top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Emek ve meslek örgütleri Trabzon'dan seslendi: Geçinemiyoruz!TRABZON - TBMM Bütçe Komisyonu'nda görüşülmekte olan 2022 bütçesine emek ve meslek örgütlerinin tepkisi, "halktan yana bütçe" talebiyle yayılıyor. Dün Ankara'da DİSK'e bağlı sendikalar, KESK meslek odalarının katılımıyla yapılan mitingin ardından, bugün de Trabzon'dan ses yükseldi: "Geçinemiyoruz. Halktan ve emekten yana bütçe istiyoruz!"


Ankara mitingi

Emek ve meslek örgütlerinin Meclis'te tartışılan 2022 bütçesiyle ilgili taleplerine dönük etkinlikler yurt yüzeyine yayılırken, bugün de saat 12.30'da Trabzon Atatürk Alanı'nda toplanan öğütler, bir basın açıklaması yaparak "halktan ve emekten yana bütçe" taleplerini dillendirdiler.

KESK Trabzon Şubeler Platformu Adına Dönem Sözcüsü Engin Nur'un okuduğu bildiride şöyle denildi:

"Ülkeyi yönetenler büyüme rekorlarından, şahlanan Türkiye’den bahsediyor.

Bir avuç sermayedar için, yandaş şirketler için dedikleri doğru olabilir. Ama emekçiler için halk için işsizlik büyüyor, pahalılık artıyor, borçlar kabarıyor, faturalar şahlanıyor…

Alım gücümüzün düştüğünü her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıklarımızla biliyoruz. İşsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden görüyoruz.

Her gece yarın nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız endişesiyle yatıyoruz.

Her sabah paramızın döviz ve zamlar karşısında adeta pula döndüğü, yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz.

Bu zorlu süreçte TBMM’de hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren, 2022 Bütçe yasa teklifi görüşülüyor. Bütçede gelirlerin kimlerden sağlanacağı ve kimler için harcanacağı belirleniyor.

Anayasasında sosyal-hukuk devleti yazan bir ülkelerde, oluşturulacak bütçeler ile toplumun ezici çoğunluğu, olan emekçiler korunmalıdır.

Ancak ne yazık ki Türkiye’de yıllardır bütçeler ülke kaynaklarının, emekçilerden, halktan alınan vergilerin sermayeye-patronlara, yandaşlara aktarılmasının bir aracı haline dönüşmüştür. Ve yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.

Türkiye salgın süresince milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olmuştur.

Türkiye dolaylı ve dolaysız vergilerle işçilerin-emekçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline gelmiştir.

Bizim cebimizden alınanlar işverenlere-patronlara, yandaş müteahhitlere teşvik, prim desteği, ‘hazine garantisi’, faiz olarak aktarılmaktadır. Bizim cebimizden alanlarla milyonlar yoksullaşırken, bir avuç şirket şahlanmaktadır.

Toplumsal cinsiyete duyarsız, eşitsizlikleri artıran bütçede kadınların ekonomik kaynaklara, kamusal hizmetlere, eğitime, sağlığa ve sosyal koruma haklarına eşitsiz erişimi, bakım ve ev içi emeği ile çifte mesaisi bir kez daha göz ardı edilmektedir.

Bizim cebimizden alınanlar, eğitime, sağlığa, sosyal güvenliğe değil silahlanmaya ve iktidarın destek beklediği silah tüccarı devletlere aktarılmaktadır.

Bizim cebimizden alınanlar, bir avuç yandaşın aldığı beş rakamlı üçer beşer maaşa, itibar adı altındaki şatafata, yandaş vakıflara-cemaatlere aktarılmaktadır.

Oysa bütçe işçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın “geçinemiyoruz” diyen büyük çoğunluğunun nefes alması için kullanılmalıdır."

Trabzon Atatürk Alanı'nda okunan basın bildirisinde daha sonra, KESK Trabzon Şubeler Platformu'nun talepleri somut olarak sıralandı:

" Tüm Kamu Emekçileri 3600 ek gösterge kapsamına alınsın

· Ücretli kesimlerin omzuna yıkılan vergi yükün hafifletilsin, bütçe gelirleri büyük oranda sermaye sınıfının kar, faiz ve servetin vergilendirilmesine dayansın.

· Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.

  • Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

  • Dolaylı vergiler düşürülsün, tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.

  • Eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına son verilsin, kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılsın.

  • En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine yükseltilsin.

  • Herkese temel gelir güvencesi sağlansın.

  • Toplumsal Cinsiyete Duyarlı bir bütçe hayata geçirilsin.


Kısacası bu ülkenin işçileri, emekçileri olarak yarattığımız değerlerin, oluşturduğumuz kaynakların insanca bir yaşam, insanca çalışma koşulları ve iş güvencesi, parasız kamusal hizmet olarak geri dönmesini istiyoruz.


Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz.


2022 bütçesi ve asgari ücreti belirlenirken 'geçinemiyoruz' diye haykıran milyonların talepleriyle omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz."


Haber: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin BAHÇEKAPILI


52 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page