• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 10 haber

Güncelleme tarihi: 14 MayGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

09 Haziran 2021 Çarşamba1 Kılıçdaroğlu çok sert: İktidarla mafya ortak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, organize suç örgütü Sedat Peker’in 9. videosunda gündeme getirdiği iddiaları hatırlattı. Hükümetin sessiz kalmasını eleştiren Kılıçdaroğlu “Gırtlağına kadar lağım çukurunda olan bir siyasi iktidarın Türkiye’ye yararı olamaz. Ben lağım borusu dedim, meğer çukurun içinde bunlar. Koku bütün ülkeyi, dünyayı sardı, saray hissetmiyor. Çünkü lağım orada. İktidar sahipleriyle mafya ortak devlet yönetiyor. Türkiye’yi temelden sarsan bir sürü açıklama var, saraydan tek cümle yok. Gırtlağına kadar lağım kuyusuna batmış kişi memleketi mi kurtaracak” diye sordu. HDP’ye yönelik kapatma davasını eleştirdi. “Eğer siz siyasi partileri düşman olarak görüp Yargıtay’a talimat vererek kapatırsanız orada demokrasi yoktur” dedi. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu’yu istifaya çağırdı. 10 bin dolar alan siyasetçiyi herkesin bildiğini öne sürdü.


2 Paramount Otel’e “çökmeyen” kalmamış Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in 9. videosundaki iddialarıyla gündeme gelen ve firari Sezgin Baran Korkmaz’ın sahibi olduğu öne sürülen Bodrum’daki Paramount Otel’in kurucusu olan Atilla Uras’ın kızı Yasemin Victoria Uras Zanka TV’de soruları yanıtladı. Uras, otellerine önce devletten birilerinin yardımıyla vatandaşlığa geçirildiğini öne sürdüğü Bahtiyar İkramoğlu’nun ‘çöktüğünü’ anlattı. Asıl adı Botır Rakhimov olan Özbek kökenli bu kişi Yasemin Uras’a göre İspanya ve FBI tarafından Kırmızı bültenle aranıyordu. Oteli satın alacağını söyleyen turizmci Turan Avcı’nın karşılıksız çek verdiğini ve satın alma işlemini Rus şoför üzerinden yaptığını, hisselerinin çalındığını, Sezgin Baran Korkmaz’ın ise kendilerine oteli Kazak birinden 42 milyon Euro’ya aldığını söyledi. “İşin tuhaf yanı Botır’ın (Bahtiyar İkramoğlu) yanında Cihan Ekşioğlu diye bir kişi türedi. Cihan Ekşioğlu, babamın vefat ettiği gün otelimize devletin tankıyla girdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin tankıyla otelimize girdi” dedi. Dün ayrıca Cüneyt Özdemir’in yayınına da katılan Yasemin Uras, bu “tankla girme” konusunda elinde bir kanıt olmadığını söyledi. Paramount Otel, Milas’ı Bodrum’a bağlayan ana yolun üzerinde. Bu yolda böyle bir manzara oluşsa gizli kalmasına imkan yok.


3 Marmara kıyılarında temizlik seferberliği Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm kentlerde müsilaja karşı temizlik seferberliği başlatıldı. Çalışmalarının startı, İstanbul’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı törenle verildi. Kurum ve İmamoğlu Caddebostan sahilinden tekneyle açıldı ve yaşanan müsilaj faciasını yerinde inceledi. Karadan ve denizden yürütülen çalışmaya 25 deniz yüzeyi temizleme teknesi ve bin kişilik ekip katıldı. Temizlik çalışması eş zamanlı olarak Kocaeli’de Karamürsel, Bursa’da Mudanya, Balıkesir, Yalova, Çanakkale ve Tekirdağ’da da başladı.


4 Ulaştırma Bakanı “Deniz salyasını Kanal İstanbul bitirecek” dedi, her kesimden tepki yağdı Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu “Karadeniz Marmara’ya göre çok daha temiz. Kanal İstanbul yapıldığında Karadeniz’e akan nehirlerin Marmara’ya karışması söz konusu. Bu da Marmara’daki su kalitesini artırıp, deniz salyasını da bitirecek” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Herhalde rüyasında gördü. Biraz malum olmuşa benziyor. Bize varsa bir bilimsel makale onu göndersin” dedi. Prof. Naci Görür “Umarım şaka yapmıştır” diye tepki gösterdi. 5 Amerikalı 25 zenginin serveti arttı, vergisi artmadı Amerika’da bağımsız gazetecilik organizasyonu ProPublica’nın yaptığı bir araştırma habere göre en zenginler listelerinde hep en üst sıralarda olan, aralarında Jeff Bezos, Elon Musk, Warren Buffet gibi isimlerin de olduğu zenginler, son yıllarda servetlerinde muazzam bir artış yaşamalarına rağmen buna orantılı bir gelir vergisi ödemedi. Hatta ProPublica’nın hesabına göre bu en zenginlerin ödediği vergi servetlerindeki artışa kıyaslandığında yüzde 3.4 gibi düşük bir oranda kaldı. Vergi, elde edilen gelirden alınıyor ve bu zenginler servetlerinin temelini oluşturan hisse senetlerindeki değer artışına göre daha düşük gelir beyan ediyorlar. Araştırmada elde edilen sonuçlar çok çarpıcı.


6 En gözde 5 müteahhit 5 yılda 161 milyarlık iş aldı Türkiye’de en çok kamu ihalesi alan müteahhitlere son 5 yılda verilen 55 ihalede tam 161.3 milyar liralık işi 5 firma aldı. Listenin ilk sırası 2020’de de değişmedi. Zirvede yine 17 sözleşmeye 49.7 milyar liraya imza atan Kalyon İnşaat yer aldı. 40.4 milyarlık 15 ihale alan Kolin ise ikinci oldu. Üçüncü sıradaki Cengiz İnşaat, devletten 12 ayrı ihalede toplam 33.9 milyarlık iş aldı. Geçtiğimiz yıllarda listenin üst sıralarında görülmeyen ERG İnşaat sadece bir dev ihaleyle zirvenin ortağı oldu. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren İhalesini alan ERG İnşaat, dördüncü sıraya yerleşti. Beştepe Külliyesi’ni inşa ettiği için “Saray’ın müteahhidi” olarak tanımlanan Rönesans ise aldığı 10 ihalede 15.8 milyar liralık sözleşmeye imza attı. İlk 5’in arkasından gelen firmalar ise Makyol, Özgün Yapı, Özaltın, Taşyapı, Yapı ve Yapı, İC İçtaş, Astur, Limak, Gülermak, YSE, İzbeton, Doğuş İnşaat, Yapı Merkezi ve Eze olarak sıralandı. 7 Yabancıların vaz geçmediği 5 hisse Yabancı yatırımcılar yılın ilk 5 ayında borsada 1.8 milyar dolarlık net satış yaptı. Ancak 5 hisse var ki 5 ayın tamamında yabancılar net alıcı konumunda oldu. Bunlar Kardemir, Anadolu Hayat, Nurol GYO, Bursa Çimento ve Atlantis Yatırım Holding hisseleri. Yabancının 5 aydır sürekli sattığı ise 20 hisse var. Bunların başında Aselsan, Koza Altın, Aygaz, Bim ve SASA geliyor. 8 ABD’de teşvikte son aşama: Aşı ol, esrar bedava ABD’de eyaletler koronavirüs aşısını teşvik etmek için yaratıcı yollar aramaya devam ederken, Washington İçki ve Esrar Kurulu’ndan (LCB) yeni bir fikir geldi. Kurul, ilk doz aşısını olan vatandaşların yasal işletmelerden belirli miktarda esrar alabileceklerini açıkladı. Kuzey Batı’daki Washington eyaletinde esrar satışı serbest.


9 Haritada durum biraz daha düzeldi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre haftalık koronavirüs vaka sayısı haritasını paylaştı. İllere göre haftalık vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 63,93, Ankara’da 99,50, İzmir’de ise 41,23 oldu. Haftalık verilere göre Bolu, Kars, Gümüşhane, Kütahya ve Ankara 100 bin kişide en çok, Hatay, Osmaniye, Adana, Edirne ve Mersin ise en az koronavirüs vakası görülen iller oldu. 10 İtalya’nın gündeminde Fenerbahçe’den Lazio’ya giden Vedat Muriqi transferindeki komisyonlar var! İtalyan La Repubblica Gazetesi; “Futbol, Mafya ve Transfer” başlıklı dosya haberinde Fenerbahçe’den Lazio’ya giden Vedat Muriqi transferinde usulsüzlük yapıldığını öne sürdü. Sarı lacivertlilerden Lazio’ya 17.5 milyon euro karşılığında transfer olan Muriqi’in transferinde Kosovalı golcünün menajeri ve avukatlarının yanı sıra 3 farklı aracının daha illegal şekilde komisyon aldığı iddia edildi. İtalyan futbolunun ünlü menajerlerinden Vincenzo Morabito ise RAI 3 televizyonunda yaptığı açıklamada Muriqi için ağır ifadeler kullandı. “Lazio, ‘eşek’ bir futbolcu için 18 milyon euro ödedi. Lazio’un eski teknik direktörü Simone Inzaghi ile geçenlerde konuştum. Bana “Muriqi’yi ne zaman sahada görsem saçımı başımı yoluyorum. Stefan Radu, Muriqi’yi parmak arası terlikle bile savunabileceğini söyledi. Çok kötü bir oyuncu. Şimdi bu oyuncu için 18 milyon euro ödüyorsunuz! Bir de yetmezmiş gibi 5 menajere komisyon veriyorsunuz. Bu meblağ, Lazio için çok büyük bir para. Korkunç bir transfer hatası” dedi.

Kaynak: www.10haber.net

27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör