top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Duayen gazeteci Sami Kohen yarın toprağa verilecek

Güncelleme tarihi: 5 Ağu 2023Çok uzun yıllar gazetecilik ve yazarlık yapan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Burhan Felek Hizmet Ödülü sahibi, duayen gazeteci Sami Kohen'in 21 Ekim Perşembe günü (yarın) saat 13.30'da Neva Şalom Sinagogu'nda düzenlenecek törenin ardından Ulus Musevi Mezarlığı'nda toprağa verileceği açıklandı.


Sami Kohen kimdir?

Gazeteci Albert Kohen'in oğlu olan Sami Kohen, 1928 yılında İstanbul'da doğdu. Kohen, 1939-1949 yılları arasında Ladino ve Fransızca dillerinde çıkarttığı "La Boz de Türkiye" (Türkiye'nin Sesi) gazetesini, babasının vefatından sonra Türkçe olarak önce "Türkiye'nin Sesi" ve sonra "Haftanın Sesi" adları altında yayınladı.

Tan, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gazetelerinde çalışan Kohen, 1954 yılında Milliyet gazetesine katıldı. Kohen, Milliyet gazetesinde köşe yazarlığının yanı sıra ABD'de yayınlanan "Christian Science Monitor" ve New York Times gazetelerinde de makaleler yazdı. 1954 yılından bu yana aralıksız olarak Milliyet gazetesinde yazarlık yapan Kohen, anılarını toplandığı "Sami Kohen Dünyanın Yazısı" adı kitabı 2007 yılında yayımladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Basın Şeref Kartı sahibi olan Kohen, 2001 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne layık görülmüştü.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page