• HaberciGazete

Enginyurt: "İktidar sözlerini tutmuyor, nasıl susalım"Cemal Enginyurt, bugün FOX TV'nin sabah haberlerinin sunulduğu İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programının konuğu oldu. Ülke gündemini değerlendiren Demokrat Parti Genel Başkanı Cemal Enginyurt, iktidarın ülkeyi yönetemediğini, verdiği hiçbir sözü tutamadığını, polislere-öğretmenlere-din görevlilerine-hemşirelere vereceğini açıkladığı 3600 ek gösterge konusunda adım atmadığını, salgın döneminde yoksul halkı çaresiz-desteksiz bıraktığını ifade ederek "iktidar sözlerini tutmuyor, nasıl susalım" dedi. Enginyurt, ekonominin içinden geçmekte olduğu zor dönemde Kanal İstanbul gibi bir yatırımda ısrar etmenin büyük sıkıntılar yaratacağını, "açıklanan temel atma töreninin hiç değilse 1 yıl ertelenmesinin doğru olacağını" da vurguladı.Enginyurt, iktidarın üreticinin ürününe doğru fiyat vermediğini, üreticilerin yakında açıklanacak fındık fiyatının artan girdi fiyatlarını karşılayacak bir düzeyde olmasını beklediğini dile getirdiği konuşmasının sonunda şunları vurguladı:

"Kredileri küçük esnafa ucuz faizle verin dedik, vermediniz. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum: Sayın Cumhurbaşkanı şu CHP'nin peşini bırakın, CHP istedi diye ben istemiyorum politikasını bırakın. Bu, 12 Eylül'den önce biz, solcular ne derse tersini yapardık. Bize göre mantık, solcular yanlış yapardı. 12 Eylül'de hapse düştük, baktık ki solcular da 'kahrolsun Amerika, yaşasın bağımsız Türkiye' diyor, biz sağcılar, ülkücüler de 'kahrolsun Amerika, yaşasın milliyetçi Türkiye' diyoruz. O zaman niye kavga ettik diye düşünmeye başladık. Deniz Gezmiş idam sehpasına giderken 'kahrolsun Amerika, kahrolsun emperyalizm, yaşasın bağımsız Türkiye' dedi. Mustafa Pehlivanoğlu diye bir ülkücü -Allah her ikisine de rahmet eylesin- o da idam sehpasına çıktığında 'kahrolsun Amerika, kahrolsun emperyalizm, yaşasın milliyetçi Türkiye' dedi şehadet getirdi ve idam sandalyesini tekmeledi. Dolayısıyla bugün iktadarda gördüğümüz inadı bırakalım. Bu inat Türkiye'ye zarar veriyor. Bakıyorum, iktidar ısrarla her şeyi muhalefete yüklüyor, en son Marmara'daki salyayı bile 'uğursuz CHP' diyerek muhalefete yüklediler; demediler ki fabrikalardan zehir akıyor, demediler ki Çevre Bakanı görevini yapmıyor, yıllarca belediyeler işini yapmadı demedi de, dedi ki 'Marmara Denizi'ndeki salyanın sebebi uğursuz CHP' dedi. Bu anlayış ülkeyi bölüyor, parçalıyor. Birliğe beraberliğe ihtiyacımız var, diyorsunuz, ama inatla Kanal İstanbul diye diretiyorsunuz. Ben buradan hükümete sesleniyorum, Kanal İstanbul'u 1 yıl erteleyin, Marmara'yı kurtarın."


CEMAL ENGİNYURT KİMDİR?


9 Nisan 1965 yılında Ordu'nun Dedeli Köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ordu'da tamamladı. Üniversite öğrenimini Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde yaptı. Henüz Lise 1 öğrencisi iken 12 Eylül 1980 darbesiyle 3 yıl hapiste kaldı. 1986 yılında Ordu Bizim Ocak temciliğini kurarak, 12 Eylül sonrası İlk Ülkü Ocakları faaliyetini başlattı. 1991 yılında MÇP İl sekreteri olarak başladığı parti yöneticiliği, 1993 yılında MHP MYK üyesi, 1994 yılında MHP Ordu il başkanı seçildi. Aynı yıl MHP'den Ordu Belediye başkan adayı,1995 seçimlerinde MHP Ordu 1.sıra milletvekili adayı oldu. 1997 yılında MHP Ordu İl başkanlığına tekrar seçildi, 1999 yılında MHP 1.sıra milletvekili adayı olarak girdiği seçimden Ordu milletvekili olarak, MHP'nin Ordu ilinde seçilen ilk milletvekili oldu. 2012 yılında MHP Ordu İl Başkanlığı görevine tekrar seçildi. Bu görevi 2014 yılına kadar sürdürdü. 2014 yerel seçimlerinde MHP'den Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Fakat seçilemedi. Haziran 2015 genel seçimlerinde MHP'den Ordu 1.sıra milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi. 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinda MHP'den milletvekili seçilen Enginyurt'un, parti disiplinine uymadığı gerekçesiyle parti ile ilişkisi kesildi. Demokrat Parti'ye geçen Enginyurt, bu partinin genel başkanlığına getirildi.

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör