• HaberciGazete

En önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

05 Ocak 2022 Çarşamba1 Siyaset ansızın çok sertleşti, Erdoğan “CHP sokağa dökülürse 15 Temmuz’daki gibi önümüze katar, kovalarız” dedi; Kılıçdaroğlu “İç savaş narası atma” diye cevapladı Türkiye’de siyaset, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı bir konuşmayla ansızın çok sertleşti. Partisinin il başkanlarına hitab eden Erdoğan, CHP’li Özgür Özel’in okul öncesi eğimde din eğitimi verilmesini “çağdışı” olarak nitelemesine cevap verirken, “Bunlar siyasi eşkıyalık yapmaya özen gösterdi. Millet adına hesap sormakla mafyacılık oynamayı birbirine karıştırdılar. Güya helalleşme diyerek çıktıkları yolda az gittiler uz gittiler, vara vara tek parti faşizmine geri döndüler. Bay Kemal’in yardımcısı çıkmış, okul öncesi eğitimini eleştiriyor. Hatta hakaretlerini doğrudan milletin inancına kadar vardırıyor. Yeri geldiği zaman peygamberimize sahip çıkacaksınız, yeri geldiği zaman da ağzınızda hangi kusmuk varsa onu kusacaksınız. Çok açık söylüyorum, CHP Genel Başkanı bunun bedelini ödeyecek” dedi ve devam etti: “Utanmadan sıkılmadan sokaklara döküleceklermiş, meydanlara döküleceklermiş. Siz 15 Temmuz’u görmediniz mi? Nereye dökülürseniz dökülün, 15 Temmuz’da sokağa dökülenlere bu millet nasıl dersini verdiyse, siz de dökülün siz de aynı dersi alırsınız. Bizler Cumhur İttifakı olarak hepinizi önümüze katarız, gideceğiniz yere kadar sizi kovalarız. Karşımızdaki yamalı bohça ittifakını, kardeşlik siyasetimizle yine boşa çıkaracağız.” Bu sözlere Kemal Kılıçdaroğlu ilerleyen saatlerde sosyal medya hesabından cevap verdi, “Ey Saraydaki Şahıs, oy oranlarını gördükçe dilinin söylediğini kulakların duymaz oldu. Bugün resmen iç savaş naraları atmaya başladın. Bu millet bunları yemez! Bu millet sen ve sülalen saraylarda yaşayasınız diye sokaklarda kan dökmeyecek. Seni ve beslemelerini seçimle göndereceğiz. Sarayını da öğrencilerin hizmetine vermeden önce; üç ay boyunca her gün 10.00-20.00 saatleri arasında halkımızın ziyaretine açacağız. Çoluk çocuk, anne baba, herkes senin nasıl bir şaşaa içinde yaşadığını görecek” dedi.


2 Kazakistan’da halk zamlara karşı ayaklandı, hükümet önce zammı geri aldı, sonra istifa etti Ortaasya’nın dev ülkesi Kazakistan, bağımsızlığını kazandığı 1989’dan bu yana ilk kez geniş çaplı sokak hareketleriyle sarsıldı. İlk olarak pazar günü ülkenin Mangistav bölgesinde sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) fiyatlarına yapılan zam sonrası başlayan ve kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayılan sokak protestolarında polisle göstericiler arasında sık sık çatışmalar çıkıyor. Hükümet ilk olarak LNG’ye yaptığı zammı kısmen geri aldı ama bu da göstericilerin öfkesini dindirmedi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Kasım Çömert Tokayev televizyona çıkarak ulusa seslendi ve halkı itidale davet etti. Ama o sırada bile eski başkent Almati’de polisle göstericiler arasında çatışmalar devam ediyordu. Ardından Cumhurbaşkanı Tokayev ülkede iki hafta boyunca OHAL ilan edildi, Almati ve Mangistav’da gece 23.00 ile sabah 07.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ama bu da gösterileri dindirmeye yetmedi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Tokayev bu sabaha karşı saatlerinde hükümetin istifasını onayladı, başbakanlık görevine eski başbakan yardımcısı geçici olarak atandı.

3 Ziya Bandırmalıoğlu’nun son sözleri ortaya çıktı: Yaptıklarımız ve yapacaklarımızdan haberiniz yok Kadıköy Kalamış’taki Develi Restaurant’ta alacak-verecek meselesi nedeniyle 21 Aralık’ta çıkan silahlı çatışmada Susurluk sanığı eski özel harekat polisi Ziya Bandırmalıoğlu ve emekli polis Şahin Aslan hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı. Çatışmada gözaltına alınan Mehmet Çakır’ın ifadesi ortaya çıktı. Çakır çatışma öncesinde Ziya Bandırmalıoğlu’nun “Siz bizim kim olduğumuzu bilmiyorsunuz, yaptıklarımız ya da yapacaklarımızdan haberiniz yok” diyerek Fuat Çakır’ı tehdit ettiğini söyledi. Çakır’ın ise “Siz devleti kullanarak çetecilik yapan 3-5 kişi bir araya gelmiş, kendisini devlet zanneden kişilersiniz. Devletin kim olduğunu bilirim. Devletimden başkasını da tanımam. İtaatim de Allah’a ve devletedir. Başımın tacısınız, misafirimsiniz, isterseniz bu meseleyi yarın konuşalım” dediğini anlattı. Sonrasında Bandırmalıoğlu ve Aslan’a ikişer el ateş ettiğini söyledi.

4 Bahçeli CHP’li İmamoğlu’ndan girdi, AKP’li Arınç ve Kurtulmuş’tan çıktı Partisinin TBMM grup toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki terör soruşturmasına değinen MHP lideri Devlet Bahçeli’nin hedefinde İBB başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Bahçeli “Belediye başkanı kimlerin işe alınıp alınmayacağını sormayacak mıdır? Bunları sorduysa biliyorsa suçludur. Suç sabit görülürse İBB Başkanı 1 saniye bile olsa makamını işgal edemez, etmemelidir. Çürük yumurta dilinin altındaki bakla nedir” dedi. İBB soruşturmasını eleştiren Bülent Arınç’a “Sulu gözlü siyasetçi, politikaya devam etmek için CHP’de mi yer arıyorsun” diye sordu. İBB’deki soruşturmanın İmamoğlu ile ilgisi olmadığını söyleyen Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a “Senin varmak istediğin yer neresi, yapmak istediğin nedir” dedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel için “Ağzının dikişleri patlamış” ifadelerini kullandı.


5 Merkez Bankası’nda 130 milyar liralık hokus pokus: Banka bir gecede 60 milyar kâra geçti Merkez Bankası’nın sitesinde yayımlanan ‘analitik bilanço’ verileri bankanın bir gecede rekor zarardan kâra geçtiğini gösterdi. 30 Aralık günü 70 milyar TL’ye yakın zarar gösteren Merkez Bankası bilançosu, bir gün sonra 31 Aralık’ta 60 milyar TL’lik kâra geçti. TCMB bilançosunu yakından takip eden ekonomistler, Merkez Bankası’nın bilançosunda bir gecede yaklaşık 130 milyar TL’lik ne olduğu bilinmeyen bir kâr yazıldığını ortaya koydu. Ekonomist Haluk Bürümcekçi gelişmeye günlük bülteninde yer verdi. Bürümcekçi, bilançodaki ‘diğer kalemler’ hesabının yaklaşık olarak TCMB kârını gösterdiğini, bu kalemde 30 Aralık’taki 70 milyar TL’lik rakamın, bankanın uzun yıllar sonra zarar edeceğine işaret ettiğini ancak 31 Aralık’ta bu hesabın ‘-60 milyar TL’ düzeyine değiştiğini aktardı. Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota da “Burada zararda olan kurumu zararda göstermemek kârlı göstermek için elindeki döviz işlemlerini bir Hazine’yle ya da bir kamu bankasıyla realize edilmesi durumu var” dedi. Konuyu ayrıntılı yazanlardan biri de ekonomist Uğur Gürses’ti. Onun T24’teki yazısı da burada.

6 Firmalar 2022’de maaşlara yüzde 32.2 zam planlıyor Küresel yönetim danışmanlığı şirketi Mercer ve Türkiye İnsan Yönetimi Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Aralık 2021 Asgari Ücret ve Ücret Artış Trendleri’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Buna göre, 2022 yılı için ortalama ücret artış oranı kasım ayı anketinde yüzde 24.6 iken, aralık ayında yüzde 32.2’ye yükseldi. Firmaların yüzde 38.5’i ise 2022 yılı için yüzde 35 veya üzeri bir artış planlıyor. 2021 yılında firmaların yüzde 32’si ortalama yüzde 10 oranında ek artış gerçekleştirdi. Firmaların yüzde 55’i bu artışı 2021 bütçesine ek olarak gerçekleştirirken, yüzde 15’i 2022 bütçesinin bir kısmını 2021’e aktardı, yüzde 12’si ise tek seferlik ödeme olarak gerçekleştirdi.

7 Akşamcıların keyfi fena kaçtı, 35’lik rakı 135 TL oldu ÖTV’deki yüzde 47’lik artıştan sonra rakı ve biralara peş peşe zamlar geldi. Mey İçki’nin ürettiği 35’lik yeni rakı 135 TL, 50’lik yeni rakı 180 TL, 70’lik yeni rakının fiyatı 249 TL, 100’lük yeni rakının fiyatı ise 349 TL’ye yükseldi. Tuborg grubu da biralara zam yaptı.


8 Yeni vaka sayısı 55 bine geldi, yarısından fazlası İstanbul’da Omikron varyantı etkisi Türkiye’de kendini hissettirmeye başladı. Yeni vaka sayısı, 382 bin 888 testle birlikte 54 bin 724’e fırladı. 137 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul’daki tehlikeye dikkat çekti. Koca “Omikron varyantı, İstanbul’daki vaka sayılarının toplam vaka sayısının yarısını aşmasına neden oldu. Yeni varyanta bağlı vaka artışları şimdilik büyük şehirlerde dikkat çekse de aynı durum diğer illerde de kolayca yaşanabilir” dedi.


9 Fox, RTÜK’ün kızdığı Maske Kimsin’i hafta bir yerine iki yayınlamaya karar verdi İlk bölümleriyle sosyal medyada gündem olan, FoxTV’nin yeni yarışması ‘Maske Kimsin Sen?’ programının bölümleriyle ilgili sürpriz bir değişiklik geldi. Bir kesim tarafından ‘satanizm’ propagandası yapmakla suçlanan yarışma hakkında RTÜK, inceleme başlatacağını duyurmuştu. FoxTV bunlara aldırmadı, haftada bir gün yayınlanması planlanan diziyi haftada iki gün yayınlamaya karar verdi.

10 Rus Dışişleri, Sofya’nın “Osmanlı zulmünden kurtulmasını” andı Rusya Dışişleri Bakanlığı, Osmanlı-Rus savaşı sırasında Rus ordusunun Sofya’da Osmanlı güçlerini yendiği 4 Ocak 1878 tarihinin yıldönümüne dair bir paylaşım yaptı. Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “1878’de bugün, Osmanlı-Rus savaşı sırasında Rus askerleri Bulgaristan’ın başkenti Sofya’yı Osmanlı zulmünden kurtardı” denildi. Sofya’da 1878 savaşını anmak için “Kurtarıcı Çar” anıtı var. 11 İl tanıtım günleri belediyelerden alınarak valiliğe verildi İstanbul Büyükşehir Belediyesi hakkında özel teftiş başlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan bir hamle daha geldi. İl tanıtım günleri düzenleme yetkisi; İBB’den alınarak valiliğe verildi. Soylu tarafından valiliklere gönderilen yazıda son dönemlerde valilikler ve il kültür ve turizm müdürlükleriyle irtibata geçilmeden ilin genelini ilgilendirecek il tanıtım günlerinin yapıldığı belirtilirken, bu durumun dağınıklığa ve kaynak israfına yol açtığı savunuldu. Bundan sonra bu etkinlikler, valiler başkanlığında toplanan İl Tanıtma ve Geliştirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve gerçekleştirilecek.


12 İçişleri: İBB’deki teftişte işlemler hukuka tümüyle uygundur İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen özel teftiş heyeti içinde Ak Parti milletvekili adayı olan Arif Yıldırım’ın da bulunmasıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Çataklı “8 kişilik bir heyet var. Yapılan işlemler hukuka tümüyle uygun. Olayın içeriğine bakmakta fayda var. Henüz rapor tamamlanmadı. Görevlendiren 5 mülkiye müfettişi var. Bir Hazine ve Maliye müfettişi, MASAK uzmanı ve ticaret müfettişi var. Bunların olağan yetkileri çerçevesinde bilirkişi görevlendirme yetkileri de var. Biz yaptıkları işlere ve o işlerin sonuçlarına bakarız” dedi.

13 Cumhurbaşkanlığı çalışanı mobbing iddiasına bulundu, savcılık dilekçeyi işleme koymadı Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda çalışan Esra Sarı, 3.5 yıl evrak personeli olarak çalıştıktan sonra temizlik işlerine gönderildi. Sarı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Abdullah Ağaoğlu’nun kendisine mobbing uyguladığı iddasıyla şikayetçi oldu. Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dilekçeyi işleme koymadı. Buna karşılık Esra Sarı hakkında Ağaoğlu’na hakaret ve iftira suçlamasıyla dava açtı. Savcılık, Sarı’nın şikâyetinde gerek duymadığı araştırmayı Ağaoğlu’nun başvurusunda yaptı, tanık olarak dinledi. Ayrıca Sarı hakkında 20 bin TL manevi tazminat davası da açıldı.

14 Avusturya’dan açıklama: SBK’ya tahliye yok Avusturya’da, ABD’nin talebi üzerine “ağır dolandırıcılık, kara para aklama ve sahtekarlık” suçlarından tutuklanan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz, yeni yıla cezaevinde girdi. Wels Mahkemesi Başsavcılığı, “ABD’den bazı belgeler daha bekleniyor. Bu nedenle, ABD’nin iade talebine ilişkin karar verilemedi. Kendisi gözaltında tutulmaya devam ediyor” şeklinde açıklama yaptı.

15 Hekimlerden faks eylemi: Tükenme noktasındayız Eskişehir Bilecik Tabip Odası, sağlıkçıların sorunlarının başında gelen ekonomik kriz sorununu anlatmak amacıyla TBMM Başkanlığı, TBMM başkanvekilleri, Sağlık Komisyonu Başkanlığı ve TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere bordrolarını faksladılar. Oda başkanı Nesrin Ekici “Yıllardır uygulanan sağlık politikaları hem hekimleri hem sağlık emekçilerini tükenme noktasına getirdi. ‘Hakkınız ödenmez’ diyerek süreci sahte alkışlarla geçirdiler” dedi.

16 İstanbul’da 2021’de 294 cinayet işlendi İstanbul Emniyet Müdürlüğü yıllık istatistikleri açıkladı. Buna göre 2021 yılında İstanbul’da 294 cinayet işlendi. Cinayet olaylarıyla bağlantılı olarak toplam 637 kişi gözaltına alınırken, 399 kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

17 Erdoğan: Enflasyon üzerindeki köpüğü de alacağız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin il başkanları toplantısında konuştu. Erdoğan “Halkımızı ne döviz kurundaki dalgalanmanın ne fahiş fiyat artışlarının yükü altında bırakmamakta kararlıyız. Kurdaki köpük gibi enflasyondaki köpüğü süratle alarak ülkemizi bu görüntüden kurtaracağız. Kurdaki dalgalanma ve fahiş fiyatlar önümüzdeki çakıllar” diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Diyanet’in 4-6 yaş grubundaki çocuklara eğitim vermesini ‘çağdışı’ olarak eleştirdiği sözleri hatırlatan Erdoğan “Bre gafil. Çağdışı olan sensin. Senin bu faşist zihniyetin. Çocukların Kuran öğrenmesi sizi neden rahatsız ediyor. Bunun bedelini ödeyecekler. CHP lideri çıkıp milletten özür dilemeli. Her fırsatta utanmadan sokaklara döküleceklerini söylüyorlar. Nereye dökülecekseniz dökülün. Cumhur İttifakı olarak hepinizi önümüze katarız ve gideceğiniz yere kadar kovalarız” diye konuştu.

18 Kılıçdaroğlu: Cumhuriyet tarihinin en büyük soygunu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında iktidarı eleştirdi. “Doları 18’den sattılar, 13’ten geri aldılar. Cumhuriyet tarihinin en büyük soygunu gerçekleşti. Bu soygunun ayrıntılarını ortaya çıkarmak istiyoruz. Kim hayır derse yolsuzluğun ortağıdır” dedi. Elektrik ve doğalgaz zammına tepki gösteren Kılıçdaroğlu “128 milyar doları nasıl unutmadıysak bu soygunları da unutmayacağız. Fiyatların fahiş olmasını kim sağladı? Elektriğe zammı dış güçler mi, manav mı, polis memurları mı yaptı? ‘Fahiş fiyatlarla mücadele edeceğim’ diyor. Zammı sen yaptın. Dört kişilik bir aile yüzde 127 zamlı elektrik faturası ödeyecek. Elektriğe zam iğneden ipliğe her şeye zam demektir. Fahiş fiyata ortam hazırlayan Erdoğan. ‘Fahiş fiyatlarla mücadele edeceğim’ deyip yalan söyleyen de Erdoğan.Allah aşkına zam yapmadığın bir şey açıkla. Açıklayamaz, ama ben bir tüyo vereyim teneffüs ettiğimiz havaya henüz zam yok. Bahçeli’ye de sesleniyorum, senin milliyetçiyim diye ortalarda gezmenden hoşlanmıyorum. Hiçbir ülkücü haramzadelere hizmet etmez” diye konuştu. İmamoğlu’nu sahip çıkan Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına kimsenin bir şey yapamayacağını söyledi. Erken seçim çağrısını yineledi.

18 Babacan’dan enflasyon tepkisi: Onlar artık hayal alemindeler DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan İzmir Torbalı’da esnafı ziyaret etti. Bir kırtasiyeci esnafının, “Fotokopi kağıdını bir ay önce 20-25 liraya satıyorduk, şu anda 60 liraya satıyoruz. Hâlâ yüzde 20 enflasyonla yaşadığımızı zannediyoruz” sözleri üzerine Babacan “TÜİK’in enflasyonu komik rakamlar. Onlar artık bir hayal aleminde. İnsanları da yanıltıyorlar. Alışverişin içinde olan herkes görüyor” yanıtı verdi. Sosyal medya hesabından o anları paylaşan Babacan “Yok mu Beştepe’de bir Cesur Yürek” diye sordu.

19 HDP’li Buldan: 31 Mart’ın intikamını almaya çalışıyorlar HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, demans rahatsızlığı olmasına rağmen Aysel Tuğluk’un hapiste tutulmasına tepki gösterdi. İBB’ye yönelik teftişi eleştiren Buldan “İBB üzerinde bir kumpas başlattılar, 31 Mart’ın intikamını almaya devam ediyorlar. İstanbul üzerinden tüm ülkeyi, tüm demokrasi güçlerini tehdit ediyorlar. Yandaşları İstanbul’dan geçiniyordu, belediyeyi kaybedince rant muslukları kapandığı için bu kadar saldırgan oldular ve yaralarının çok büyük olduğunu hepimiz biliyoruz” diye konuştu.


20 Saadet lideri Karamollaoğlu da koronavirüse yakalandı Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, “Covid testim pozitif çıktı. Hamdolsun kendimi iyi hissediyorum. Karantina sürecini evimde geçireceğim. Geçmiş olsun dileklerini ileten herkese teşekkür ediyorum” dedi. CHP lideri telefonla arayarak ‘geçmiş olsun’ dedi. Ahmet Davutoğlu da sosyal medya hesabından acil şifa diledi.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör