top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Göçmen kadınlar imam nikâhı ve çok eşliliğe mecbur bırakılıyor

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal'ın göçmen evliliklerinde nikâh ücretini 25 kat artırma kararı, göçmen kadınların yaşadığı zorluklara yönelik eleştirileri beraberinde getirdi. 


Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, belediye meclisi toplantısında göçmenler evlilikleri için nikah ücretinin 25 kat artırıldığını, 400 TL'lik ücretin göçmenler için 10 bin TL olduğunu açıkladı. Göçmen kadınların yaşadığı zorlukları anlatan ve şeffaf bir göçmen politikasının gerekliliğine vurgu yapan Göçmen Kadınlar Anlatıyor Platformu Koordinatörü Şenol Bali, konuyla ilgili olarak Elips Haber'den Betül Vural'a konuştu. Bali, "Göçmenlere dönük politika bir hastalığa evrilecek düzeye geldi. Sağından soluna kadar birçok parti ve siyasi aktörde bu akıl tutulması yaşanıyor" dedi.

"Türkiye'nin göçmen politikası olmalı"

Türkiye'nin bir 'transit noktası' olduğunu belirten Bali, "Türkiye, Orta Doğu'dan, Afrika'dan hatta Uzak Doğu'dan birçok göçmenin ya hedef ülkesi ya da transit ülkesi konumunda. Dolayısıyla tarihsel boyutu da olan bu göç olgusuna karşı ülkenin bir politikası olmalı. Böyle bir politika olmayışına itiraz ediyoruz. Şeffaf, denetlenebilir, herkesin bu konuya insanca bakabileceği bir politika belirlenmeli. Böyle bir politika olmayınca insanlarda haliyle göçmenlere karşı kaygı oluşabiliyor" dedi.

Göçmenlerin çalışma koşullarına değinen Bali, "Göçmenler ucuz iş gücüyle, ağır tekstil-sanayi-tarım-inşaat işçiliği gibi alanlarda çalışıyorlar. Nerede yaşanılmayacak koşullar varsa, göçmenler o koşullarda yaşıyor. Hem bu insanlara böyle bir yaşamı reva görüyoruz, hem de onları nefret öznesi haline getiriyoruz" diye konuştu.

"Göçmen kadınlar iş hayatına adapte olamıyor"

Göçmenler eğitimden sağlığa, istihdamdan entegrasyona kadar birçok alanda sorunlarla karşılaşırken, bu sorunların kadınlar için çok daha derin bir hal aldığını söyleyen Bali, "Göçmen kadınlar iş hayatına kolay adapte olamıyor, toplumsal yaşama çok kolay entegre olamıyorlar. Evin sınırlarında, tanıdığı bildiği, aynı dili konuştuğu insanlarla sınırlı bir yaşamları oluyor. Yerel halkla, göçmen kadınlar arasındaki toplumsal yarık olabildiğince açılıyor. Birer gölge gibi yaşıyorlar. Bu iki topluluk arasındaki etkileşim sorunu, empati duygusunun gelişmesini zorlaştırıyor" ifadelerini kullandı.

Göçmen kadınların iş hayatında güvencesiz koşullarda çalıştığını vurgulayan Bali, "Çoğu çalışamıyor zaten. Genelde evlerinde çocuklarına bakmak zorunda bırakılıyor. Bu onların yaşadığı uyum problemlerini çok daha uzun vadeye taşıyor. Bu sorunlar arasında psikolojik sorunlar da var" dedi.

"Akıldan ve vicdandan yoksun bir karar"

Afyonkarahisar'da göçmenler için nikah ücretinin artırılması kararının kadın göçmenleri hukuki açıdan savunmasız bırakacağının altını çizen Bali, şu ifadeleri kullandı: "Bu karar, halihazırda geleneksel bir arka planı olan çok eşliliği meşru hale getirecek. Bu evliliklerden doğan çocukların yarın sağlıktan eğitime kadar birçok ihtiyacı olacak ve bu ihtiyaçlar resmi nikah olmadığı için sekteye uğrayacak. Nikah ücretlerini artırmak bir çözüm değil. Kadınları hukuki olarak savunmasız bırakmak ya da erkeğin insafına terk etmek gerçekten bir akıl tutulması. Bundan vazgeçilmesi lazım. 'Varlığı' için sürekli olarak bir 'öteki' edinme ihtiyacı bu. Göçmenleri daha fazla 'döverek' demokrat da olunmaz, vatanperver de. Bu akıldan ve vicdandan yoksun, günübirlik, o anın siyasetini kotaran, o yerin siyasi ihtiyaçlarına 'cevap' olmak için yapılan şeyler" ifadelerini kullandı.

Bali, "Göçmenlere dönük politika bir hastalığa evrilecek düzeye geldi. Sağından soluna kadar birçok parti ve siyasi aktörde bu akıl tutulması yaşanıyor. Bundan vazgeçilmesi lazım" diyerek sözlerini sonlandırdı.

94 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page