• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 10 Haber


Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

08 Haziran 2021 Salı1 Peker fragman yaptı, bu hafta iki video geliyor Suç örgütü lideri Sedat Peker bu hafta iki video yayınlayacağını açıkladı. Perşembe günü yayınlanacak ilk video için Twitter’da 40 yaşından genç kardeşlerim, yoğun isteğiniz üzerine perşembe günü yirmi sene önce yaşanan ancak basına yansımayan iki büyük skandalı ve yeni bazı olayları anlatacağım video yayınlayacağım. Bu skandalların içinde şahsım, Osman Kavala, Mehmet Cengiz, Hayyam Garipoğlu, Mesut Yılmaz, Turgut Yılmaz, Mehmet Kutman, Kamuran Çörtük, İbrahim Genç, ve daha niceleri var. Gazetecilere, televizyon yorumcularına ve de siyasal iradenin emrine girmiş polislere, savcılara, hakimlere neden inanmamanız gerektiğini anlatacağım. Ayriyeten derin mehmeti aperitif olarak videomuza misafir edeceğim. Vallahi çok eğleneceğiz, hem de çok” diye yazdı. Peker pazar günü paylaşacağı videonun içeriğini de şöyle anlattı: “Demirören seni unuttum sanma. Pazar günü seni OYAK dosyası ile oyacağım. İşin koordinatörü Berat Albayrak’ı da misafir olarak alacağım. Berat Albayrak da pazar günü misafirimiz olacak. Sizi mahvedeceğim. Ben ajanım he? Cem Küçük, çakma MİT’çi, pazar günü boşluk olursa seni misafir oyuncu olarak alacağım. Kardeşlerim pazar günü çok eğleneceğiz çok. Hem de çok” paylaşımında bulundu. Cem Küçük “Elinden geleni ardına koyma. Senin gibilerle sonuna kadar mücadele etmek benim ruhumda var. Bu işler bittiğinde kim nerede olacak göreceğiz” diye tweet attı. Ardından bu tweet’i sildi. Peker ayrıca İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar için “Derin Mehmet ve ekibi Bodrum Yalıkavak Marina’dan mazot kaçakçılığı yapıyor” iddiasında bulundu.

2 Sezgin Baran Korkmaz’ın ardındaki esas güç Suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen isimlerden biri de, servetinin kaynağı tam olarak açıklanamayan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz. Gazeteci İsmet Berkan, HaftalıkGazete’ye yazdığı haberde SBK’nın arkasındaki esas gücün “patronum” dediği Utahlı mormon kardeşler olduğununu söylüyor. Berkan’ın yazdığına göre SBK da, Mormon tarikatından Kingston kardeşler de hala daha Türkiye’de iş yapmaya devam ediyor.


3 Kılıçdaroğlu: Her yerde erken seçim isteyeceğim CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından video mesaj paylaştı. Erken seçim çağrısını yineledi. “Bana katılın. Her yerde bağıracağız. Seçim hemen, hemen seçim” dedi. “Sevgili anne babalar, bugün sizlerle konuşalım istedim” diyen CHP lideri “Sizden ricam, yalvarıyorum. Bu haramzadelerin sofrasına oturmayı reddedin, selamı sabahı kesin” diye konuştu.


4 Müsilaj kabusu Karadeniz ve Ege’ye de yayılıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Denizi’ni kaplayan deniz salyası felaketiyle ilgili “Korkum Karadeniz’e yayılması” diyerek acil önlem alınacağını duyurmuştu. Kötü haber Ordu’dan geldi. Fatsa İlçesi Yalıköy Limanı’nda küçük bir alanda deniz salyası görüldü. Belediye ekipleri, yüzeydeki kirliliği temizledi. Müsilaj, Ege’de de Bozcaada sahillerinde görülmeye başlandı. Balıkçılar, adanın belli bölgelerinde az miktarda müsilaj görüldüğünü, dipte daha çok olan deniz salyası nedeniyle de avlanamadıklarını dile getirdi. İstanbul’da Kadıköy sahillerini de deniz salyası kapladı. 5 Kişi başı gelirde 14 yıl öncesine dönüldü Türkiye, hem salgının etkisi hem de ekonomideki diğer sorunlar nedeniyle kişi başına milli gelirde 2007 yılı öncesine döndü. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayınlanan haftalık ekonomik göstergelere göre Türkiye, kişi başına GSYH’da 2020’de 9 bin doların altına düştü. Kişi başına gelir, 8 bin 548 dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 2019’da 9 bin 151 dolar olurken, son 20 yılda kişi başına en yüksek gelir 2013’te, 12 bin 489 olarak gerçekleşmişti. Cumhurbaşkanlığı tablosuna göre koronavirüs salgını nedeniyle diğer birçok ülkenin milli gelirinde de düşüş olduğu görüldü.Tabloya göre İsviçre, kişi başına milli gelirde 86 bin 849 dolarla lider. Bu ülkeyi, 63 bin 849 dolarla ABD, 52 bin 248 dolarla Hollanda izliyor. Arjantin, Meksika, Brezilya gibi ülkeler de Türkiye’yle aynı kategoride yer alan ülkeler arasında bulunuyor. 6 HDP’ye yeniden kapatma davası Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin kapatılması istemiyle yeni bir iddianame hazırladı. Anayasa Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede 500 partili hakkında siyasi yasak istendi. Partinin banka hesabına da tedbir konulması talep edildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, HDP’nin temelli kapatılması talebiyle hazırlanan iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından 31 Mart ‘ta iade edildiği anımsatıldı. İade sebeplerine katılmamakla birlikte dosyanın sürüncemede kalmaması için eksiklik olarak belirtilen birtakım hususların araştırılarak iddianamenin yeniden hazırlandığı belirtildi. Açıklamada “Siyasi partilerin kapatılması tedbiri tüm ileri demokrasilerde uygulanmaktadır. Devletin tekliği, ülkenin bütünlüğü ile ulusun birliği Anayasa’nın temel ilkelerindendir” denildi. HDP “Mafya itirafları karşısında sus pus olanlar, partimize saldırarak iktidarını güncellemek istiyor” diye tepki gösterdi.


7 Türkiye’ye tatil gitmek işten atılma sebebi oldu Hollanda’da 3 ayrı davada mahkeme, “turuncu bölgede” yer alan Türkiye ve Polonya’ya tatile giden kişilerin, tazminatsız işten çıkarılmasını haklı buldu. BBC’nin haberine göre, ilk dava geçen yaz 3 haftalığına Türkiye’ye tatile giden 27 yıllık bir gardiyanla ilgiliydi. Karantina zorunluğu nedeniyle Türkiye’ye gittiğini cezaevi yönetiminden saklayan gardiyan, bir turizm şirketinden aldığı sahte belge ile karantina zorunluluğu olmayan Yunanistan’a gittiğini söyledi. Ancak Türkiye’ye gittiği saptanan gardiyan, tazminatsız işten çıkarıldı. Rotterdam’daki bir özel şirket çalışanın da, izinsiz Türkiye seyahati nedeniyle 30 yıldır çalıştığı işine tazminatsız son verildi. Hollandalı işveren, çalışanın gitmemesi yönündeki uyarılara kulak asmamakla suçladı. 8 Jeff Bezos 20 Temmuz’da uzaya çıkacak Dünyanın en zengin iş insanı olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, uzaya çıkacağını açıkladı. Bezos, şirketi Blue Origin ile 20 Temmuz’da uzaya çıkacağı duyuruldu. Amazon’un yanı sıra uzay turizmi, yazılım ve medya alanlarında da aktif olan Bezos, sahibi olduğu uzay turizmi şirketi Blue Origin’in insanlı ilk uzay uçuşunda yer alacağını açıkladı. Bu uçuş aynı zamanda ticari uzay yolculuğu için yeni bir dönemin de başlangıcı olacak. 30 Nisan 2001’de ABD’li milyoner Dennis Tito, Rus mekiği Soyuz ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmişti. Tito, bu yolculuğu sayesinde dünyanın ilk uzay turisti unvanını almıştı. 9 Bilimle sanat işbirliği yaptı, müthiş eser Venedik’te Dünyaca ünlü video yerleştirme ve ışık sanatçısı Refik Anadol, İstanbul’daki sergisinin ardından büyük bir projeye daha imza attı. Harvard’da çalışan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ile işbirliği yapan Anadol, Hotamışlıgil ve ekibinin üzerinde yoğunlaştığı hücre mimarisi çalışmalarını 3 boyutlu sanat eserine çevirdi. Refik Anadol ve Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in bu ortak eserini Sabri Ülker Vakfı destekliyor. Eser Venedik Mimarlık Bienalinde sergilenmeye başlandı. 10 Anadolu Efes şampiyon Anadolu Efes, ING Basketbol Süper Ligi play-off serisinin üçüncü maçında da Fenerbahçe Beko’yu yenerek Türkiye şampiyonu oldu. EuroLeague zaferinin ardından ligde de şampiyonluk sevincini yaşadı. Maçı 93-66 kazanan Anadolu Efes 15. şampiyonluğa ulaştı. Ergin Ataman ligde 5. şampiyonluğunu kazandı.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör