top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ethem İzzet Benice, Mustafa Eremektar, Cüneyt ÇalışkurBugün 28 Mart. Ethem İzzet Benice, Mustafa Eremektar ve Cüneyt Çalışkur'un ölüm yıldönümleri.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.

Ethem İzzet Benice kimdir?1903'te İstanbul'da doğdu. Galatasaray Sultanisi ve Yüksek Ticaret Okulunu bitirdi. 1920 'den sonra Vatan, Son Saat, Milliyet gazetelerinde yazi işleri müdürlüğü yaptı. Zaman, Açıkgöz, İkdam, Son Telgraf ve Gece Postası gazetelerini çıkardı. 28 Mart 1967'de İstanbul'da öldü. Halk tarafından beğenilen aşk ve macera romanları yazdı. Eserleri: Çıldıran Kadın (1927), Istırap Çoçuğu (1927), Yakılacak Kitap (1927), Aşk Güneşi (1930), Gözyaşlari (1932), Beş Hasta Var (1932), On Yılın Romanı(1933), Yosma (1936), Sen De Seveceksin (1942), Foya (1944), Ben Hiç Sevmedim (1947), Pota (1956), Adsız Şehit (1964).

Mustafa Eremektar kimdir?28 Mart 1930 tarihinde Kasımpaşa, İstanbul'da doğan Mustafa Eremektar ya da çalışmalarında kullandığı lakabıyla Mıstık, anne ve babasını kaybettikten sonra çocukluğunu Darülaceze'de geçirmiştir. Karikatürcü olarak başladığı çizim kariyerini çok başarılı ve popüler çizgiromanlarla zenginleştirmiş bir sanatçıdır. Mıstık, eğitim hayatını ayrıldığı ortaokul son sınıfla noktalamış ve bir süre değişik işlerde çalıştıktan sonra, on yedi yaşındayken karikatür çizmeye merak sarmıştır. 1947'de Doğan Kardeş dergisinde yayınlanan ilk karikatürünün ardından çizim dünyasında ilerlemek için Babıali'deki gazeteleri dolaşmaya başlamıştır. Doğan Kardeş için çoğu arka kapakta ve dört renkli olarak yayınlanan alt yazılı çizgiromanlar ve kapak illüstrasyonları çizmiştir. Bunlar arasında 1952 yılında Perili Ev; 1953'de Yeşil Hazine, İyi Kalpli Çoban ve Akıllı Eşek; 1961'de iki çocuğun maceralarını konu edinen Alev ile Ateş adlı seriler yer almıştır. Mıstık lakabını ilk kez Bütün Dünya dergisine çizim yaparken kullanmaya başlamıştır. Sürekli çalıştığı ilk yayın kuruluşu olan Akşam Gazetesi'nden sonra Hafta'da ve Akbaba, 41 Buçuk, Dolmuş, Tef gibi mizah dergilerine karikatür, kapak ve vinyetler yapmış, uzun süre Nebioğlu Yayınevi için çalışıp buradan maaş almıştır. 1957 yılında girdiği Vatan Gazetesinde Taş Devri adlı çok ünlü çizgiromanını bant formatında çizmeye başlamış, başlığı aynı yılın Eylül ayından itibaren Pazar dergisinde sürdürmüştür. Taş Devri'nde saçı sakalı birbirine karışmış, elleri ve ayakları üzerinde yürüyen insan müsveddeleri çizerek başladığı seri, sonraki yıllarda kendine has bir çizim stiliyle lekeli renklendirme teknikleri ve daha yuvarlak hatlı karikatürize karakterlere dönüşmüştür. Bu seri 1977 yılından itibaren Milliyet Çocuk dergisine transfer olmuştur. 1958'de Resimlerle Hikayeler Dergisi ve Resimlerle Keşifler ve İcatlar Dergisi çizer ekibine dahil olan Mıstık, 1960 yılından itibaren Tahsin Demiray'ın sahibi olduğu Çocuk Haftası'nda önce ön, arka kapak illüstrasyonları, sonra Mıstık adlı bir bant karakter, ardından da 1962 yılı başından sonra yayınlanmaya başlayan İbiş adlı renkli ve mizahi bir çizgiroman hazırlamıştır. İbiş, aslında 1961'de yayına giren bir diğer Türkiye Yayınevi logolu dergi Yavrutürk'de başlangıç yapmıştır. Aynı yıl Ali Nusret Pulhan'ın sahibi olduğu Pulhan Yayınevi'nin çıkardığı haftalık Miki dergisinde Nasrettin Hoca başlıklı banda birlikte Dörtgöz Ali ve Taş Devri adıyla devamlı iki çizgiroman hazırlamıştır.

Mıstık'dan Bizim Ali sayfası. 1961'de Vatan Gazetesi'nden ayrılarak çizgi-film hazırlamaya başlayan Mıstık, reklam filmlerine imza atmış ve 1970'lerin sonunda yeniden karikatür sanatına ağırlık vermiştir. 1977 yılından itibaren Milliyet Çocuk dergisinin kadrosuna giren çizer, bu tarihten itibaren ikinci en popüler çizgiroman başlığını yaratmıştır: Uzay Çocukları. Farklı zaman ve mekanlarda geçen, küçük çocuklara yönelik oldukça naif ve sade çizgileriyle benzerlerinden hemen ayrılan seriye 1978'de Bizim Ali adlı bir başka çizgiroman daha katılmıştır. Bizim Ali, ayrıca ilk sayısı 28 Ocak 1980 tarihinde Milliyet Çocuk dergisiyle birlikte ilave olarak verilen Milliyet Çizgi-Roman adlı dergideki tek sayfalık maceralarıyla gözükmüştür. 1980'lerin sonundan itibaren bir süre Türkiye İş Bankası tarafından yayınlanan Kumbara adlı çocuk dergisinin kapaklarını hazırlamış, ayrıca Bizim Ali adlı çizgiromanını burada da çizmiştir. Uzay Çocukları'nın üç macerası 1981 yılında Çizgili Yayınlar tarafından albümleştirilmiştir. Mıstık, 28 Mart 2000 tarihinde İstanbul'da ölmüştür.


Cüneyt Çalışkur kimdir?
99 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page