top of page
 • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Sıdıka Su,Bülent Özveren,Sami Kohen,Bekir Coşkun,Enis Behiç, Hüseyin Yalçın,Halil Dikmen,K. TuğcuBugün 18 Ekim, Sıdıka Su, Bülent Özveren, Sami Kohen, Bekir Coşkun, Enis Behiç, Hüseyin Cahit, Halil Dikmen, Pakize Tarzi, Kemalettin Tuğcu ve Nuri Pakdil'in ölüm yıldönümleri.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.

Sıdıka Su kimdir?1923 doğumlu Sıdıka Su, babasını kaybettikten sonra banka memuru ağabeyinin desteğiyle lise eğitimini Bursa'da aldı. O günlerde hukuk eğitimi almayı düşünen Sıdıka Su'nun hayatını Bursa cezaevi'nde görmeye gittiği şair Nazım Hikmet değiştirecekti.

Şairle görüşmelerine sonraki yıllarda da devam eden Sıdıka Su, Ankara'da felsefe öğrenimi görmeye karar verdi. Ankara Üniversitesi DTFC'deki yıllarında Ruhi Su ile tanıştı. O günlerde sanatçının kurduğu koroda çalışmaya başladı. Türkülerin siyasetle yan yana yürüdüğü yıllarda Sıdıka Su, genç bir üniversiteli olarak Ruhi Su ile birlikte TKP'ye üye oldu.

Ancak her ikisi de 1952 TKP Tevkifatı sırasında Ankara'da tutuklandılar. Sıdıka Su 5 yıl boyunca Sultanahmet ve Harbiye Merkez cezaevlerinde yattı. Cezaevi yıllarının tek mutlu olayı Ruhi Su ile evlilikleri olacaktı. Nikah, ikisi de kelepçeliyken kıyıldı. Şahitleri Behice Boran ile Nevzat Hatko idi.Cezaevi yıllarını dışarıdaki tecrit koşulları izledi. Önce Konya sonra Ankara'daki sürgün günlerinin ardından İstanbul'a döndüklerinde oğulları Ilgın doğdu. Ruhi Su'yu kaybettiğimiz 1985 yılına kadar sanatçının zor yaşamında yanında olan Sıdıka Su o yıllardan sonra da Ruhi Su'nun bütün ses kayıtlarını ve arşivlerini özenle düzenledi.

1997'de kurulan Ruhi Su Vakfı'nın en çalışkan kurucusu Sıdıka Su, geçirdiği kalp rahatsızlığına rağmen son gününe kadar güler yüzlü kişiliğini korudu.Bülent Özveren kimdir?Özveren, 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Sultanahmet İlkokulu'nu tamamladıktan, orta okulu Saint Benoît Fransız Lisesi'nde, lise eğitimini ise yatılı olarak Galatasaray Lisesi'nde tamamlamıştır. Ardından 1962 yılında İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu ve üçüncü sınıfa kadar bu fakültede eğitim gördü.

1964 yılında TRT'nin açtığı ilk "prodüktörlük" sınavlarında başarılı oldu ve İstanbul Radyosu'ndaki kursu birincilikle tamamladı.

31 Temmuz 1965 tarihinde TRT İstanbul Radyosu'nda göreve başladı. 1966 yaz aylarında İzmir Radyosu'ndan aldığı davet üzerine İzmir'e gitti ve askerlik görevi dahil yedi sene bu radyoda çalıştı. TRT'de uzun bir süre televizyon sunucusu olarak çalışmış ve 1972 yılında spor spikerliği yapmaya başlamıştır. 1972 yılında TRT Haber Dairesi'nin açtığı "spor spikerliği" sınav ve kurslarına katıldı ve diplomalı "spor spikeri" oldu.

Hukuk Fakültesi'nden kaydını alarak İzmir'de Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi oldu ve Ege Üniversitesi'nden 1971 yılında diplomasını aldı.

1971 yılında deneme yayınına başlayan TRT İzmir Televizyonu'nda ilk canlı TV yayınları gerçekleştirdi.

Askerlik görevini Yedek Subay olarak İzmir’de 1973 yılında yaptı. 1974 yılı başından itibaren 6 ay süre ile Ankara Televizyonu'ndan pazar geceleri canlı olarak yayınlanan "Spor Stüdyosu" programlarını sundu.

1974 yılında genel müdürlüğün çağrısı üzerine Ankara'ya gitti ve TRT tarihinde ilk olarak başlatılan canlı sabah programlarını (Sabahtan sabaha) hazırladı ve sundu. 1975 yılından itibaren Ankara Televizyonu kadrolu yapımcı-sunucusu olarak yüzlerce canlı yayında görev yaptı. 1981 sonbaharında İstanbul Televizyonu kadrosuna geçti ve bir sene süre ile çalıştığı İstanbul'da yarışma programları hazırladı ve sundu.

Fransızca ve İngilizce bilen Özveren, 1975 yılından beri 2012 yılına kadar Eurovision Şarkı Yarışması'nı Türkçe olarak Türkiye ve Avrupa finallerini naklen sundu. TRT aldığı kararla 2013 yılında İsveç'te yapılacak, "58. Eurovision Şarkı Yarışması"na katılmayacağını açıkladı. Eurovision'un daimi anlatıcısı, senede bir gün Eurovision mesaisi yapan Bülent Özveren işsiz kaldı !

1982 yılında TRT'den istifa etti ve sırası ile Gelişim Yayınları'nda editör ve Cen ajans reklam şirketinde müşteri temsilcisi olarak çalıştı.

1985 yılında kendi reklam şirketini kurdu ve 1987 yılından itibaren de Pen ajans reklam şirketinin genel müdürü olarak görev aldı. 1986 yılından 1998 yılına kadar aralıksız TRT'de dış yapımcı olarak canlı yayınlanan yüzlerce yarışma programını hazırladı ve sundu.

1999 yılı sonunda emekli olan Özveren, TÜRVAK'ta spiker-sunucu bölüm başkanı olarak çalıştı. İstanbul ve Bursa'da çeşitli kurslarda öğretmenlik yaptı.

İzmit Sanat Merkezi ve Başkent İletişim Merkezi'nde "spiker-sunucu" bölümlerinde usta öğretici olarak derslere girdi ve etkili ve güzel Türkçe konuşma konularında çeşitli ite ve kuruluşlarda konferanslar veriyor.

2002 yılı başında bir süre Ege Televizyonu'nda genel müdür olarak çalıştı.

Haziran 2013 yılında Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen Türkçe Olimpiyatı'nı Bülent Özveren sundu.

2013 yılının sonunda yeni yayın döneminde “Bir milyon kimin” adlı yarışma programında Okan Bayülgen ve Gülben Ergen ile birlikte Bülent Özveren de jüri üyeliği yaptı.

Bülent Özveren, 2 Ocak 1970 tarihinden beri kendi gibi televizyoncu Sebla Özkantarcı ile evliydi. 18 Ekim 2022'de aramızdan ayrıldı.

Sami Kohen kimdir?1928 yılında İstanbul'da doğdu. Gazeteci Albert Kohen'in oğlu olan Sami Kohen 1939-1949 yılları arasında Ladino ve Fransızca dillerinde çıkarttığı "La Boz de Türkiye" (Türkiye'nin Sesi) gazetesini babasının vefatından sonra Türkçe olarak önce "Türkiye'nin Sesi" ve sonra "Haftanın Sesi" adları altında yayınladı. Tan, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gazetelerinde çalıştı. 1954 yılında Milliyet gazetesine katıldı. Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazarlığının yanı sıra ABD'de yayınlanan "Christian Science Monitor" ve New York Times gazetelerinde de makaleler yazdı. 1954 yılından bu yana aralıksız olarak Milliyet Gazetesinde yazarlık yaptı. Anılarını 2007 yılında Sami Kohen Dünyanın Yazısı adı altında bir kitap olarak yayınladı. 18 Ekim 2021'de aramızdan ayrıldı.


Bekir Coşkun kimdir?1945 yılında Urfa'da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Urfa'da tamamladı. Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başladı. Daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı.

1978’de Günaydın gazetesine geçti. Köşesinin adı Dokuzuncu Köy’dü. 1987’de Sabah gazetesinde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993'te Hürriyet gazetesine geçti.

TRT'de yayınlanan "Pako’ya Mektuplar" adlı dizi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alınmıştır.


Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihinde Hürriyet gazetesinden ayrıldı. Coşkun, 25 Eylül 2009 tarihinde Habertürk gazetesinde köşe yazarlığına başladı ancak referandumda AKP hükumetine karşı yazdığı yazılardan dolayı baskı gördüğünü iddia eden Coşkun'un işine 20 Eylül 2010'da son verildi. Bekir Coşkun, 3 Kasım 2010 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde Onuncu Köy köşesinde yazmaktaydı. Bu gazetede yazmaya devam etmekteyken ayrılıp 14 Mart 2013 tarihinde Sözcü gazetesi kadrosuna katıldı.

18 Ekim 2020'de vefat etti.


Enis Behiç Koryürek kimdir?11 Mart 1891'de İstanbul'da doğdu, 18 Ekim 1949'da Ankara'da yaşamını yitirdi. Hecenin Beş Şairi'nden biri. Selanik, Üsküp ve İstanbul idadilerinde öğrenim gördü. 1913'te Mülkiye Mektebi'nden mezun oldu. Hariciye Nezareti'nde çalışmaya başladı. Bükreş ve Budapeşte'de görev yaptı. 1921'de Türkiye'ye döndükten sonra Kurtuluş Savaşı'nı destekleyen "Müdafaa-i Milliye" adlı gizli örgüte katıldı.

Cumhuriyetten sonra Fransızca ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Uzun yıllar Ticaret, İktisat ve Çalışma bakanlıklarında çalıştı. 1946 seçimlerinde Demokrat Parti'den milletvekili adayı oldu, seçilemedi.

Yaşamının son dönemini zorluklar içinde geçirdi. Servet-i Fünun etkisi taşıyan ilk şiirleri 1912'de "Şehbal" dergisinde yayınlandı. Daha sonra Ziya Gökalp'in etisiyle hece veznini benimsedi ve Milli Edebiyat akımına katıldı. Ulusal duyguları ön plana çıkaran ve yiğitlik temalarını uç noktalara götüren şiirler yazdı. Bazı şiirlerinde biçim açısından hece kalıplarını kırma çabası da gösterdi. 1946'dan sonra mistik bir şiire yöneldi. Bir mevlevinin ruhuyla bağlantı kurduktan sonra yarattığını öne sürdüğü tasavvufi şiirler yazdı.

Enis Behiç Koryürek'in Eserleri:

Şiir:

 • Miras (1927)

 • Varidat-ı Süleyman (1949)

Hüseyin Cahit Yalçın kimdir?7 Aralık 1875'te Balıkesir'de doğdu. 18 Ekim 1957'de İstanbul'da yaşamını yitirdi. Edebiyat-ı Cedide akımının önde gelen isimlerinden. 1895-6'da Mülkiye Mektebi'ni bitirdi. Maarif Nezareti Mektubi Kalemi'nde memur olarak çalıştı. 1897'den sonra Vefa ve Mercan idadilerinde Fransızca ve Türkçe öğretmenliği, yöneticilik yaptı. Tevfik Fikret'ten sonra Servet-i Fünun dergisinin yönetimini üstlendi. Bir çevirisi nedeniyle yargılanıp aklandı ama dergi kapatıldı.

1908'de 2'nci Meşrutiyet'in ilanından sonra Tevfik Fikret ve Hüseyin Kazım Kadri ile birlikte Tanin Gazetesi'ni çıkardı. Aynı yıl İttihat ve Terakki Cemiyeti'nden İstanbul mebusu seçildi. 1920'de İstanbul'un İngilizler tarafından işgalinden sonra tutuklanıp Malta Adası'na sürüldü. 1922'de sürgün dönüşü Tanin'i yeniden çıkardı.

Cumhuriyet'in ilk yıllarında çıkarılan yasaları ve bazı uygulamaları eleştirince İstiklal Mahkemesi'nde yargılandı ve beraat etti. 1925'te ikinci kez yargılandı, Çorum'a süresiz sürgüne gönderildi, Tanin gazetesi kapatıldı. 1926'da af sonucu cezası kalkınca İstanbul'a döndü.

1933-1940 arasında "Fikir Hareketleri" dergisini çıkardı. Atatürk'ün ölümünden sonra tekrar politikaya döndü. 1935-1939 arasında Çankırı, 1943-1946 arasında İstanbul milletvekili oldu.

1943-1947 arasında Tanin gazetesini tekrar yayınladı. Ulus gazetesinde başyazarlık yaptı. Ulus'ta yayınlanan bir yazısı nedeniyle dokunulmazlığı kaldırıldı. 1954'te bu kez Demokrat Parti aleyhindeki yazıları nedeniyle hapse mahkum edildi, ama cumhurbaşkanı tarafından affedildi.

Öğrencilik yıllarında yazmaya başladı. Yazıları Mütalaa, Tarik, Sabah ve Saadet gibi gazetelerde yayınlandı. Biçim ve öz bakımından Ahmed Mithad etkisi görülen ilk romanı "Nadide" 1981'de basıldı. İkinci romanı "Hayal İçinde"de gerçekçi bir yaklaşım temelinde ruhsal çözümlemelere yer verdi.

Öykülerinde İstanbul'da yaşayan azınlıkları, seçkin kişileri anlattı. Servet-i Fünun dergisinin yanında, Edebiyat-ı Cedide Kütüphanesi'nin kurulmasını sağladı. Ayrıca Servet-i Fünun karşıtı yazarlarla yapılan kalem kavgalarında hep ön planda yer aldı. Çeviriler yaptı, elli kadar eseri Türkçe'ye kazandırdı.

Edebi Kişiliği (Özet)

 • Roman ve hikâyeci olarak ün kazanmış; sonraları siyasi yazarlığa geçmiştir.

 • Roman ve hikâyelerinde şairane ve süslü bir üslup kullanmıştır.

 • Fıkra, anı, eleştiri, mensur şiir türlerinde de eserler yazmıştır.

 • Eski-yeni tartışmalarında yeni edebiyatın başta gelen savunucularından olmuştur.

 • "Edebiyat ve Hukuk" makalesinden dolayı Servet-i Fünun dergisi kapatılmıştır.

Hüseyin Cahit Yalçın'ın Eserleri

ROMAN:

 • Nadide (1891)

 • Hayal İçinde (1901)

ÖYKÜ:

 • Hayat-ı Muhayyel (1899)

 • Niçin Aldatırlarmış? (1922)

 • Hayat-ı Hakikiye Sahneleri (1909)

DİĞER:

 • Kavgalarım (1910)

 • Edebi Hatıralar (1935)

 • Siyasal Anılar (1975)

 • Talat Paşa (1943)

 • Türkçe Sarf ve Nahiv (1908)

 • Benim Görüşümle Olaylar (4 cilt, 1945-47)

 • Seçme Makaleler (1951)

Halil Dikmen kimdir?(1906 – 1964) Türk ressam Halil Dikmen 1906’da İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Sanayi-i Nefise Mektebi’ne (Güzel Sanatlar Akademisi) girdi. Burada, İbrahim Çallı‘nın atölyesinde çalışan Halil Dikmen, 1928’de Avrupa yarışmasını kazanarak devlet hesabına gittiği Paris’te, Paul-Albert Laurens ve Andrê Lhote atölyelerinde sanat eğitimini geliştirdi. 1931’de Avrupa’dan dönüşünde Kayseri’ye resim öğretmenliğine atandı ve uzun süre bu ilde görev yaptı. Daha sonra aynı görevini, İstanbul Galatasaray Lisesi’nde sürdürdü. Kısa bir süre Akademi’de öğretmenlik yaptıktan sonra, Resim ve Heykel Müzesi müdürlüğüne atanarak 1961 yılına kadar bu görevde kaldı. Daha sonraki Güzel Sanatlar genel müdürlüğü göreviniyse, ölümüne kadar sürdürdü. Yurt dışı sergilerin hazırlanmasında ve Ankara’nın güzel bir konser salonuna kavuşmasında özverili çabalar gösterdi. Halil Dikmen, yaşamının son birkaç yılını dolduran soyut-geometrik anlayıştaki resimleri dışında, genellikle sanatın çetin arayışlara dayanan ve büyük ustaların yapıtlarında anlam kazanan kalıcı yönüyle ilgilenmiştir. Paris’te sanat eğitimini geliştirdiği yıllarda, özellikle Louvre’da dikkatli incelemelerde bulundu. Zamana karşı duran büyük tabloların gizlerini, kroki defterine çizdiği desenlerle çözmeye çalıştı. Sanatın akademik eğitimi üstünde önemle durmuş ve bu eğilim, onun figüre ve yöresel yaşama ilişkin resimlerine sağlam bir desen, mimari bir kuruluş ve hesaplı bir ışık-gölge dengesi olarak yansımıştır. Sanat anlayışı Portakal toplayanları, denizden ağ çeken balıkçıları, savaşta cephane taşıyan Türk kadınlarını konu alan büyük boyutlu kompozisyonlarında, bu yönelişin derin izleri görülebilir. Halil Dikmen, çağdaş Türk resmine 1930 kuşağı sanatçılarının, Zeki Kocamemi ile Ali Avni Çelebi‘nin getirdiği hacimsel estetiği, büyük bir dikkat ve titizlikle yöresel konulara uygulamıştır. Bu yönüyle Andre Lhote kübizminin, kural ve kurama dayalı görüntüsüne daha yumuşak ve esnek bir görüntü vermiştir. Açıldığı yıllardan başlayarak devlet sergilerine verdiği kompozisyon türüne giren resimlerinde, kuşağının eğilimlerini paylaşır görünen Dikmen, daha sonraki döneminde geometrik biçimlerin yalın düzeninden hareket ederek, figürü resminden bütünüyle ayıklamış ve eski resimleri ile yenileri arasına kesin bir sınır koymuştur. Bu son dönem çalışmalarına, soyut-kübist bir eğilimin örnekleri gözüyle bakılabilir. Halil Dikmen tablolarından...


Portakal Toplayanlar


Soyut Kompozisyon

Pakize Tarzi kimdir?1910 Halep’te doğdu. Türkiye’nin ilk jinekoloğu, ilk özel kadın doğum kliniği kurucusu ve İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçen ilk kadındır.

Osmanlı Döneminde Ziraat Bankası Suriye Genel Müdürü İzzet Saltık Bey’in kızı olan Pakize Tarzi, babasının görev yaptığı Halep’te dünyaya geldi. Ailesi 1918’de İngilizler’in Şam’ı işgal etmesi üzerine Adana’ya, Adana’nın Fransızlar tarafından işgali üzerine Konya’ya taşındı. Ortaokul diplomasını Konya’daki Sörler Okulu’ndan aldı. Delibaş İsyanı sırasında ablasının ölmesi, Konya Merkez Komutanı amcası Mustafa Tevfik Bey’in esir düşmesi üzerine Bursa’ya taşındılar. Bursa Amerikan Kız Koleji’nde lise öğrenimini tamamladıktan sonar tıp okumaya yöneldi. Ailesi, Pakize’nin okuması için İstanbul’a taşındı. Üniversiteye girebilmek içn yaşını büyüterek girdiği Tıbbiyeyi 1932’de bitirdi. Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzmanlık eğitimi aldığı sırada Profesör Liepmann ile pek çok ameliyata girdi ve zor tedaviler uyguladı.

1935 yılında Afgan Kralı Amanullah Han’ın yeğeni Fettah Tarzi ile evlendi. Bir süre eşiyle birlikte yaşadıkları Roma’da doktorluk yaptıktan sonra ülkesinde doktorluk yapma isteği nedeniyle İstanbul’a yerleşti. Doçentlik sınavında tezi kabul edildiği halde, uygulamalı ders anlatımı sınavında 45 dakikayı tamamlamadığı için doçentliği kabul edilmeyen Pakize Tarzi, bunun üzerine üniversiteden ayrıldı. 21 Temmuz 1949’da Şişli’de Türkiye’nin ilk kadın doğum kliniğini açtı. 1998’e kadar klinikte aktif olarak çalıştı. Binlerce kişinin doğumunu gerçekleştirdi. Hayvanları Koruma Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. 19 Ekim 2004 tarihinde öldü.

Pakize Tarzi, Fatma, Zeynep ve Mahmut isimlerinde 3 çocuk annesiydi. Eşi kanalıyla Afgan hanedanına akraba olan Pakize Tarzi, kızı Zeynep Tarzi’nin Sultan II. Abdülhamit’in torunu Ertuğrul Osman Osmanoğlu ile evlenmesi nedeniyle Osmanlı hanedanına akraba olmuştur.


Kemalettin Tuğcu kimdir?(d. 27 Aralık 1902 - ö. 18 Ekim 1996),Türk yazar.

200'den fazla Türkçe romana imza attı. İstanbul'da doğdu. Ayaklarındaki bir özür nedeniyle, uzun süreli eğitim görmedi. Kendi kendini yetiştirmiş olan Tuğcu, 13 yaşlarında şiir ve öykü yazmaya başladı. Özellikle, acıklı konuları ve melodramatik olay örgüleri olan romanlarıyla tanındı.

1928 yılında Türkiye Yayınevi'nde çalışmaya başlayan Tuğcu'nun ilk romanı, 1936 yılında yayımlandı. Türkiye'nin hızlı bir değişim geçirdiği, özellikle köyden kente göçle birlikte kentlerin büyüdüğü, şehir merkezlerinde ahşap evler yıkılıp apartmanlar inşa edilirken kentlerin çevresinde kenar mahallelerin oluştuğu 1960'lı yıllarda Kemalettin Tuğcu'nun kısa romanları çok sayıda okura ulaştı. Okurları çoğunlukla çocuklardan ve gençlerden oluşan Kemalettin Tuğcu'nun 300'den fazla romanı yayımlandı.

Kemalettin Tuğcu, Türk sinemasında çocuk yıldızların rol aldığı filmlerin ilki olan Ayşecik'in senaryosunu kaleme almıştır. "Baba Evi" adlı romanı, aynı adlı televizyon dizisine ilham vermiştir.

1990'lı yılların sonlarında Star TV'de aynı adlı kitaplarından uyarlanarak yayınlanan Üvey Baba, Küçük Besleme, Mercan Kolye, Babamın Günahı ve Altın Saçlı Kız filmleri ile filmlerin devamı niteliğinde aynı kadroyla çekilen Üvey Baba, Küçük Besleme, Mercan Kolye dizileri büyük başarı kazanmıştır. 18 Ekim 1996 tarihinde vefat eden Kemalettin Tuğcu Çengelköy mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.


Romanları

 1. Ben ve Arkadaşlarım

 2. Adını Değiştiren Çocuk

 3. Aferin Yaşar

 4. Ah Bu Çocuklar

 5. Ahiretlik

 6. Kuklacı

 7. Bronz Madalya

 8. Altının Rüyası

 9. Ana Kucağı

 10. Anaların Anası

 11. Anasının Kızı

 12. Anasının Kuzusu

 13. Annelerin Çilesi

 14. Annemin Hikâyesi

 15. Annesizler

 16. Arabacının Kızı

 17. Aradaki Demir Kapı

 18. Arkadaşım Teoman

 19. Arsadaki Demir Kapı

 20. Ateş Böcekleri

 21. Ayrılık Yılı

 22. Ayşecik

 23. Baba Evi

 24. Gece Kuşları

 25. Babamın Çilesi

 26. Babamın Günahı

 27. Babasının Oğlu

 28. Babasızlar

 29. Balıkçı Güzeli

 30. Balıkçının Kızı

 31. Bekçi Baba

 32. Benim Annem

 33. Benim karım

 34. Bir Çocuğun Öyküsü

 35. Bir Dağ Masalı

 36. Bir Evlatlığın Hatıra Defteri

 37. Bir Garip Kızcağız

 38. Bir Köpeğin Anıları

 39. Bitişik Komşular

 40. Bizim Kuşak

 41. Bizim Mahallenin Çocukları

 42. Boş Beşik

 43. Bu Çocuk Kimin

 44. Bu Toprağın Çocukları

 45. Büyük Göç

 46. Büyüklerin Günahı

 47. Cambazın Kızı

 48. Can Yoldaşları

 49. Ceylan Kuzu

 50. Çalınmış Çocuklar

 51. Çiçekçi Amca

 52. Çiçekçi Kız

 53. Çiftlikteki Sürgünler # Çıkmaz Sokak

 54. Çocuk Hırsızları

 55. Çocuk İhtiyar

 56. Çocuk Pazarı

 57. Çocukların Adası

 58. Çocukluk Arkadaşım

 59. Çocuksuzlar

 60. Dağdaki Yabancı

 61. Deniz Çocuğu

 62. Deniz Kızı

 63. Devlet Kuşu

 64. Dilenci Baba

 65. Dişi Kuş

 66. Doğduğum Ev

 67. Doktor Anne

 68. Düşkün Çocuk

 69. Ekmek Parası

 70. El Kapısı

 71. Eski Bir Masal

 72. Eskici Baba

 73. Eskicinin Köpeği

 74. Evlatlık

 75. Garip

 76. Garip Emine

 77. Garip Kuşun Yuvası

 78. Göçmen Kızı

 79. Görmeyen Yavru

 80. Gurbet Acıları

 81. Gurbetteki Çocuk

 82. Gülçin Abla

 83. Güllü Bahçe

 84. Güzel Bir Gün

 85. Güzin Hala

 86. Hacı Baba

 87. Hayat Arkadaşı

 88. Herkesten Uzak

 89. Hırdavatçı Dede

 90. Hırsızın Oğlu

 91. Hissiz Adam

 92. Huysuz adam

 93. İçki Sanatı

 94. İçler Acısı

 95. İhtiyar Öğretmen

 96. İhtiyarlar

 97. İki Kardeş

 98. İncili Terlik

 99. İstanbul Sokakları

 100. Kaçık

 101. Kaçık Garip Bir Adam

 102. Kara Annem

 103. Karakaçan

 104. Karanlıkta Bir Çocuk

 105. Kardeşim Tomris

 106. Kartalın Yuvası

 107. Kayıkçı Güzeli

 108. Kayıp Aranıyor

 109. Kimsesiz

 110. Kimsesiz Adam

 111. Kimsesiz Çocuklar

 112. Kimsesizler

 113. Kırk Ev Kedisi

 114. Kız Arkadaşım

 115. Kız Evlat

 116. Kolsuz Bebek

 117. Korkunç Yıllar

 118. Koruköy’ün Yetimi

 119. Köy Doktoru

 120. Köyde Unutulanlar

 121. Köydeki Arkadaşım

 122. Köydeki Evimiz

 123. Köydeki Kısmet

 124. Köydeki Kız

 125. Köyden Gelen Kız

 126. Köyden İndim Şehire

 127. Köye Gelen Yabancı

 128. Köylü Çocuk

 129. Köyünü Unutan Adam

 130. Küçük Adamlar

 131. Küçük Balıkçı

 132. Küçük Besleme

 133. Küçük Bey

 134. Küçük Boyacı

 135. Küçük Çalgıcı

 136. Küçük Çırak

 137. Küçük Erkek

 138. Küçük Gazeteci

 139. Küçük Göçmen

 140. Küçük Hanım

 141. Küçük İşportacı

 142. Küçük Kambur

 143. Küçük Kaptan

 144. Küçük Sanatçı

 145. Küçük Serseri

 146. Küçük Sevgili

 147. Küçük Sürgün

 148. Küçük Şoför

 149. Küskün Çocuklar

 150. Mahallenin Sevgilisi

 151. Mavi Gözlü Bebek

 152. Maymunlar Adası

 153. Mehmetçik

 154. Mercan Kolye

 155. Mine’nin Arkadaşları

 156. Mirasyediler

 157. Ninelerin Ninesi

 158. Ormandaki İhtiyar

 159. Oyuncakçı Dede

 160. Öksüz Dilimi

 161. Öksüz Murat

 162. Öksüz Oğlan

 163. Pasifikte Bir Türk Genci

 164. Piyangocu Kız

 165. Saadet Borcu

 166. Sakat Çocuk

 167. Sakatın Gözyaşları

 168. Satılan Çocuk

 169. Serseri Çocuklar

 170. Siyah Atlı Şövalye

 171. Siyahlı Kadın

 172. Sokak Köpeği

 173. Sokaktan Gelen Çocuk

 174. Son Çocuk

 175. Soylu Çocuk

 176. Sürgün

 177. Süt Annem

 178. Süt Kardeşler

 179. Şehir Çocuğu

 180. Şeytan Çocuk

 181. Şımarıklar

 182. Şoförün Kızı

 183. Talihsiz Çocuk

 184. Tanrı Misafiri

 185. Taş Yürek

 186. Tekinsiz Ada

 187. Toprak Adamlar

 188. Toprak Ana

 189. Uçurum

 190. Uğurlu Çocuk

 191. Unutulan Çocuk

 192. Unutulan Kadın

 193. Üç Arkadaş

 194. Üç Arkadaş ve İçler Acısı

 195. Üvey Anne

 196. Üvey Baba

 197. Viran Bağ

 198. Yalnız Çocuk

 199. Yapraklar Dökülürken

 200. Yavrucuk

 201. Yer Altında Bir Şehir

 202. Yetim Ali

 203. Yetim Malı

 204. Yetimler Güzeli

 205. Yılanlı Bağ

 206. Yolunu Şaşıran Adam

 207. Yurt Özlemi

 208. Yuvadan Uzak

 209. Yuvaya Dönüş

 210. Zavallı Büyük baba

 211. Zavallı Çocuk


Sinemaya uyarlanmış eserleri

 • 1960 - Ayşecik

 • 1961 - Kolsuz bebek ("Talihsiz Fatoş" romanından)

 • 1964 - Yüz Karası

 • 1997 - Baba Evi

 • 1998 - Mercan Kolye

 • 1998 - İki Arkadaş

 • 1999 - Küçük Besleme (TV Dizisi)

 • 2000 - Hırsızın Oğlu (TV Dizisi)

 • 2000 - Üvey Baba (TV Dizisi)

 • 2004 - Canım Annem (TV Dizisi)Nuri Pakdil kimdir?Kamuoyunda 'Kudüs Şairi' olarak tanınan ve Kudüs hakkındaki eserleriyle bilinen şair yazar Nuri Pakdil, 1934'te Kahramanmaraş'ta başlayan hayatı boyunca onlarca deneme ve şiir kaleme aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü. En çok 'Ebubekir Sonumut' müstear ismini kullandı.

İşte, Nuri Pakdil hakkında merak edilen ayrıntılar...

1934 yılında Kahramanmaraş'ta dünyaya geldi. Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde memleketinde "Demokrasiye Hizmet" gazetesinde yayımladı. Lisedeyken "Hamle" adında bir dergi çıkardı. İstanbul'da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi.

1969 yılında "Edebiyat" dergisini ve 1972'de Edebiyat Dergisi Yayınları'nı kurdu. Edebiyat Dergisi Yayınları'nın ilk kitabı Batı Notları'dır. Edebiyat dergisi, kimi aralıklarla uzun yıllar sürdürdüğü yayınına, Aralık 1984'te ara verdi. Edebiyat Dergisi Yayınları, 1972-1984 yılları arasında 18'i Nuri Pakdil imzasını taşıyan, 45 kitap yayımladı.

28 Şubat 1997 tarihinde Edebiyat Dergisi Yayınları'ndan yeniden kitap yayımlamaya başladı. Daha önce yayımlanan 5 kitabın yeniden çalışılmış basımı ve 12 yeni kitabın ilk basımları yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü. Kasım 2014'te Necip Fazıl Saygı Ödülü'nün ilkini aldı.

2014 yılında TRT1'de yayınlanmış olan "Yedi Güzel Adam" dizisinde kendisinden bahsedildi. Hiç evlilik yapmayan Nuri Pakdil, iyi derecede Fransızca biliyor ve Klasik Batı müziği ile edebiyatına ilgi duyarak yakından takip ediyor.

Yazarlığı boyunca 16 müstear isim kullanan Nuri Pakdil'in en çok tercih ettiği ise "Ebubekir Sonumut" olmuştur.

18 ekim 2019'da aramızdan ayrıldı.


NURİ PAKDİL'İN KİTAPLARI

Harikalar Tablosu / Prevert, Oyun/Çeviri, Temmuz 1974. Ay Operası / Prevert, Şiir/Çeviri, Nisan 1975. Biat II, Deneme, Ocak 1977. Bağlanma, Deneme, Şubat 1979. Bir Yazarın Notları II, Deneme, Aralık 1980. Put Yapımevleri, Oyun, Nisan 1980. Biat III, Deneme, Nisan 1981. Anneler ve Kudüsler (Şiir) Bir Yazarın Notları III, Deneme, Mayıs 1981. Kasırganın Çatırtıları / Guillevic, Şiir/Çeviri, Mayıs 1981. Bir Yazarın Notları IV, Deneme, Eylül 1982. Kalbimin Üstünde Bir Avuç Güneş, Oyun, Haziran 1982. Edebiyat Kulesi, Deneme, Şubat 1984. Sükût Sûretinde, Şiir, Şubat 1997. Derviş Hüneri, Deneme, Mart 1997. Batı Notları, Gezi-İzlenim, Mart 1997. Arap Saati, Deneme, Mayıs 1997. Umut, Oyun, Haziran 1997. Ahid Kulesi, Şiir, Haziran 1997. Korku, Oyun, Ağustos 1997. Klas Duruş, Deneme, Ekim 1997. Arap Şiiri (Güldeste) I, Şiir/Çeviri, Haziran 1998. Arap Şiiri (Güldeste) II, Şiir/Çeviri, Haziran 1998. Kalem Kalesi, Deneme, Ekim 1998. Bir Yazarın Notları I, Deneme, Mart 1999. Osmanlı Simitçiler Kasîdesi, Şiir, Temmuz 1999. Otel Gören Defterler 1: Çarpışan Sesler, Deneme, Aralık 1999. Otel Gören Defterler 2: Yazının Epik Resmi Çekildiği Sırada, Deneme, Mayıs 2000. Otel Gören Defterler 3: Büyük Sorgu, Deneme, Kasım 2001. Otel Gören Defterler 4: Simsiyah, Deneme, Nisan 2002. Otel Gören Defterler 5: Ateş Hattında Harf Müfrezeleri, Deneme, Ocak 2003. Otel Gören Defterler 6: Yazmak Bir Mûcize, Deneme, Haziran 2005.

93 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page