top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Erkekler Haziran’da en az 25 kadını öldürdü


Evrim Kepenek/bianet

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Haziran’da en az 25 kadını öldürdü.

Haziran’da en az 33 kadının ölümü basına "şüpheli” olarak yansıdı. Haziran'da bir çocuğun ölümü de basına şüpheli olarak yansıdı.

Şüpheli ölüm illeri

Ankara (2), Antalya (3), Antep (1), Aydın (2), Denizli (1), Isparta (1), İstanbul (4), İzmir (1), Kastamonu (1), Kırşehir (1), Manisa (2), Muğla (2), Nevşehir (1), Ordu (1), Sakarya (1), Samsun (2), Trabzon (1), Urfa (2), Uşak (1), Zonguldak (3).

Urfa'da da bir çocuğun ölümü basına şüpheli olarak yansıdı.

Erkekler, en az 62 kadına şiddet uyguladı, en az 17 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az yedi kadını taciz etti. Haziran’da erkekler en az 41 kadını seks işçiliğine zorladı.

Haziran 2023’te basına yansıyan tecavüz vakası olmadı.

İstanbul’da Çilem Büşra Y. (32), evde doğalgaz borusuna asılı halde ölü bulundu. Kadının sevgilisi S.Ö. isimli erkek, “intihara yönlendirmek ve yardım etmek” suçundan tutuklandı.

Tekirdağ'da B.A. (44) isimli kadın, kendisini sürekli darp ettiğini söylediği kocası E.A.’yı (45) silahla vurarak öldürdü. Kadına ev hapsi verildi.

2023'te basına yansıyan erkek şiddeti

2023’ün ilk altı ayında erkekler 152 kadını öldürdü, 27 kadını taciz etti, 64 çocuğu istismar etti, 357 kadına şiddet uyguladı, altı kadına tecavüz etti. Erkekler en az 173 kadını seks işçiliğine zorladı. 128 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansırken, erkekler 13 çocuğu öldürdü.

2022’nin ilk altı ayında erkekler, 163 kadını öldürdü, 72 kadını taciz etti, 146 çocuğu istismar etti, 391 kadına şiddet uyguladı, 15 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 351 kadını seks işçiliğine zorladı. 2022'nin ilk beş ayında 105 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansırken, erkekler, yılın ilk altı ayında en az 22 çocuğu öldürdü.

Cinayet

Erkekler, en az 25 kadını öldürdü; geçen yıl aynı ay bu sayı 32 idi. Erkekler, kadınların yanındaki beş erkeği de öldürdü.

Erkekler, en az dört kadını koruma kararına rağmen öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü dört kadın Türkmenistan vatandaşıydı.

Erkeklerin Haziran’da öldürdüğü kadınlar

Beyhan G., Bilge K., D.K., Dudu Y., Elena David, Fatma A., Fidan Bahçecioğlu, Gözde Vural, Gülkamar Hanimova, İpek Çiçek, Karbeyaz Ç., Laçin Geldiyazova, Leyla Geldiyazova, Mahi Aydos, Melek B., Mohri E., Mürüvvet Ç., Nermin Y., Nuriye A., Ö.B., Sevgi Ağı, Sinem A., Sultan E., Şengül K., Zeliha Y.

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Adana (2), Aksaray (1), Ankara (2), Antalya (2), Antep (1), Eskişehir (1), İstanbul (3), İzmir (6), Karabük (1), Kars (1), Kocaeli (2), Konya (1), Mersin (1), Muğla (1).

Erkekler 12 kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, iki kadını “kıskandığı” için öldürdü. Erkeklerin en az 11 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

15 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, altı kadını oğlu/abi, kuzen ve kardeşi olan erkekler, iki kadını arkadaşı erkekler öldürdü. İki kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 11 kadını sokak, tarla gibi ev dışı alanlarda, 14 kadını ev içinde öldürdü.

Erkekler, sekiz kadını kesici aletlerle, 13 kadını ateşli silahla öldürdü. Erkekler iki kadını boğarak bir kadını da darp ederek öldürdü. Erkekler bir kadını da araçla ezerek öldürdü.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren 24 fail vardı. Sadece 11 fail tutuklandı. Üç fail gözaltına alındı. Yedi fail intihar etti. İki fail kaçtı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Taciz

Haziran’da erkekler en az yedi kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ayda 27 idi.

Erkekler, beş kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. İki kadını da karşınızda cinsel tatmin yaşayarak ve video çekerek taciz etti. Erkekler, yedi kadını da sokak, üniversite kampüsü, mağaza, durak ve toplu taşıma araçlarında taciz etti.

Bir kadını eski sevgilisi, bir kadını kocası, bir kadını taksi şoförü, çok sayıda kadını üniversitedeki hocaları taciz ederken iki kadını taciz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkeklerin kadınları taciz ettiği iller

Edirne (1), İstanbul (4), Sakarya (1), Zonguldak (1).

Hukuki Süreç

Kadınları taciz eden yedi fail vardı. Faillerden hiçbiri tutuklanmadı. Bir fail serbest bırakıldı. Bir fail üniversitedeki görevinden istifa etti. Üç fail hakkında soruşturma başlatıldı. İki fail hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Haziran'da en az 17 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 41 idi. Bazı failler aynı suçu daha önce işlemiş ve yargılanmıştı. İstismarlardan biri sistematikti. Erkeklerin istismar ettiği çocuklardan biri Suriyeli idi.

Erkekler, 17 çocuğu okul, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

İki çocuğu komşusu erkekler, 11 çocuğu öğretmeni, bir çocuğu arkadaşı, bir çocuğu spor antrenörü istismar etti. İki çocuğu istismar eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Ankara (1), Çorum (11), Diyarbakır (1), Malatya (1), Mardin (1), Urfa (1), Zonguldak (1).

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden yedi fail erkek vardı. Sadece üç fail tutuklandı, iki fail de gözaltına alındı. Bir fail intihar etti. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Cinsel Saldırı/ Tecavüz

Haziran’da basına yansıyan tecavüz vakası olmadı. Bu, tecavüz olmadığı anlamına gelmiyor.

Şiddet/Yaralama

Erkekle Haziran’da en az 62 kadını yaraladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı 89 idi.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Adana (2), Aksaray (1), Ankara (1), Bolu (2), Burdur (1), Bursa (1), Denizli (2), Edirne (17), Eskişehir (2), Hatay (1), İstanbul (11), İzmir (1), Karaman (1), Kocaeli (2), Konya (1), Manisa (1), Mardin (1), Ordu (2), Trabzon (1), Urfa (1), Van (1), Zonguldak (1).

En az 41 kadını kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. 10 kadını babası, abisi, damadı oğlu gibi erkekler yaraladı. 10 kadını yaralayan erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı. Bir kadını da bindiği aracın şoförü yaraladı.

Erkekler, 32 kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği, reddettiği” için yaraladı. Dokuz kadını kıskandığı için yaraladı. Erkeklerin 21 kadını neden yaraladığının “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 49 kadını darp ederek, dokuz kadını kesici aletle, bir kadını patlayıcı torpil atarak, bir kadını da kaynar suyla yaraladı. Erkekler bir kadını da ateşli silahla yaraladı.

Erkekler, 37 kadını ev içinde, 16 kadını sokak, araç, park gibi ev dışı alanlarda yaraladı. Erkeklerin dokuz kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınları yaralayan 61 fail erkek vardı. Sadece altı fail tutuklandı. Beş fail gözaltına alındı. Üç failin süresi basına “kaçtı” diye yansıdı. Dört fail serbest bırakıldı. En az 14 failin hukuki süreci basına yansımadı. En az 29 fail hakkında da yasal süreç başlatıldı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Haziran’da erkekler en az 41 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl bu sayı 24 idi.

23 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Hukuki Süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan en az 18 fail vardı. Hepsi tutuklandı.

Kadınların seks işçiliğine zorlandığı iller

Bursa (22), Muğla (19)

Açıklama

bianet'in erkek şiddeti çetelesinde basına yansıyan ve sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz.

Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Masumiyet karinesi gereği resmi olarak evli çiftlerde kadının ve erkeğin soyadını kısaltarak yazıyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dâhil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dâhil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dâhil etmiyoruz.

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsıyor.

Örneğin, "Kadını, evinde, profesyonel asker olan kocası ateşli silahla öldürdü" gibi.

Erkeklerin, çocuklara uyguladığı şiddeti de şiddetin boyutlarının görünür olması açısından çeteleye ekliyoruz.

(EMK)

4 görüntüleme0 yorum
bottom of page