm Duralmaz) (Sinema Filmi) 2005 - Dikkat Şahan Çıkabilir (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi) 2004 - Simbiyotik (Sinema Filmi) 2009 - Avrupa Yakası 6. Sezon (190. Bölüm) (TV Dizisi) 2003 - G.O.R.A (Arif Işık/Erşan Kuneri/Kubar/Logar) (Sinema Filmi) 2000 - Vizontele (Fikri) (Sinema Filmi)

1998 - Herşey Çok Güzel Olacak (Altan Çamlı) (Sinema Filmi) 1996 - Beyaz Show (Kendisi) (Tv Programı) 1995 - Bir Demet Tiyatro (Bahadır) (TV Dizisi) 1994 - Televole (Kendisi) (Tv Programı) 1993 - İbo Show (Kendisi) (Tv Programı) 1991 - Laf Lafı Açıyor (Kendisi) (Tv Programı)

53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page