top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Erdoğan açıkladı: Can kaybı 14 bin 14'e, yaralı sayısı 63 bin 794'e ulaştı


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, az önce Gaziantep'te yaptığı açıklama ile deprem bölgesinde can kaybının 14 bin 14'e, yaralı sayısının da 63 bin 794'e ulaştığını bildirdi.


Deprem bölgesinde açıklamalarda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son durumu açıkladı. Erdoğan can kaybı sayısının 14 bin 14'e yükseldiğini söyledi. Yaralı sayısı ise 63 bin 794 oldu. Açıklamasında muhalefeti de hedef alan Erdoğan, Meclis'te OHAL ilanı yapılacağını hatırlatarak, "OHAL, süreci istismar edenlerle mücadele imkânını devlete tanıyacak" dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem bölgesi Gaziantep'te açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremdeki ağır tabloya ilişkin yeni bilgileri paylaştı. Erdoğan, can kaybı sayısının 14 bin 14'e yükseldiğini ve 63 bin 794 kişinin yaralandığını belirtti. Meclis'te OHAL ilanı yapılacağını hatırlatan Erdoğan, "OHAL, süreci istismar edenlerle mücadele imkânını devlete tanıyacak" dedi. Erdoğan aynı açıklamasında muhalefeti de hedef alarak, "Süreci ne yazık ki siyasi istismara dönüştürenler var. Bu istismara benim halkım asla prim vermeyecektir" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: "Dün depremin merkezi Kahramanmaraş, ardından Hatay ve Adana olmak üzere ziyaret gerçekleştirdik. Son tespitlere göre depremin yol açtığı yıkıntılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 14 bin 14'e ulaştı. Yaralılarımızın sayısı ise 63 bin 794. Yıkılan bina sayısı 6 bin 144 olarak belirlenmiştir. Enkaz kaldırma çalışmalarımız devam ediyor. Bu arada Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak hedefimiz bir yıl içerisinde yıkılan binaları, konutlarımızı zemin artı 3-4 kat olmak üzere inşa etmek. Bunun yanında da yapılacak hasar tespitiyle birlikte şu anda geçiş süreci için vatandaşlarımıza 10'ar bin lira nakdi yardım yapacağız. Süreci ne yazık ki siyasi istismara dönüştürenler var. Bu istismara benim halkım asla prim vermeyecektir. Kaldı ki bugün inşallah OHAL ile ilgili Meclisimizde kanunun üç ay süreyle ilanını yapacağız. Cumhurbaşkanı olarak ben adımı attım, Resmi Gazete'de yayınlandı. Bugün Meclis'te yapılacak oylamayla birlikte OHAL yürürlüğe girecektir. Bu Türkiye'de bu süreci istismar eden, ticarette yolsuzluklara giden, tüm tefecilere, fitne gruplarına karşı OHAL ile müdahale imkânını devlete vermiş olacaktır. Bazı yerlerde maalesef marketlere, AVM'lere yağmalama çalışmaları oluyor. Bu gayretlere OHAL ile müdahale imkânını yakalayacaktır. Hiç endişe etmeyin, biz bugüne kadar Van'da o devasa depremi nasıl atlattıysak, Malatya'da, Elazığ'da o malum depremleri nasıl atlattıysak, İzmir'deki o felaketi nasıl atlatıp, orada da binaları yapıp sahiplerine teslim ettiysek, aynı şekilde bu 10 ilimizde de süratle bunu yapacağız ve konutları sahiplerine teslim edeceğiz."


27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page