top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Dr. Karakaya'nın öldürülüşü kınanıyor


Konya Şehir Hastanesi'nde dün Dr. Ekrem Karakaya'nın silahla öldürülmesi yurt çapında sağlıkçıların görev bırakma tepkisine neden olurken, toplumun çeşitli kesimleri yayımladıkları bildiriler ve mesajlarla sağlıktaki şiddeti kınıyor.

BRT Yayın Grubu'na ulaşan kınama mesajları şöyle:FAHRETTİN YOKUŞ, “ UMARIM BU SON OLUR”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, bir açıklama yaparak Konya Şehir Hastanesinde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın ölümü ile sonuçlanan silahlı saldırı karşısında derin üzüntü duyduğunu bildirdi. Yokuş, “Bu acı olayın sonuncusu olmasını diliyorum” dedi.

Konya Devlet hastanesinde bir güvenlik görevlisinin silahıyla gelerek görevi başındaki Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’yı ateş etmek suretiyle öldürmesi başta sağlık camiası olmak üzere tüm yurtta üzüntüyle karşılandı. Olay karşısında üzüntüsünü dile getiren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Konya Şehir Hastanesinden acı bir ölüm haberi geldi. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın yine bir sağlıkta şiddet olayına kurban gitmesinin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Sağlık Camiasının ve ailesinin başı sağolsun.” açıklamasında bulundu.


GELECEK PARTİSİ MERSİN SİYASİ İŞLER BAŞKANI ALACA, KONYA’DAKİ SALDIRIYI KINADI


Gelecek Partisi Mersin Siyasi İşler Başkanı Hakan Alaca, Dr. Ekrem Karakaya’nın katledilmesine ilişkin, “Çirkin saldırıyı ve sağlık çalışanlarına yapılan her türlü saldırıyı en ağır şekilde kınıyorum. Sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen şiddetin cezalandırılmasını sağlamalıyız” dedi. Konya Şehir Hastanesinde yaşanan olayda, kardiyoloji bölümünde görevli Uzman Doktor Ekrem Karakaya, uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Yaşanan vahim olaya ilişkin Türkiye kamuoyunda farklı tepkiler dile getirilirken, Gelecek Partisi Mersin Siyasi İşler Başkanı Hakan Alaca da yazılı bir açıklama yaparak saldırıyı kınadı.

“ÇİRKİN SALDIRIYI EN AĞIR ŞEKİLDE KINIYORUM” Alaca, yaşanan olayın derin bir üzüntüye neden olduğunu belirterek, “Konya’da meydana gelen saldırıda bir hekimimiz daha hayatını kaybetti. Bu çirkin saldırıyı ve sağlık çalışanlarına yapılan her türlü saldırıyı en ağır şekilde kınıyorum. Sağlık çalışanları, eğitim hayatlarının ilk gününden itibaren büyük emekler harcayan, eğitimlerini tamamladıktan sonra da toplumun ayakta kalması için mücadele eden kişilerdir. Millete ve vatana verdikleri hizmetlerle geleceğe umut olurlar. Hekimin, hemşirenin yetişmediği bir ülkenin, geleceğe emin adımlarla ilerlemesi asla mümkün olamaz. Onlar sadece bir hayatı kurtarmıyor aynı zamanda kurtardıkları her canla ülkeyi ayakta tutuyorlar” dedi.

“ŞİDDETİN EN ÜST DÜZEYDE CEZALANDIRILMASINI SAĞLAMALIYIZ” Alaca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini aktararak, “Bu kapsamda verdikleri en büyük mücadeleyi, pandemi döneminde yaptıkları fedakâr hizmetlerle görmek mümkün. Haftalarca, aylarca aileleriyle görüşemeyen, hayatlarını kaybeden, kendilerini tehlikeye atarak, milyonlarca insanı tekrar hayata bağlayanlar, onlar. Bu yüzden onların kıymetini en iyi şekilde bilmeli ve sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen her türlü şiddetin en üst düzeyde cezalandırılmasını sağlamalıyız. Görevi başında hayatını kaybeden, yine pandemi döneminde aramızdan ayrılan sağlık çalışanlarını da meslek şehidi olarak kabul etmeliyiz. Onların verdiği mücadeleyi en iyi şekilde anlamak, her vatandaşın görevidir. Bu düşüncelerle hayatını kaybeden Dr. Ekrem Karakaya’ya Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyor, bugüne kadar hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarımızı rahmetle yâd ediyorum” ifadelerini kullandı.


BAŞKAN KELEŞ, DR. EKREM KARAKAYA’YA YÖNELİK SALDIRIYI KINADI

“CAYDIRICI CEZALAR GETİRİLMESİ ELZEMDİR”Doktor Ekrem Karakaya’nın saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin açıklama yapan CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, saldırıyı kınayarak, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete, caydırıcı cezalar getirilmesi elzemdir. Hekimlerden gerekli görüşler alınarak, çalışmalara başlanmalıdır” dedi.


Konya Şehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümünde görevli, Uzman Doktor Ekrem Karakaya, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Birçok tepkiye neden olan gelişme sonrasında, sağlık çalışanlarının uğradığı şiddet tekrar gündeme geldi. Türk Tabipler Birliği ise 7 ve 8 Temmuz tarihlerinde grev yapacağını duyurdu.


“BİR KEZ DAHA ŞİDDETLE KARŞI KAŞIYA KALDIK”

Yaşanan üzücü olaya ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş de yazılı bir açıklama yaprak tepkisini gösterdi. Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının toplum için önemine dikkat çeken Keleş, “Ne yazık ki bir kez daha sağlık çalışanına yönelik şiddetle karşı kaşıya kaldık. Çok acı, çok üzücü… İnsanlara yeniden umut veren, yeniden sağlıklarına kavuşturan bu kıymetli mesleğin mensuplarının şiddete uğraması, cinayete kurban gitmesi asla kabul edilemez. Sağlık çalışanları hem eğitimde hem iş hayatında verdikleri mücadelelerle toplumu ayakta tutanlardır” dedi.


“CAYDIRICI CEZALAR GETİRİLMESİ ELZEMDİR”

Şiddetin önlenmesi için caydırıcı cezaların alınması gerektiğinin altını çizen Keleş, “Hekimlik gibi kutsal meslek mensuplarının saldırıya uğraması bizi üzüyor. Bir hekimin yetişmesi 11 yıllık bir etiğimin sonunda gerçekleşiyor ve bu eğitimi alabilecek öğrenciler de yine üniversite sınavlarında, yüzde 1-2’ye girenler oluyor. Ülkenin göz bebeği olan hekimlerin harcanması, bu toplumu derinden üzüyor ve sarsıyor. Bu nedenle, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete, caydırıcı cezalar getirilmesi elzemdir. Bir an önce sağlık çalışanlarından, hekimlerden gerekli görüşler alınarak, çalışmalara başlanmalıdır. Her hekim her sağlık çalışanı, ülkemizin geleceği” ifadelerini kullandı.


“KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

Hayatını kaybeden Doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı da dileyen Keleş, şu ifadeleri kullandı.

“Son olarak, bugün yaşanan olayda hayatını kaybeden Dr. Ekrem Karakaya’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına ve kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin her türlüsünü en ağır şekilde kınıyor, Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı olarak, bu şiddetin önüne geçilmesi için var gücümle mücadele edeceğimin sözünü veriyorum.”


BAŞKAN PARLAR: SAĞLIKTA ŞİDDETE DUR DEMEK ZORUNDAYIZ.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, bugün Konya Şehir Hastanesi'nde hasta yakınının doktora silahlı saldırı düzenlemesiyle ilgili açıklamada bulundu.Sağlıkta şiddetin son bulması temennisinde bulunan Başkan Parlar:" Bugün yine çok acı bir olayla karşı karşıya kaldık. Konya Şehir Hastanesi'nde bir süre önce tedavi gören bir hasta yakını M.A. ile doktor Ekrem Karakaya arasında henüz bilinmeyen nedenle çıkan tartışma sonucu doktoru silahla vuran M.A., aynı silahla intihar girişiminde bulundu. Doktorun sekreteri de yaralandı. Durumu ağır olan Karakaya ile M.A. ameliyata alındı.Ağır yaralanan doktor ve saldırgan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. İşin diger üzücü yanı ise saldırganın Yunak İlçe Devlet Hastanesi'nde güvenlik görevlisi olarak çalışması. Bu elim olaydan da anlaşılacağı üzere Doktorlara saldırılar bitmek bilmiyor. Her gün bir doktor ya da sağlık çalışanı şiddete, hakarete uğruyor. İktidar sağlık çalışanlarının can ve mal güvenliğini koruyabilecek herhangi bir adımda bulunmuyor, bulunamıyor. Basiretsiz politikalarla ya sağlıkçıları ülkeden kovuyor ya da hayattan koparıyor, istifaya sürüklüyor. Yurdun dört bir yanında gece, gündüz demeden cefakarca çalışıp, bir de şiddete maruz kalan doktorlarımızı, sağlıkçılarımızı görmezden geliyor. Tekrardan hayatını kaybeden doktorumuza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize baş sağlığı diliyorum. Bu tür olayların ivedilikle alınan radikal kararlarla son bulmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

49 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page