top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Doğum günü: Vecdi Sayar, Belkıs Dilligil
Doğum günü: Vecdi Sayar kimdir?19 Şubat 1950 yılında Zonguldak'ta doğdu. İlk ve orta öğretimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı ve ODTÜ'ye girdi. 1972 yılında Mimarlık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, tiyatro alanında çalışmaya başladı. 1972-82 yılları arasında, AST'tan, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'na kadar pek çok tiyatroda sahne tasarımları gerçekleştirdi. Aynı yıllardan başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde tiyatro ve sinema eleştirmeni ve köşe yazarı olarak çalıştı. Ankara Çağdaş Sahne'nin ve İstanbul Şehir Tiyatroları'nın kültürel etkinlikler yöneticiliğini, Ankara ve İstanbul Sinematek'lerinin Yönetmenliğini, İletişim yayınları'nın çıkardığı "Video Sinema" dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. 1980'lerde İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği Sinema Günleri/İstanbul Uluslararası Film Festivali'nin Program Yönetmeni olarak çalıştı, uluslararası yayınlarda Türk sineması üstüne yazılar yazdı, uluslararası Jürilerde ülkemizi temsil etti. Fransa, İngiltere, İtalya, Almanya, İspanya, Hollanda, ABD ve Kanada’da Türk Filmleri Festivalleri düzenledi, TRT-2'de "İki Film Birden" adlı sinema programını üç yıl boyunca sürdürdü. Kurucusu olduğu TÜRSAK Vakfı'nın düzenlediği "Beyazperdenin Ardındaki Kentler", "Uluslararası Sinema- Tarih Buluşması" ve "Uluslararası Çevre Filmleri Festivali"nin yönetmenliğini yaptı.

"Expo'92 Dünya Fuarı'nda" Türk Pavyonu'nun Kültürel Etkinliklerden Sorumlu Komiser Yardımcısı, 1996'da Birleşmiş Milletler HABİTAT II'Konferansı’nın Sanat Etkinlikleri (HabitArt) Direktörü, 1978-79 ve 1992-94 arası Kültür Bakanlığı Müşaviri, 1996-98 arası Paris Büyükelçiliği Kültür Müşaviri olarak görev yaptı. Kültür Bakanlığı’nda görev aldığı dönemde, Sinema Dairesi’nin kuruluşunu gerçekleştiren ekipte yer aldı; 1979’da Balkan Film Festivali Genel Sekreterliğini üstlendi. Paris’teki görevinin ardından, 1999 yılında Türkiye'ye döndükten sonra, "İstanbul-Hakkari Sanat Köprüsü", "İnsan Hakları 2000", "Uluslararası Gençlik ve Sinema Şenliği", "Bursa Sinema Şenliği", "Datça Can Şenliği", "Avrupa-Anadolu Kültürleri Buluşması”, “Doğu’ya Sanat Köprüleri" gibi kültür-sanat etkinliklerinde kurucu ve Sanat Yönetmeni; 2009 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Sanat Yönetmeni olarak görev yaptı. Uzun yıllar, Cumhuriyet Gazetesi'nde "Kedi Gözü" başlıklı kültür-sanat yazıları yazan Sayar, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde “Sinema ve Toplum”, “Sanat Yönetimi” ve “Kültür Politakaları” dersleri verdi. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), TÜRSAK Yönetim Kurullarında görev alan Sayar, PEN Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Özerk Sanat Konseyi Dönem Başkanlığı yaptı.

2005 – 2009 yılları arasında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Kurulu ve Danışma Kurulu’nda görev aldı. 2009’da Danışma Kurulu’nca, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi.

Halen, Kültürlerarası İletişim Disiplinlerarası Sanat Derneği Başkanı ve Bizim Avrupa (Europanostra Türkiye) Derneği Yönetim Kurulu üyesi. 2001 yılından bu yana Uluslararası PERA FEST’’in Sanat Yönetmeni.

Doğum günü: Belkıs Dilligil kimdir?Oyuncu Avni Dilligil'in eşi ve yine oyuncu olan Çiçek Dilligil'in annesi olan Belkıs Dilligil, Yeşilçam filmlerini takip edenlerin yakından tanıdığı simalar arasında yer alıyor. Yedi Bela Hüsnü, Korkusuz Korkak ve Çarıklı Milyoner gibi dönemin popüler filmlerinde rol alan Belkıs Dilligil, 66 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Belkıs Dilligil, 19 Şubat 1929 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Fatih Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatına amatör olarak Fatih Halkevi'nde başlayan Fırat, İzmir Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen Elektra adlı oyunla profesyonel oyuncu olarak devam etti. 1956 yılında Türk Tiyatrosu'nun önde gelen isimlerinden Avni Dilligil ile evlenen sanatçının bu evliliğinden Rahmi ve Çiçek adında iki çocuğu oldu. Eşi Avni Dilligil'in 1971 yılında vefatının ardından sinema oyuncusu olarak sanat yaşamına devam eden Belkıs Dilligil, 10 Mayıs 1995 tarihinde Boğaziçi Köprüsü'nde kızı Çiçek Dilligil'in kullandığı araçta başka bir aracın neden olduğu (Köprüde şerit değiştirme yasağına uymama) kazada ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. 4 gün boyunca yoğun bakımda tutulan sanatçı 14 Mayıs 1995 tarihinde 66 yaşında iken vefat etti. Karacaahmet'teki aile kabristanına gömüldü.

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page