top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

'Enflasyonun sebebi 3 harflidir, o da AKP'dir'ANKARA - CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 2023 Yılı Bütçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerine konuştu. Yeşil; “Bu bütçe hangi derde deva? Hangi yaraya merhem? Neye çare? 20 yıldır ülkenin başındaki hükümet yaşanılan ekonomik krizin sorumluluğunu yine başkalarına yıkıyor. Bugüne kadar suçlu hep faiz lobisi oldu, dış güçler oldu, CHP oldu, Kılıçdaroğlu oldu ama bir türlü kendileri olmadı. Şimdi de suçlu marketler mi? İktidar enflasyon konusunda sorunun 3 harfli marketlerden kaynaklandığını iddia ediyor. Evet, kötü ekonominin, enflasyonun, yüksek döviz kurlarının sebebi 3 harflidir; o da AKP’dir” ifadelerinde bulundu.

ZAMLAR HÜKÜMETİ AKP

Türkiye tarihinde bu kadar çok zam yapan başka bir hükûmet olmadığını söyleyen Yeşil, “bu ülke savaşı da gördü, darbeyi de gördü, doğal afetleri gördü, olağanüstü hâlleri de yaşadı ama hiçbir zaman ekonomi bu denli çökmedi” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“2022 yılında doğalgaza yüzde 111, gübreye yüzde 230, şekere yüzde 340, elektriğe yüzde 260, benzine yüzde 238, ayçiçek yağına yüzde 210, ete-süte yüzde 195, mutfak tüpüne yüzde 190, ekmeğe una yüzde 180, ulaşıma ise yüzde 175 zam yapıldı. Savaşın ortasındaki Ukrayna'da dahi enflasyon yüzde 16,4 iken bizde enflasyon TÜİK'e göre yüzde 84,4. Rusya'yla savaşan biz miyiz, Ukrayna mı belli değil. Evet, bizim ülkemizde bir savaş var, o da AKP’nin yarattığı ve yurttaşlarımızın mücadelesini verdiği ekonomik savaştır.”

DEVLET, MASUMLARA ERİŞEBİLDİĞİ ÖLÇÜDE DEVLETTİR

Konuşmasında İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusunun 18 yıl önce, 6 yaşındaki öz kızını 29 yaşındaki müridiyle evlendirmesi olayına da yer veren Yeşil, yaşanan korkunç olaya ilişkin şunları söyledi:

“Sözde efendimiz diye hitap ettikleri bir tarikat lideri, 6 yaşındaki çocuğuna gelinlik giydiriyor. Bugün bu gerçekle karşı karşıyayız ama kimseden çıt çıkmıyor. Kimse de çıkıp demiyor ki 6 yaşındaki çocuktan nasıl gelin oldu? 29 yaşındaki adamla onca sene nasıl yaşadı? Bu nasıl baba? Bu nasıl bir düzen? Bu nasıl bir iktidar? Bu nasıl bir aile ve sosyal hizmetler bakanı? Devlette kimse bu tür olayları görmüyor, duymuyor, bilmiyor. Devlet, gölgesi altında yaşayan masumlara ve mazlumlara erişildiği ölçüde devlettir. Ensar Vakfı, Hiranur Vakfı ve bunlara benzer vakıflar derken kendi evlatlarımızı sapkın insanların inisiyatifine terk edemeyiz. Bu vakıfları bünyesinde bulunduran, denetleyen, onlara göz yummaya çalışan Vakıflar Genel Müdürlüğü, istismarın ve bozuk düzenin bir parçası olamaz, olmamalıdır.”

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page