top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Dr. Turhan Çömez'den SKANDAL iddialarİYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı, eski milletvekili Dr. Turhan Çömez, bu akşam Halk TV'de yayımlanan Kayda Geçsin izlencesine görüntülü bağlanar, deprem bölgesinde meydana gelen dört olayla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.Skandal sayılabilecek açıklamalara, Sağlık Bakanlığı'nın, Milli Savunma Bakanlığı'nın yanıt vermesini isteyen Çömez'in açıkladığı olaylar, izlence sunucusu Şule Aydın ve gazeteciler Murat Ağırel ile Timur Soykan'ın gözlerinin dolmasına ve konuşmakta güçlük çekmelerine neden oldu.Çömez'in iddiaları şöyle:

- İskenderun'da 2012'de depreme dayanıksız raporu verilmiş hastane bloku için herhangi bir işlem yapılmamış, depremde yıkılan servisin altında doktorlar, hemşireler, sağlık çalışanları ve hastalar ölmüş.

- İskenderun'da MC Blokları denen bir yapının ilk depremde tam ortasından bir bölümü üstten aşağı yıkılmış. Merdivenler de yıkılmış. Yıkılmayan bölümde evlerinde kalan yurttaşlar, pencerelerden, balkonlardan gün boyu yardım istemiş/beklemiş, gelen olmamış, ikinci depremde ayakta kalan bu bölüm de yıkılmış, insanlar yardım beklerken ölmüş.

- İskenderun Devlet Hastanesi'nde depremden dolayı elektrikler kesilmiş. Jeneratör devreye alınamamış, yoğun bakımda tedavi gören çocuklara ve öteki hastalara oksijen verecek tüpler elektriksizlikten çalıştırılamayınca ölümler meydana gelmiş. Hastanede çalışan doktorların verdiği bilgidir.

- İskenderun Limanı'nda Deniz Kuvvetleri'nin 6 bin askeri var. Yurttaşlar bu askerlerin "merkezden talimat beklendiği için sokaklara çıkarılamadığını" dile getiriyorlar. Böylece bu eğitimli, güçlü kuvvetli askerler arama-kurtarma faaliyetlerine başlayamamış, güvenliği sağlamada geç kalınmış.

- Limanda depremden 12-14 saat sonra iki demir konteynırın nasıl alev aldığının ve öteki yerlere de yayılan yangının 4 gün boyunca söndürülememesinin izahının yapılması gerekir. Yurttaşların yangının başladığı konteynırların Güney Amerika'dan geldiğine dayalı iddiaları mutlaka araştırılmalı, kamera kayıtları titizlikle korunmalı.

- Günde 300-350 hastanın başvurduğu hastanemizde bugün en az 30 çocukta karınağrısı, mide bulantısı ve yüksek ateş tespit ettik. Bu bulgular bir salgının habercisi olabilir. Sağlık Bakanlığı'nın acil önlem alması gerekir.

91 görüntüleme0 yorum
bottom of page