top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Erdoğan-Biden görüşmesi 70 dakika sürdüErdoğan, Roma'da Biden ile görüştü: Süre beklentinin üzerine çıktı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, Roma'da görüştü. F-16/F-35 krizinin yanı sıra insan hakları, Suriye ve Libya'nın ele alındığı görüşmenin 20 dakika sürmesi bekleniyordu. Ancak görüşme 70 dakika sürdü.AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, Roma'daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında görüştü. 20 dakika sürmesi öngörülen görüşmede Erdoğan, ABD Başkanı seçilmesinden bu yana Biden'la ikinci defa biraraya gelmiş oldu. Ancak görüşme, beklendiği gibi 20 dakika değil, bir saati aşarak 70 dakika sürdü.

Biden, görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD'li bir gazeteciden gelen "Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz?" sorusuna "İyi bir sohbet gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.


İki liderin görüşmesinde, Türkiye'nin bir NATO müttefiki olarak Rus yapımı S-400 hava sistemleri alması gerekçesiyle çıkarıldığı F-35 programı için ödediği 1.4 milyar doların karşılığında F-16 savaş jetleri alıp almayacağı konuşuldu. İki lider, Suriye ve Libya gibi bölgesel konuları da ele aldı. Toplantının ardından basın toplantısı düzenlenmesinin beklenmediği ifade edilmişti.Görüşme öncesinde gazetecilere bilgi veren üst düzey bir ABD'li yetkili, Biden'ın Erdoğan’a, 'aceleyle karar alınan adımların ikili ilişkilere fayda getirmeyeceği ve krizlerden kaçınılması gerektiği' mesajını vereceğini ifade etmişti.

Reuters'a konuşan yetkili, geçtiğimiz hafta 10 büyükelçi krizine atıfta bulunarak, "Başkan kesinlikle, gelecekte o tür krizlerden kaçınmanın bir yolunu bulmamız gerektiğini ve aceleci davranışların ABD-Türkiye ortaklığı ile ittifakına fayda getirmeyeceğini söyleyecek" demişti.

Yetkili, Erdoğan ABD Büyükelçisi'ni sınırdışı etmiş olsaydı iki lider arasındaki görüşmenin yapılmayacağını da ekleyerek, bu meselenin 'en azından şu an için' çözüldüğünü belirtti.

Kaynak: www.birgun.net

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page