• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

26 Haziran 2021 Cumartesi
1 Türkiye bir bütün gün boyunca bir yalan haberi gerçekmiş gibi tartıştı Resmi Gazete’de dün sabah Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalamasıyla yürürlüğe giren bir uluslararası protokol vardı. Buna göre Türkiye ile Katar arasında 2 Mart 2021’de imzalanan ve askeri sağlık alanında eğitim işbirliği yapılmasını öngören bu protokolde, Türk ve Katarlı askeri öğrenciler, iki ülkenin sağlık eğitim kurumlarında değişim öğrencisi olarak eğitim görebilecekti. Yani Katar’da eczacılık okuyan bir askeri öğrenci eğitiminin bir süresini Türkiye’deki eczacılık fakültelerinde veya Türkiye’deki bir öğrenci de Katar’da geçirebilecekti. Sıradan ve sınırlı bir grubu (askeri öğrenciler) ilgilendiren bu öğrenci değişim protokolü, aralarında saygın gazete ve haber portallarının da olduğu çok sayıda internet sitesi tarafından yanlış biçimde isteyen bütün Katarlılar Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık, sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik gibi alanlarda sınavsız üniversite hakkı elde etmiş gibi sunuldu. Hafta sonu yapılacak üniversite sınavı da hatırlandığında bu haber Türk sosyal medyasında büyük tepki çekti, #hakkımıhelaletmiyorum diye etiket açıldı, koca koca üniversite profesörlerinden muhalefet milletvekillerine, hatta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar habere tepki göstermeyen kalmadı. Oysa haber doğru değildi. Hükümet kaynakları gün boyu bilgiyi düzeltmeye, anlaşmanın sınırlı bir grup için karşılıklı eğitim değişim programı olduğunu anlatmaya çalıştı ama olmadı.


2 Soylu, SBK’nın uçağını kullandığını kabul etti, siyasi gezinin faturasını şirketine kestirmiş Cumhuriyet Gazetesi, Tuncay Mollaveisoğlu imzalı haberinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, 2017’deki Anayasa referandumu döneminde, Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’a ait özel jeti kullandığını iddia etmişti. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, jetin kullanıldığı doğrulandı. Bakanlık, kiralamanın Söğüt Havacılık A.Ş.’den yapıldığını ancak elinde ‘uçak kalmayan’ şirketin Korkmaz’a ait olan Borajet’ten kiralama yaptığını belirtip kiralama için ödenen 165 bin TL’nin faturasını paylaştı. Siyasi faaliyet için yapılan gezilerin şirket hesabına gider gösterilmesi ayrı bir tartışma yarattı. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda Korkmaz’ın akrabalarıyla görüştüğünü belirterek “Utanmadan sahte fatura yayınlıyorsun. Devletin namusunu zedeledin. Bu yetmedi devletin ahlakını da zedeledin. Peçete kağıdına yazıp yayınlasıydın daha inandırıcı olur” dedi.


3 Abdullah Gül, Alman radyosuna konuştu: Türkiye çok güçlü bir ülke olacaktı, yapamadık! Alman Radyosu ARD’nin sorularını yanıtlayan Abdullah Gül, gündelik siyasetin dışında kalmaya devam edeceğini söyledi. Gül’e Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri soruldu. “Türkiye’yi hangi noktalarda hatalı görüyorsunuz” sorusuna Gül “Kendi irademizle AB kurallarını fasıl fasıl iç mevzuatımıza yansıtmayı ve AB standartlarını yakalamayı beceremedik. Türkiye’nin noksanlığı da bu oldu. Zamanında çok açık bir şekilde, basın toplantılarında da Türkiye’nin NATO üyesi olan, fakat AB üyesi olmayan Norveç gibi olabileceğini, fasılların resmen açılıp kapanmasının sembolik olduğunu, önemli olan fasılların içeriğini bir ülkenin gerçekleştirmesi olduğunu ifade etmiştim. Türkiye olarak neyi yapmamız gerektiğini biliyorduk. Bu iradeyi göstermemiz gerekiyordu, böylece Türkiye çok güçlü bir ülke olacaktı. Bunu yapamadık” yanıtı verdi.


4 Vahim yasa: Cinsel suçlarda tutuklama için artık ‘kuvvetli şüphe’ değil, ‘somut delil’ aranacak Dördüncü yargı paketi, içinde çocuk cinsel istismarı, tecavüz ve cinsel saldırı suçlarının da yer aldığı katalog suçlarda tutuklama için mevcut uygulamada olduğu gibi “kuvvetli şüphe”yi yeterli görmüyor, “somut delil” istiyor. Yasa böyle geçerse bu suçlarda tutuklama istisna haline gelecek. Serbestiyet’ten Gülçin Avşar’ın bu konudaki analizi ve örnekleri çok çarpıcı.

5 Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Delta varyantı iki kat daha bulaşıcı Aşılanmanın artmasıyla birlikte hem dünya hem Türkiye koronavirüse karşı normalleşme adımları atarken Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan açıklama geldi. DSÖ Bilim Şefi Dr. Soumya Swaminathan, Hint kaynaklı Delta varyantının orijinal virüsten iki kat daha fazla bulaşıcı olduğunu duyurdu. “Dünyada bütün aile bireylerinin hastalanması daha yaygın hale geldi. Aşılar halen etkili ancak eldiven, maske ve sosyal mesafe kurallarına titizlikle uyulmalı” dedi.

6 Elvan: İkinci çeyrekte yüzde 20’lerde büyüme bekliyoruz Gaziantep’te sanayicilerle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan iyimser konuştu. Elvan “Bu ülkenin ihtiyacı düşük enflasyon ve kur istikrarı. Yüzde 20’ler civarında bir büyüme oranı bekliyoruz ikinci çeyrek için. Yılın tamamında ise orta vadeli programda öngördüğümüz seviyenin üzerinde bir büyüme oranıyla karşılaşmamız muhtemel” dedi.

7 EURO 2020’de sıra son 16 turunda, bugün iki maç var Tarihte ilk kez 11 ülkenin ev sahipliği yaptığı Avrupa Futbol Şampiyonası’nda son 16 turu, bugün oynanacak iki maçla başlayacak. Turnuvanın iki sürpriz ekibi Galler ile Danimarka Amsterdam’da saat 19:00’da karşılaşacak. İlk turun en iyi futbol oynayan takımı olarak gösterilen İtalya ise Londra’da, ‘en zayıf halka’ Avusturya ile saat 22:00’de karşı karşıya gelecek. Eleme turu maçlarının normal süresinin berabere bitmesi halinde 30 dakikalık uzatma bölümüne, orada da eşitlik bozulmazsa penaltı atışlarına geçilecek. 29 Haziran’da sona erecek son 16 turunun ardından çeyrek finaller 2-3 Temmuz, yarı finaller 6-7 Temmuz, final maçı 11 Temmuz Pazar günü oynanacak.


8 Ali Koç: Artık sen benim için sadece Aziz Yıldırım’sın, adam değilsin, yazıklar olsun! Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, eski Başkan Aziz Yıldırım’ın “Seni bu taraftarla göndereceğim” sözlerine ve hakaretlerine aynı sertlikte cevap verdi. “Ben artık kırgın değilim, kızgınım” diyen Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, “Tutarsız, küstah, dengesiz, intikam isteğiyle bezenmiş açıklamalar… Tehditkar, rakiplerimizin sosyal medyada şölen yapacağı tarzda mesajlar, çirkin üslup, yakışıksız içerik, kibir, parmak sallamalar… Biz bunları unutmuştuk, keşke tekrar hatırlamasaydık” dedi. Ali Koç “Benim için artık sadece Aziz Yıldırım’sınız. 3 sene evvel buradaki seçim sonuçlarını artık hazmetmeniz lazım. Artık haddinizi aştınız. Benim FETÖ projesi olduğumu söylediler. Yazıklar olsun size. Beni mahkemeye vermezseniz adam değilsiniz. ‘Yıldırım ve arkadaşları varsa, düşmana ihtiyacınız yok’ cümlesini kullanacağımı kim düşünebilirdi? Artık ailemin adını ağzına alma. Rahmi Koç’un bir lafı var. Yaydan çıkan ok, ağızdan çıkan söz, geri gelmez. Siz bunları söylediniz. Hepsinin hesabını vereceksiniz. Yüz yüze geleceğiz Aziz Yıldırım. Siz benle gelmezseniz ben sizle geleceğim. Kaçmak yok. FB TV’ye çıkacağız, her şeyi konuşacağız” diye konuştu.
9 Bodrum Belediye Başkanı: Susuz yaza hazır olun Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçede nüfusun üç katına çıkması ile birlikte kronikleşen sorunların arttığını söyledi. Aras, “Bodrum susuz bir yaz geçirmeye hazırlanıyor. Ek su kaynakları bulmazsak, sıkıntı yaşayacağız. Birçok sorunumuz var. Yerel yönetim olarak bunu tek başımıza çözmemiz mümkün değil” dedi.


10 İnsanın daha önce bilinmeyen iki atası daha bulundu İlk buluş haberi İsrail’den geldi. Bilim insanları, 100 bin yıldan daha uzun bir süre önce yaşamış yeni bir antik insan türü keşfetti. Ramla kenti yakınlarında yürütülen çalışmalarda keşfedilen yeni insan türünün Avrupa’da Neandertallere ve Asya’daki diğer insanlara kıyasla daha eski bir türden geldiğini düşünüyor. Bilim insanları keşfe ‘Nesher Ramla Homo Type’ adını verdiklerini belirtirken, bunların çok eski bir insan grubunun son üyelerinden olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. İkinci haber ise Çin’den. Bilim insanları, tamamen yeni bir insan türüne ait olabileceği belirtilen ve en az 146 bin yıl öncesine ait bir kafatasıyla ilgili bilgileri paylaştı. “Ejderha Adam” adı verilen kafatası kalıntısının, Doğu Asya’da yaşamış bir insan grubuna ait olduğu belirtiliyor.

Kaynak: www.10haber.net

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör