top of page
 • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Doğum günü: Rauf Denktaş, Gazanfer Özcan, Hüseyin Peyda, Nilgün Özcan, Lale Başar, Oktay Kaynarca...Bugün 27 Ocak. Rauf Denktaş, Gazanfer Özcan, Hüseyin Peyda, Nilgün Özcan Kasapbaşoğlu, Lale Başar, Oktay Kaynarca ve Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'in doğum günü.

BRT Yayın Grubu olarak aramızda olmayanları saygı ile anarken, yaşayanlara uzun, sağlıklı, mutlu ömürler diliyoruz.


Doğum günü: Rauf Denktaş kimdir?İLK YILLARI

Hanım'ı kaybetti. Babası hakim Mehmet Raif Bey'di, Rauf ailenin dördüncü ve en küçük çocuğuydu. Altı yaşına kadar eğitiminde anneannesi ve babaannesinin yanında, Osmanlı döneminde zaptiyelik yapmış olan dedesi Şeherli Mehmed yetiştirilmesinde rol oynadı. Çocukluk yıllarında, özellikle tatillerde Aybifan'da ailesiyle vakit geçiren Denktaş, hatıratında bu köyü "köyüm" olarak niteler. Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul'a gönderildi. Arnavutköy'de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi'nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs'a döndü ve 1941 yılında Lefkoşa İngiliz Okulu'ndan mezun oldu. Mezun olmasının ardından Fazıl Küçük'ün Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmaya başladı. Daha sonra bir süre Mağusa'da tercümanlık, mahkemelerde memurluk ve İngiliz Okulu'nda öğretmenlik yaptı. 1944 yılında hukuk eğitimi için Lincoln's Inn'de okumak üzere Birleşik Krallık'a gitti. 1947 yılında adaya döndü ve avukatlığa başladı. Sonraları savcılığa geçti ve 1956 yılında başsavcılığa yükseldi.

SİYASİ YAŞAMI

27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitingde Fazıl Küçük ile beraber hatiplik yaptı. Halka ilk hitabını bu vesileyle ve 24 yaşındayken yaptı. Türk cemaatinin iki önemli ismi Faiz Kaymak ve Fazıl Küçük arasında ara bulucu rolünü üstlenip, toplumun çıkarlarının takipçisi oldu. Faiz Kaymak'ın teklifi ve Fazıl Küçük'ün tasvibiyle Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu Kongresi'nde başkanlığa seçildi. Savcılık görevinden emeklilik hakkını kazanmasına altı ay kala, Birleşik Krallık yönetimini zorlukla ikna ederek istifa etti ve cemaat sorunlarıyla uğraşmaya başladı. 1949 yılı yaz aylarında avukatlık yapmaya başladı. Yine aynı yıl Aydın Hanım'la evlendi. 1955 yılında Enosisle mücadelede ve EOKA karşısında Kıbrıs Türklerinin direnişine yön verdi. 1958 yılında hükumetteki görevinden istifa etti. Arkadaşlarıyla 1 Ağustos 1958 tarihinde Türk Mukavemet Teşkilatını (TMT) kurdu. 1958 yılında iki toplum arasında başlayan çatışmalarda, Türkler protestolar gerçekleştirdi. Zürih-Londra antlaşmaları öncesinde Fazıl Küçük ile birlikte Ankara'ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmeye gitti. Bu görüşmede adaya Türk askerinin gönderilmesi teklifini dile getirdi. 1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ile, 1960 Antlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'nın hazırlanmasında çaba gösterdi. Aynı yıl Türk Cemaat Meclisi üyeliği ve Türk Cemaati İcra Komitesi Başkanlığı'na seçildi. 16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Mağusa Limanı'na ayak bastı. 1963 olaylarından sonra temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gitti. Temaslarını tamamlayarak bir sandalla Kıbrıs'a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı. 7 Ocak 1964'te Londra Konferansı'na katılmak üzere adadan ayrıldı. Görüşmelerin sonuca ulaşamaması üzerine 15 Ocak'ta Ankara'ya dönen Denktaş, 17 Şubat'ta New York'a gitti ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi görüşmelerine katıldı. 18 Mart tarihinde tekrar Ankara'ya dönene dek, Makarios başkanlığında ve tamamen Rum kontrolünde olan Kıbrıs Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Denktaş hakkında devlete hakaret ve başka suçlar nedeniyle tutuklama ve yargılama kararı aldı. Bunun üzerine Denktaş mecburi olarak Ankara'da kaldı. Gizlice Erenköy'e çıkarak Erenköy Direnişi'ne katıldı, sonra tekrar Ankara'ya döndü. Türkiye'de kaldığı dönemde Ankara'daki siyasi çevrelerle Kıbrıs konusundaki vizyon farkının derinliğini gözlemledi. Kıbrıs konusundaki gelişmeleri ve düşüncelerini Türkiye kamuoyuna aktarmak için basın toplantıları ve konferanslar düzenledi. 29 Ekim 1966 tarihinde, Türkiye'nin Kıbrıs politikasının çok pasif kaldığı, taksim için yeterince çabalanmadığı görüşünü aktardığı 12'ye 5 Kala kitapçığını yayımladı ve tüm milletvekillerine dağıttı. Türkiye'nin dış politikasına sert bir eleştiri teşkil eden bu kitapçık, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından hoş karşılanmadı. 1967 yılında adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye'ye iade edildi. 1968 yılında adaya giriş yasağı kaldırılınca Kıbrıs'a döndü.
1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı'na seçildi. 18 Şubat 1973 tarihinde Fazıl Küçük görevinden ayrılması üzerine Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçildi. Bu görevinden 28 Şubat 1973 tarihinde istifa etti ve aynı gün Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı seçildi. Kıbrıs Harekâtı'nın ardından 13 Şubat 1975 tarihinde Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüttü ve anayasa uyarınca 1976 yılında yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı oldu. 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanından sonra tekrar cumhurbaşkanlığına seçildi. 22 Nisan 1990 tarihinde yapılan erken seçimde ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. 1995'teki seçimlerde de cumhurbaşkanı seçildi. 2000 yılındaki seçimlerde %43,67 oranında oy aldı ve seçim ikinci tura kaldı; ama ikinci tura kalan diğer aday olan Derviş Eroğlu'nun çekilmesi üzerine seçimden galip olarak çıktı. 2004 yılında BM genel sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Sorunu'nun çözümü için hazırladığı Annan Planı'na karşı çıktı, buna rağmen plan Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edilse de Kıbrıslı Rumların reddetmesi üzerine hayata geçmedi. 17 Nisan 2005 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmadı ve 24 Nisan 2005 tarihinde görevi yeni seçilen cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a devretti.SOSYAL YAŞAMI

Politika hayatı yanı sıra, aynı zamanda yazar kimliğiyle de önemli bir şahsiyet olan Rauf Denktaş, 1985 yılının son aylarından bugüne, Yeni Asya Yayınları arasında çıkan kitapları bulunuyor. Ayrıca Denktaş, çok meraklı bir fotoğrafçı özelliği ile de bilinmekte, fotoğraf makinesini elinden bırakmamaktaydı. Rauf Denktaş, Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmakta ve ART isimli televizyon kanalında Pazartesi günleri Denktaş'ın Gündemi adlı, görüşlerini anlattığı programı sunmaktaydı. Ayrıca Kurtlar Vadisi dizisinde kendisini canlandırarak konuk oyuncu olarak yer almıştır.

Popüler kültürdeki yeri

TRT 1'de yayınlanan Bir Zamanlar Kıbrıs/Kıbrıs: Zafere Doğru dizisinde kendisini Devrim Saltoğlu canlandırmaktadır.

ÖLÜMÜ

8 Ocak gecesi organ yetmezliği teşhisi ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Rauf Denktaş, tedavi gördüğü hastanede 13 Ocak 2012 tarihinde 88 yaşında öldü. Vefatının ardından Türkiye ve KKTC'de ulusal yas ilan edildi. 17 Ocak 2012 günü, yapılan devlet töreniyle Lefkoşa'daki Cumhuriyet Parkı'nda defnedildi.Doğum günü: Gazanfer Özcan kimdir?

Gazanfer Özcan, 27 Ocak 1931 tarihinde, Semiha Hanım'la Celalettin Bey'in beş çocuğundan üçüncüsü olarak İstanbul Cihangir'de dünyaya geldi.O yılların Cihangir'i ayrıcalıklı bir semtti. Yedi odalı müstakil bir evde otururlardı. Büyükbabası o evi yaptırırken kerestelerini Romanya'dan yani Transilvanya Ormanları'ndan getirtmişti. İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu, ortaokulu ise Kuledibi'nde Beyoğlu Ortaokulu'nda bitiren Özcan, liseyi de Taksim'de ve Vefa Lisesi'nde tamamladı. Lisede okuduğu dönemde tiyatro ile tanışan sanatçı, Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü'ne katıldı. Lisedeyken oynadığı "Hisse-i Şayia" adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı.


1952 yılında İngiliz Kemal Lawrance'a Karşı adlı sinema filmi ile beyaz perdeye adımını atan Özcan, 1952-1975 yılları arasında çok sayıda filme imza attıktan sonra uzun bir süre için sinemadan uzaklaştı. 1992 yılında Burnumu Keser Misiniz adlı filmde oynadıysa da, 2000 yılında rol aldığı Komser Şekspir'e kadar sinemadan uzak kaldı. Büyük ustanın sinemada rol aldığı sonra film ise 2007 yılında vizyona giren Beyaz Melek oldu.


Gazanfer Özcan'ın hayatını değiştiren tiyatro oyunu, 1955 yılında sahnelenen Mahallenin Romanı oldu. Komedi Tiyatrosu'nda oynanan oyunun başrol oyuncusu olan Reşit Gürzap'ın ani rahatsızlığı nedeniyle oyuna gelememesi sayesinde rolü alan Özcan, başarılı oyunculuğu sayesinde oyunun kadrosunda kalıcı olmayı başardı.


Gazanfer Özcan 1949'da Şehir Tiyatroları'na kayıt yaptırmaya gittiğinde Gönül Ülkü ile karşılaşarak tanıştılar ve daha sonra 1962'de Gönül Ülkü ile evlenerek aynı yıl içerisinde, eşiyle birlikte "Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan" adlı kendi özel tiyatrolarını kurdular.


Tiyatro ve sinemanın dışında çeşitli diziler vasıtasıyla T.V.'de de boy gösteren Özcan, genellikle T.V. dizilerinde aile babası rolünde karşımıza çıktı. Bu rollerden en ünlüleri TRT'nin en soluklu dizilerinden birisi olan Kuruntu Ailesi'ndeki Hüsnü Kuruntu ve son dönemlerin en çok ilgi çeken dizisi Avrulpa Yakası'ndaki Tahsin Bey oldu.


Yönetmenliğini Uğur Erkır'ın yaptığı "Kuruntu Ailesi" adlı Türk sitcom dizisini eşi ve kadrosuyla birlikte 19 yıl oynadılar. TRT'de 1983 yılından başlayan dizi 2002 yılında sona ermiştir.


Gazanfer Özcan, yaklaşık iki aylık bir solunum yetmezliği rahatsızlığının ardından, 17 Şubat 2009 tarihinde hayata veda etti. Avrulpa Yakası'nda beraber rol aldığı oyuncu arkadaşları, sevenleri ve sanatçıların katıldığı, Haldun Taner Sahnesi'nde düzenlenen görkemli bir törenle anılan Özcan, Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.


Gazanfer Özcan, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1998 yılında Devlet Sanatçısı ünvanıyla onurlandırılmıştı.


Evlikleri : Gazanfer Özcan'ın 1956'da yaptığı ilk evliliğinden olan kızı Fulya (Özcan) Ündüz (d.1957) adında kızı var.Çocuğun doğumundan birsüre sonra boşandılar. İkinci evliliğini 1962 yılında Gönül Ülkü Özcan ile yaptı.


Oynadığı Bazı Filmler: 1952- İngiliz Kemal Lawrence'e Karşı 1953- Çeto Salak Milyoner 1954- Fındıkçı Gelin 1954- Aramızda Yaşıyamazsın 1954- Şimal Yıldızı 1958- Allı Yemeni


Hüseyin Peyda kimdir?
Hüseyin Peyda, Türkoğlu isimli bir dergi çıkarttı. Lokanta ve güzellik salonu işletmeciliği, gazetecilik gibi çeşitli işlerde çalıştı, bir ara ticaretle de uğraşmıştı, sonra sinemaya oyuncu olarak girdi. Sonra da bir film şirketi kurmuştur.


Cüneyt Arkın'ın birçok filminde rol alan Hüseyin Peyda filmlerinin çoğunda kötü adam karakterlerini canlandırdı. Oynadığı birçok filmde, sigarayı serçe parmağının arasına sıkıştırarak tutan, renkli gözlü, kötü karakterlerin değişilmez oyuncusu. Hain, gaddar, sinsi, zalim mafya babası rolleri oynadı. Karizmatik sakalı ile dikkat çekti. Bastonu ise bu abideyi taçlandırıyordu. Kendi kendine yarattığı bu karakter ile tanındı. Kazandığı paralarla kendi filmlerini yönetmeye başladı. Aynı zamanda bu filmlerde oynuyordu. Kendi adına 3 film şirketi kurdu.


1950 yılında yönetmenliğini, senaristliğini, prodüktörlüğünü ve başrol oyunculuğunu kendisinin yaptığı "Söyleyin Anama Ağlamasın" filmiyle yönetmenliğe başladı.


Yönetmen Atıf Yılmaz, bir süre Hüseyin Peyda ile birlikte çalışarak onun yönettiğiMezarımı Taştan Oyun filminin senaryosunu yazdı. 1951 yılında çekilen Hüseyin Peyda "Mezarımı Taştan Oyun" filmi ile büyük sükse yaptı.


Sinemadan kazandığı paralarla Şehremin'de lahmacun salonu açtı.


1949 yılında evlenen Hüseyin Peyda'nın Abbas Peyda, Semra Peyda, Mübeccel Peyda adlarında 3 çocuğu vardır.


Hüseyin Peyda, 30 Temmuz 1990 tarihinde İstanbul'da 68 yaşında akciğer kanseri sebebiyle ölmüştür.


Ödülleri : 1977 - 14. Antalya Film Şenliği, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Kara Çarşaflı Gelin)


Filmleri ve Dizileri :Yönetmen : - Havar (Sinema Filmi)1980 - Onu Kötü Vurdular (Sinema Filmi)1977 - Cıbıl (Sinema Filmi)1976 - Yiğitlerin Kaderi (Sinema Filmi)1972 - Yazık Oldu Ali'ye (Sinema Filmi)1972 - Vurma Zalim Vurma (Sinema Filmi)1972 - Valizdeki Ceset (Sinema Filmi)1972 - Mezarımı Taştan Oyun (Sinema Filmi)1969 - Kanlı Oba (Sinema Filmi)1968 - Yahya Peygamber (Sinema Filmi)1965 - Veysel Karani (Sinema Filmi)1965 - Çapkın Hırsız (Sinema Filmi)1963 - Perişan (Sinema Filmi)1963 - Mor Sevda (Sinema Filmi)1961 - Aşk Hırsızı (Sinema Filmi)1960 - Dar Sokaklar (Sinema Filmi)1958 - Gelen Ağlar Giden Ağlar (Sinema Filmi)1956 - Bu Nasıl Aşk (Sinema Filmi)1953 - Mezarımı Taştan Oyun (Sinema Filmi)1951 - Söyleyin Anama Ağlamasın (Sinema Filmi)1950


Senaryo : - Havar (Sinema Filmi)1980 - Onu Kötü Vurdular (Sinema Filmi)1977 - Söyleyin Anama Ağlamasın (Sinema Filmi)1976 - Cıbıl (Sinema Filmi)1976 - Yiğitlerin Kaderi (Sinema Filmi)1972 - Vurma Zalim Vurma (Sinema Filmi)1972 - Valizdeki Ceset (Sinema Filmi)1972 - Mezarımı Taştan Oyun (Sinema Filmi)1969 - Kanlı Oba (Sinema Filmi)1968 - Çapkın Hırsız (Sinema Filmi)1963 - Perişan (Sinema Filmi)1963 - Mor Sevda (Sinema Filmi)1961 - Kaderime Ağlarım (Sinema Filmi)1960 - Kaderim Böyle İmiş (Sinema Filmi)1959 - Dar Sokaklar (Sinema Filmi)1958 - Gelen Ağlar Giden Ağlar (Sinema Filmi)1956 - Bu Nasıl Aşk (Sinema Filmi)1953 - Mezarımı Taştan Oyun (Sinema Filmi)1951 - Söyleyin Anama Ağlamasın (Sinema Filmi)1950


Yapımcı : - Onu Kötü Vurdular (Sinema Filmi)1977 - Cıbıl (Sinema Filmi)1976 - Vurma Zalim Vurma (Sinema Filmi)1972 - Mor Sevda (Sinema Filmi)1961 - Dar Sokaklar (Sinema Filmi)1958 - Yolculuk Var (Sinema Filmi)1954 - Kaybolan Yıllar (Sinema Filmi)1954 - Bu Nasıl Aşk (Sinema Filmi)1953 - Kubilay (Sinema Filmi)1952 - Mezarımı Taştan Oyun (Sinema Filmi)1951 - Kanlı Feryad (Sinema Filmi)1951 - Söyleyin Anama Ağlamasın (Sinema Filmi)1950


Oyuncu : - Şükür Allahım (Hüseyin) (Sinema Filmi)1990 - Yalnızlar (Sinema Filmi)1990 - Başka Olur Ağaların Düğünü (TV Dizisi)1990 - Hedef (Hasan Ağa) (Sinema Filmi)1989 - Fosforlu (Başkomiser) (Sinema Filmi)1989 - Ceylan (Sinema Filmi)1989 - Tek Başına Bir KadınVideo1988 - Sesini Arayan Kadın / Ninni Be...Video1988 - Küçüksün Yavrum (Sinema Filmi)1988 - Kurtlar Geceyi Sever (Sinema Filmi)1988 - Kum (Sinema Filmi)1988 - Herşey Güzeldi (Sinema Filmi)1988 - Bu Talihimin Canına Okuyacağım (Sinema Filmi)1988 - İslamiyet'in Doğuşu (Hz.Osman) (Sinema Filmi)1987 - Yaralı Can (Sinema Filmi)1987 - Son Kahramanlar (Sinema Filmi)1987 - Sen Ağlama (Salih Efendi) (Sinema Filmi)1987 - Sarışınım / Yaşamak Haram Oldu (Sinema Filmi)1987 - Ortak (Video)1987 - Mayın (Sinema Filmi)1987 - Kuruluş / Osmancık (Bölüm Oyuncusu) (TV Dizisi)1987 - Kan Damlaları (Sinema Filmi)1987 - Hazreti Ayşe (Hz. Osman) (Sinema Filmi)1987 - Gülüm Benim (Sinema Filmi)1987 - Acı Çekenler (Sinema Filmi)1987 - İntikamcı (Sinema Filmi)1986 - Üç Halka 25 (Sinema Filmi)1986 - Ölüm Vuruşu (Ziya) (Sinema Filmi)1986 - Zehirli Çiçek (Sevda'nın Babası) (Sinema Filmi)1986 - Sultanoğlu (Bozdağlı Tayfur) (Sinema Filmi)1986 - Sokak Kavgacısı (Doktor) (Sinema Filmi)1986 - Sarhoş (Sinema Filmi)1986 - Rabbine Dön (Arif Baba) (Sinema Filmi)1986 - Mavi Muammer 3 / Ölürsün Gülme...Video1986 - Kısrak (Doktor Hüseyin) (Sinema Filmi)1986 - Kıskaç (Sinema Filmi)1986 - Kuşatma (Kör Adam) (Sinema Filmi)1986 - Korkusuz (Ziya) (Sinema Filmi)1986 - Kavga (Şehmuz) (Sinema Filmi)1986 - Kara Diken (Tahir Ağa) (Sinema Filmi)1986 - HekimoğluTV Filmi1986 - Ağlama (Talat Ağa) (Sinema Filmi)1986 - Asi Kabadayı (Sinema Filmi)1986 - Yalnızım (Hasan Usta) (Sinema Filmi)1985 - Tapılacak Kadın (Cemal) (Sinema Filmi)1985 - Suçlu Gençlik (Mahmut Özbay) (Sinema Filmi)1985 - Sevmek (Sinema Filmi)1985 - Paranın Esiri (Sehmuz) (Sinema Filmi)1985 - Mavi Muammer 2 / Silahtan Ödüm...Video1985 - Mahkum (Derviş Bey) (Sinema Filmi)1985 - Kaçış (Sinema Filmi)1985 - Katiller De Ağlar (Billur'un Babası) (Sinema Filmi)1985 - Kara Şimşek 1 (Sinema Filmi)1985 - Kaplanlar (Çakal) (Sinema Filmi)1985 - Kanun Adamı (Ferit Bey) (Sinema Filmi)1985 - Haram Oldu (Halit Bey) (Sinema Filmi)1985 - Ateş ÇemberiVideo1985 - Ölüm Savaşçısı (Sinema Filmi)1984 - Yangın (Seyit) (Sinema Filmi)1984 - Kartal Bey (Bekir) (Sinema Filmi)1984 - Kanun Kanundur (Sinema Filmi)1984 - Ejderin İntikamı (Sinema Filmi)1984 - Dev Kanı (Sinema Filmi)1984 - Deli Fişek (Sinema Filmi)1984 - Bir Kaç Güzel Gün İçin (Hüseyin Baba) (Sinema Filmi)1984 - Bana Babamı Anlat (Sinema Filmi)1984 - Ağlama Yarim (Sinema Filmi)1984 - İntikam Benim (Emniyet Müdürü) (Sinema Filmi)1983 - İdamlık (Sinema Filmi)1983 - Çöl (Kaptan) (Sinema Filmi)1983 - Yıldızlar da Kayar (Tahir Bey) (Sinema Filmi)1983 - Yıkılan Gurur (Sinema Filmi)1983 - Yaktı Beni (Reşit Çakıroğlu) (Sinema Filmi)1983 - Vahşi Kan (Haşmet Ağa) (Sinema Filmi)1983 - Küçük Ağa (Arap Şeyhi) (TV Dizisi)1983 - Kurban (Beşir) (Sinema Filmi)1983 - Kartallar Yüksek Uçar (Rasim Karanfil) (TV Dizisi)1983 - Gizli Kuvvet (Sinema Filmi)1983 - Erkekçe (Avukat İhsan) (Sinema Filmi)1983 - En Büyük Yumruk (Memduh Karaca) (Sinema Filmi)1983 - Can Kurban (İlyas/Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)1983 - Beyaz Ölüm (Hacı Müslüm Koca) (Sinema Filmi)1983 - Bedel (Şeyh Raşit) (Sinema Filmi)1983 - Son Savaşçı (Sinema Filmi)1982 - Leyla İle Mecnun (Şeyh Gaffar) (Sinema Filmi)1982 - Kelepçe (Polis Müdürü) (Sinema Filmi)1982 - Kanije Kalesi (Sinema Filmi)1982 - Gurbet Kuşları (Kasım) (Sinema Filmi)1982 - Düşkünüm Sana (Sinema Filmi)1982 - Dünyayı Kurtaran Adam (Bilgin) (Sinema Filmi)1982 - Bizim Mahalle (Sinema Filmi)1982 - Aşk Dilencisi - Umut Dilencisi (Sinema Filmi)1982 - Ağlayan Gülmedi mi? (Yaylacı Rasim) (Sinema Filmi)1982 - Yılanı Öldürseler (Dursun Dede) (Sinema Filmi)1981 - Sevdalım (Bekir Ağa) (Sinema Filmi)1981 - Seni Yakacaklar (Nizam Ağa) (Sinema Filmi)1981 - Milcano (Sinema Filmi)1981 - Kardeş Kurşunu (Patron) (Sinema Filmi)1981 - İki Damla Gözyaşı (Sinema Filmi)1980 - Çile (Kamil Bey) (Sinema Filmi)1980 - Rüzgar (Avukat) (Sinema Filmi)1980 - Perişanım (Sinema Filmi)1980 - Havar (Sinema Filmi)1980 - Ayrılık Kolay Değil (İbrahim'in Babası) (Sinema Filmi)1980 - İnsan Sevince (Doktor) (Sinema Filmi)1979 - Üç Sevgilim (Sinema Filmi)1979 - Yoksul (Asım) (Sinema Filmi)1979 - Vatandaş Rıza (Arabacı Rıfkı) (Sinema Filmi)1979 - Pusu (Sinema Filmi)1979 - Nazey (Hoca) (Sinema Filmi)1979 - Küskün Çiçek (Balıkçı Musa) (Sinema Filmi)1979 - Kara Çadırın Kızı (Sinema Filmi)1979 - Kara Yazma (Sinema Filmi)1979 - Hazal (Muhtar) (Sinema Filmi)1979 - Gazeteci (Reşit) (Sinema Filmi)1979 - Fakir (Sinema Filmi)1979 - Dua (Ferit) (Sinema Filmi)1979 - Aşkın Gözyaşları (Şahin) (Sinema Filmi)1979 - İnsanları Seveceksin (Abbas) (Sinema Filmi)1978 - Yara (Sinema Filmi)1978 - Seven Unutmaz (Hulusi Kibaroğlu) (Sinema Filmi)1978 - Sabuha / Toprağın Oğlu (Sinema Filmi)1978 - Maden Dağı (Abdullah) (Sinema Filmi)1978 - Düzen (Abdo Dayı) (Sinema Filmi)1978 - Derviş Bey (Kahya) (Sinema Filmi)1978 - Ayağında Kundura / Ceylan (Sinema Filmi)1978 - Aldırma Gönül (Kemal) (Sinema Filmi)1978 - Hakanlar Çarpışıyor (Şeyh Malik) (Sinema Filmi)1977 - Dila Hanım (Kocabey) (Sinema Filmi)1977 - Derbeder (Mahmut) (Sinema Filmi)1977 - Baba Ocağı (Halil'in Babası) (Sinema Filmi)1977 - Altay'dan Gelen Yiğit (Şeyh Malik) (Sinema Filmi)1977 - Şeytan Diyor Ki (Sinema Filmi)1976 - Kurban Olayım (Rol Adı Ekle) (Sinema Filmi)1976 - Dar Geçit (Hoca Emmi) (Sinema Filmi)1976 - Bıktım Her Gün Ölmekten (Orhan'ın Dayısı ) (Sinema Filmi)1976 - Teşekkür Ederim Büyükanne (Hoca Ruhi) (Sinema Filmi)1975 - Köprü (Hasan) (Sinema Filmi)1975 - Kral Benim (Babalık) (Sinema Filmi)1975 - Kara Çarşaflı Gelin (Cemal) (Sinema Filmi)1975 - Haşhaş (Başkomiser) (Sinema Filmi)1975 - Babanın Oğlu (İmam Hüseyin) (Sinema Filmi)1975 - Ağrı Dağı Efsanesi (Bilge) (Sinema Filmi)1975 - Dayı (Fehmi Çok) (Sinema Filmi)1974 - Bırakın Yaşayalım / Pusu (Antepli Kamil) (Sinema Filmi)1974 - Rabia / İlk Kadın Evliya (Emir Hanzade) (Sinema Filmi)1973 - Mevlana (Sinema Filmi)1973 - Yirmi Yıl Sonra (Polis) (Sinema Filmi)1972 - Vurma Zalim Vurma (Abdo) (Sinema Filmi)1972 - Köpekler (Komiser) (Sinema Filmi)1972 - Ölmeyen Adam (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)1971 - Gülnaz Sultan (Sinema Filmi)1969 - Urfa İstanbul (Salih Ağa) (Sinema Filmi)1968 - Kanlı Oba (Sinema Filmi)1968 - Kabadayı (Sinema Filmi)1968 - Ana Hakkı Ödenmez (Komiser İlhami) (Sinema Filmi)1968 - Son Kurban (Sinema Filmi)1967 - Sefiller (Bekir Baba) (Sinema Filmi)1967 - Nemli Dudaklar (Sinema Filmi)1967 - Killing İstanbul'da (Komiser) (Sinema Filmi)1967 - Killing Ölüler Konuşmaz (Sinema Filmi)1967 - Killing Uçan Adam'a Karşı (Polis Komiseri) (Sinema Filmi)1967 - Bir Annenin Gözyaşları (Sinema Filmi)1967 - Ali'yi Gördüm Ali'yi (Sinema Filmi)1967 - İzmir'ın Kavakları (Yanık) (Sinema Filmi)1966 - Çingene (Kör Memo) (Sinema Filmi)1966 - Zorba (Zorba'nın Babası) (Sinema Filmi)1966 - Yetimlerin Türküsü (Sinema Filmi)1966 - Silahına Sarılan Adam (Sinema Filmi)1966 - Sana Layık Değilim (Savcı) (Sinema Filmi)1966 - O Kadın (Savcı) (Sinema Filmi)1966 - Kovboy Ali (Hüseyin) (Sinema Filmi)1966 - Kerimo / Anası Yiğit Doğurmuş (Halil) (Sinema Filmi)1966 - Kartal Yavrusu Hamido (Sinema Filmi)1966 - Hayat Kasırgaları (Sinema Filmi)1966 - Halime'yi Samanlıkta Vurdular (Sinema Filmi)1966 - Dağda Silah Konuşur (Sinema Filmi)1966 - Beynimdeki Şeytan (Komiser) (Sinema Filmi)1966 - Baybora'nın Oğlu (Portus) (Sinema Filmi)1966 - Öfke Dağları Sardı (Emin Dayı) (Sinema Filmi)1965 - Yaralı Kartal (Ömer) (Sinema Filmi)1965 - Veysel Karani (Sinema Filmi)1965 - Kasımpaşalı Recep (Sinema Filmi)1965 - Kasımpaşalı / Korkunç Vurgun (Filinta Kadir) (Sinema Filmi)1965 - Hazreti Eyüb'ün Sabrı (Hz. Eyyup) (Sinema Filmi)1965 - Gizli Emir (Atıf Bora) (Sinema Filmi)1965 - Zımba Gibi Delikanlı (Komiser Sami) (Sinema Filmi)1964 - Kızgın Delikanlı (Rüstem) (Sinema Filmi)1964 - Izdırap Çocukları (Necdet) (Sinema Filmi)1964 - Cilalı İbo Ve Kırk Haramiler (Sinema Filmi)1964 - Anadolu Çocuğu (Komiser Fahri) (Sinema Filmi)1964 - Çapkın Hırsız (Kerim) (Sinema Filmi)1963 - Perişan (Sinema Filmi)1963 - Leyla İle Mecnun Gibi (Kendisi) (Sinema Filmi)1963 - Kin (Sinema Filmi)1963 - Kadınlar Hep Aynıdır (Prens İsmail Bin Abdullah) (Sinema Filmi)1963 - Dağlar Kralı (Deli Yusuf) (Sinema Filmi)1963 - Beni Osman Öldürdü (Vahap Çok) (Sinema Filmi)1963 - Aşk Yarışı (Işıklıbahçe Spor Klübü Başkanı) (Sinema Filmi)1962 - Mor Sevda (Sinema Filmi)1961 - Kaderime Ağlarım (Abdo) (Sinema Filmi)1960 - Aşk Hırsızı (Sinema Filmi)1960 - Ölüm Dönemeci (Sinema Filmi)1959 - Poyraz Osman (Poyraz Osman) (Sinema Filmi)1959 - Kaderim Böyle İmiş (Abdo) (Sinema Filmi)1959 - Mavi Boncuk (Zeki Serçe (Abdo Bey) (Sinema Filmi)1958 - Dar Sokaklar (Sinema Filmi)1958 - Üç Garipler (Kemal) (Sinema Filmi)1957 - Gelen Ağlar Giden Ağlar (Sinema Filmi)1956 - Yolculuk Var (Sinema Filmi)1954 - Bu Nasıl Aşk (Sinema Filmi)1953 - Kubilay (Sinema Filmi)1952 - Mezarımı Taştan Oyun (Abdo Bey) (Sinema Filmi)1951 - Söyleyin Anama Ağlamasın (Eşref) (Sinema Filmi)1950
Doğum günü: Nilgün Özcan Kasapbaşoğlu kimdir?Doğum tarihi: 27 Ocak 1955 Şehir Tiyatroları sanatçısı olan Nilgün Özhan, altı yaşındayken önce Karadut ardından Bülbül Yuvası filmleriyle sinemaya başladı. 1962 yılında Muhsin Ertuğrul'un yönettiği Macbeth oyunuyla çocuk yaşta Şehir Tiyatroları kadrosuna girdi. Yüze yakın oyunda görev aldı. Ayrıca kamera önünde de görev yapan sanatçı, sinema filmlerinde rol almasının yanı sıra, seslendirme konusunda da çalışmakta ve uzun süredir TRT ve çeşitli stüdyolarda seslendirme yönetmeni olarak görev yapmıştır. Prodüktör Namık Kasapbaşoğlu ile evlidir.


Rol aldığı bazı oyunlar Düğün Ya da Davul Üç Kuruşluk Opera Sersem Kocanın Kurnaz Karısı Yaz Gecesi Rüyası Filmografisi Müstakbel Damat - 2020 Kafalar Karışık - 2018 Ayla - 2017 Kocan Kadar Konuş - 2015 Ankara'nın Dikmeni - 2014 Huzur Sokağı - 2012-2014 Dersimiz: Atatürk - 2009 Papatyam (dizi) - 2009-2011 Cesaretin Var mı Aşka - 2008 Türkmen Düğünü - 2004 Kendini Bırak Gitsin - 2004 Büyük Buluşma - 2004 Ayrı Dünyalar - 1998 Gurbetçiler - 1996 Küçük Ev - 1977 Dayı Zehra - 1972 Sayılı Dakikalar - 1965 Kara Dut - 1961 Bülbül Yuvası - 1961 Ölüm Tarlası - 1974 Gurbetçiler


Doğum günü: Lale Başar kimdir?Lale Başar (d. 27 Ocak 1964, Ordu), Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu.

1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Aynı yıl Bursa Devlet Tiyatrosu'nda göreve başladı. 1994 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'na atanan sanatçı, tiyatroda oynadığı önemli rollerin yanı sıra çeşitli dizi çalışmaları da yaptı. 2009'da Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan emekli oldu.

Sahip olduğu ödüller

 • Berlin Film Festivali "En İyi Kadın Oyuncu" (Köksüz)

 • Altın Koza "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" Köksüz - 2014

 • Ankara Sanat Kurumu "Övgüye değer kadın oyuncu" Hizmetçiler - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1994

 • Bursa Tiyatro Ödülleri "Yılın sanatçısı" Bursa Devlet Tiyatrosu - 1986

 • 47. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı (Köksüz)

Tiyatro oyunları

 • Hamlet : William Shakespeare - Cef Tiyatro - 2012

 • Oğluma Bir Haller Oldu : Sadri Alışık Tiyatrosu - 2011

 • Kendime Kıyamam : Curth Flatow - Ankara Devlet Tiyatrosu - 2005

 • Yer Demir Gök Bakır : Yaşar Kemal - Ankara Devlet Tiyatrosu - 2003

 • Aşk Öldürür : Vladimir Volkoff - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1999

 • Ortakçılar : Talip Apaydın\Dinçer Sümer - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1996

 • Liola : Luigi Pirandello - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1996

 • Nikah Kağıdı : Ephraim Kishon - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1996

 • Hizmetçiler : Jean Genet - 1994

 • Kafkas Tebeşir Dairesi : Bertolt Brecht - Bursa Devlet Tiyatrosu - 1990

 • Karanlıkta Komedi : Peter Shaffer - Bursa Devlet Tiyatrosu

 • Fehim Paşa Konağı : Turgut Özakman - Bursa Devlet Tiyatrosu

 • Kamuoyu : Aurel Baranga - Bursa Devlet Tiyatrosu - 1988

 • Venedik Taciri : William Shakespeare - Bursa Devlet Tiyatrosu - 1987

 • Bülbül Sesi Gibi : Lavrence Du Garde Peach\Jan Hay - Bursa Devlet Tiyatrosu - 1985

 • İsli Sisli Pis Puslu : V. Ludwing \ R. Lücker

 • Sevgili Yalan : Jürgen Gross

 • Sekiz Kadın : Robert Thomas

 • Kabare

 • Fettah Paşalar

Filmografisi

-Centilmen - Yakında

 • Adım Farah - Yakında - Perihan

 • Müjdemi İsterim - 2022

 • Aykut Enişte 2 - 2021 - Şule

 • Sihirli Annem (dizi) - 2021-2022 - Dudu

 • Aile Hükümeti - 2020

 • Bay Yanlış (dizi) - 2020 Sevim Atasoy

 • Aynen Aynen - 2020 Gül Teyze

 • Aykut Enişte - 2019 Şule

 • Leke (dizi) - 2019 Belkıs Murphy

 • Erkenci Kuş - 2018-2019 Şule Sarıhan

 • Yeni Gelin (dizi) - 2017-2018 Kamilla

 • Aşk Uykusu - 2017

 • Sen Sağ Ben Selamet - 2016

 • Hayat Bazen Tatlıdır - 2016 - Nazan

 • Her Şey Aşktan - 2015

 • Aşk Yeniden - 2015-2016 Mukaddes Şekercizade

 • Unutursam Fısılda - 2014

 • Göl Zamanı - 2013

 • Köksüz - 2012

 • Deniz Yıldızı (dizi) - 2010 Berna

 • Karamel - 2008 Bedia

 • Kod Adı Kaos - 2007 Cansu Çelik

 • Duvar - 2007 Asiye

 • Komiser Nevzat - 2007

 • Yeni Evli - 2007 Ahsen

 • Seni Çok Özledim - 2005 Ayfer Gökçe

 • Sevinçli Haller - 2004

 • Ablam Böyle İstedi - 2004 Ayfer

 • Yuvadan Bir Kuş Uçtu - 2003

 • Samyeli - 1997

 • Ah Bir Büyümesek - 1995

 • Dudaktan Kalbe - 1986 Lamia - Kınalı Yapıncak

Doğum günü: Oktay Kaynarca kimdir?(d. 27 Ocak 1965, Malatya), Türk oyuncudur.


Oktay Kaynarca, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı Yüksek Lisans Bölümü mezunudur. Ayrıca oyuncunun memleketi Hekimhan'da Oktay Kaynarca isminde bir de cadde vardır.


Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965 Malatya doğumludur. Çocukluğunun bir dönemi Berlin'de geçti. Konservatuvara girmeden önce Ege Tiyatrosu'nda Turgut Özakman'ın "Duvarların Ötesi"nde adlı oyununda oynadı.


Ardından birkaç çocuk oyununda yer aldı. Konservatuvar zamanında TRT için "Gençler Dizisi"nde oynadı. İlk profesyonel oyunculuğunu Ali Atik, Ayşegül Atik'le bir çocuk oyununda yaptı ve ilk parasını kazandı.


İlk oyunu bir müzikal idi. Konservatuvardan mezun olduğu 1991 yılında Tiyatro Stüdyosu'nda "Kan Kardeşleri" (Blood BrOthers) adlı müzikalde Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Celal Perk, Jülide Kural, Derya Alabora ve Ahmet Levendoğlu ile beraber oynadı.


Sonra yine aynı tiyatroda 1993-1994 sezonunda "Derin Bir Soluk Al" oyununu oynadı ve tiyatro hayatını noktaladı. Bu oyunla Avni Dilligil "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü"nü aldı. 2003 yılında başlayan Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı Süleyman Çakır rolüyle ünlendi.


2008 yılında yayına giren Adanalı dizisinde "Adanalı Yavuz" rolünü, 2011 yılında yayına giren Nuri dizisinde Nuri karakterini oynamıştır. Ayrıca 2015 yılında Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisine başlamıştır.


Evlilikler

Özgü Namal (2002–2008)

Melek Angun (2012–2013)


Filmografisi

1990 Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni Tarcan Yardımcı Karakter

1994 Yengeç Sepeti - Yardımcı Karakter

1995 Bir Kadının Anatomisi - Yardımcı Karakter

1999 Can Dostum Murat Başrol Oyuncusu

2000 Yarın Geç Olmayacak - Başrol Oyuncusu / Yapımcı

2001 Deli Yürek: Bumerang Cehennemi Cemal Yardımcı Karakter

2002 Abdülhamit Düşerken Hüseyin Cahit Yardımcı Karakter

2004 Kalbin zamanı Akfar Başrol Oyuncusu

2007 Beynelmilel Binbaşı Yardımcı Karakter

2008 Alia Hasan Sabri-Emniyet Amiri Başrol Oyuncusu / Yapımcı

2011 Çanakkale Ruhu


Doğum günü: Ahmet Kurtcebe Alptemoçin kimdir?(27 Ocak 1940, İstanbul) Türk siyasetçi ve iş insanı.


1962 yılında ODTÜ Makine Mühendisliği Fakültesinden "Yüksek Mühendis" unvanı ile mezun oldu. Busiad ve TOSYÖV'ün kurucuları arasında yer aldı. TOSYÖV'ün Başkanlığını ve başkan yardımcılığını yürüttü. TBMM 17. ve 18. Dönem Bursa milletvekilliği, ayrıca farklı dönemlerde Devlet, Dışişleri, Maliye ve Gümrük bakanlığı yaptı.[1] Dünya Kobi Birliği (WASME) eski başkanı olan Alptemoçin, hâlen Vakıf 2000, Erkurt Holding'in Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Türkiye Jokey Kulübü ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü asil üyesidir. İngilizce, Almanca, İtalyanca bilmekte olup, evli ve bir çocuk babasıdır.

Kitapları

 • Özallı Yıllar - Bir Rüyanın Ardından (2010)

 • Ve Özal'dan Sonra - Kaybolan Yıllar (2011)

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page