top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Fatoş Koçarslan 'ayrılık da aşka dahil' konseriyle Ataşehirlileri mest etti

Güncelleme tarihi: 20 OcaSalgın nedeniyle ara verdiği koro çalışmalarına yeniden başlayan bestekâr sanatçı Fatoş Koçarslan, bu akşam Ataşehir'deki Mustafa Saffet Kültür Merkezi'nde çalıştırdığı korist ve solistlerle verdiği konserle Ataşehirlileri mest etti.


Fatoş Koçarslan yönetiminde saat 20.00'de başlayan konseri çok sayıda müziksever izledi. Sunuculuğunu sanatçının oğlu Tuna Katırcıoğlu'nun yaptığı konsere başlarken, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'ye, Ataşehir Belediyesi Kültür Müdürü Volkan Aslan'a ve öteki katkıda bulunanlara teşekkür edildi. Aralarında İBB eski Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, müzikinsanları Cemal Koçarslan, Cem Atalı, Ali Avni, Adnan Atlı, Hüseyin İpek ile BRT Yayın Grubu'ndan Tülay ve Alâettin Bahçekapılı'nın da bulunduğu çok sayıda sanatseverin izlediği konser Refik Fersan'ın hicaz peşreviyle başladı. Maestro Ateş Karaduman'ın eşliğinde yedi saz sanatçısının çaldığı hicaz peşrevden sonra Kadrı Şençalar'ın "Gönlüm yaralı bilmiyorum yâr bana n'oldu" adlı yapıtı ve Muzaffer İlkar'ın "Gönlümün şarkısını gözlerinde okurum" adlı hicaz yapıtını koro seslendirdi.

Şef Fatoş Koçarslan yönetimindeki 27 kişilik TSM korosunun seslendirdiği iki şarkıdan sonra. solist Ahmet Karanacak sahne aldı: Erhan Parlat'ın "Ah aşk kapını çalar bir gün" şarkısını seslendiren Karanacak'tan sonra Saadettin Öktenay'ın "Sana bir buse vermedim diye nasıl kızarsın" adlı şarkısını Tülay-Özkan Kaya çifti söyledi.

Güftesi İlkan San'a, bestesi Saadettin Öktenay'a ait "Sevgimizin aşkımızın üstünden" adlı şarkıyı da Murat Şöhlen seslendirdi. Bugün doğum günü olan Safiye Kurbanoğlu ise yazdığı bir şiiri müzikseverlere okudu ardından Fatoş Koçarslan'ın 40'ı TRT repertuarında olan şarkılarına sıra geldi. Koçarslan'ın şarkılarından ilkini Ayla Polat seslendirdi: "Aylar geçti yıllar geçti senden tek bir ses gelmedi."


Fatoş Koçarslan, "Aşk ile Roma'yı yak da gel" adlı bestesini seslendirdikten sonra koronun okuduğu hareketli bir parçayla konserin ilk bölümü sona erdi: Burhanettin Deran'ın hicaz bestesi "Ayşem."UNESCO tarafından bu yıl Âşık Veysel Yılı ilan edildiğini anımsatan Koçarslan, seyircilerle birlikte onun bir türküsünü seslendirdi: "Uzun ince bir yoldayım"

Ardından sultaniyegâh makamında Münir Nurettin Selçuk'un bestesini Özlem Özsoy seslendirdi. Koronun okuduğu Mustafa Sunar'a ait "Aşkın karanlık yolunda" bestesinden sonra Koçarslan Küllerimden Doğdum Her Yandığımda ve Sustuklarımı Duy kitaplarında yer alan şiirlerinden örnekler sundu, ardından da 3 bestesini seslendirdi.

Saadettin Kaynak'ın "Ne dert kalır ne hüzün" adlı şarkısını Nurseli Başeras'ın sesinden dinleyip alkışlayan seyirciler Halide Öztürk'ün seslendirdiği Zeki Müren'in "Beklenen şarkı"sına da eşlik etmekten geri durmadı.

Alkışlar arasında sahneye gelen Sevda Eliş ve Özlem Korkmaz İsa Coşkuner'e ait nihavend şarkıyı seslendirdi: "Gözlerini gözlerimden ayırma hiç ne olur?"
Mustafa Saffet Kültür Merkezi'nin konser salonunu dolduran seyircilerin mest olarak dinledikleri Fatoş Koçarslan korosunun son solisti Erkut Çapkan idi: Şekip Ayhan Özışık'a ait "Ufacık tefeciktin, yemyeşil gözlerin vardı."

Şef Fatoş Koçarslan yönetimindeki "Ayrılık da aşka dahil" adlı 2 buçuk saat süren konserin son şarkısı Erdinç Çelikkol'un "Gel gönlümü yerden yere vurma güzel ne olursun" idi ve bu şarkıyı seyirciler arasında bulunan müzikinsanları da sahneye çıkıp koroya katılarak seslendirdi.Haber: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

Görseller: Kadir İncesu-Alâettin Bahçekapılı

150 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page